ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חינם אין כסף 

חינם אין כסף

 
 
יוני  שדמי

אנציקלופדיה בריטניקה מצטרפת לשורה ארוכה של ספקי מידע חינמיים. רשימה חלקית ושימושית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ביורוקראטיה להמונים. שער הממשלה
 ביורוקראטיה להמונים. שער הממשלה   
``אנציקלופדיה בריטניקה אונליין`` הייתה אחד מהניסיונות הראשונים של ספק תוכן מוכר בעל שם גלובלי להיכנס לרשת ולגבות כסף ממשי על תכנים. לאחרונה, וויתרו האנציקפלופדיסטים ונכנעו אף הם לטרנד האינטרנט האולטימטיבי: הכל בחינם. ברוח זו של שיתוף ואחווה, אספנו מספר אתרים נוספים שמספקים שירותי מידע וידע שימושי - ועושים זאת בחינם. גזור ושמור בספריית ה"פייבוריטס".

ראש וראשון הוא דג`ה - אחד ממאגרי הידע הגדולים והצבעוניים ביותר ברשת. דג`ה, שוותיקי קבוצות הדיון עדיין מתגעגעים לעיצוב הישן והנוח שלו (היום אנשי החברה מנסים למצב עצמם כחברה שעוסקת בהשוואת מחירים), מכיל בתוכו את האינדקס המלא של כמעט כל ההודעות שנשלחו לקבוצות הדיון (יוזנט) בחודשים האחרונים.

התוצאה היא ערימת מידע ענקית שראשה בשמיים ורגליה עמוק בתוך ביצות דלוחות, כשהמידע הלא-אמין תדיר קיים על כל נושא, מסקס ביזארי ועד לפולמוסים טכניים של מעצבי פנים.

קצת פחות קינקי אבל הרבה יותר שימושי הוא מילון מרים-וובסטר, שמכיל הגדרות קצרות וקולעות, ממש כמו המקור היקר מנייר. חיפוש מילים מורחב ותזאורוס מלא הופכים את האתר הזה לאחד מכלי הרשת השימושיים ביותר למי שלא ינק אנגלית בהיותו זאטוט.
 
אול-אקספרטס. כולנו מומחים
 אול-אקספרטס. כולנו מומחים   
עוד אתר שימושי, גם אם מזווית קצת פחות כבדת ראש, הוא .learn2 האתר מורכב מאלפי שיעורים קצרים ות`כלסים מאוד שמאמנים את הקורא הלהוט לעשות הכל - איך להכין תחפושת, איך לזרוק ולתפוס צלחת מעופפת, איך להתגלח (למעשה, זהו הקורס הפופולארי ביותר), ועוד ועוד. שווה בהחלט.

ספק רב אם שער הממשלה יעזור לך ללמוד התגלחות נכונה מהי, אך בכל מה שנוגע לטפסים, משרדים, חברות ממשלתיות וכל שאר הבלאגן הביורוקרטי המאורגן שמלווה מדינה באשר היא, זהו אתר שימושי למדי.

 
ואם כבר במדינות עסקינן, הרי שה"SDL", מאתר הסטטיסטיקות של אוניברסיטת נאניאנג, הוא אחד המקורות הטובים ביותר לאיסוף נתונים ברמה המדינית, עם דגש חזק על נתונים עסקיים. התל"ג, התקציב, ההיסטוריה האקונומית, ייצוא, ייבוא, היקף סחר קמעונאי וסיטונאי, ושאר נתונים סטטיסטיים רשמיים, כולם בהינף עכבר.
 
 
מקור כלכלי שווה נוסף הוא החיפוש העסקי של דאו-ג`ונס.קום, שירות של הוול-סטריט ג`ורנל. בחציו מנוע חיפוש ובחציו עיתון כלכלי, הכלי הראוי הזה מחפש בארכיונים הנרחבים של ה"דאו-ג`ונס ביזנס ניוז", הודעות עסקיות לעיתונות, "דאו-ג`ונס.קום 2000", ה"וול-סטריט ג`ורנל" ואפילו באינטרנט כולה. חובה למתעניינים ולמושקעים בוול-סטריט וסביבותיה, שווה הצצה לכל השאר.

מאגר מקצועי עם עניין רב יותר לקהל הרחב הוא מאגר פסקי הדין של בית המשפט העליון. המאגר, שכולל מאות רבות של פסקי דין תקדימיים או בעלי עניין במיוחד, מחולק בצורה נוחה לפי זמן הכרעת הדין, ומהווה אתר שראוי שיכבד את רשימת סימניות הרשת של כל אזרח במדינה דמוקרטית, גם אם טרם השלים את השכלתו המשפטית הפורמלית.

עוד אתר, מעט פחות שמרני באופיו, הוא אול-אקספרטס.קום, אתר אזוטרי אך שווה שמאגד מאות כתובות אי-מייל של מומחים, חלקם בעלי ניסיון נרחב וידע אקדמאי מוכח, וחלקם פשוט רואים עצמם כאוטוריטה של ממש בשדה זה או אחר. המומחים ישמחו לענות לכל שאלה של כל גולש בכל תחום, מאהבה ורומנטיקה עד תיכנות ביוניקס, ומניסיוני המועט, גם כשהתשובות המתקבלות אינן תמיד מדויקות עד הפסיק האחרון, הרי שהן תמיד משעשעות, וגם בזה דיינו. 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by