ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הוויסטה הגיעה 

הוויסטה הגיעה

 
 
אדר שלו

סוף סוף הושקו מערכת ההפעלה המיוחלת של מיקרוסופט וחבילת אופיס 2007. למרות שבינתיים מדובר בגירסאות ארגוניות בלבד, לראשוני המתקינים מצפים מאות פיצ'רים חדשים והגבלות אנטי פיראטיות מאיימות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"גאדג'טים" בוויסטה. צילום מסך
 "גאדג'טים" בוויסטה. צילום מסך   
בתום שש שנות ציפיה והבטחות השיקה היום (ה') מיקרוסופט את מוצר הדגל שלה, חלונות ויסטה. בשלב הראשון תשווק מערכת ההפעלה בגירסה לארגונים בלבד, ובינואר 2007, תוצע גם ללקוחות ביתיים. לצד ויסטה, הושקה היום גם חבילת היישומים אופיס 2007, או כפי שנקראה בעבר, אופיס 12 (ראו סקירה), וכן Exchange Server 2007.

השם "ויסטה", בניגוד לאמונה הרווחת, אינו מתייחס לתוכנה אחת בלבד, אלא לשבע מהדורות המיועדות למשתמשים פרטיים, לארגונים, למחשבים אישיים, שרתים ומערכות בידור: Starter, Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, ו - Ultimate. המחיר נע בין 99 דולר לגירסת השידרוג של ויסטה Starter ועד 399 דולר לגירסה המתקדמת ביותר.

ויסטה ידעה לא מעט דחיות מאז ההכרזה הראשונה על תחילת פיתוחה, ב-2001, אז זכתה לשם הקוד "לונגהורן". על פי התכנון המקורי, היא אמורה היתה לצאת לשוק כבר ב-2003, כמחליפה של XP.

אך הפיתוח התארך מעבר למצופה וביולי 2005 נזנח השם לונגהורן לטובת "ויסטה" (נוף). רק ב-8 לנובמבר הושלם סופית תהליך הפיתוח של מערכת ההפעלה החדשה.

במקרה של חבילת היישומים אופיס, מיקרוסופט הודיעה כי ההשקה עומדת בלוח הזמנים. בנובמבר שעבר שוחררה גירסת הבטא הראשונה, עדיין תחת השם הישן אופיס 12. החבילה היא דור ההמשך של אופיס 2003, ששוחררה בנובמבר 2003. בתחילת החודש הודיעה החברה על סיום הפיתוח. לדבריה, יותר מ-24 אלף ישראלים הורידו את גירסת הבטא החינמית של החבילה בעברית.
 

פיצ'רים חדשים בוויסטה

 • Starter Edition המוגבלת ותאפשר שימוש בשלושה יישומים בו זמנית בלבד, ללא תמיכה במשחקים או בחיבוריות מתקדמת לרשתות. מחיר: 99 דולר.
• Home Basic/ Premium Edition הסטנדרטית, שגירסת הפרימיום שלה תכלול מדיה סנטר, תמיכה ב-HDTV, בצריבת תקליטורי DVD בגיבוי טכנולוגיית ניהול זכויות יוצרים (DRM) ועוד. מחיר: 199/239 דולר.
• Windows Vista Professional Edition העסקית, שתבוסס על גירסת הפרימיום הביתית, ללא יכולות מדיה סנטר ועם תמיכה בפרוטוקולי רשת.
• Small Business ו-Enterprise Edition המתאימות לעסקים שונים. גירסת ה-Small Business למשל, תאפשר ביצוע גיבויים ברשת וה-Enterprise תדע לתקשר עם VM ולהצפין כמויות גדולות של מידע. מחיר: 299 דולר.
• Ultimate Edition משלבת בין Vista Pro Edition לבין Vista Home Premium ומיועדת למשחקים. תכלול כלי יצירת פודקאסטים, נגני מדיה, סקינים גרפיים ותמיכה. מחיר: 399 דולר. 
למרות הבחירה להשמיט חלק ניכר מרשימת התכונות עליה הוחלט מראש במיקרוסופט, לוויסטה נוספו מאות פיצ'רים חדשים בשש שנות פיתוחה, חלקם מהותיים בהשוואה למערכות ההפעלה הקודמות.

הבולט שביניהם הוא הממשק הגרפי המשופר Aero (ראשי תיבות של Authentic, Energetic, Reflective, and Open), הכולל תצוגה תלת מימדית ותכונה המאפשרת חלונות שקופים למחצה. בנוסף, הוגדל גופן התצוגה לעומת XP.

ויסטה כוללת ממשק משתמש חדש, שמספק תמיכה במספר שולחנות עבודה וכן גישה מהירה לחיפוש, שמאנדקס את כלל הקבצים במחשב מראש (בדומה לשירותים כמו Google Desktop Search) ומאפשר לשמור תוצאות של חיפושים קודמים. כמו כן, לראשונה שולב החיפוש בתפריט "התחל", וכעת אין צורך להיכנס לתפריט רק בכדי לחפש במחשב.

ממשק המשתמש החדש כולל Sidebar - סרגל צדדי אופציונלי, הכולל תמיכה מובנית בווידג'טים (המכונים בפי מיקרוסופט "גאדג'טים"), יישומים קטנים על רקע שולחן העבודה, שמבצעים משימות בסיסיות כמו עדכוני RSS, מייל, תחזית מזג אוויר וכדומה.

כמו כן יצורפו לוויסטה נגן Media Player 11, תוכנת Windows Mail, שתחליף את אאוטלוק אקספרס הוותיק, לוח השנה Windows Calendar ו-Windows DVD Maker לצריבת סרטי DVD. מיקרוסופט גם הגדילה את מספר המשחקים הכלולים במערכת.

