ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זוג או פרט? 

זוג או פרט?

 
 
שיזף רפאלי, גלובס

עולם המחשוב תמיד התנדנד בין שני מצבים: מונופול בוטה או תחרות מוגבלת בין שני ענקים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האל, המחשב המפחיד של קובריק (רשיון ויקימדיה)
 האל, המחשב המפחיד של קובריק (רשיון ויקימדיה)   
השוק התחרותי הקלאסי הוא חלומו של הכלכלן. בשוק כזה פועלים גופים רבים המתחרים זה בזה, ואף אחד מהם אינו גדול דיו כדי שלא יוכל להכתיב סטנדרטים, מחירים או איכויות. קנאת יצרנים תרבה רווחה, מבטיחה האידיאולוגיה הקפיטליסטית של השוק התחרותי. אלא שהחלום הזה הוא לעתים קרובות לא הרבה יותר מחלום.

בימים אלה, ועם מותו של מילטון פרידמן, מנביאי תורת השוק החופשי, ראוי להיזכר עד כמה השוק האמיתי רחוק מלהיות שוק תחרותי. הדברים בוטים במיוחד בהקשר של עולם המחשבים, תוכנה וחומרה, העולם של הרשת. עולם המחשוב תמיד התנדנד בין שני מצבים: מונופול בוטה ותחרות מוגבלת, או מאבק בין שני ענקים מובילים.

בשנות ה-60 וה-70 הייתה זאת IBM ששלטה בכיפת שוק המחשוב. האמרה המוכרת מהימים ההם הייתה No one gets fired for choosing IBM - אי-אפשר להינזק (או להיות מפוטר) אם בוחרים ב-IBM. החברה הייתה כל-כך גדולה, ששמה הפך כמעט לשם נרדף למחשב. בסרט "2001 אודיסיאה בחלל" משנת 1968 מככב המחשב האימתני "האל" (Hal). למרות הכחשותיהם של המחבר ארתור קלארק והבמאי סטנלי קובריק, השמועות גרסו ש"האל", המחשב שמתחרפן ומשמיד את האנשים שסביבו, קיבל את שמו ישירות מ-IBM .Hal הוא הזחה של האותיות IBM מקום אחד במורד האלפבית. משחק האותיות הזה מבטא ביקורת לא מוסווית על המונופול של אותה תקופה.
 
ביל גייטס (רשיון ויקימדיה)
 ביל גייטס (רשיון ויקימדיה)   
כבר אז, בגלל המונופול, כמעט שלא הייתה הבחנה בין הביקורת על המחשב לבין הביקורת על כוחה המרוכז של החברה המייצרת אותו. עצמתה של IBM בתקופה ההיא התבטאה, בין השאר, ביכולתה לטשטש את ההבדלים בין חומרה לתוכנה, ולארוז "חבילות (bundles) של חומרה ותוכנה שלקוחותיה נאלצו לקנות במצורף ממנה.

ואז באו המיני-מחשב, ואחריו המחשב האישי, שטרפו את קלפיה של IBM, ושינו סדרי עולם, או לפחות את זהות השולטים בו. מי שנראתה אז חברת ענק בלתי מנוצחת ירדה מגדולתה, ואפילו שהיא השתקמה וחזרה לפעילות מרכזית, היא כבר איננה במעמד של האחת והיחידה.

השלטון המונוליטי הוחלף בתחרויות, בין השאר בין מחשבים בגודל בינוני. אחריהם הופיעה התחרות בין המחשבים האישיים שהופעלו במערכת ההפעלה DOS לאחרים, למשל מחשבי המקינטוש. היריבות הזאת הייתה מרה. היא תועדה, בין השאר, במאמרים פילוסופיים של אומברטו אקו (מ"שם הוורד"), שהמשיל את היריבות בין שתי מערכות ההפעלה וחסידיהן למאבק ההיסטורי בין פרוטסטנטים לקתולים.

קמפיין הפרסום של המקינטוש נשען על טיעונים ומסרים אמוציונליים. נעשה שימוש ברמיזות לספרות קלאסית וחרדות מפני "האח הגדול" (קריצה למונופול של IBM). בקרב העם, הוויכוח היה על קלות הגישה, צורת הממשק, ונאמנות שבטית למותג. אבל מאחורי הקלעים כבר רחשו רעיונות עמוקים יותר, והחלה צבירת הכוח של המונופול הבא בתור. המקינטוש נשאר חביבם של קבוצות קטנות יחסית של מקצוענים, אבל השוק נכבש על-ידי כוח חדש.
 

פרק במונופול

גייטס, רווק מבוקש
 גייטס, רווק מבוקש    
מתוך המאבק על אופיו של המחשב שלימים יקרא "אישי", עלו ובאו ימי העליונות הבלתי מעורערת של מייקרוסופט. את מי שחשב ש-IBM שלטה ללא מצרים, לימדו ביל גייטס וחברתו פרק במונופול ובהשלטתו. מייקרוסופט החלה את דרכה כקבלן משנה די משני של IBM. אבל בתוך זמן קצר מאוד היא פילסה את דרכה למרכז הבמה. מייקרוסופט יצרה גם את מערכת ההפעלה וגם את חבילות תוכנת היישום. וכחלוף שנים מעטות החליפה את הסטנדרט של מערכות ההפעלה, ופרצה חלונות חדשים אל המציאות. מתחילת שנות ה-90 כולם החלו לראות את העולם (כמעט רק) דרך החלון של חלונות. ביל גייטס הוכרז כאדם העשיר בעולם, והעיתונות הכתירה אותו בתואר הרווק הכי מבוקש.

