ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
MP3 בעברית, הפרטה בבזק, ואסיר עולם באינטרנט 

MP3 בעברית, הפרטה בבזק, ואסיר עולם באינטרנט

 
 
יוני  שדמי

סיכום חדשות ההיי-טק של השבוע: משרדים בטוקיו, צ'ט בטלוויזיה, והשורה התחתונה של מיקרוסופט

 
 
 
 
 
 
 
 
 

טכנולוגיה

פאלם פיילוט. בקרוב בשלל צבעי הקשת?
 פאלם פיילוט. בקרוב בשלל צבעי הקשת?    
שובה של מליסה
יותר מעשר חברות היי-טק הודיעו בשבוע החולף על כשלים מערכתיים בקנה מידה נרחב שנגרמו כתוצאה מ"מוטציות ויראליות" - גרסאות שונות של וירוס מוכר - של וירוס המחשב מליסה.

כזכור, הוירוס מליסה השתולל באינטרנט, הדביק חברות רבות וגרם לנזקים בשווי עשרות מיליוני דולרים לפני חודשים ספורים בלבד. כעת, נראה שגרסאות שונות במקצת של הוירוס מליסה ,U מליסה V וVBS.free link שולחות את עצמן בדואר אלקטרוני ומדביקות מחשבים רבים.

בכדי להתגונן מוירוסים אלה יש להשתמש בתוכנת אנטי-וירוס עדכנית ולהקפיד לא לפתוח הודעות דואר אלקטרוני חשודות.

(זי.די.אן.אן)

מיקרוסופט תשאל את ג`יבס
מנוע החיפוש הפופולארי ``ask jeeves``, שמשתמש בשאלות הנשאלות באנגלית פשוטה בכדי לבצע חיפוש באינטרנט, יאומץ על ידי אתר התמיכה העצום של מיקרוסופט.

המנוע הייחודי של אסק ג`יבס, שאת הזכויות לשימוש בו רכשו חברות כגון דל וקומפאק, מאפשר למשתמש לשאול את המחשב שאלות בשפה פשוטה, ממש כאילו היה אדם אנושי. למשל, במקום, להקיש במנוע החיפוש "מזג האוויר, מעלות צלסיוס, תל אביב", אפשר לשאול "מה מזג האוויר בתל אביב?", והאתר מספק תשובה מיידית.

מיקרוסופט תשתמש במנוע החיפוש בכדי לייעל ולפשט את שירות התמיכה שלה, כמו גם בכדי לאסוף נתונים על הבעיות הטכניות שרוב הצרכנים נתקלים בהן.

(ניוז.קום)

פאלם פיילוט, הדור הבא
``dragonBall``, המעבד מתוצרת מוטורולה שנמצא בליבו של כל פאלם פיילוט, יעבור בקרוב שידרוג: מ16 מגה-הרץ ל33 מגה-הרץ, כשמעבדי דור הביניים יעבדו במהירות שעון של 20 מגה-הרץ. המעבד החדש שם דגש גדול על מולטימדיה, מה שמעלה את התהייה האם נראה בקרוב פאלם פיילוטים עם תמיכה בשלל צבעי הקשת, בניגוד לירוק-שחור מנקר העיניים הנתמך כיום על ידי הפאלם.

"פאלם קומפיוטינג", כמו גם חברות נוספות שמייצרות עזרים המתבססים על ה"dragonball" (כגון המתחרה ויזיור), הכריזו בעבר מספר פעמים שהן יטמיעו יכולות צבעוניות במוצריהן "כאשר יגיע הזמן הנכון". אלן קסלר, נשיא "פאלם קומפיוטינג", הוסיף השבוע שייתכן מאוד שמערכת ההפעלה הבאה של הפאלם תציע תמיכה בצבע. בינתיים נשארים עם הירוק-שחור.

(זי.די.אן.אן)
 
הפי.סי. הראשון של אי.בי.אם. היו זמנים
 הפי.סי. הראשון של אי.בי.אם. היו זמנים   
בטוח? בטוח שבטוח
R-U-Sure"", חברת אינטרנט מבית היוצר של "האבא של ICQ" יוסי ורדי, השיקה השבוע אתר חדש, שייעודו השוואת מחירים בין אתרי מסחר אלקטרוני ברשת.

ל"R-u-sure" יש תכונה המייחדת אותו מקהל "הסוכנים החכמים", טכנולוגיה פופולארית שאחד מיישומיה הנפוצים הוא השוואת מחירים באינטרנט: התוכנה יודעת לזהות באיזה מוצר מעוניין הגולש, ומציגה באופן אוטומטי אתר אלטרנטיבי המציע את אותו המוצר במחיר זול יותר.