אחד החידושים המשמעותיים בוויסטה יהיה הדפדפן אינטרנט אקספלורר 7 - שהושק גם עבור חלונות XP באוקטובר האחרון - שתומך לראשונה בגלישה באמצעות לשוניות (טאבים) והרשמה לעדכוני RSS.
 

החידושים של אופיס 2007

אקסל 2007. צילום מסך
 אקסל 2007. צילום מסך   
אחת הסיבות שמיקרוסופט מתייחסת לאירוע הזה כאל השקה היסטורית, היא שלצד מערכת ההפעלה ושרת הדואר הארגוני מושקת גם אופיס 2007. החבילה תוצע בשמונה גירסאות שונות, למשתמשים ביתיים ועסקיים, שמחירן ינוע בין 149 ל-679 דולר. היא תכלול את התוכנות אקסל, אאוטלוק, פאוורפוינט, וורד, אקסס, InfoPath, Publisher, OneNote, Groove, Communicator וכלים נוספים.

השינוי המרכזי ביותר ביישומים השונים הוא ה-Ribbon, סרגל הכלים החדש, הכולל מעין כפתור מרכזי בדומה ל"התחל" של חלונות. שינוי מהותי נוסף הוא המעבר לשמירת קבצים בתקן XML, שמצמצם את גודל הקבצים בכ-50%. הסיומת המסורתית doc, למשל, הוחלפה ב-docx כברירת מחדל.

במטרה להקל על איתור מידע בארגונים, שופר ממשק החיפוש ביישומים והוא מתבצע באמצעות אינדוקס מראש. מיקרוסופט שמה דגש על ויזואליה בתפריטים השונים ושיפרה את התצוגה.
 
 

מטחי ביקורת

עטיפת ויסטה (יח"צ)
 עטיפת ויסטה (יח"צ)   
למרות המאמצים והמשאבים המרובים שהושקעו בפיתוחה, מערכת ההפעלה מרהיבת העין גררה לא מעט ביקורת כלפי ההתנהלות של מיקרוסופט בשש השנים האחרונות.

הפיצ'ר שמשך הכי הרבה ביקורת הוא ה-SPP (ראשי תיבות של Security Portection Platform), המקבילה של ויסטה ל-WGA (מנגנון האימות Windows Genuine Advantage המוכר מ-XP), כלי שתפקידו למנוע שימוש פיראטי במערכת ההפעלה.

ב-SPP הוחמרו הצעדים נגד המשתמשים שלא אימתו את חוקיות מערכת ההפעלה שלהם. הכלים השונים בתוכנה פיראטית ינוטרלו בהדרגה, עד למצב בו ניתן רק לגלוש בדפדפן כדי לבצע אימות של מערכת ההפעלה. מיקרוסופט, מצידה, דוחה את ההאשמות כי מדובר בזריקת מוות לאותו המחשב.

רשיון השימוש של ויסטה, שבתחילה התיר התקנה בודדת של המערכת על גבי מחשב יחיד, שונה בעקבות ביקורת ציבורית נרחבת שהוטחה בחברה. בתחילת נובמבר הודיעה מיקרוסופט כי תערוך שינוי בתנאי הרישיון של ויסטה כך "שהרוכשים עותק של התוכנה בקופסת Retail יוכלו לבצע העברה ללא הגבלה בין מחשבים, כל זמן שנמחקה התוכנה מהמחשב הקודם".
 

לא ממהרים

 
זו אינה ההכרזה היחידה שמיקרוסופט חזרה בה בנוגע אליה. דרישות המערכת האימתניות שפירסמה מהוות אף הן בעיה בפני עצמה. לדברי מיקרוסופט, דרישות החומרה המינימליות של ויסטה יאפשרו התקנתה על כל מחשב שנרכש בשנתיים האחרונות. אך גירסת הפרימיום והתוספות הגרפיות דורשות מחשב מתקדם ועתיר זיכרון במיוחד.

גם זה, כמו מועד ההשקה הלא מציאותי, אינו הפעם הראשונה בה החברה לא ממש דייקה. Windows 3.0 למשל, שאמורה היתה לרוץ על מחשבי 286 עם 640KB זכרון, הביאה לידי ביטוי את יכולותיה רק בעת שימוש במחשב 386 עם לפחות 1MB זכרון.

בנוסף, יש לא מעט מבקרים הטוענים שהממשק הגרפי של ויסטה דומה מדי ל-Aqua של אפל, במידה כזו שהדמיון לא יכול להיחשב לצירוף מקרים.

מסיבות אלו ואחרות, למרות ההשקה המתוקשרת, מיקרוסופט לא צופה כי אירגונים קטנים וגדולים ימהרו להמיר את כלל המחשבים ברשת לוויסטה באופן מיידי. גם המשתמשים הביתיים, שתורם לרכוש את ויסטה יגיע בינואר, יקבלו אותה לרוב על המחשב החדש שקנו זה עתה, ורובם לא ירכשו אותה בנפרד.

וגם באשר לאופיס 2007 לא הכל חף מבעיות. יש רבים הסבורים שמיקרוסופט פיספסה ויצרה חבילת יישומים, שהתנפחה למימדי ענק, כוללת הרבה יותר מדי פיצ'רים שאינם רלוונטיים לרוב המשתמשים הביתיים, ואינה מאפשרת שימוש קל ואינטואיטיבי. גם המעבר לשימוש בכפתור מרכזי, הדורש שינוי הרגלים קיצוני בקרב משתמשי אופיס ותיקים, עלול להוות מכשול נוסף בדרכה של אופיס 2007.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by