ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת: Dark Messiah 

ביקורת: Dark Messiah

 
 
אסף מונד, גיימר

השילוב של עולם הפנטזיה Might & Magic עם ז'אנר הפעולה ומנוע התלת-מימד של Half-Life 2 המהולל בא לידי ביטוי במוצר חביב למדי, גם אם מעט יומרני. אסף מונד חווה על בשרו את חבלי המשיח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
באמצע המאה השבע-עשרה הסתובב במזרח התיכון יהודי תמהוני בשם שבתאי צבי. הוא טען כי הוא המשיח המיוחל שיגאל את העם היושב בציון מאימת השלטון העות'מני, אשר הפליא בו את גזרותיו ופרעותיו. רבים מקרב הקהילה היהודית המקומית והעולמית נשבו בקסמו, אך תקוותיהם נגוזו לאחר ששבתאי צבי נטש את היהדות והתאסלם. מאז ועד היום זוכה כל ניסיון ל'אתחלתא ד'גאולה' לחשד כבד מצד היהדות, מתוך חשש ממשיחי שקר נוספים אשר ינסו להושיע את העם היהודי מאלו הקמים עליו להורגו.
 
 
"כִּי לֹא-אַלְמָן יִשְׂרָאֵל וִיהוּדָה" (ירמיהו, פרק נ'א, פס' ה').

אכן, לא אלמן ישראל, ועתידה של האנושות ביקום המקביל של Might & Magic ניצב אף הוא בסכנה. גזרות סולטניות ואנטישמיות אירופאית אינן תופעות שכיחות בעולם הקיקלופים והמתים-החיים, אך שבט השדים – חבורה אימתנית אף-יותר מקוזאקים שיכורים ואנטישמית לא פחות, בהתחשב בסיטואציה – קיימים גם קיימים. חבורה זו כלואה ב'כלא השדים' (שם מקורי, אין ספק) אשר נבנה בתוך האש הנצחית מחוץ לעולם זה ומאיימת לתקוף. כיצד? דרך סדק אשר מאפשר חלחול של השפעה שדית לעולם המוגן-לכאורה בעת ליקויי ירח.

אם משהו מוזר בשכונה שלך (שדים, למשל), למי תצלצל? למכסחי השדים! ואם אתה ביקום מקביל אשר לא שמע על דן אקרויד וביל מאריי? אז זה כבר נהיה מסובך יותר. וכאן גם נכנסים לתמונה שחקני Dark Messiah: Might & Magic, הכותר החדש בשושלת משחקי Might & Magic הענפה מבית היוצר של Ubisoft (מאז רכישת הזיכיון לפני שלוש שנים).

השילוב של עולם Might & Magic עם מנוע התלת-ממד של Half-Life 2 המהולל בא לידי ביטוי במוצר חביב למדי, גם אם מעט יומרני. במרכז העלילה ניצב סארת', לוחם נטול רחמים אשר נשלח על-ידי מורו ורבו, הקוסם פ'נריג להשיג את גולגולת הצללים. בניגוד לחשדות הראשונים, סארת' איננו ארכיאולוג חובב ואף לא נציג של המכון לרפואה משפטית באבו-כביר. אז למה הוא אוסף גולגלות? אה, זה כי הוא המשיח.
 
 
"כֹּה אָמַר אֲדֹנָי יְהוִה, לָעֲצָמוֹת הָאֵלֶּה: הִנֵּה אֲנִי מֵבִיא בָכֶם, רוּחַ--וִחְיִיתֶם" (יחזקאל, פרק ל'ז, פס' ו').

ממש כמו בחזון העצמות היבשות של יחזקאל, גם ב -Dark Messiah מסמלות עצמות נטושות את יום הדין. אלא שלא מדובר בעצמות רגילות – זוהי גולגלתו של לא פחות ולא יותר מאשר סאר-אלם, קוסם הידוע גם בכינויו 'הדרקון השביעי' (מה קרה לשישה הראשונים?) שהקריב את עצמו למען כוחות בנות-הברית במלחמות האש אשר תמו לפני אלף שנים - לא הרבה בהשוואה לכמות הזמן שלוקח למשחק להיטען.

הוא גם זה שכלא את השדים באש הנצחית מלכתחילה, הכלא אשר ממנו הם מאיימים כעת לפרוץ. לאחר מותו התנבא תלמידו סאר-שאזר (סאר היה שם נפוץ בעת ההיא) כי כעבור אלף שנים יקום יצור, חציו אדם חציו שד, אשר יחסל את השדים באופן סופי בעזרת גולגלתו של הדרקון השביעי, במעין ספק-מחווה ספק-פארודיה על יחזקאל היהודי ונבואת הזעם שלו.

