ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשבים מנגה, מדפסות ממאדים 

מחשבים מנגה, מדפסות ממאדים

 
 
שיזף רפאלי, גלובס

למרות שהיו בין פורצות הדרך בעולם המחשוב, רק נשים בודדות נמצאות בעמדות המפתח של התעשייה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אילוסטרציה: ASAP
 אילוסטרציה: ASAP   
בבחירות שנערכו לאחרונה בארצות הברית נבחר מספר שיא של נשים לסנאט, לבית הנבחרים ולתפקיד מושלות מדינה. לראשונה נבחרה אישה לתפקיד בעל העוצמה הפוליטית של יושבת ראש בית הנבחרים, ויש המדברים על מערכת בחירות לנשיאות שבה אולי תהיה יותר ממועמדת אחת. אבל אף אחד לא יטען שהתנועה לשוויון מעמדן של הנשים השיגה את כל מטרותיה. גם בימים של התקדמות מספרית מרשימה, חלקן היחסי של הנשים בעמדות המפתח עדיין קטן בהרבה מחלקן היחסי באוכלוסייה.

ומה קורה בעולם הטכנולוגיה, המחשוב והרשת? לפחות מבחינה לשונית, אנחנו רואים שהמחשב סווג ככלי של בנים בעוד שלבנות השאירו את האמצעים ההיקפיים. הבנים באלגוריתמים, והבנות במדפסת, במקלדת וברשת, אלה שרק נותנים שירות משני למחשב הגברי. הסיווג הלשוני המוזר הזה חוזר על עצמו ומשותף לשפות רבות אחרות שבהן יש לעצמים מגדר מוגדר.

בדיחה ישנה מסתובבת ברשת על הנושא הזה. היא מספרת על שיחה בין תלמידים דוברי אנגלית (שבה אין אבחנה מגדרית בשמות העצם) שנשאלו מה לדעתם צריך להיות מגדרו של המחשב בשפה הזרה שהם לומדים. תשובותיהם מתחלקות לפי מינם: הגברים משוכנעים שהמחשב יהיה נקבה, ונימוקיהם גורסים שרק בורא עולם מבין את ההיגיון הפנימי של המחשב, שהשפה המשמשת את המחשב לא מובנת לאף אחד אחר, ושכל טעות שנעשית נשמרת בזיכרון לאורך זמן. בנוסף, הם אומרים, ברגע שאדם מתחייב למחשב הוא ימצא את עצמו מבזבז את כל הונו לקניית תוספות ועיטורים.

הנשים, לעומת זאת, מכריעות ללא היסוס שהמחשב הוא זכר: כדי להפיק ממנו משהו צריך קודם לבעוט בו (לעשות boot), יש לו המון נתונים אבל רק מעט יכולת לעשות משהו עצמאי עמם, והוא אמור לסייע בפתרון בעיות, אך באופן תכוף, דווקא הוא הבעיה. בנוסף, ממש כמו הגבר, ברגע שמתחייבים למודל אחד, מגלים שאילו רק הייתה לנו מעט יותר סבלנות, היה מגיע מודל טוב הרבה יותר.
 

מה הקשר

אדה לבלייס (Public Domain)
 אדה לבלייס (Public Domain)   
הקשר בין מחשוב ומקצועות המידע למגדר הוא נושא הרבה יותר רציני, כמובן. נשים היו מעורבות במחשוב, בתפקידים מרכזיים ומובילים, מן הימים הראשונים של הטכנולוגיה, ואולי אף קודם לכן. הליידי עדה לבלייס סייעה בתחילת המאה ה-19 בידו של צ'רלס באבג', ממציא המכונה שהתיימרה להיות מכונת חישוב. יש הטוענים שהכתיבה המדעית של עדה לבלייס, על "המכונה האנליטית" של באבג', היא התוכנה הראשונה בהיסטוריה, ואין חולקים על תרומתה לפיתוח רעיון המכונות החושבות. לזכר פעולתה של עדה לבלייס (שחיי האהבה שלה מככבים גם בכמה רומנים רומנטיים) בחרו מהנדסי הפנטגון לקרוא על שמה את שפת התכנות "עדה", שפותחה בניסיון (שלא צלח) לפתור את בעיית ריבוי שפות התכנות.

