ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מיפוי הגנום בשירות הטרור? 
 
 חיידק הברוצלה. יכול לשמש כנשק ביולוגי   
 
מערכת חיים ברשת

לאחר מחלוקות רבות פורסם ברשת באופן גלוי רצף הגנום של חיידק, אשר שימש בזמן המלחמה הקרה לפיתוח נשק ביולוגי; מומחים טוענים: טרוריסטים לא יוכלו לנצל את המידע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רצץ הגנום של חיידק בשם "ברוצלה", ששימש בזמן המלחמה הקרה להכנת נשק ביולוגי, חשוף לגישה חופשית ברשת האינטרנט, כך מדווח אתר Wired. מדובר בעובדה מטרידה למדי, בהתחשב בעובדה שגם לטרוריסטים יש גישה לרשת האינטרנט. עם זאת, מומחים בתחום מרגיעים ואומרים כי לא סביר שלטרוריסטים יהיו את הכלים והמומחיות הנדרשת על מנת להשתמש במידע לייצור נשק.

על אף העובדה כי הפרסום שנוי במחלוקת בקרב הקהילה המדעית, חוקרים רבים מאמינים כי החשיפה הפומבית של גנום הבקטריה יכולה לתרום הרבה יותר מאשר להזיק. לטענתם, שיתוף רצף הגנים, שפוענח על ידי המכון לחקר הגנום בארה"ב TIGR, יכול לעזור למדענים לפתח חיסונים ושיטות מהירות יותר לגילוי החיידק.

"למרות הסכנות שנמצאות מעבר לפינה, אני יכול בבירור להגיד שהם מתגמדות לעומת התועלת הרבה שתצמח מהפרסום", אומר מארק וויליס, מרצה בכיר למיקרוביולוגיה באוניברסיטת קליפורניה. לדבריו, בעקבות הפרסום אנשים רבים יחלו במחקר בסיסי על החיידק, וככל שנדע יותר עליו יהיה יותר קל להתגונן מפניו.

כיום ההתגוננות מפני החיידק אינה קלה. הסימפטומים הראשונים שלו דומים אמנם לשפעת, אולם קשה לזהותו מוקדם מספיק. לעיתים רחוקות הוא גם קטלני וגורם לתמותה, אולם לרוב הוא גורם לחום גבוה ולאיבוד חוש ההתמצאות באופן קיצוני. כמו כן יכולה הבקטריה לגרום למחלות ארוכות טווח כמו דלקת פרקים, מחלות לב ונזק למוח. כיום ניתן לטפל בו רק באמצעות נטילת אנטיביוטיקות יקרות למשך שנה שלמה.

בשנות ה-50 וה-60 פיתח צבא ארה"ב פצצות עם החיידק, אולם הם הושמדו בשנת 1969. בזמן המלחמה הקרה פיתחו מדינות אחרות נשק עם חיידק הברוצלה. המומחים מביעים ספק אם ישנם טרוריסטים מספיק מתוחכמים כדי להשתמש במידע, אולם לדבריהם בהחלט ייתכן שהוא ישמש מאמץ של מדינה לפיתוח שכזה. "עיראק בהחלט תוכל לנצל מידע שכזה, אולם טרוריסטים- לא", אמר וויליס.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by