ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מחידושי הזמן 

מחידושי הזמן

 
 
דביר וולק ויוני שדמי

ככה מדברים היום: חמישה מושגים מאוסים, וחמישה מושגים טרנדיים עדיפים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

לא: דואל / כן: אימייל

אוקיי, מי שאומר דואל שיקום. נו, לא להתבייש. כן גם אתה שם בסוף, אתה, אתה - תקום. אתה לא מתבייש? איזה מין מילה זה דואל? תיכף תגיד לי שבמקום בפלה אתה אומר אפיפית.

בכל מה שקשור לטכנולוגיה, בואו נודה בזה, השפה העברית היא אפעס לא איזה שוס גדול. כונן קשיח? ממשק? דפדפן? זה נשמע סקסי בערך כמו קבוצת מתנחלים מיוזעים שרוקדים "וטהר לבנו" חבוקי ידיים על מאחז בלתי חוקי ליד ביר ג`אללה.

לא חייבים לעברת בכוח, אתם יודעים. אימייל היא אחלה מילה, לתשומת לב הדודים הנחמדים באקדמיה ללשון העברית. למה להחליף? מה, דואל יותר טוב? סתם התחכמות של חננות, תאמינו לנו. העם, בכל מקרה, ימשיך לשלוח אימייל ולשים סטיקרים של "אני אספסוף גאה". לא מתאים לכם? שימו לנו תלונה באימייל.

 

לא: פלאפון / כן: נייד

מימין: חייל מדבר בפלאפון. משמאל: (כתף של) בחורינה משוחחת עם נייד. רואים את ההבדל?
 מימין: חייל מדבר בפלאפון. משמאל: (כתף של) בחורינה משוחחת עם נייד. רואים את ההבדל?   
כשבחורה אומרת לכם "אז אתה מתקשר אלי לנייד?" - היא רצינית או שהיא רוצה, אתם יודעים, הופה-ני-נה-ניי-ניי? לא ברור, אבל אם היא אומרת "תתקשר אלי לפלאפון" - היא בטח לא שווה שתחזרו אליה.

אין מה לעשות, כשיש יותר סלולריים מאנשים במדינה, ויותר מפעילים ותוכניות חיוב מקבוצות בליגת העל (עוד נושא שדורש בירור, אגב), אתם כבר לא יכולים להגיד סתם "פלאפון". גם לא "פלא". שלא לדבר על "סלכלום" או "תתקשר אלי לאורנג`". כאילו, תתקשרו אתם, בסדר?

יש נייד, ומה זה משנה אם מוכרים לך אותו עם חייל שמשחק כדורסל באמצע המדבר או עם צעירים אולטרה-מגניבים ממנצ`סטר או מזכרון יעקב (להבדיל) שקופצים בהילוך מהיר ונראים כמו באם.טי.וי? יש נייד וזהו. ודרך אגב, גם ניידים די איבדו את הסקסיות שלהם, אם שמתם לב.
 

לא: פורטל / כן: וורטל

המינוח פורטל, מהמילה האנגלית "port", כניסה, או אתרי כלבו שמהווים מעין שער כניסה לאינטרנט (נענע הוא אחד כזה), שהיה לוהט כתפוח אדמה בקומזיץ שנפל למרכז המדורה, הוא פאסה טוטאלי מזה חודשים.

הבאז-וורד הנוכחי, לעומת זאת, הוא הוורטל (vortal), איחוד של המילים "vertical portal", או פורטל וורטיקאלי, שהוא פורטל שמתמחה בנושא אחד בלבד (ובלי קשר לתוכן האתר, בין אם מדובר בוורטל לבעלי כלבי לבדרדור או וורטל המתמחה באתרי סקס, המינוח שומר על טרנדיותו המקודשת) .

אם מקשיבים טוב טוב, אפשר לשמוע את צווחותיהם של מאות סטארט-אפיסטים של תוכן מכל רחבי העולם, שהחליפו את מלמול ה"פורטלפורטלפורטל" ב"וורטלוורטלוורטל", במטרה לבצע השתלטות עוינת על כמה פירורים צנועים מנתחי עוגת הדולרים התופחת של קרנות הון סיכון.
 
 

לא: איי.סי.קיו / כן: אייסי

אולי לא מדובר במהפכה הגדולה ביותר שהתוכנה הקטנה והחכמה הזו הביאה, ואולי לא מדובר במהפכה כלל, אבל נדמה שICQ הייתה התוכנה הראשונה שהצליחה לגרום גם למשתמשים שעד אז המרחק ביניהם לבין מחשבים היה כמרחק בין מאדים לוונוס להפוך להיות מכורים כבדים של הרשת ושל מחשבים בכלל.

האנשים הנ"ל לא רגילים למונחי מיחשוב מסובכים, והביאו איתם שינוי גדול, גם אם מעט סמוי, לשוק התוכנה. לא עוד תוכנות עם שמות כמו "דיסק אופרייטינג סיסטם" (הלא הוא DOS) או "חשבשבת" הגיקי, אלא שמות קליטים, קצרים, שהומצאו במחלקת השיווק ולא במחלקת התיכנות, כמו "גואי" או "ICQ", שהפך, ברבות השנים, ל"אייסי" המתגלגל והמגניב בעליל.
 

לא: הפרח בגני / כן: האינטרנט שלי

הסימן האולטימטיבי שהאינטרנט באמת נכנסה לעורקים של המדינה הזאת הוא השיר "האינטרנט שלי" של אתניקס, להקה עממית לכל הדעות. זאב נחמה, גרפיקאי לשעבר, הפך את האינטרנט לבת בית בכל חנות דיסקים פיראטית שמכבדת את עצמה.

מעבר לוויכוח על הליריקה בשיר ("את הפרחים הווירטואליים \ לך אשלח כל יום בשש \ ואם את לא תמיד עונה לי \ לעולם לא אתרגש"), צריך לתת מברוק לנחמה על שלקח את הרשת חביבת הגיקים ודחף אותה לאותה רשימת שמיעה של "חייל של אהבה" ו"יפה שלי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by