ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
משחקי המחשב מדרדרים וזה באשמתך 
 
 מק`סימס - מסחרה דיגיטלית   
 
דורון יעקובי, גיימר

דורון יעקובי כועס, מאוד כועס. עולם משחקי המחשב שהוא כל כך אוהב בדרך למטה ואף אחד לא יוצא נקי. כולנו אשמים: שחקני המחשב, חברות הפיתוח וההפצה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
זהו זה, עכשיו אני כועס. הגבולות נעלמו, הקו האדום נחצה והגברת השמנה כבר מתה מזמן.

כמה דברים רעים מאוד קרו השבוע לעולם משחקי המחשב, דברים שמבטאים סימפטום של בעיה קשה. אם לנסח את הבעיה בפשטות, הרי שכל עולם משחקי המחשב הפך לרודף בצע. השחקנים, המבקרים, חברות הפיתוח וההפצה: כולנו אשמים.


שיא המסחור

ביום שלישי האחרון, הודיעה חברת Electronic Arts היקרה, הודעה אשר היוותה עבורי את שיא השיאים. מסתבר, כי במשחקה ה"המונטי" The Sims Online, משחק אשר יאפשר למיליוני שחקני "סימס" לשחק יחדיו ברשת, לעצב לעצמם בתים מרשימים ולהשוויץ בהם אחד לשני, רבים מהמוצרים יהיו של חברות אשר קנו את הזכויות לכך. אם לדוגמא, תקנו מחשב וירטואלי במשחק, הוא יגיע לביתכם הוירטואלי עם מעבד "פנטיום 4" של חברת "אינטל" בלבד. לחילופין, אם תקנו דוכן המבורגרים, "מקדונלדס" חייבת להיות הבחירה שלכם.

לזה הגענו? האם עד כדי כך הידרדרה תעשיית המשחקים? הרי אין זה מספיק שאנו משלמים 200 שקל למשחק מחשב ובמקרה של The Sims Online גם תשלום חודשי קבוע. לא ולא. אנחנו חייבים לסבול מפרסומות סמויות גם בתוך עולם המשחק עצמו. האם זהו הכיוון אליו נגררת התעשייה?

האם בקרוב במשחק הפעולה Soldier of Fortune 3 נראה את ג'ון מולינס לוגם בהנאה מבקבוק קוקה קולה קר בין חיסול לחיסול, ב-GTA 4 נוכל לנהוג רק בדגמים שונים של רכבי פולקסווגן ובמשחקיה הבאים של EA תבזיק לנו מדי עשר תמונות הודעה האומרת כי "EA היא מלכת המשחקים, השתחוו ל-EA הדגולה וקנו את כל המשחקים שלה"? כי אם אפשר להוציא חמש חבילות הרחבה למשחק כמו The Sims, אני לא אתפלא אם שטיפת מוח היא רק ההתחלה.
 
 
שיא המיחזור

תאוות הבצע של חברות המשחקים לא מסתכמת בפרסומות. אני לא יודע אם שמתם לב, אבל בשנים האחרונות יש מגמה ברורה בתעשיית משחקי המחשב: משחקים מקוריים - אאוט, משחקים ממוחזרים - אין. מספר המשחקים החדשים אשר באמת מציגים רעיונות חדשים ומקוריים הולך וקטן משנה לשנה, וכפי שזה נראה עכשיו, זה לא יהיה מפליא אם בעוד עשר שנים (אם עדיין יהיו משחקי מחשב אז, כמובן) נשחק בדיוק באותם המשחקים שאנו משחקים היום, רק עם גרפיקה טובה יותר.

הייתכן המצב שכל משחק פעולה שני הינו פחות טוב מ-Half Life, משחק פעולה בן חמש שנים, וחלק גדול משאר המשחקים הם לא יותר מחיקוי עם גרפיקה טובה יותר? ייתכן גם ייתכן. משחקים מקוריים כדוגמת Half Life או Deus Ex יוצאים פעם בזמן רב והאחרים מדשדשים הרחק מאחור. Deus Ex, משחק מהפכני מאין כמוהו, יצא כבר לפני יותר משנתיים ומאז לא יצא משחק פעולה אחד, אפילו אחד, העולה עליו או משלב חלק מן הרעיונות המהפכניים שהוא הציג. זה עצוב.

מצבם של משחקי הספורט לא טוב יותר: משחקי הספורט של EA Sports, אשר יוצאים מדי שנה, כמעט תמיד לא מחדשים דבר אל מול קודמיהם. נכון, לעיתים יש יוצאי דופן כדוגמת פיפ"א 2002 המצוין, אך לרוב מדובר בשיפור קל בגרפיקה ובנתוני קבוצות מעודכנים. מדוע משחקי ספורט צריכים לצאת מדי שנה? האם אי אפשר להסתפק בטלאי קבוצות שנתי והוצאת משחק נוסף בסדרה, אשר יהווה שיפור משמעותי מול קודמו, מדי שלוש שנים? אני אגיד לכם מדוע. עוד משחקים = עוד כסף בארנק של המפיצה. השקעה במשחקים מקוריים = פחות כסף בארנק של המפיצה. פשוט מאוד.

את העיקרון הזה הבינו אגב גם בענף משחקי הפעולה. מספיק להציץ בשמו החדש של משחק האקשן Unreal Tournament 2003, כדי להבין שבקרוב נזכה לגרסה משופרת של המשחק, כל שנה, כמו שעון. כיום רק משחקים מעטים מביאים איתם חידוש אמיתי. האחרים, פשוט רוכבים על גל ההצלחה של קודמיהם

לא שאתם חפים מפשע. כן, כן, אתם הגיימרים. תסתכלו אליי כשאני מדבר אליכם. מדוע אתם ממשיכים לרכוש משחקים ממוחזרים שוב ושוב? מדגddוע אתם נופלים שולל אחרי פרסום או אחרי שם? אז מה אם מדובר ב"משחק ממש מצליח 2" או ב"משחק ממש מגניב 3". תנו הזדמנות למשחקים מקוריים וחדשניים, רכשו משחקים כמו משחק האסטרטגיה Sacrifice, אל תרכשו משחקים כמו Red Alert 2!