בעלי המניות בחברה הם ורדי עצמו, בנו עודד, וחברת בניית האתרים VCI.

(הארץ)

IBM ופי.סי: כבר לא מילים נרדפות
,IBM החברה הראשונה שיצרה מחשבי אישי בייצור המוני ואחת מהאחראיות העיקריות לפריחת שוק המחשבים בעשורים האחרונים, תפסיק למכור מחשבים אישיים בחנויות בארה"ב. במקום זאת, תתרכז החברה במכירות דרך האינטרנט.

,IBM שמהרבעון הראשון של שנת 2000 תתחיל לרכז את מאמצי חטיבת הPC שלה במכירת מחשבים דרך האינטרנט, הייתה הקמעונאית השלישית בארה"ב במכירת מחשבים אישיים, אחרי דל וקומפאק. בשנה שעברה הפסידה חטיבת המחשבים האישיים של החברה כמיליארד דולר, וברבעון הראשון של 1999 הפסידה 239 מיליון דולר נוספים.

סם אלברט, מנהל בכיר לשעבר ב,IBM אמר לרויטרס כי נראה שהיציאה של IBM משוק המחשבים האישיים איננה תמידית, וכי סביר שמדובר בעצם בהתארגנות מחדש של החברה, ולאחריה תחזור IBM למכור את מחשביה האישיים גם דרך קמעונאים וערוצי שיווק מסורתיים, ולא רק באינטרנט.

(ווירד)

האטה בצמיחת האינטרנט
מדיה מטריקס, חברת הרייטינג החצי-רשמית של האינטרנט, מדווחת על ירידה דרסטית במספר המצטרפים למעגל משתמשי האינטרנט בחודש האחרון. מספר המשתמשים גדל ב2 אחוז בחודש האחרון, חצי מקצב הצמיחה הממוצע שעומד על ארבע אחוז, וכעת מספר המשתמשים עומד על 63.4 מיליון. "יש לזכור שספטמבר הוא חודש עם 30 ימים בלבד", אמר סגן נשיא מדיה מטריקס דוג מקפרלנד. "כמו כן, ספטמבר הוא חודש עם חגים רבים, מה שהאט בוודאי את קצב ההצטרפות".

אבל היו אתרים שנהנו גם כך מעלייה גדולה במספר המבקרים, במיוחד אתרי ספורט וחדשות, אך גם אתרי מזג האוויר נהנו מעלייה דרמטית (אחדים מהם רשמו עלייה של 500% במספר המבקרים), בעקבות הסתערותו של הוריקן פלויד על חופי ארה"ב.

(זי.די.אן.אן)
 
אינטרנט זהב תקים פורטל לילדים
אינטרנט זהב והמפיקים יהודה טלית, חיים סלוצקי וטמירה ירדני, יקימו פורטל לילדים בהשקעה של 4 מיליון דולר, הודיעה אינטרנט זהב. האתר, שצפוי להיפתח באפריל, יכלול פעילויות אינטראקטיביות המיועדות לילדים ובני נוער, שיאפשרו להם להשתתף באופן אינטראקטיבי בתוכניות טלוויזיה פופולאריות.

טלית, סלוצקי וירדני הם מפיקי ערוץ הילדים בחברת YES (לשעבר די.בי.אס), ומייצגים, בין השאר, את גיל ססובר, צביקה הדר, יעל בר-זוהר, אלי יצפאן, דודו טופז ומיכל ינאי.

(הארץ)

 
 

כלכלה

מלחמת שוחות. ביל ניוקם, סגן נשיא מיקרוסופט לענייני חוק ותאגיד
 מלחמת שוחות. ביל ניוקם, סגן נשיא מיקרוסופט לענייני חוק ותאגיד   
מיקרוסופט מנסה לקצץ את התקציב של משרד המשפטים
מיקרוסופט, שמנהלת קרב חפירות משפטי נגד מחלקת האנטי-מונופול של משרד המשפטים האמריקאי, עוברת לטקטיקות התקפיות אלטרנטיביות. החברה החלה לפעול בעזרת לוביסטים לקיצוץ התקציב הציבורי של מחלקת האנטי-מונופול, ובהצלחה לא קטנה.

הוושינגטון פוסט דיווח כי מאמצי נציגי מיקרוסופט נושאים פרי - תקציב המחלקה קוצץ בשני מיליון דולר בידי הסנאט, ובשלושה מיליון דולר נוספים בידי בית הנבחרים, מה שגימד את התקציב השנתי של המחלקה ל102 מיליון דולר.

