ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: תיירות מין 

השבוע ברשת: תיירות מין

 
 
רוני שני

האינטרנט היא לא רשת שמחברת בין מחשבים, אלא בין אנשים. ומה עוד? די לטוקבקים, בעיקר אלה בבלוג של ביבי נתניהו, אולי תגלחו לו מייל תגובה. ובכלל, מה דעתכם על הדוגמניות של משרד התיירות? רוני שני נפרדת מהשבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם נסיר לרגע את מעטה הציניות המלבב שלנו, נוכל להודות באמת: יש אנשים שעבורם האינטרנט היא רשת שלא מחברת רק בין מחשבים. היא עולם ומלואו, שקושר בין אנשים באופן הכי טבעי שאפשר. בזמן האחרון יש יותר ויותר סימנים שמעידים על כך שאלו המכונים "מכורים לאינטרנט", הם לא סתם חבורה של מרושתים אנונימיים.

ב-Slate למשל מאבחנים שהמיתוס הגדול של האינטרנט - האנונימיות שהיא מספקת - מוטעה מיסודו. ב-GigaOm מדווחים על מחקר שקובע שהרשת הופכת חברתית יותר, ומסייעת גם ליצירת קשרים מחוץ למסך. ב-Techdirt מתעצבנים על התקשורת, שמתייחסת למערכות היחסים הללו כ"ווירטואליות". ואם כבר יצאנו מחוץ למסך, הנה סרטון שממחיש כיצד היה נראה חדר צ'ט בעולם האמיתי.

דנה בויד, חוקרת הרשתות החברתיות, מנסה להבין מה זו חברות בכלל. ב-TechCrunch הולכים על פרקטיות ומציגים את Hawkee, ה-MySpace של הגיקים. ובבלוג הבא, שיש לו את שורת התיאור הכי מוזרה שראיתי, הולכים על הארד קור: הם אוהבים את האינטרנט יותר מכולנו.
 

DRM

Defective by Design. מוחים
 Defective by Design. מוחים   
טכנולגיית DRM (ראשי תיבות של Digital Rights Management או בגירסה שלי: Draconian Measures) מעסיקה לאחרונה את תעשיית הבידור העולמית.

חברת EMI משתפת פעולה עם יאהו בניסוי למכירת שירים לא מוגנים. אנשי Defective By Design ממשיכים להפגין נגד כיבוש הקניין בדרכים יצירתיות. ובעוד בראם כהן, מייסד ביטורנט, מצטרף לתומכי ה-DRM, ניק קאר סבור שהאסטרטגיה הזו - DRM - מתקרבת אל קיצה.

עדיין מוקדם לדבר על שינוי, אבל מכיוון שהיקף שיתוף הקבצים נמצא בעליה מתמדת, והמנגנון הנוכחי של שמירת זכויות היוצרים אינו ריאלי (לא רק בתחום המוזיקה), אולי צריך לחשוב על הכל מחדש.

אולי הסיבה שאיש טרם מצא מודל עסקי חדש, שיאפשר למוזיקאים לעשות כסף מהיצירה שלהם, ויהיה מקובל על כל הצדדים היא היעדר הגדרה למוזיקה. האם שיר הוא חוויה חד פעמית כמו הצגת תיאטרון והופעת מחול או שמא מדובר במוצר מוחשי, שניתן לשימוש חוזר?
 

מהנעשה בארצנו

אין חדש תחת הטי שירט
 אין חדש תחת הטי שירט   
הנה פרדוקס נפלא: הנושא הכי חם ברשת הישראלית בשבוע האחרון הוא גם הנושא הכי מאוס. והכל באשמת חבר הכנסת ישראל חסון, שיקיים בשבוע הבא דיון בכנסת על הצעת החוק המיותרת שלו, שמטרתה לחייב מגיבים להזדהות.

כצפוי, לכולם יש איזו תגובה לעניין. גיא מרוז לא אוהב טוקבקיסטים אנונימיים, אבל חושב שלכנסת יש דברים יותר חשובים לעסוק בהם. אבינועם מגן אומר שהבעיה היא בכלל עם אלו שמגיבים בתשלום ומטעים את הגולשים. גל מור קורא לכולם להגיע לכנסת. וליובל דרור נמאס מכל הדיון.