האימפריה הרומית עלתה, וקרסה. גם המונופול הבלתי ניתן לערעור של IBM התערער בתוך פחות משנות דור. האם המונופול של מייקרוסופט יהיה בלתי מנוצח? נדרשו מספר שנים עד שמייקרוסופט הוכרזה כמונופול על-ידי בתי משפט בארצות הברית ובאירופה. היא נקנסה בסכומים דמיוניים, בשתי יבשות שונות, וממשיכה לנהל קרבות משפטיים מול ממשלות ומול תחרות שלה. גם מייקרוסופט החלה למשוך תגובות רגשיות, לא תמיד חיוביות, מן הקהל הרחב. האם הדומיננטיות של מייקרוסופט בשנות ה-90 של המאה הקודמת ותחילתה של המאה הזאת השתוותה לעליונותה של IBM בעשורים הקודמים? האם הקריסה תהיה דומה? ימים יגידו. ודאי עוד נכונו לנו סיפורי מדע בדיוני וסרטים כמו אודיסיאה בחלל שידושו בשאלה הזאת.
 
 

תחרות

אוראקל, קוראת תיגר (רשיון ויקימדיה)
 אוראקל, קוראת תיגר (רשיון ויקימדיה)   
ועכשיו, בעידן הרשת, נראה שאנו נכנסים שוב לתקופה של יריבות. היו כבר מספר יריבות עסקיות שניסו לקרוא תיגר על מעמדה היחידני של האימפריה המייקרוסופטית. ביניהן חברות אוראקל, סאן ואחרות. אף שהניסיונות הללו לא צלחו, הפעם, כשהמאבק הוא בין מייקרוסופט לבין גוגל, זה נראה קצת יותר רציני.

עדיין אין כאן עניין של שוק חופשי במובן הקלאסי של המילה. שתי המתגוששות הן ענקיות, אף אחת לא מראה סימני התפרקות, ולכל אחת מהן שמורה עדיין הזכות להיקרא דומיננטית בתחום שבו החלה את עסקיה.

מייקרוסופט איננה מסתירה את החרטה על ההתעלמות הארוכה מדי שלה מעלייתה של הרשת ומהצורך לפעול בה. גייטס כבר איננו רווק, והוא עלול להפוך לעוד פחות מבוקש דווקא בגלל טעויות שעשה כשעוד היה רווק. מאמציה של חברת הענק שבראשותו לתפוס מקום בעסקי הרשת ניכרים: למשל בתחומי החיפוש והתקשורת, ובנוסף גם להתמצב בשוק הפנאי, המוזיקה והמשחקים, ולהגדיר את עצמה מחדש כעוסקת גם בחומרה ובשירותים.

מן העבר השני, ברור שגוגל עושה תרגילי חימום, פוזלת לכיוונים רחוקים מיכולות הליבה המקוריות של חיפוש, ומותחת את יכולותיה הפיננסיים בכמה כיוונים שאין להם אלא להתנגש במונופול של מייקרוסופט. גוגל כבר מהווה צומת מרכזי שדרכו עוברים רוב הצרכנים בדרכם לקניות, והיא גם מספקת שירותי גלישה אינטרנטיים אלחוטיים, קונה את מאגר הסרטים המקוון הגדול ברשת, ומנהלת את אחד המאגרים הגדולים ביותר של תמונות. גוגל היא הבעלים של עיתון אוטומטי, רב-לשוני, המושך מספר גדל והולך של קוראים. בהסכמים שבין גוגל לבין ספריות מובילות בעולם טמון מנוף שישנה את אופן הקריאה והאפסון של ספרים. ברשותה של גוגל רשת אדירה של מחשבים, המהווה מעין Hal חדש, לפחות באופן פוטנציאלי. חוץ מכל אלה היא גם מציעה לעולם שלל שירותים, הכול בחינם. לא ייפלא, לכן, שהעולם רוחש שמועות על מחשב אישי, תוצר גוגל, ועל מערכת הפעלה תוצרת גוגל שמתבשלת בסוד.

ברור שלרבות מן השמועות האלה אין כל בסיס. אבל באותה מידה ברור שגוגל בהחלט מאיימת לעשות למייקרוסופט את מה שזאת עשתה ל-IBM.

ברור גם שבתחום של הרשת אין ולא היה עד כה מצב של שוק תחרותי. ההיי-טק אולי משוכלל, אבל השוק שלו בכלל לא משוכלל. יש לפחות שלוש תובנות שאנו, העומדים מן הצד, יכולים כבר להסיק:

(1) נראה שהתחום הזה ממש מחבב מונופולים. על חורבותיה של הדומיננטיות של היום כבר אפשר למצוא את עקבותיה של הדומיננטית הבאה.

(2) לא לעולם חוסן. מונופולים בתחום, לפחות עד כה, נראו מאיימים, אבל גם נשאו בחובם את זרעי חורבנם עצמם.

(3) חלק מסימניו של המונופול בתחום שלנו הם הרגשיים, כאשר אנשים מתחילים לזהות את החברה עם השימוש, וכאשר מהותה של החברה מיטשטשת, ולא ברור עוד אם היא עוסקת בתוכנה, בחומרה, בשירותים או בבליל מעורב של כולם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by