"זה מצמרר", אמר חבר בכיר במחלקה. "זה כאילו שהמאפיה תנסה לקצץ בתקציב של הFBI". ריק מילר, מנהל בכיר במיקרוסופט, אמר כי קיצוץ תקציב המחלקה "לא נמצא בעדיפות גבוהה" בסדר היום של חבר המנהים של החברה, אך אישר כי "הבענו בפני כמה חברי קונגרס את דאגתנו מהדרך בה פועל משרד המשפטים".

(וושינגטון פוסט)

סיסקו ואי.בי.אם: יד ביד
יצרנית שרתי האינטרנט המובילה סיסקו ויצרנית המחשבים IBM ישתפו פעולה בכדי לעלות על הגל הטרנדי החדש: אספקת יישומים עסקיים דרך האינטרנט.

שתי החברות הודיעו שהן יספקו את הטכנולוגיה להקמת ASP
(Application Service Provider), מעין תת-זן של ספקית אינטרנט, כששבמקום לספק שירותי אינטרנט בסיסיים מספקת הASP אפליקציות עסקיות דרך הרשת.

בזאת מצטרפות קיסקו וIBM לענקים כגון אורקל ואינטל, שמתכננות אף הן לספק שירותי תוכנה אונליין בקנה מידה נרחב.

(יאהו! ניוז)

 
חילופי גברא. רוברט בישופ, נשיא אס.ג`י.אי שהחליף את ריצ`רד בלוזו, שהצטרף למיקרוסופט
 חילופי גברא. רוברט בישופ, נשיא אס.ג`י.אי שהחליף את ריצ`רד בלוזו, שהצטרף למיקרוסופט   
קהילות IOL מצטרפות לעגלת הסחר האלקטרוני
אבי טננבאום, מנכ"ל ,IOL הודיע שהחברה רכשה את חטיבת המסחר האלקטרוני של חברת קומרס מיינד ואת הקניון האלקטרוני שלה ``canyon.co.il``, וזאת במטרה לשלב מסחר אלקטרוני בקהילות IOL.

הקהילה של ,IOL שנחשבת לגדולה ולפופולארית בארץ, מורכבת מכ100- פורומים בנושאים שונים. טננבאום ציין שהחברה תחל בקרוב במסע פרסום ושיווק אגרסיבי, וכי הסחר האלקטרוני באתר יהיה מגוון, ויכלול בין השאר גם מכרזים.

קומרסמיינד, שהעבירה את פעילות המסחר האלקטרוני שלה לIOL ללא כל תמורה, צפויה לקטוף חלק מהרווחים העתידיים של האתר.

(גלובס)

השורה התחתונה של הענקים
עם תום הרבעון השלישי של השנה, ענקי השוק מפרסמים את השורה התחתונה של המאזנים, וקשה להגיד שיש הפתעות גדולות: אי.בי.אם מאכזבת, מיקרוסופט מרוויחה בוכטות, כך גם ,AOL וההפתעה הרצינית היחידה מגיעה מכיוונה של ,SGI שנמצאת כבר זמן רב בצרות, ומדווחת על הפסדים של 68 מיליוני דולרים.

הרבעון השלישי של הענק הכחול היה, כאמור, מאכזב. "היה זה רבעון עם תוצאות מעורבות", הודה בדיפלומטיות לו גרטנר, יו"ר ומנכ"ל .IBM החברה הרוויחה 1.8 מיליארד דולר ברבעון זה, כפי שצפו האנליסטים, אך רווחים אלו כללו מכירת נכסים כוללת, ומנהלי IBM הזהירו שהרבעון הבא יהיה אף גרוע יותר מהנוכחי.

רווחיה של מיקרוסופט, לעומת זאת, קפצו ב30 אחוז ברבעון האחרון. רווחיה של החברה עמדו על 2.9 מיליארד דולר, או 40 סנט למנייה, ברבעון הראשון שהסתיים ב30 בספטמבר, עלייה של 1.68 מיליארד דולר מהשנה הקודמת.

גם בAOL לא רעבים ללחם, עם רווח נקי על סך 185 מיליון דולר, או 15 סנט למנייה. הרווחים הגיעו תודות ל1.1 מיליון איש נתווספו למאגר המנויים של ,AOL ובעיקר מפירסום ומסחר אלקטרוני, שהוסיפו לכספת החברה 350 מיליון דולר נוספים.