ובזמן שקלינגר מציע לשלם לטוקבקיסטים שיירשמו, -NRG מתמודד עם תביעה לגבי הוצאת דיבה בטוקבק.

ועכשיו בלוגים. אחרי שסגר את וובסטר, חנן כהן פותח את וובסטר 2, מעין בלוג אישי בו הוא ממליץ על מי שבא לא. אבל את המשבצת הריקה יש רבים שמנסים למלא: אחד מהם הוא כנראה עידן מאנקדוטות, שכותב פוסט מסתורי על הקשר בין שוק למוצר.

אחד אחר הוא MiniBox, שנראה כמו סוג של אבולוציה לאחור על הז'אנר, וההתלהבות שהוא זוכה לה גרמה לי לרוץ להביט בלוח השנה, לבדוק אם חזרנו חמש שנים לאחור.

ואם כבר אבולוציה, אורי ברוכין מודה שהוא לא רק מחבב פקאצות, אלא שביקום מקביל הוא אפילו היה מקים להן אתר.

כרמל ויסמן, שמחבבת פקאצות כבר מזמן, פירסמה מאמר אקדמי שמתקשר בעקיפין למה שכתב עידן, ובו היא מזכירה למפתחים: "באינטרנט, הטכנולוגיה היא כמו עפרון תוחם שפתיים לתרבות". או בקיצור, אם אתם לא רוצים לגמור כמו ה-Blog Herald, תשקיעו בריסרץ'.
 
 

חדשות נוספות

DOOM לכל ילד
 DOOM לכל ילד   
צפירת ארגעה לאלו שאוהבים לתת לעניים חכות ולא דגים: ה-OLPC (פרויקט מחשב לכל ילד בגירסה הבינלאומית שלו) עומד ליפול כל רגע ברשתם של מיקרוסופט ואינטל, דייגי העל של תעשיית המיחשוב. מיקרוסופט רוצה להתקין על החפץ עם המנואלה Windows - ולעקר בכך את כל העקרון שמאחוריו, אינטל סתם רוצה להתחרות. ניקולס נגרופונטה, מתברר, בלע את הפתיון וביקש עוד. אבל מה זה חשוב, העיקר שאפשר להריץ עליו DOOM, בול מה שילדים משכונה עניה ומלאת פשע זקוקים לו בחיים.

אירן ממשיכה להראות לח"כ ישראל חסון מאיפה משתין הפשיסט, ומונעת גישה לוויקיפדיה, אמזון, YouTube ועוד אתרים מסוכנים כאלה. הרבנים הישראלים הנאורים דווקא בעד וויקיפדיה. וב-Wired ישבו לשיחה עם אנשי ארגון OpenNet Initiative, ארגון שמרכז מידע על סוגים שונים של צנזורה מקוונת, שמפעילות ממשלות בעולם. שווה קריאה.

אלקסה, אתר דירוג וסטטיסטיקה ותיק, נמצא בשבועות האחרונים בעין הסערה. את המתקפה התחיל ג'ייסון קלקניס, אושיה ותיקה לא פחות, שעבר בנטסקייפ, Weblogs ועוד כמה נקודות ציון מוכרות. בבלוג שלו הוא קבע באופן חד משמעי שאלקסה רלוונטי בערך כמו מורשת רבין, משום שקל לשחק בתוצאות שלו.

למרות שראשי החברה מכחישים, לא מעט אנשים מסכימים עם קלקניס, ביניהם גם אום מאליק, שמזהיר מפני הסתמכות על כלי כה מוגבל. וריצ'רד מקמנוס, שמשוכנע שהרייטינג של אלקסה מוטה. יוצאי דופן הם המפרסמים - גם הישראלים - שממשיכים להתייחס אל אלקסה כאל כלי מדידה אובייקטיבי ואפילו, שומו שמיים, מקצועי. גפ'רי מאק החליט להפוך את העניין לתחביב ולדווח מהשטח.

משרדי הממשלה בחרו בלנובו. הם אמנם חיים על הקצה ומוכנים לקבל מחשבים מבוססי AMD, אבל בכל הנוגע למערכת ההפעלה שומרים שם על הסטטוס-קוו. מעניין באיזו גירסה של ויסטה הם ישתמשו, הפקידים האלה, שלוקחים דוגמה מתיירות המין בתאילנד במקום מהתעוזה של הממשל הצרפתי.
 

