ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת: בולי 

ביקורת: בולי

 
 
רותם לצטר, גיימר

האנשים שהביאו לכם את GTA מציגים את בולי, הבריון השכונתי שלא ייתן לכם להוציא את השלט מהידיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
כאשר הודיעה חברת Rockstar, אחת מחברות פיתוח המשחקים הבולטות של העשור האחרון, כי בכוונתה לפתח כותר חדש בשם Bully, רעשו וגעשו עשרות ארגונים שמרניים בארצות הברית. החשש הגדול שלהם היה שהמשחק ישלב את האלימות משולחת הרסן של סדרת Grand Theft Auto עם סביבת בית הספר, ובכך יעורר גל של מעשי אלימות בכל אמריקה.

למעלה מעשר עתירות שונות הוגשו לבתי המשפט, בכוונה לעכב ואף לעצור כליל את הפצת המשחק. למזלנו הרב Bully, שמופץ באירופה תחת השם התמוה Canis Canem Edit, הצליח להגיע אלינו למרות - ואולי אף בזכות - המחאה הקולנית, ובהחלט טוב שכך. בכל זאת, מדובר באחד המשחקים הטובים ביותר בהם תשחקו השנה על הפלייסטיישן 2, הקונסולה עבורה פותח המשחק באופן בלעדי.

עלילת המשחק מספרת על נער מתבגר בשם ג'ימי הופקינס, שנשלח על ידי אמו ואביו החורג לפנימייה מיוחדת לנערים בעייתיים בשם Bullworth Academy. במהרה הוא יגלה שהחיים בבית הספר הם לא עניין פשוט, שכן התלמידים מחולקים למספר חבורות יריבות. המשותף לכולן הוא השנאה העזה לג'ימי. מכיוון שהדרך היחידה לשרוד בסביבה העוינת היא לרכוש ידידים אמיתיים, יוצא ג'ימי לסדרת משימות משעשעות שבסופן הוא מתכנן להיות מוכתר למלך הבלתי מעורער של בית הספר.
 

משימות מגוונות

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
כאמור, מספר חבורות שונות מתחרות ביניהן על השליטה בחצר הפנימייה: היורמים, העשירים, הבריונים, הספורטאים והמכונאים. כל חבורה תרצה מכם עזרה בדברים שונים החשובים לה. היורמים יתחננו שתשיגו להם את הדפים הגנובים של משחקי התפקידים אותם הם משחקים, העשירים ירצו שתתחרו איתם בקרבות אגרוף, וכן הלאה. כל משימה שתבצעו תעלה את מדד הפופולאריות שלכם אצל חבורה מסוימת, ותוריד אותו אצל אחרת. לכן כאשר תסתובבו בחצר ביה'ס, יתייחסו אליכם התלמידים בעוינות או בידידות, תלוי בחבורה אליה הם משתייכים ולפופולאריות שלכם.

לא רק התלמידים ישלחו אתכם למשימות שונות. גם למורים ולתושבי העיירה יש דברים לבקש מכם. המורה להתעמלות שמתברר כחובב פורנוגרפיה רציני, יבקש מכם לפרוץ למגורי הבנות ולגנוב עבורו פריטי לבוש שונים, בעוד המורה האלכוהוליסט לאנגלית יתחנן שתעזרו לו להחביא את כל בקבוקי המשקה החריף שהחביא בשטח ביה"ס.

אותן משימות שמטרתן היא קידום העלילה מציגות לנו משחקיות מגוונת ומפתיעה, לצד פסיפס של דמויות משעשעות ומונולוגים שנונים, אשר הופכים את העולם של Bully לחוויה מיוחדת במינה, ומדרבנים אתכם להמשיך את הסיפור מבלי שתוכלו להניח את שלט הקונסולה.

בנוסף למשימות הראשיות, ישנן עוד משימות רבות שהינן אופציונאליות לחלוטין, אותן תוכלו לבצע כדי להרוויח כסף, ולסייע לאנשים שונים המבקשים את עזרתכם. המשחק איננו ליניארי לגמרי, ולרוב תעמודנה בפניכם בכל רגע נתון מספר משימות שונות אותן תוכלו לבצע. למרות שמפת המשחק לא גדולה ומרשימה כמו זו של כותרי GTA האחרונים, יש הרבה מה לעשות ולראות בבית הספר ובעיר הסובבת אותו, כך שלעולם אין רגע דל.