לעומת זאת, ב,SGI לשעבר סיליקון גרפיקס, חברה שמייצרת שרתים גרפיים רבי עוצמה (שעמדו בין השאר מאחורי יצירות מופת גרפיות כפארק היורה), העניינים יגעים עד יגעים מאוד. החברה הפסידה 68 מיליון דולר, יותר מפי חמש מהציפיות המוקדמות בוול-סטריט. בחברה יחסו את ההפסדים הכבדים לחילופי הגברא בכיסא הנשיא של ,SGI מריצ`רד בלוזו לרוברט בישופ.

(אינטראקטיב אינבסטור)

מיליון דולר לIOL
,BCS קרן השקעות פרטית של 20 מיליון דולר שגויסו בעיקר מאנשי עסקים ישראלים, השקיעה מיליון דולר בIOL תמורת 7% ממניותיה, לפי שווקי שוק של 15 מיליון דולר, וקיבלה אופציה להגדיל את אחזקותיה ל13%. כמו כן השקיעה הקרן מיליון דולר נוספים ב"מכרז של המדינה" תמורת 7% ממניותיה.

איש העסקים בני ברגמן, ממנהלי ,BCS הוסיף כי יש לIOL כוונה לגייס כספים נוספים ולהכניס לחברה משקיע או משקיעים אסטרטגיים.

(הארץ)

 
טראנסאקציית האי-קומרס הגדולה בהיסטוריה
בעבר, כשמומחים ניסו לפקפק ביכולתו של מסחר אלקטרוני להמריא, היו נוהגים לומר שהלקוחות לא יקנו דבר ברשת משום ש"הם לא יוכלו למשש את המוצרים" (למעשה, בטיעון זה ממש עדיין משתמשים כמה מומחים בקשר ליכולת הקנייה באינטרנט של הצרכן הישראלי). ובכן, אולי המקרה הזה ישנה את דעתם.

ריצ`רד הודקינסון, נשיאה של חברה שמציעה טיסות צ`רטר, רכש ב22.9 מיליון דולר מטוס פרטי מתעשיות גולפסטרים אירוספייס, כשההוכחה היחידה לקיומו של המטוס הייתה סיור תלת-מימדי בתוך המטוס שהתבצע באינטרנט בעזרת דפדפן סטנדרטי. ככל הידוע, זוהי הרכישה הצרכנית הבודדת הגדולה ביותר שבוצעה באינטרנט מאז ומעולם.

(זי.די.אן.אן)

המדינה תפריט את בזק
ועדת השרים להפרטה קיבלה השבוע החלטה, לפיה תפריט המדינה את כל אחזקותיה בבזק. כמו כן תפריט המדינה את בתי הזיקוק.
ההחלטה הקודמת בעניין בזק הייתה להפריט 40% מהחברה בלבד, אך וועדת השרים, בהשתתפות ראש הממשלה, שר האוצר, שר התקשורת ושרים נוספים, החליטה לשנות החלטה זו.
כמו כן, החליטה הוועדה לאשר לבזק לקנות 26% מהפורטל וואלה, ולהגדיל את אחזקותיה בחברה ל50% רק אם תמשיך בתהליך ההפרטה.

(הארץ)
 

תרבות

המטוס שהודקינסון רכש ב22.9 מיליון דולר
 המטוס שהודקינסון רכש ב22.9 מיליון דולר   
יאהו: עם מונה או בלי מונה?
יאהו! החלה השבוע להפעיל מוניות עם חיבור לאינטרנט ברחבי סאן פרנסיסקו. יאהו! חתמה על הסכם עם עיריית סאן פרנסיסקו, לפיו תפעיל החברה מוניות עם גישה לאינטרנט במשך ארבעה חודשים בתמורה לסכום כספי שלא נמסר לפירסום.

אפשר לזהות את המוניות מרחוק בעזרת הלוגו של "יאהו!" שמרוח על כולן באותיות קידוש לבנה, אך מרגע שנכנסים למונית המראה הוא סטנדרטי מאוד - מלבד המחשב הנייד שנמצא בין שני המושבים הקדמיים, ומאפשר לנוסעים לגלוש ברשת ללא כל תשלום נוסף.

(יאהו! ניוז)
 
אביטן על הסוס
 אביטן על הסוס   
היפנים באים
יזמי היי-טק ישראלים יוכלו לקבל משרדים בלב טוקיו חינם ושירותי משרד ללא תשלום, וזאת במטרה לקשור קשרים עסקיים עם חברות יפניות. כך הכריז נובורו הטקיימה, נשיא מכון הייצוא היפני שביקר השבוע בישראל.