קטנות

פיירפוקס לנצח
 פיירפוקס לנצח   
iPhone, הסלולרי-נגן של אפל, שמדיר שינה מעיניהם של המוני גיקים בעולם, מגיע בקרוב. יש כבר פטנט עם השם הרשמי. רן יניב הרטשטיין מסכם את כל השמועות והעיצובים האפשריים. בזמן שמוטורולה, שאחראית ל-ROKR הכושל (ה-iPhone הראשון), מנסה שוב, ב-Cnet מביעים סקפטיות לגבי סיכויי ההצלחה של החברה שקול הוא שמה השני.

Google SightSeeing, הבלוג ששם לו למטרה למצוא שטויות על פני הגלובוס בעזרת Google Maps, מאגד את השטויות בספר. זה אחד הטובים. ואגב, אם בספרים עסקינן, המו"ל ג'ו ווילקט עונה לפורבס וקובע שפרסום תכנים חינם באינטרנט לא פוגע במכירות.

Digg ציין השבוע את האייטם המיליון שהוכנס אליו. ב-ValleyWag הכינו פרופיל משעשע של שמונה אב-טיפוסים של מדגדגים. קלקניס עדיין ברוגז איתם.

נמצאה גופתו של ג'יימס קים, עורך בכיר באתר Cnet, שנעדר כ-11 יום וקפא למוות בעת טיול משפחתי. כל הפרטים ב-TechMeme.

ויצק, המחשב הראשון שנבנה בארץ (1954), זכה בתואר "אבן דרך בהיסטוריה העולמית". למה אומרים שאין לנו הישגים במדע? אז עברו כמה שנים, אז מה.

אם וכאשר תחטפו תביעה בגין שיתוף קבצים, תזכרו שמי שעומד מאחוריה הוא הזמר האהוב עליכם.

סלולרים אולי לא מסרטנים, אבל הם בכל זאת הורגים. וגם על קונסולות אל תסמכו יותר מדי. וזה עוד בלי שדיברנו על האינטרנט הממכרת.

Slimail הוא שירות דואר חינמי ישראלי. הנה סקירה של עוד שישה שירותים מומלצים. וזה, Hairy Mail, הכי מוזר מכולם.

Wordie הוא האתר הכי מיותר ומגניב שראיתי מזה זמן מה. ובלוג חדש - NewTeeVee - לאום מאליק, האיש והאימפריה; לעידן אלתרמן ואפילו לביבי נתניהו. גיא ווסט חושב שהאינטרנט תציל אותנו מקאמבק של ראש הממשלה ושר האוצר לשעבר. אופטימיות זו תכונה נהדרת.

והנה כמה סיכומי שנה מוקדמים: רשימת 30 הבלוגים הכי טובים שאתם לא קוראים. פריצות הדרך הגדולות של תעשיית המיחשוב. צ'אד הרלי, ממייסדי YouTube, עשוי להיות איש השנה של מגזין טיים. ואי אפשר בלי איזכור קטן לכך שהנבואה ניתנה לשוטים.

ואם כבר מחליפים שנה, עוד בטרם נחגג ראש השנה 2007, כבר צומחים באינטרנט ניצנים ראשונים של הרשת הסמנטית, שמכונה בחיבה Web 3.0. קבלו את Hakia, מנוע חיפוש תלוי הקשר שרוצה שתאתגרו אותו. אם כל זה מהיר לכם מדי, תוכלו לקרוא מה חושב ניק קאר על Web 2.0. אמרו את קודם?

מזל טוב לאינטרנט2, הרשת האקדמית העולמית, היא חוגגת עשור. באינטרנט 1 כבר עושים דילול אוכלוסין, ומנפים שמות מתחם שעבר זמנם. ככה זה באינטרנט, היא לא שומרת אמונים למילים ואותיות. העיקר ש-VeriSign לעולם נשארת המאסטר של הדומיינים.

האינטרנט שוקלת קצת פחות מ-60 גרם. ולא, אין לזה קשר לאנורקסיה.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by