ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ההיסטוריה של חלונות 

ההיסטוריה של חלונות

 
 
רוני שני

לרגל השקתה הקרבה של חלונות ויסטה, החלטנו לצאת לטיול בזמן: התחלנו את המסע ב-1983, אז הוכרזה חלונות 3.0, המשכנו ל-95, 98 ו-ME - ולא שכחנו גם את NT ו-2000 - ולבסוף הגענו לתפר שבין עבר, הווה ועתיד: עידן ה-XP. אז איך הכל התחיל, מה נותר מההבטחה הגדולה של ויסטה ואיזו מערכת הפעלה עשתה היסטוריה כשיצאה לשוק?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלונות הראשונה. זה ממשק זה?
 חלונות הראשונה. זה ממשק זה?   
חלונות ויסטה, מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט, היא אחת התוכנות הכי מיוחלות שידע עולם המחשבים. קודמתה, חלונות XP, יצאה כבר לפני שש שנים והתיישנה לפני כמעט שלוש שנים, כאשר הושקה חבילת העדכונים SP2.

הדחיות והעיכובים המרובים שאפיינו את ההמתנה המייגעת לוויסטה אינן חידוש של השנה-שנתיים האחרונות. עיכוב דומה ארע כבר בעבר, עם מערכת ההפעלה הראשונה של מיקרוסופט, Windows 1.0, שהוכרזה ב-1983, אך הושקה רק שנתיים מאוחר יותר. מערכות הפעלה אחרות, כמו Windows 95 - פשוט יצאו באיחור.

מיקרוסופט נזקקה לשבע שנים וארבע גירסאות כדי לכבוש את השוק באמת, עם חלונות 3.0, שהביאה עימה שני חידושים משמעותיים, שעוד ישארו איתנו שנים רבות. הראשון מורכב משני חלקים, Program Manager ו-File Manager, שנמצאים איתנו גם היום והשני, שהיווה חידוש משמעותי לא פחות גם עבור מפתחי תוכנות צד שלישי, היה האפשרות להריץ תוכנות בטווח הזכרון שמעבר ל-640KB.

ב-1991 נוספו למערכת יכולות מולטימדיה (מוזיקה מהמחשב או מתקליטור), ב-92 שופרו היציבות והשימושיות (כשבשימושיות אנחנו מתכוונים בעיקר לגופנים חדשים ונוחים יותר לקריאה) ומאוחר יותר באותה שנה, עם Windows for Workgropus 3.1, הגיעו יכולות שיתוף קבצים ומדפסות ותוכנת דואר אלקטרוני מובנית.
 

אירוע מהפכני

חלונות 3.11. עשתה היסטוריה
 חלונות 3.11. עשתה היסטוריה   
ב-Windows 3.X נתקלנו לראשונה בממשק גרפי (GUI) מבוסס חלונות, שבתחילת דרכו נקרא Interface Manager. המעבר למערכת הפעלה גרפית המורכבת מחלונות תוכנה, שהשליטה בה מתבצעת באמצעות עכבר ולא רק מקלדת, כמו ב-DOS 6.22 המוכר והאהוב (נניח) היתה אירוע מהפכני ממש, ששינה את פני העולם לעד. חלונות 3.0 היתה נקודת מפנה כה חשובה, גם משום שהיא איפשרה למפתחים לכתוב תוכנות במיוחד עבורה, ובכך לא רק העניקה למיקרוסופט יתרונות על פני יריבותיה, אלא גם סייעה לחברה לשבור שיא עולמי: היא מכרה 10 מיליון עותקים של המערכת, שהפכה לנמכרת ביותר בהיסטוריה של המיחשוב. גירסה 3.1, שהגיעה שנתיים אחריה, נמכרה בשלושה מיליון עותקים בתוך כחודשיים.

הפופולריות שלה בקרב ארגונים היתה כה גדולה, עד שהיא הובילה את יצרניות החומרה המובילות, IBM וקומפאק, לבצע שינוי מחשבתי ושיווקי כאחד, ולמכור מחשבים עליהם כבר מותקנת מראש Windows 3.11.

