ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירה מצולמת: פדורה 6 

סקירה מצולמת: פדורה 6

 
 
רן יניב הרטשטיין

רד האט היתה פעם מלכת הפצות הלינוקס. רן יניב הרטשטיין לקח את המצלמה ויצא לבדוק אם פדורה תצליח לשמור על הכתר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם התעניינתם בלינוקס אפילו באופן חולף בעשר השנים האחרונות, ודאי שמעתם את השם רד האט לפחות פעם אחת. זהו שמה של אחת מחברות הלינוקס הגדולות והוותיקות ביותר, ועד לא מזמן זה גם היה שמה של הפצת הלינוקס הפופולרית ביותר. בשנים האחרונות המצב קצת השתנה.

רד האט שינתה את מבנה ההפצה והעבירה את ניהולה לידי הקהילה, תחת השם Fedora Core (פדורה הוא סוג הכובע שהופיע בלוגו של רד האט). לאחרונה נראה שהיא איבדה את ההובלה בראש רשימת ההפצות לטובת אובונטו, הפצה צעירה יחסית שצברה פופולריות אדירה בקרב משתמשים ביתיים.

פדורה נחשבת על ידי רבים להפצה מתקדמת ועדכנית. היא מקדימה לאמץ וליישם טכנולוגיות חדשות, כמו שולחן העבודה התלת מימדי והחיפוש המיידי במסמכים ובקבצים. עם זאת, במהלך הבדיקות שלנו, נתקלנו ביותר מדי באגים ובעיות של חוסר יציבות, וחווית השימוש לא הייתה חלקה ומהנה כמו בהפצות אחרות, דוגמת אובונטו.
 

התקנה

 
תהליך ההתקנה של פדורה פשוט וידידותי, כפי שניתן לצפות מהפצת לינוקס מודרנית. מלבד שלב בחירת המחיצות, שמהווה מכשול בעת התקנה של כל הפצה שהיא, אין הרבה סיבות לבלבול.

בשלב בחירת התוכנות שתותקננה עם ההפצה, ניתן להגדיר מאגרי תוכנות מקוונים ולהתקין תוכנות שלא נמצאות על התקליטור. משיקולים עקרוניים, פדורה לא כוללת הרבה מאוד רכיבים שהשימוש בהם מוגבל עקב פטנטים ורישיונות שלא תואמים לרישיון ה-GPL, כמו תמיכה בקובצי MP3 ופורמטים אחרים של קובצי מולטימדיה. הוספת המאגרים המתאימים במהלך ההתקנה מספקת פתרון פשוט לבעיה.
 
 
אחרי סיום ההתקנה ועם ההפעלה הראשונה של פדורה, מופיע אשף לקביעת הגדרות המערכת הראשוניות. בין היתר, אפשר לקבוע את מדיניות האבטחה של הפיירוול, לכוון את התאריך והשעה וליצור את המשתמש הראשון.
 
 
 

שולחן העבודה

שולחן העבודה של פדורה מבוסס על GNOME ויהיה מוכר לכל מי שהשתמש פעם באובונטו. הצבע השולט הוא כחול, ועיצוב האייקונים מזכיר קצת ציורים ילדותיים בסרטים מצויירים וקומיקסים. האייקונים של המערכת הם אלו שנמצאים בשימוש בפדורה וברד האט כבר יותר מדי זמן, ולמרות שערכת אייקונים חדשה הייתה אמורה להכלל בגירסה זו, שחרורה נדחה לגירסה הבאה.
 
 
 

אפקטים מיוחדים

אחד הפיצ'רים המדוברים והמעניינים ביותר בהפצות לינוקס מהשנה האחרונה הוא האפקטים התלת מימדיים בשולחן העבודה, שמתאפשרים הודות לשימוש במאיצים תלת מימדיים רבי עוצמה, אותם ניתן למצוא כיום במרבית המחשבים. אם בעבר הפעלת האפקטים הללו הייתה כרוכה בהתקנות מורכבות וממושכות של מנהלי התקן קנייניים ורכיבים ניסיוניים ולא יציבים, בפדורה 6 העניין פשוט מאין כמוהו: לחיצת כפתור אחת.
 
 
שולחן העבודה התלת מימדי של פדורה מהיר ויציב בהרבה מכפי שציפינו. אפילו בלי מאיץ תלת מימדי ייעודי (באחד ממחשבי הבדיקה מותקן מאיץ GMA910 משולב של אינטל), לא הרגשנו ירידה משמעותית בביצועים. זאת בניגוד מוחלט לוויסטה, שבכלל לא הצליחה להפעיל את האפקטים התלת מימדיים שלה על אותו מחשב.
 
