ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נגני MP3 - מדריך הקניה 
 
 
דורון טילמן

לאחר שבשבוע שעבר סקרנו את עולם נגני ה-MP3, לפניכם החלק השני, אשר יעזור לכם לבחור את הנגן הטוב והמתאים לכם ביותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בחלקו השני של ספיישל נגני ה-MP3, נסקור בהרחבה את התכונות העיקריות של מרבית הנגנים, תוך התמקדות בנקודות החשובות לקניה נבונה ומוצלחת.


אפשרויות תצוגה
בעוד רוב מערכות המוזיקה לא מציינות בכתב לאיזה זמר אתם מאזינים, פורמט ה-MP3 יכול לומר לכם זאת ועוד (שם שיר, מבצע, אלבום, שנה וכדומה) באמצעות תג המידע (ID3) המצוי בקובץ. אם הנגן שלכם תומך בהצגת מידע זה, (או לפחות בשם הקובץ) הוא יופיע על גבי מסך זעיר. בנוסף תוכלו לראות שם ספריות, לנהל את רשימת הקבצים ולבצע הגדרות. בדקו כי הצג גדול מספיק, נוח לקריאה ואף מכיל תאורה פנימית. כמו כן, ישנם דגמים אשר הצג שלהם אינו חלק מהמכשיר, אלא חלק משלט רחוק המורכב על כבל האוזניות. ובמידה ותהיתם, טקסט עברי יופיע לרוב כג'יבריש.

ממשק ההפעלה
הצורך בשליטה על כמות גדולה של קבצים מצריכה ממשק קל ונוח לשימוש. מומלץ לחפש סקירות על הדגם בו אתם מעונינים, כי לא תמיד ניתן להבין מתיאור היצרן עד כמה משוכלל הממשק. ממשק הפעלה מוצלח יהיה מורכב מכמות מתאימה של כפתורים במקום נוח, רצוי איזה סוג של גלגלת למעבר מהיר בין השירים, מסך רחב וברור וכמובן שיטה הגיונית לביצוע הפעולות. זכרו כי לא כל נגן יכיל אפשרויות כמו נגינה אקראית של קובץ, תמיכה בתיקיות (חשוב מאוד אם צרבתם דיסקים בעלי תיקיות), הגדרת רשימות שירים (Playlist), שמירת מצב נגינה בעת כיבוי וכדומה. חלק מהתכונות לא ממש חשובות בעוד אחרות הן די קריטיות, כדאי לחפש נגן שעונה על כל הצרכים שלכם.

עדכון קושחה (Firmware)
כדי לאפשר השמעה של קבצי מוזיקה דחוסים, לעבור בין קבצים וביצוע כל שאר הפעולות מכיל הנגן שבב ובו תוכנה קטנה המתפקדת כמערכת ההפעלה (Firmware). על ידי עדכון התוכנה ניתן להוסיף לנגן תמיכה בפורמטים נוספים, לשפר את הממשק ועוד. מומלץ מאוד לוודא כי גם הנגן שלכם תומך בכך.

תהליך העדכון מתבצע לרוב על ידי הורדת קובץ מהאינטרנט והזנתו למכשיר דרך כבל חיבור או דיסק שעליו צורבים את המידע החדש.

אפקטים, ווליום ואקולייזר (Equalizer)
מטיבו של פורמט ה-MP3 ודומיו, ייתכן והצליל לא יהיה איכותי כמו לפני הדחיסה. כדי להתגבר על הבעיה ישנם נגנים המכילים אפשרויות לשיפור איכות הצליל (הגברת Bass למשל) על ידי פילטרים ועל ידי אקולייזר.

האקולייזר מאפשר לשלוט בעוצמת הצליל בתדרים מסוימים. לעיתים ניתן לבצע כיוון ידני לפי התדרים השונים, ובמקרים אחרים הנגן מכיל כמה הגדרות קבועות, בהתאם לסוג המוזיקה ששומעים (רוק, קלאסי וכדומה). כיוונון נכון של האקולייזר יכול לשפר במידת מה את איכות המוזיקה.