ד"ר דני בורנשטיין, יו"ר לשכת המסחר ישראל יפן, אמר בביקור משותף עם הטקיימה באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב כי "האפשרויות שמציע מכון היצוא היפני ליזם הישראלי הן בלתי רגילות. ללא קשר ישיר עם היפנים, יהיה קשה ליזמי היי-טק להצליח בשוק היפני. זהו שוק שונה לחלוטין ממה שאנו מכירים במערב אירופה ובארה"ב, וליזמים הישראלים הצעירים אני אומר: רוצו לטוקיו ונצלו את ההזדמנות."

(הארץ)

רשת תשדר באינטרנט הפקות מקוריות
סמנכ"ל התוכניות של רשת, משה שלונסקי, הודיע שהחברה מתכוונת להוסיף ללוח השידורים של החברה הפקות מקוריות לאינטרנט, וביניהן מופעי סטנד-אפ ואופרות סבון. בכירי רשת אמרו לגלובס כי "הסיפור של הטלוויזיה הרב ערוצית הוא אאוט. המסך המשולב של אינטרנט וטלוויזיה הוא אין."

(גלובס)

``הרצל אביטן אחר, שלא הכרת``
אסיר העולם הרצל אביטן הצטרף למהפכת התקשוב והיה לאסיר הישראלי הראשון שפתח אתר אינטרנט. אביטן, שנמצא אשם בביצוע שלוש רציחות ועונשו נקצב לאחרונה ל54 שנה, מנסה לנהל מערכה לשיחרורו ולקבלת חנינה דרך האינטרנט. האתר קורע-הלב מכיל את סיפור חייו של הרצל ("העימות הראשון שלי עם החוק היה כשהייתי בן 10 ועבדתי בקיוסק של אבי בתל ברוך ומכרתי בייגלה על החוף. נעצרתי באשמת גניבת סנדלים"), חדשות מהכלא, מידע על בני המשפחה של אביטן, ואפילו אפשרות ליצור עמו קשר (באמצעות בני משפחתו).

אתר MP3 חוקי בעברית
יאיר ניצני פתח את אתר הMP3 העברי הלגיטימי הראשון. האתר, mymusic שמו בישראל, מציע מאות שירים עבריים באיכות מעולה, מ"הפרח בגני" של זוהר ארגוב ועד ל"ואהבנו" של אביב גפן, כולם בפורמט MP3 ובמחיר של דולר, המתרגם לכמה שקלים בודדים.

האתר, שנפתח בשיתוף פעולה עם אתר המסחר האלקטרוני ,4sale מהווה פריצת דרך ותקדים ראשון. עד כה היו כמה אתרי mp3 עבריים, אך כולם היו לא חוקיים והציעו מספר קטן של קבצים פיראטיים.

 
ברדק בברדק
האתר "ברדק", אתר שמכיל קבוצות דיון שנוהלו בידי צעירים החברים בליכוד, בצומת ובאיחוד הלאומי, כולל ביטויים של אלימות קשה והסתה כלפי מפלגות ואישים מהמפה הפוליטית הישראלית. "השמאל המסוכן תומך במרצחים", טוען אחד מהצעירים באתר, לצד סטיקרים המציגים את ברק כ"מבוקש על הסגרת שטחי מולדת וסודות מדינה", את שמעון פרס כ"חבר הטוב ביותר של רב המרצחים יאסר עראפת", ועוד אמריות חמורות רבות נוספות.

מפעילי האתר אמרו בתגובה כי האתר אינו פעיל כבר חודשים, וכי הם מתנצלים אם מישהו נפגע מהדברים שפורסמו באתר. ראש הליכוד אריק שרון הסתייג אף הוא מהדברים אך הזכיר כי ההסתה קיימת משני צידי המפה הפוליטית.

(וואלה)

צ`ט בערוץ 2
האתר נטקינג החל לשדר בערוץ 2 את הצ`ט שלו, בשיתוף עם "רשת", מבעלי נטקינג. הצ`אט ישודר בין שלוש וחצי לחמש בבוקר, וילווה במוסיקה ופעילויות אינטראקטיביות ברדיו ,FM102 כשמסרים מעניינים במיוחד מופיעים גם בטלוויזיה וגם ברדיו.

שיתוף פעולה בין אתרים ותוכניות טלוויזיה איננו המצאה חדשה (לרשת האתרים והמגזינים ZDNET יש ערוץ טלוויזיה, כמו גם לCNET), אך בנטקינג טוענים כי טרם שודר בעולם צ`ט בשידור ישיר על בסיס קבוע.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by