אם תרצו תוכלו לקחת חלק במרוצי אופניים ברחובות העיר, לקנות לעצמכם תלבושות חדשות שישנו את הדרך בה שאר התלמידים יתייחסו אליכם, להחליף תספורות או ליהנות מהמשחקונים הקצרים שבפארק השעשועים.
 

איך לזכות בנשיקה

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
לחיצה על מקש ה-R1 תכניס אתכם למצב שיחה עם אנשים אחרים. במצב זה תוכלו לברך את הסובבים או לעצבן אותם ולפתוח בקטטה. בעזרת מצב השיחה תוכלו גם לבצע מהלכים מיוחדים כדוגמת התגנבות מאחורי תלמיד תמים ומשיכת תחתוניו כלפי מעלה בווג'י חסר רחמים, או הענקת מתנות לבחורות – פעולה שתזכה אתכם לאחר מכן בנשיקות.

אסור לשכוח שכל פעולה שכזו תגרור אחריה תגובה שונה מצד החבורה אליה שייך אותו תלמיד, ולכן המשחק יעניש אתכם על אלימות מוגזמת וחסרת היגיון. בכלל, המשחק הזה מתנגד לבריונות יותר מאשר מעודד אותה. לג'ימי יש חוש צדק מפותח, אסור לו להתעלל בחלשים ממנו, ולרוב כשהוא כבר ירביץ למישהו, זה יהיה מצורכי הגנה עצמית או עזרה לחבריו.

Bully אומנם רחוק מלהיות חינוכי, אך אין בו שום אלימות יוצאת דופן שהגיימרים לא רואים על בסיס יומי בכל משחק אחר. במקום מרחצי הדמים אליהם הורגלנו, במשחק הזה אין כלל דם, ג'ימי לא מזמין אליו לחדר זונות, ולמעשה הוא בר מזל אם הוא מקבל נשיקה. למען האמת, זהו אחד ממשחקי הפעולה הפחות אלימים בהם שיחקתי בזמן האחרון.

גורם חשוב מאוד במשחק הוא הזמן, שמיוצג על ידי שעון בפינה העליונה של המסך. בכל בוקר ובכל צהריים, ג'ימי צריך להשתתף בשיעורים בשישה מקצועות שונים, המיוצגים על ידי משחקונים. את שיעור ההתעמלות הוא יבלה בהיאבקות ומשחק מחניים, שיעור אומנות מיוצג על ידי משחק כולא שטחים קלאסי, בכימיה צריך ללחוץ על רצף כפתורים בתזמון נכון, ובאנגלית יש למצוא מילים נכונות מתפזורת.

ניתן אומנם גם להבריז מהשיעורים ולהתרכז במשימות האחרות, אך זה לא ממש מומלץ. זאת משום שהמשחקונים הם לרוב כיף אמיתי (למעט שיעור סדנת הרכב המעצבן), ותורמים רבות ליכולות של ג'ימי במשחק עצמו. הצלחה בשיעור התעמלות, לדוגמא, תלמד אותו מהלכי קרב חדשים, ותשפר את דיוק הרוגטקה.

גורם הזמן חשוב גם כי ישנן משימות הנגישות רק בשעת הלילה, ואזורים שאסור להיות בהם בשעות מסוימות. החל משעה 11 בלילה מופעל עוצר, ואסור לג'ימי להיתפס. כמו כן אסור לו להיתפס כאשר הוא משוטט בביה'ס בזמן הברזה משיעור. קצת מעצבן שג'ימי הוא לא ממש חיית לילה, ואם יישאר ער לאחר השעה שתיים, הוא פשוט יתעלף - מה שיגרום לכישלון במשימה אותה תבצעו בשעה זו. הרי ידוע שרוב הנערים המתבגרים מאבדים את ההכרה לאחר השעה שתיים.
 