מדענית מחשב מפורסמת אחרת היא גרייס הופר, שהייתה מעורבת בין השאר בפיתוח המחשבים החשמליים הראשונים בשנות ה-40 של המאה ה-20. בהמשך היא לקחה חלק בפיתוח שפת התכנות COBOL ובפיתוח מערכות המחשוב של חיל הים האמריקאי. בערוב ימיה, אחרי שחרורה מהצי, היא שימשה כמדענית מחשב בכירה בחברות היי-טק עד מותה בתחילת שנות ה-90. מייחסים לה את השימוש הראשון במושג "באג" (כלומר "מקק") לתיאור של תקלה בתוכנית מחשב. לפי האגדה היא זאת שמצאה את הג'וק שחדר לאחד הממסרים של מחשב ה-Mark II שעליו היא עבדה וגרם לקצר.

כשהוציאה את המקק מהמקום שבו נתקע, היא גם המציאה את המושג debugging, כלומר תיקון בעיות על-ידי הדברת המקקים. ציניקנים מרושעים יאמרו שאפילו התרומה הזאת של חלוצת מחשוב ממין נקבה היא תרומה מתחום הניקיון (הנשי) יותר מאשר מתחום ההיגיון (הגברי כמובן, לשיטתם).
 

אין הצדקה

גרייס הופר
 גרייס הופר   
לא רק שאין הצדקה, גם אין סיבה אובייקטיבית לפער דיגיטלי בין המינים. נשים הגיעו לתפקידי מפתח בחברות מרכזיות כדוגמת היולט פאקרד ואי-ביי. בין הממציאים, החוקרים והיזמים בתחום יש נשים לא מעטות. אבל למרות זאת, נשים לא הגיעו לייצוג מלא במקצועות המחשוב. להפך, בשנים האחרונות אפילו חלה נסיגה בעולם המערבי במספרן היחסי של נשים הלומדות מדעי מחשב ומשתלבות בתחום.

בשנים האחרונות של המאה ה-19, לאחר המצאתה של מכונת הכתיבה ויצירת התפקידים של מזכירה וכתבנית, החלו נשים רבות לצאת לראשונה לעבוד. רבות מבנות הדור הראשון לתעסוקה בשכר של נשים מצאו עבודה במשרדים, ומכונת הכתיבה הפכה לסמל של עצמאות כלכלית ויציאה לחופשי. נדרשו עוד כמה עשורים כדי שהסמל יהפוך לסטריאוטיפ, המוכר לנו כיום, של משהו משעבד ונחות.

האם גם המחשב עובר תהליך דומה? המושג "מחשב" (computer) לא תמיד היה מושג זכרי. להפך. בשנים שלפני המצאת המכונה computer היה שם עבודתם של מי שהועסקו בחישובים. היו אלה בעיקר נשים שהועסקו בביצוע פעולות מתמטיות שנדרשו לחברות ביטוח, לתחזיות מטאורולוגיות, לחישובים בליסטיים וכן הלאה. המחשב החשמלי רוקן מתוכן הרבה מן המשרות האלה. הוא יצר ביקוש לסוג של מומחיות, וניכס את המושג לעולם הגברים.

בסוף המאה ה-20 נראה היה ששוב נפתחו הדלתות והלבבות למעורבות של נשים. נשים וילדות נמצאות בשיעור גבוה בין הגולשים. גם בין הפעילים ביצירת תוכן, כתיבת בלוגים למשל, לא נפקד מקומן. אבל האם נשים מחזיקות גם בעמדות כוח? האם הן מתייצבות באותה עוצמה גם בין שורות המפתחים?

אחת האינדיקציות לתשובות לשאלות האלה תהיה השפה: איך ייקראו המכשירים הדיגיטליים של העתיד ואיך נחשוב עליהם מבחינה מגדרית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by