השנים האלו היו קריטיות למיקרוסופט, שבתחילה עוד שיתפה פעולה עם IBM בפיתוחה של OS/2 (שאחר כך הפכה לבסיס ל-NT), אולם מהר מאוד השכילה לצעוד לבדה. היא חטפה את הממשק תחת אפה של אפל (שלמען האמת הקדימה אותה בכמה חודשים, עם Lisa, ובכלל, קיבלה את "ההשראה" מהפרויקט של זירוקס), והפכה מעוד חברה ל-החברה. מלכת העולם.
 

המסך הכחול כסמל

המסך הכחול לנצח
 המסך הכחול לנצח   
שלוש שנים מאוחר יותר, חזה העולם ב-Windows 95. שדרוג נוסף, שהנציח את שליטתה המוחלטת של מיקרוסופט במיחשוב העולמי - ביתי וארגוני גם יחד. להבדיל מקודמותיה, מערכות שעבדו ב-16 ביט, Windows 95 איפשרה עבודה מלאה ב-32 ביט, שבפועל פירושה הפעלה במקביל של מספר יישומים וחלונות (Multitasking). היא תמכה גם במערכת קבצים מתקדמת יותר, יכולות רשת משופרות וכמובן ממשק חדש.

Windows 95, הן במראה והן ביכולותיה היא המודל לכלל הגירסאות שמיקרוסופט השיקה אחריה. מבחינה שיווקית, השקתה של המערכת היתה אירוע חסר תקדים, שלווה במסע פרסום רחב היקף והביא אנשים לעמוד בתור לחנויות במשך שעות רבות, כאילו היה מדובר באלבום חדש של הביטלס. בארבעת הימים הראשונים נמכרו למעלה ממיליון עותקים של Windows 95.

ואז הגיעה Windows 98, מערכת יציבה יותר, אם גם פחות חדשנית מקודמותיה. החידוש האמיתי שלה היה ההטמעה של דפדפן האינטרנט במערכת ההפעלה ושימוש במינוח גלישה לתיאור חווית השימוש בה. אחד האלמנטים המלהיבים שלה, לפחות ביחס לשנים ההן, היה ה-Active Desktop, רכיב שאיפשר לעשות שימוש בשולחן העבודה כעמוד אינטרנט המציג קישורים, עדכונים ותמונות ישירות במסך הראשי. המערכת צוידה בדפדפן אינטרנט אקספלורר 4.0 החדש, אז כבר חלק בלתי נפרד מחלונות ומתחרה רציני לנטסקייפ, מלך האינטרנט דאז.

בנוסף, כללה חלונות 98 ניהול צריכת אנרגיה משופר, איפשרה חיבור של מחשב יחיד לעד שמונה מסכים, עבודה עם חומרה מודרנית כמו DVD, FireWire, USB ו-AGP ותמכה בדיסקים קשיחים גדולים יותר מבעבר, באמצעות המרת מחיצות מ-FAT16 ל-FAT32.

אבל גם אלה לא עזרו לחברה להימלט מאחד הפיצ'רים הידועים ביותר של חלונות: המסך הכחול. באמצע נאום של ביל גייטס קרסה לפתע התוכנה ועל המסך התנוססה באותיות ענק לבנות הודעת שגיאה מוכרת, שהזכירה לכולם כמה קשה לחיות בעולם בלי תחרות, שבו החידושים העיקריים נעשים בעיקר על פני השטח, גם אם חלק מהסיבות לכך מובנות.
 
 

יציבות גם למשתמש הביתי

 
אבל בניגוד למגמת ההתקדמות שהפגינה החברה עד אז, את מערכת ההפעלה הבאה בתור - Windows Me, כולם היו רוצים לשכוח. מדובר היה בשדרוג לאחור של 95 ו-98, שבניגוד לחלונות 2000, שיצאה באותה השנה, וסיפקה יציבות ואמינות משופרות לצד טיפול טוב יותר ברשתות מקומיות ואינטרנט - כלל בעיקר טיפול קוסמטי לממשק.