 

על אלימות וונדליזם

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
מי שלרוב עושים לג'ימי את הצרות הגדולות באמת הם ה-Perfects, המשגיחים של שטח ביה'ס, שישליכו אותו למשרד המנהל בכל פעם שהוא מבצע עבירה. במקרה כזה תקבלו בד'כ עונש נוראי במיוחד של כיסוח דשא או ניקוי קירות מלוכלכים. אל דאגה, די פשוט להתחמק מאותם Perfects, ורק צריך לשים לב לנקודות האדומות שמופיעות על מפת המשחק בזמן שאתם מבצעים מגוון פשעי ונדליזם כמו ציור גראפיטי על קירות, פריצה ללוקרים, צילום הבנות במקלחות המשותפות, הריסת דברים או דחיפת יורמים לפחי אשפה. בדומה למשחקי התגנבות רבים ישנו מד צהוב שעולה ככל שתבצעו פשעים רבים יותר, ובזמן זה רצוי לתפוס מקום מסתור ולחכות עד יעבור זעם.

מערכת הקרב תופסת מקום חשוב במשחק, כיוון שרוב המשימות יצריכו סוג כזה או אחר של אלימות. שני הכפתורים השימושיים בזמן הקרבות הם לחצני המשולש והריבוע בעזרתם תוכלו לתפוס את היריב, ולהלום בו באגרופים ובעיטות. השינוי היחיד מתבטא במספר הלחיצות שלכם על לחצן הריבוע, ובכמות הזמן עליו תלחצו. בנוסף עומדים לרשותכם הרבה מאוד של כלי נשק. את חלקם, כמו אלת הבייסבול וצינורות מתכת, תוכלו למצוא פזורים בסביבת המשחק. את כלי הנשק לטווח רחוק יותר, כמו הרוגטקה ואקדח הנפצים, תשיגו ככל שתתקדמו במשימות.

בנוסף ישנם חפצים רבים אחרים שתוכלו לשמור במלאי שלכם ולהיעזר בהם בזמן קרבות. ישנן פצצות סירחון, אבקות גירוד, ג'ולות שאפשר להניח כמלכודת קטלנית, ועוד טריקים שונים ומשונים שיעכבו את האויבים שלכם במספר מצבים לחוצים.

מבחינה גראפית זהו המשחק המרשים ביותר שהוציאה חברת Rockstar לפלייסטיישן 2 עד כה. המפה הקטנה יחסית, אפשרה למפתחים להגיע לרמות פירוט גבוהות מאוד. הסביבה נראית נהדרת, ומשתנה באופן קיצוני בהתאם לשעת היום ואף לעונת השנה. המודלים של הדמויות נראים פשוט נפלא, ובניגוד למשחקים אחרים לכל תלמיד יש מראה חיצוני ייחודי, ולא אותם שלושה או ארבעה מודלים זהים של אנשים שמופיעים שוב ושוב.

באופן די מפתיע, המשחק לא זוחל גם כאשר מופיעות על המסך המון דמויות בו-זמנית. גם בתחום הצליל מקבל המשחק ציון מושלם. מפעל הדיבוב הענק שנעשה בכותר הזה (קרוב ל-40,000 שורות דיבוב) הוא לא פחות מפנטסטי, המדובבים השונים עושים עבודה מעולה בהבאת הדמויות המשעשעות לחיים. המוזיקה המקורית שנכתבה למשחק מעולה אף היא, וכוללת מגוון רחב של מנגינות מז'אנרים שונים. הבעיה הטכנית היחידה שהפריעה לי היא זמני הטעינה הארוכים, בין עשר לשלושים שניות.

לסיכום, Bully הוא כותר פעולה והרפתקה מעורר השתאות. הוא כולל מרכיבים מוצלחים רבים, כגון מערכת הלחימה ואפשרויות האינטראקציה עם דמויות אחרות, אך הדבק שמאחד הכל הוא העלילה המצוינת. חברת Rockstar ממשיכה לייצב את מעמדה, לא רק בסדרת GTA - אלא גם כאחת ממספרות הסיפורים הטובות ביותר שקיימות היום בשוק משחקי הוידאו. מומלץ בחום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by