השליטה בווליום גם היא חשובה כי לעיתים תתקלו בקבצים שהוקלטו בעוצמה נמוכה, ובמקרה כזה רצוי שיהיה מגבר פנימי איכותי. ישנם גם מכשירים הדואגים שכל השירים יושמעו באותה עוצמה (Normalize), גם אם הוקלטו ברמות שונות.

שימוש באוזניות
לא משנה באיזה איכות בחרתם לדחוס את הקובץ, אוזניות מרמה ירודה תמיד יהרסו את ההנאה. רוב הנגנים מגיעים עם אוזניות באיכות סבירה ולא יותר מזה, אלא אם כן מדובר בדגם יוקרתי, רצוי של חברה מוכרת. אם אינכם מרוצים, תמיד תוכלו להשתמש באוזניות שלכם, אבל זכרו כי גם איכות החיבורים וההגברה ישפיעו על טיב הצלילים.

שימוש בשלט רחוק
לא תמיד אפשר להסתובב עם הנגן ביד, או אפילו קרוב אליכם, לכן אם אתם מתכוונים לאפסן אותו בתיק על הגב, כדאי לכם לבחור בדגם בעל שלט רחוק. ברוב המקרים השלט מורכב על כבל האוזניות (אבל יש גם אלחוטיים) ויכיל רק אמצעי שליטה מינימליים – שיר קודם/הבא, שליטה בווליום וכדומה. במקרים אחרים תוכלו לשלוט בעוד מאפיינים ואפילו לצפות בשם השיר על גבי צג זעיר.
 
 
תוכנות נלוות
קבצי MP3 ודומיהם אינם ניתנים לקניה בחנות, ולכן רוב הנגנים מגיעים עם אוסף של תוכנות שיאפשרו לכם להמיר את הדיסקים הרגילים שלכם לפורמט הדחוס, לצרוב דיסקים ואף להשתמש במכשיר כדיסק קשיח נייד. נכון שאת רוב התוכנות, או תוכנות דומות, ניתן להוריד חינם מהאינטרנט (Freeware/Shareware כמובן, לא פרוצות!), אבל בכל זאת כדאי לבדוק מה מקבלים.

תמיכה במערכת הפעלה
פעמים רבות (מדי) מתייחסים לכל המחשבים בעולם כאילו הם פועלים באמצעות מערכת ההפעלה אחת – חלונות, אבל זה לא בדיוק המצב. תקני חיבור כמו USB ו-Firewire יעבדו גם במחשבי מקינטוש ולינוקס, ותמיד תוכלו למצוא תוכנות ליצירת MP3 ודיסקים בגרסה המתאימה, אבל עדיין ייתכן מצב בו יש צורך במנהל התקן (Driver) או תוכנה מיוחדת כדי לתקשר עם המכשיר דרך המחשב. לכן כדאי לבדוק מראש אם הנגן יוכל להתחבר למחשב שלכם.

מארז ונרתיק נשיאה
סביר להניח שלא תשחקו במסירות עם הנגן שלכם וברוב המקרים גם תקבלו נרתיק נשיאה מהודר ומרופד, אבל למרות זאת כדאי לבדוק את איכות הבניה של המארז. שימוש במתכת ומגינים מגומי הם דבר נפלא, אבל גם פלסטיק קשיח ללא בליטות שבריריות יבטיח שימוש לאורך זמן, גם בתנאי שטח קשים.

הגנה נגד העתקה (Copyright Protection)
פורמט ה-MP3 גרם לבהלה רבה בקרב חברות התקליטים עקב היכולת להעביר קבצים שנוצרו מדיסקים מקוריים במהירות ובקלות (בניגוד לפורמטים כמו WMA המכילים מנגנון לניהול זכויות יוצרים – DRM). מכיוון שפורמט זה לא מאובטח (לא ניתן לשלוט/לדעת איך נוצר הקובץ ולאן הוא הועתק), היה צורך במערכת חיצונית שתשלוט בכך. חלק מהנגנים מכילים מערכות שכאלה – למשל מניעת העברה של קבצי מוזיקה בין מחשבים – ניתן להעתיק קובץ לנגן, אבל לא מהנגן למחשב.
טכנולוגיות שכאלה מופיעות בעיקר בנגני זיכרון.