בין לבין היו גם גירסאות שונות של NT וכמובן Windows 2000, שתי מערכות הפעלה שיועדו במקור לשרתים או תחנות עבודה, אם כי Windows 2000 למשל היתה אחת מהפייבוריטיות של המשתמשים המתקדמים בטרם הגיעה היורשת שלה.

ואז באה עוד מהפכה, בדמות Windows XP, שמבחינה חיצונית, היתה מעין העתק של מערכת ההפעלה של אפל, ואחד היתרונות הכי גדולים שלה היה ממשק Luna, שחמש שנים אחרי כבר מאסנו בו כולנו. XP, כמו גם 2000, התבססה על הליבה של Windows NT, מערכת ההפעלה העסקית של מיקרוסופט, שנחשבה ליציבה, מאובטחת ואמינה יותר.

מתחת לסרגלים התלת מימדיים והאייקונים המלוטשים, היתה ליבת 32 ביט ותכונות אופי בעלות אוריינטציה עסקית, שבעבר היו זמינות רק ב-2000 או ב-NT, וכעת סיפקו יציבות ואמינות גבוהות הרבה יותר מזו שהורגלו לה המשתמשים הביתיים.
 
 

הכל התחיל בפונדק

 השם ויסטה נבחר ביולי 2005, אחרי תהליך של שמונה חודשים, במהלכם פנתה החברה לקבוצות מיקוד וערכה מחקרים, על מנת לקבוע " איזה שם יעביר את הרעיון של בהירות", כמו שתאר זאת בראד גולדברג, מנהל פיתוח המוצר במיקרוסופט. לא לגמרי מובן מה הקשר בין ויסטה (מראה, מחזה, נוף, פנורמה ופרספקטיבה) לבין בהירות, ובכלל, מה הקשר בין תוכנה לבין בהירות, אבל הסיסמה שליוותה את מערכת ההפעלה היתה: "בהירה, בטוחה מחוברת: מביאה בהירות אל עולמך". גם גירסאות קודמות זכו לשמות קוד פואטיים יותר מסתם ספרות. ל-95 קראו פרויקט שיקגו, ME היתה כמובן מילניום ואילו NT 4.0 נקראה קהיר. 
כעת, חמש שנים מאוחר יותר, מיקרוסופט מבטיחה לבצע מהפכה נוספת, עם Windows Vista. בכנס שנערך ב-2003 אמנם כינה יו"ר החברה, ביל גייטס, את ויסטה כ"השקת ענק, ההשקה הגדולה של עשור, הגדולה מאז השקת חלונות 95". אולם שלוש שנים אחרי, נראה שמדובר בהרבה פחות ממה שציפינו.

דרכה של מערכת ההפעלה החלה ב-2001, אז קראו לה בשם הקוד לונגהורן, על שם פונדק דרכים סמוך למטה החברה ברדמונד. תאריך ההשקה המקורי שלה היה 2004, אולם הוא נדחה מספר פעמים ולבסוף נקבע על נובמבר השנה, כשהגירסאות הביתיות יצאו כנראה רק בינואר 2007.

הפער בזמנים בין יציאת XP ב-2001 לבין השקת ויסטה הוא שש שנים. הפער הגדול ביותר עד כה בין שתי מערכת הפעלה בהיסטוריה של מיקרוסופט. סטיב באלמר, מנכ"ל החברה, מבטיח שמדובר בהתחלקות רגעית, שלא תקרה שנית. "לעולם לא יהיה לנו פער כה גדול בין גירסאות חלונות כפי שהיה לנו בין XP לוויסטה", הכריז.

ויסטה, שתצא בכשבע מהדורות, חסרה רבות מהיכולות המהותיות יותר שאמורות היו להיות משולבות בה.
 