העובדה שמשחקים באמת טובים, כאלה המציגים רעיונות מקוריים בזה אחר זה (כגון משחק האסטרטגיה Sacrifice או משחק הפעולה Giants: Citizen Kabuto), לא נמכרים והמשכונים ממוחזרים נמכרים כמו לחמניות טריות, מעודדת את חברות המשחקים להוציא שוב ושוב את אותה הגברת בשינוי אדרת. האם זה באמת מה שאתם רוצים כשחקני מחשב?

לרשימה הזאת אין סוף, וגם לכם, השחקנים ה"תמימים" יש חלק מרכזי בה. כי לא רק חברות המשחקים סובלות מתאוות בצע, אלא גם אתם. ואם לא נתעורר בזמן הקרוב, ונבין שהתעשייה הזאת נמצאת בסכנה קיומית, אנו נאלץ לרכוש קונסולות כדי ליהנות ממשחקים וירטואליים ולי לא תהיה עבודה. ובמקרה כזה, אני ממש, ממש אכעס.
 
 
להביט במראה...

רק הלילה, חשפה חברת "בליזארד" את המשחק הגדול הבא שלה, אשר מפותח כבר למעלה משנה בשיתוף חברת "ניהילסטיק". ההכרזה הפתיעה רבים מאוהדי החברה: לא מדובר היה במשחק האסטרטגיה "סטארקראפט 2" וגם לא במשחק התפקידים/פעולה "דיאבלו 3": המשחק שנחשף הוא דווקא משחק פעולה לקונסולות, בשם Starcraft Ghost.

יש לציין כי בשנים האחרונות התמקדה "בליזארד" בתחום משחקי המחשב בלבד והכרזה זו היא מפנה אמיתי עבור החברה. אולם האם אנו באמת יכולים להאשים את "בליזארד"? כשאנו בודקים את נתוני המכירות הצונחים של משחקי המחשב, לעומת נתוני המכירות המדהימים של קונסולות המשחק ("פלייסטיישן 2", "אקס בוקס" "גיימקיוב"), נראה שהאנשים העיקריים שאותם ראוי להאשים, הם דווקא אנחנו, שחקני המחשב.

כאשר אני אומר "גיימרים", אני מדבר רק על אלה שבאמת קונים משחקים, לפחות מדי פעם. אלו מכם שנכנסים לחנויות מחשבים רק כדי להגיד על כל משחק שני "את זה צרבתי כבר" ו"את זה הורדתי", הם לא גיימרים לעניות דעתי. הם גנבים. טפילים של התעשייה הזאת ולא יותר מזה. הבעיה היא שהצורבים והמורידים למיניהם מהווים את הרוב, לפחות בישראל. ואליהם אני פונה ואומר: תתביישו לכם. מתי תבינו כבר שכשאתם מורידים משחק מהאינטרנט אתם פוגעים רק בעצמכם?

כן, אני יודע ששמעתם את זה כבר מיליון פעם, אבל אני אגיד את זה שוב. קנייה של משחק מזויף, או הורדת משחק פרוץ היא גניבה לכל דבר! זה שהמוצר שגנבתם לא יחסר למי שגנבתם ממנו לא אומר דבר. הפרת זכויות יוצרים היא עבירה לא פחות חמורה מאשר גניבה של פריט מוחשי, ובלתי מוסרית באותה מידה, וכל משחק שאתם מורידים במקום לקנות מקרב את התעשייה הזאת עוד צעד אחד לקראת האבדון.

אל תעזו אפילו לענות לי ולהגיד "אבל המשחקים בארץ מאוד יקרים!", משתי סיבות: קודם כל, זה כלל לא נכון. משחקי מחשב בארץ עולים בדיוק כפי שהם עולים בכל מקום בעולם (ולעיתים הם אף יותר זולים), אך הם בכל זאת נמכרים בכמויות קטנות מאוד יחסית. שנית כל, גם אם זה היה נכון, זה לא היה אומר מאומה. גם מכוניות הן מאוד יקרות בארץ, אך אתם לא נוהגים לגנוב מכוניות מדי יום, נכון?

בסופו של דבר, מספר המכירות הזעום יגרום לכך שמשחקי מחשב פשוט לא ייובאו לארץ. משחקים שאינם הכותר הבא בסדרת פיפ"א או Warcraft פשוט לא יגיעו לכאן ואלה שכן ירצו לרכוש אותם, יאלצו לעשות זאת דרך הרשת. כבר עכשיו משחקים טובים רבים לא מיובאים לארץ באופן רשמי, מחשש להפסדים.

בטווח הרחוק יותר, התוצאה היא לא פחות מאשר הרס תעשיית משחקי המחשב. חברות המשחקים, אשר יגלו כי לא משתלם להוציא משחקים למחשב האישי, פשוט לא יעשו זאת. משחקים יפותחו אך ורק לקונסולות, שכן אי אפשר להוריד משחקים פרוצים לקונסולות וקשה מאוד לצרוב עותקים מזויפים של המשחקים שלהן. אז כדאי מאוד שהצורבים והמורידים מביניכם יתעוררו ויריחו את הצחנה, אחרת כולנו נצטרך להבין איך לעזאזל משחקים משחקי אסטרטגיה עם ג'ויסטיק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by