 
 

תוכנות מצורפות

הדפדפן המצורף לפדורה 6 הוא פיירפוקס 1.5, ולאחראים על פדורה אין כוונה לעדכן לגירסה 2, אלא רק לחכות לפיירפוקס 3 עם שיחרור פדורה 7. המפתחים מונים מספר סיבות שעמדו מאחורי ההחלטה הזו, אבל את טובת המשתמשים לא מצאנו שם. עם זאת, בוויקי של פדורה מפורטות ההוראות להתקנה ידנית של פיירפוקס 2 בפדורה 6.
 
התוכנות המשרדיות המצורפות לפדורה, כמו לרוב ההפצות האחרות, הן אופן אופיס ואבולושן, העתקים (דומים מדי לטעמנו) של אופיס ואאוטלוק, בהתאמה.

במקום אבולושן, היינו רוצים לראות הפצה שתתבסס על ת'אנדרבירד, לקוח הדואר של פרוייקט מוזילה, ותשקיע מאמצים בקידום Lightning, תוסף לוח השנה שלו, כמו גם בהוספת תאימות לשרתי Exchange, כך שת'אנדרבירד יהפוך ליישום מלא לניהול מידע אישי ולחלופה לאאוטלוק. לחלופין, היינו שמחים לגלות התקדמות בפרוייקט צ'אנדלר הפתוח, שמעז לפתח מודל שימוש שונה לגמרי מזה המקובל במנהלי מידע אישי אחרים.
 
 

ניהול חבילות

מערכת ניהול החבילות של פדורה הייתה עבורנו האכזבה הגדולה ביותר מההפצה. אחד התפקידים העיקריים של הפצת לינוקס הוא ניהול חבילות. כלומר, טיפול בהורדה, התקנה ועדכון אוטומטי של כל התוכנות על המחשב. ללא כלים מתאימים, משימה זו יכולה להיות מורכבת בהרבה תחת לינוקס מאשר תחת חלונות או OS X. אבל מנהל חבילות טוב, כמו זה של אובונטו, יכול להפוך את כל הסיפור לפשוט מאין כמוהו.

מפתחי פדורה אמנם מפגינים התקדמות ניכרת עם אפשרויות ניהול החבילות המגיעות עם ההפצה, אבל המצב עדיין רחוק מלהיות אידיאלי. לדוגמה, עדכון התוכנה הראשוני אותו ביצענו מיד עם סיום ההתקנה נכשל אחרי מספר שעות של עבודה עקב בעיה בתאימות בין רכיבי התוכנה. לא תקלה שאמורה לצוץ לפני שבכלל התקנו משהו. במקרים אחרים, כלי ניהול החבילות פשוט לא הסכימו לפעול או פעלו באיטיות מייגעת.
 
 

עברית

כמו רוב הפצות לינוקס מהשנים האחרונות, התמיכה של פדורה 6 בעברית טובה מאוד עד מצוינת, ובכל מקרה עולה בהרבה על התמיכה בעברית של חלונות או של OS X. הגופנים החופשיים המצוינים של קולמוס מצורפים לתקליטור ההתקנה, אבל לפחות בדפדפן הם לא מופעלים כברירת מחדל. במקומם נעשה שימוש בגופן DejaVu הבינלאומי, שהאותיות העבריות שלו הרבה פחות אטרקטיביות מאשר הגופן נחליאלי, תחליף פתוח של אריאל בקולמוס. בפיירפוקס קל לשנות את בחירת הגופנים דרך חלון ההגדרות, אבל שינוי הגופנים העבריים בשאר היישומים במערכת כרוך בתהליך פולשני ומורכב יותר.
 
 
גם באופן אופיס, הוספת ממשק עברי, תמיכה בכתיבה מימין לשמאל ובדיקת איות בעברית זה עניין פשוט של שינוי הגדרות השפה.
 
 

סיכום

הסקירה של פדורה 6 החזירה אותנו מספר שנים אחורה, לימים בהם לינוקס היתה גולמית ומחוספסת מדי בשביל שימוש יומיומי בידי משתמשים מתחילים. מצאנו הרבה דברים טובים להגיד על פדורה, במיוחד בכל מה שקשור לאחידות ולכידות העיצוב ושולחן העבודה התלת מימדי. אבל לטעמנו, פדורה חושפת בפני המשתמש חלקים נרחבים מדי מיסודות הלינוקס שלה, הן ברמה הטכנית של העבודה עם מערכת ההפעלה, והן ברמה המנהלתית של קבלת ההחלטות מהותיות לגבי ההפצה.
 

כתבות נוספות בפרויקט

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by