שלושה חידושים מהפכניים שלא יהיו

הפעם הראשונה בה זכינו לראות גירסה של ויסטה היתה ב-2003, אז היו אמורים להיכלל בה שלושה חידושים שעשויים היו להפוך אותה למהפכנית באמת: מערכת ניהול הקבצים WinFS, ארכיטקטורת שירותי הרשת Indigo והמנוע הגרפי החדש Avalon. בעוד שני האחרונים נכללו בוויסטה בצורה מתונה יותר, הראשונה בוטלה לגמרי.

WinFS אמורה היתה להיות מערכת ניהול קבצים חדשה, שתקל על סידור ואיתור קבצים. במקום שיטת הקיטלוג המסורתית באמצעות תיקיות, כל קובץ ישוייך ליותר ממקום אחד באמצעות תגיות, כך שניתן יהיה לקבל תוצאות חיפוש על פי נושא, בהם יכללו למשל תמונה, מסמך, אימייל ווידאו שאינם מאוחסנים באותו המקום.

רכיב נוסף שירד לגמרי מן הפרק הוא מעטפת שורת הפקודה Monad, שאמורה היתה להחליף את CMD.EXE ו-COMMAND.COM, פקודות המוכרות מעולם ה-DOS. עדיין לא ברור מה יעלה בגורלו של Monad, אולם יתכן והוא יוצע כתוסף להורדה למשתמשים מתקדמים.
 

מה יהיה?

 רן יניב הרשטיין בסקירה מקיפה בת שני חלקים, שבאה לענות על כל השאלות שמיקרוסופט לא שאלה אותו בזמן: מה רע בממשק, למה זכוכית זה טוב רק בחלק החיצוני של המסך, מה רע בשיפורי האבטחה שיגיעו עם חלונות ויסטה, מי צריך סיידבר ולמה דרישות המערכת כל כך גבוהות?
לחצו לקריאת הכתבה המלאה
מה כן יהיה כלול בוויסטה? בעיקר שיפורים עיצוביים, אבטחה וביצועים משופרים ושימושיות טובה יותר. הנה השינויים המרכזיים:

שימושיות - הליך ההתקנה הראשונית מתקצר והופך פשוט יותר לעומת XP, זאת, הודות למתקין האוטומטי המובנה בוויסטה. כמה קליקים ו-20 דקות ויש לכם ויסטה. עוד חידוש הוא ה-Restart Manager, שיאפשר לעדכן תוכנות ללא הפעלה מחדש. מלבדו תמצאו גם את תוכנת האנטי ריגול Windows AntiSpyware, את Windows Media Player 11 ורכיב חדש לטיפול ברשתות - Network Center - שיחליף את My Network Places ואת Network Neighborhoodהמוכרים. כלי ה-Undelete יבטל מחיקת קבצים, מערכת הזיהוי הקולי תאפשר לפקוד על המחשב לבצע פעולות ולהכתיב טקסט. SuperFetch תחזה את פעולותיכם מראש ותטיען יישומים ברקע וכיבוי המחשב, שעד כה דרש לפחות שלושה קליקים, יעשה בלחיצת כפתור.

ממשק - ה-Aero הוא שמו של הממשק של מערכת ההפעלה, המבוסס על המנוע הגרפי Avalon. הוא מספק מראה נקי יותר, שקיפות וצללים המדמים תחושה תלת מימדית. כדי ליהנות ממנו באמת תצטרכו חומרה חדישה, זכרון רב ומאיץ גרפי משוכלל. מבנה כפתור ה-Start שונה וכך גם התפריט, שאליו התווספה שורת חיפוש לגישה מהירה לתוכנות. עוד שינוי הוא ה-SideBar, סרגל צידי שאמור היה להחליף לגמרי את ה-System Tray הוותיק מימי 95, אולם בגירסה הסופית מהווה מעין תחנת זינוק לגאדג'טים, הגירסה של מיקרוסופט לווידג'טים המוכרים מ-Mac OS X, תוכנות קטנות ומעוצבות שמבצעות פעילות ספציפית, כמו מחשבון, עדכוני חדשות, לוח שנה וכדומה.