עול כבד מוטל על כתפיו של סארת' בעודו יוצא לגאול את היהודים של Might & Magic מידי השדים הפורעים. ככל שהוא מתקדם אל עבר מטרתו הוא נתקל ביצורים רבים אשר עליו להשמיד בדרכים שונות ומגוונות הכוללות חרב, חץ וקשת, בעיטות, זריקת אמצעי אחסון עתיקים (חביות, בעיקר, אבל מדי פעם גם כמה ארגזים) והטלת מעשי כישוף.

קשים הם חייו של משיח האופל: קולו של מורו פ'נריג מלווה אותו בתוך ראשו ומנחה את צעדיו, עד שהוא מתחלף בקולה הענוג של קסאנה, ישות שומרת שפ'נריג מיזג לתוך נשמתו של סארת'. מבולבלים? סביר להניח שסארת' מבולבל אף יותר. הוסיפו לעובדה שהוא שומע קולות באופן קבוע את היותו חצי-אדם חצי-שד ותקבלו מקרה קלאסי של משבר זהות ואף סכיזופרניה. במילים אחרות: עוד משוגע שחושב שהוא המשיח.
 
 
 
"וַיֹּאמֶר אֲמַצְיָה, אֶל-עָמוֹס, חֹזֶה, לֵךְ בְּרַח-לְךָ אֶל-אֶרֶץ יְהוּדָה" (עמוס, פרק ז' פס' י'ב).

אין נביא בעירו, ולכן נאלץ סארת' לצאת לכיוון סטונהלם לשם הגשמת משימתו. יש לו חרב, יש עשרות מתים-חיים שניצבים מולו ויש לו את מנוע התלת-ממד של Half-Life 2. מה כבר יכול להשתבש? עוד אחה'צ של צחוק, הנאה ושפיכות דמים מובטח. דרך נקודת המבט של הדמות, מה זה משנה אם אלו הניצבים מולנו הם שדים מיקום מקביל או חיילים נאצים מטירה עלומת שם? אנחנו יהודים! אנחנו כבר רגילים שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו, ונשק הקסמים שמצאנו במסך השלישי מצילנו מידם. הבו לנו משיח ונצא להרוג בשמו. לא עוד יילכו יהודים כצאן לטבח!

הבלגאן בעולם Might & Magic חוגג. מילא שאין מלך, אבל מי לעזאזל ממנה את כל הקוסמים הללו לאסטרטגים הצבאיים של מלחמת הקיום העולמית? ואם הם כאלו קוסמים טובים, למה האיכרים שחיים איתם נשחטים על ימין ועל שמאל? אמנם האיכרים הללו מפגינים כלפי סארת', היהודי הנודד שלנו, יחס קר ומנוכר אשר גובל באנטישמיות, אך זו אינה סיבה מספקת לשדים לשפוך חמתם על הגויים אשר לא ידעום.

בכל זאת, גם הם בני-אדם, גם אם הם לא מקפידים על כל המצוות. בתוך האנארכיה השלטונית והתוהו ובוהו בכפרים מסתובב לו רבי סארת' ותוהה: למה, לכל השדים והרוחות, אני צריך נקודות ניסיון במשחק מכות? התשובה, כפי שהוא מגלה במהרה, טמונה בגוף השאלה: זה עוזר מאוד נגד כל השדים והרוחות.

האם סארת הוא באמת היהודי היחיד ביקום של Might & Magic? האם הוא משיח שקר נוסף או שמא משיח אמיתי, צאצא לשושלת בית-דוד? האם הוא יצליח להשמיד את הגויים ולהחזיר עטרה ליושנה? האם ישובו הבנים השדים לגבולם – עמוק בתוך כלאה של השמש הנצחית? כל מי שיבחר לנסות ולהשיב בעצמו על השאלות הללו עשוי אולי להתאכזב מן התשובות שייקבל במשחק, אך גם להפיק הנאה רבה מן הדרך.

בסופו של דבר מדובר בחווייה ויזואלית מרשימה, נוחה לתפעול גם לאלו אשר אינם מרבים לשחק במשחקי מכות או משחקי אסטרטגיה ובעלת עלילה סבירה, גם אם צפוייה מעט. נכון, גרפיקה באיכות כזו דורשת כמות רבה של זיכרון פנוי וזמן טעינה שערורייתי, אבל כמו שאומרים אצלנו: חבלי משיח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by