חיבור לרכב
נסיעה באוטו מלווה כמעט תמיד באיזשהו ליווי מוסיקלי, אם באמצעות הרדיו, קלטת או דיסק. תוכניות ה"לבקשתך" אינן שכיחות ברדיו, וקניה של צ'יינג'ר כדי לא להתעסק עם החלפה של דיסקים עלולה להיות עסק יקר. אלטרנטיבה טובה היא להשתמש בנגן MP3 שיספק שעות רבות של מוסיקה שאתם בחרתם, אבל צריך לחבר אותו למערכת הקיימת.

בדקו מה אתם מקבלים בתחום זה ואל תסתפקו על פחות מחיבור למצת (בשביל חשמל) כבל חיבור לשקע Line-In (אם יש) וכמובן חיבור דמוי קלטת. אפשרות נוספת היא רכישת נגן דמוי קלטת אשר מאפשר שמיעת קבצי MP3 על ידי הכנסת המכשיר ישירות לתוך הטייפ.
 
 
אפשרויות הקלטה
אם הזיכרון שלכם הוא לא מה שהיה פעם אז אולי כדאי להשקיע בנגן שהוא גם טייפ מנהלים. חלק מנגני הזיכרון והדיסק הקשיח מכילים מיקרופון פנימי ואפשרות להקלטה ישירה לפורמט MP3, או דומה לו. באמצעות שליטה בקצב הדגימה תוכלו לשמור שעות רבות של דיבורים, תזכורות ועוד.
לעיתים הנגן מכיל גם אפשרות לניהול ההקלטות, וכך תוכלו לדעת מתי התבצעה ההקלטה, לשמור אותן בתיקיות שונות וכדומה. שקע Line-In (אנלוגי, דיגיטלי או אופטי) יאפשר גם חיבור המכשיר ישירות למערכת, וכך למעשה תוכלו ליצור גרסאות MP3 לדיסקים שלכם ללא צורך במחשב.

דיסק קשיח חיצוני
נגנים מבוססי זיכרון או דיסק קשיח משתמשים בחיבור למחשב כדי להטעינם בשירים, אבל ישנם גם כאלה המאפשרים להשתמש בזיכרון כדי להעביר קבצים מכל סוג, ובכך להפוך למעין דיסק קשיח.
לעיתים יש צורך במנהל התקן (Driver) או בתוכנה שמספק היצרן, אבל ישנם גם דגמים שפועלים מהרגע שחיברתם אותם למחשב.

תוספת רדיו
לשמוע 100 שירים שאתם בחרתם ברציפות זה נחמד, אבל לפעמים רוצים גם לשמוע חדשות ברדיו (במיוחד במדינה כמו שלנו) אם זה חשוב לכם, חפשו את הנגן שמכיל גם רדיו, תמורת תוספת מחיר כמובן.

משך אחריות
כמו בכל מוצר שעולה כסף, ולא מעט, כדאי לדרוש אחריות של שנה לפחות, שהיא פחות או יותר הסטנדרט.

ועוד דבר אחד שאולי לא חשבתם עליו – תפס לחגורה (Belt Clip), לאותם מקרים שבהם הנגן לא מתאים להכנסה לכיס או שהפאוץ' המצורף מעט מסורבל.

לכל אלה שמתלבטים בנושא פורמט הדחיסה (כי כאמור ישנם נגנים התומכים גם בתקנים כמו WMA ואחרים), ניתן לומר כי ברוב המקרים ה-MP3 עדיין יספק את הצרכים של רוב האנשים (שכמובן תלויים בתמיכת הנגן). אבל אתם מוזמנים לקרוא על ולהאזין לדוגמאות במספר פורמטים שחלקם יגיעו לתחום המוזיקה הניידת בקרוב.

אז עכשיו שאתם מצוידים בכל המידע הדרוש בנושא, פנקו את עצמם במכשיר הטוב ביותר (תוכלו גם לקרוא סקירות באתרים של Epinions, Cnet ו-Zdnet).

האזנה ערבה.


כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by