שיטת הצגת האייקונים והתיקיות השתנתה על מנת להקל על המשתמשים לגלות מראש מה מאוחסן בקובץ או בתיקיה, זאת, באמצעות אייקון שמציג דף ראשון ממסמך, קטע מתמונה או פריים מווידאו. האייקונים הללו מכונים Live icone. מיקרוסופט גם מציעה מסך כניסה חדש לגמרי, שיחליף את שולחן העבודה המוכר ויאפשר לבצע בקלות פעולות נפוצות.

ניהול קבצים - ויסטה מציעה מספר דרכים חדשות לארגון מיון וחיפוש מסמכים, כאשר בבסיס שיטת ניהול הקבצים החדשה עומד השימוש המרובה בתגי מידע נוסף שיוצמדו לכל קובץ (Meta data). משתמשים יכולים להוסיף לכל קובץ מילות מפתח, הערות או ציון. אלו ישמשו לחיפוש ומיון במהירו וביעילות. עוד תמצאו תיקיות וירטואליות, שיאגדו מסמכים הנמצאים במקומות שונים ברחבי הדיסק הקשיח באופן דינמי, על פי קריטריונים מסוימים. לדוגמה: ניתן לאגד בתיקיה וירטואלית אחת את כל הצילומים המתויגים תחת מילת הקוד "יום הולדת", גם אם הם נמצאים בתיקיות שונות.

חיפוש - מלבד מהירות, מנוע החיפוש המובנה יכלול שיפורים נוספים, כגון אפשרות חיפוש בטקסט של מסמך, חיפוש על פי שם המחבר, מילות קוד וכל פריט מידע אחר.

אבטחה - אחד השינויים המשמעותיים ביותר כאן הוא ה- User Access Controlאו UAC, הממשק שמפקח על הקצאת הרשאות למשתמשים. שדרוג מנגנון ההרשאות מצמצם את השימוש בהרשאות אדמיניסטרטור ומונע גישה לאיזורים רגישים של מערכת ההפעלה. אך למרות ההצהרות בדבר שיפורי אבטחה, זמן רב לפני שהושקה המערכת כבר נמצאה בה פירצת אבטחה (שתוקנה מאז) ואפילו פותח עבורה וירוס.

צד שלישי - מיקרוסופט הוסיפה למערכת ההפעלה שיפורים המיועדים למפתחי חומרה ותוכנה, שיאפשרו להם לכתוב תוכנות יעילות ויציבות יותר מחד, ולהציע חסכון באנרגיה ובמשאבים שצורכים רכיבי חומרה מאידך.

אינטרנט - מערכת ההפעלה העתידית כוללת גירסה מאובטחת יותר של דפדפן אינטרנט אקספלורר 7, שייקרא IE7+. כמו כן נוספה לה תמיכה נרחבת ב-RSS. החברה החליטה לשלב את טכנולוגיית שיתוף הקבצים במערכת ההפעלה, והיא תשמש ככלי להורדת תוכנות ומוסיקה. רכיב ה-P2P ייקרא People Near Me והוא יאפשר למחשבים המחוברים ברשת להתחבר ולשתף מידע במהירות. מיקרוסופט שיפרה גם את החיבוריות לרשתות אלחוטיות, והפכה את המעבר בין רשתות לשקוף. היא גם תטפל בצורה טובה יותר בפרוטוקולי תקשורת אלחוטית כמו 802.11i (המוכרת כ-WPA2).

לבד מאלו, ניתן למנות גם שיפורים בדרך הטיפול במנהלי התקן, בשליטה על עוצמת הקול במחשב, שינוי תוכנת הדואר המוכרת אאוטלוק אקספרס, שתדמה לאאוטלוק ותיקרא Windows Mail. תוכנות נוספות שיתווספו יהיו Photo Gallery לניהול תמונות, לוח שנה ויומן פגישות מובנה, שדרוג ל-Movie Maker ועוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by