ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שימוש חורג 

שימוש חורג

 
 
שיזף רפאלי, גלובס

לקח שנים עד ששקעי ה-USB והאוזניות עברו לחזית המחשב. מתי מישהו יטפל גם במקלדת?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אילוסטרציה: SXC
 אילוסטרציה: SXC   
מי ששולט בניצול כל הפונקציות של מכשיר המיקרוגל הביתי ובתפעול לוח הבקרה שלו - שיקום. מי שמכיר את כל האופציות של השעון הדיגיטלי שלו - שיקום. מי שאף פעם לא פגש בברז שלא הצליח לפענח איך פותחים אותו - שיקום.

הפסיכולוג הנודע דונלד נורמן, הידוע בכתיבתו על עיצוב ותכנון, אומר שהעוקץ הוא בשימושיות לוקה. בספריו, משמש נורמן דובר לכולנו כאשר הוא מתלונן על הקושי בשימוש בדברים שאמורים לכאורה להיות פשוטים ונגישים. איך ייתכן שכלים שתוכננו בשביל אנשים מן השורה, ושנוצרו כדי להקל את חיינו, דורשים מומחים ומומחיות מורכבת כדי לתפעל אותם?

נורמן מזמין אותנו לחשוב על הדלת התקנית שבמקומות ציבוריים. מדוע איננו יודעים אם צריך לדחוף או למשוך כדי לפתוח אותה? למה בעצם אנחנו צריכים בכלל לחשוב על דבר פשוט כמו דלת? האם אי אפשר לתכנן אותה כך שתסביר ותבהיר את הפונקציונליות שלה בעצמה? כיצד ייתכן ש"מכשיר" כל כך פשוט, כל כך נפוץ כמו דלת, צריך להיות מלווה בספר הוראות למשתמש?

כריכת המהדורה המפורסמת ביותר של ספרו של נורמן - "הפסיכולוגיה של דברים של יומיום" - מעוטרת בציור של קומקום, שידית האחיזה שלו נמצאת באותו הצד ומתחת לזרבובית. התכנון של הקומקום אכן תופס את העין, וזה לא שאי אפשר למזוג מתוך קומקום שכזה, אבל מה עשה המשתמש המסכן שמגיע לו העונש הזה? מדובר כמובן בביטוי קיצוני למכשיר שקשה להשתמש בו, שהוא חידתי, מתסכל ואולי גם מסוכן, אבל בהחלט לא מקרה נדיר. עוד נחזור אל הקומקום הזה.
 

ועכשיו למחשב

אילוסטרציה: SXC
 אילוסטרציה: SXC   
אפשר היה לצפות שהמחשב, מכשיר כל כך רציונלי ופונקציונלי, המייצג את שיא המודרניזם, ישמש דוגמה לשימושיות. והנה, גם המחשב, גם בחומרה וגם בתוכנה, הוא דווקא מקור לדוגמאות מקסימות של תכנון חלמאי מהסוג שהפך את נורמן למפורסם.

כמה שנים היו צריכות לעבור עד שהחלו לשים את כניסות ה-USB ושקעי הרמקולים והאוזניות בחזית המחשב ולא מאחור? כמה חבילות תוכנה הכילו הוראות הפעלה כמעט פואטיות, אבל גם פאתטיות, כמו "Press Enter to exit"? אבל הסיפור המפורסם ביותר על שימושיות הוא סיפורה של המקלדת. על-פי האגדה האורבנית, מיקום האותיות על-גבי המקלדת הסטנדרטית איננו מקרי, ובוודאי אינו פרי ניסיון להגביר את השימושיות. להפך.

המקלדת הסטנדרטית קרויה מקלדת QWERTY, על-שם סדר האותיות משמאל השורה העליונה. סידורן של האותיות במקלדת תוכנן כדי להאט את ההקלדה. כן, להאט. במכונות הכתיבה המכניות של תחילת המאה הקודמת, הקלדה מהירה מדי הייתה "תוקעת" את ראשי ההדפסה. ולכן פרסו את האותיות כך שיהיה קשה להקליד. האותיות המאוד נפוצות, e, a ו-s, מוקמו תחת האצבעות החלשות ביותר של יד שמאל. החלפתה של מקלדת ה-QWERTY במכשיר יותר שמיש מהווה עד היום יעד נכסף. אצלנו, בעברית, עוד הגדלנו לעשות: המצאנו מקלדת שטנית. על מכשיר הזוועות הקרוי מקלדת דו לשונית יש למעלה ממאה כפתורים, שלכל אחד מהם שלושה עד שבעה מובנים שונים, בצירופי הקשה של shift ו-ctrl ו-alt. ואם לא די בזאת, המעברים בכתיבה מימין לשמאל ומשמאל לימין ובחזרה מקצרים את חיי המשתמשים. לא ממש שימושי. גם מי שאוהב את המקלדת בתצורתה הנוכחית שיקום. ושילך מכאן.
 

ולסיום: פתגמים

 
השבוע מציינים בעולם את יום השימושיות הבינלאומי. זהו היום שבו מנסים להעלות את המודעות לחשיבותה של השימושיות, להזכיר ששימושיות היא מקצוע ומומחיות, ושלהשקעה בה יש השלכה על נוחות, על חינוך והשכלה, וגם על בריאות, על גהות ועל בטיחות. יום השימושיות מזכיר שקבוצות גדולות של אנשים לא יכולות להשתמש במכשירים ובכלים שאמורים להיות מובנים מאליהם בשל מוגבלות פיזית או סתם משום שאינם, במרכז ה"התפלגות": אנשים נמוכים (או גבוהים) נתקלים בעולם שתוכנן לבעלי גובה ממוצע; מהגרים ותיירים מתקשים לתפקד בסביבה התובעת שליטה בשפה שאינם מכירים, וכך הלאה.

כדי להשיג יותר שימושיות מהחפצים שסביבנו אנחנו צריכים להכיר במרכזיות השימושיות. אנחנו צריכים לזהות את האיום שבהיעדרה, ולתת יותר כבוד למשתמש ולמי שמעמיד את המשתמש במרכז. זאת האידיאולוגיה של השימושיות. צרכיו של המשתמש והבנתו צריכים להיות במעמד לא פחות חשוב משיקוליו האחרים של המעצב והמתכנן.

ונסיים בקצת חוכמת רחוב המוקדשת לפסילת ההתרכזות באסתטי: על טעם ועל ריח, אומר הפתגם, אין להתווכח. פתגמים אחרים מדברים על שקר היופי והבל החן, על היופי שבעיני המתבונן, ואף מוציאים את דיבתו של הקנקן ומאיצים בנו להסתכל בתוכו. האם זהו המסר של השימושיות?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by