ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זה נורא, אתה חייב לראות את זה 
 
 כבוד המת. צילום עדין, יחסית, מאתר זק``א   
 
עידו קינן

זק"א הוא ארגון התנדבותי העוסק בפינוי גופות מאתרי אסונות, בנימוק של שמירת כבוד המת. באתר הארגון מוצגות התמונות, במלוא בוטותן, במדור נפרד. המדור נקרא "גלריה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכניסה על אחריותך. האזהרה בכניסה לגלריה
 הכניסה על אחריותך. האזהרה בכניסה לגלריה   
רבים מאיתנו מקיימים מערכת יחסים של משיכה-דחייה עם מראות זוועה: זה מגעיל אותנו, אבל אנחנו לא יכולים להפסיק להסתכל. בכל משרד ניתן למצוא את המתנדב התורן, שיפיץ לעמיתיו אימייל "תמונות קשות מהפיגוע בתל אביב!!!". הם ינזפו בו או יביעו זעזוע, אבל בכל זאת יפתחו את האימייל.

החשודים המיידים הם פורומים לא מפוקחים (פורום כזה נפתח לא מזמן בפורטל ישראלי מוביל, ונסגר זמן קצר לאחר מכן), אתרי חדשות זרים, שלא חוששים לפגוע ברגשות משפחות ההרוגים, ואתרי זוועה כמו Ogrish ו-rotten.com, שמתמחים בסוג החומרים הזה. מקור נוסף ובלתי צפוי לתמונות הללו הוא אתר ישראלי קטן, האתר הרשמי של זק"א.


"ברוכים הבאים לגלריה"

זק"א הוא ארגון התנדבותי, שחבריו מטפלים בפינוי גופות וחלקי גופות בפיגועים, תאונות דרכים ושאר אסונות. באתר האינטרנט של הארגון מופיעה גלריית (חלק זה באתר אף נקרא "הגלריה") תמונות מטקסים שונים של הארגון, וממספר אירועים עם נפגעים.

בכניסה לגלריה מופיעה אזהרה באותיות ענק, אדום על גבי שחור: "אזהרה!!! גלריית תמונות זו מכילה בין היתר תמונות קשות מהאירועים היום יומיים בהם מטפלים מתנדבי הארגון. אם הינך חושב כי תמונות מסוג זה יקשו עליך אנא לחץ על הכפתור יציאה. הכניסה על אחריותך בלבד". כדי להיכנס לגלריה, נדרש הגולש לסמן כי קרא את האזהרה, וללחוץ על כפתור הכניסה (מצד שני, בעמוד הראשי בעברית יש לינק לתמונות הפיגוע ברחוב אלנבי, שמובילה ישירות לתמונות).

התמונות מציגות את מתנדבי זק"א בזירות אירועים שונים, בהם הפיגוע בסבארו וקריסת אולמי ורסאי. בין השאר, נראים שם פצועים והרוגים, לעיתים בפנים גלויות, וחלקי גופות. "אין אפשרות לזהות פנים, אנחנו מקפידים על זה", אמר לחיים ברשת וובמאסטר האתר, יצחק שליטא.
 
 
בין מטרות זק"א, כפי שהן מופיעות באתר, "החדרת והעמקת מודעות הציבור בנתינת כבוד למתי ישראל בארץ ובעולם". האם לשיטת הארגון, פרסום צילומי המתים שומר על כבוד זה? מצד שני, האין זה תפקידו של האתר להציג את הארגון על פניו השונים, ובהם שיגרת עבודתו של מתנדב זק"א? מי שנכנס לאתר של ארגון שמשמעות שמו הוא "זיהוי קורבנות אסון", יודע שהוא לא בא לבלות.

יו"ר זק"א, הרב שלמה אייזנבך, אמר לחיים ברשת: "אני לא יודע מזה. אני לא מעורב באתר". "מטרות האתר הן לספר לעולם ולאנשים שחוץ מפיגועים, הארגון מטפל בכל מוות בלתי טבעי (מב"ט) בישראל, ולהראות לאנשים את המציאות שאנחנו חיים בה", פירט שליטא, שמשמש גם כמתנדב בארגון. לדבריו, בניית האתר היתה יוזמה שלו, ולאחר שהוא טיפל בו במשך חצי שנה, יועבר האתר בקרוב לידי חברה שתכניס שינויים ופיתוחים חדשים, ביניהם אפשרות לתרום לארגון דרך האתר באמצעות כרטיס אשראי.

הקמב"ץ הארצי של זק"א, יהודה משי-זהב, הסביר שהאתר הנוכחי הוא אתר נסיוני, ושהאתר המקצועי יותר יחל לפעול בשבוע הקרוב. "גם עכשיו משתדלים לא לשים תמונות שלא התפרסמו במקומות אחרים. ה-CNN מראים דברים הרבה יותר גרועים. אצלנו הכל במסגרת שמירת צניעות הפרט וכבוד המת, בלי לפגוע במשפחות".

למה בכלל לשים תמונות כאלה באתר?
משי-זהב: "אתה יכול לשאול למה בכלל צריך אינטרנט. אני עד היום לא רואה תועלת מעשית באינטרנט. אבל הולכים לפי הכלל 'אם אתה לא שם אתה לא קיים'. זה עוזר כשאתה נפגש עם גורמים שרוצים לדעת על הארגון".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by