ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בקרוב: Bioshock 

בקרוב: Bioshock

 
 
דורון יעקובי, גיימר

העלילה של משחק הפעולה: נרקומנים אלימים משכתבים את הגנטיקה של עצמם למוות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לכל גיימר יש כמה משחקים שהוא מתאהב בהם, עוד הרבה לפני שהם יצאו. אלו הם המשחקים שאתם עוקבים אחרי כל פרט מידע אפשרי או סרטון שלהם המגיע לרשת. המשחקים שאתם חייבים להניח את ידכם עליהם ברגע שהם יוצאים לאוויר העולם.

זה אולי נשמע מוגזם, אבל זו האמת. עולם הגיימינג בנוי סביב כמויות מטורפות, אפילו מופרכות, של רעש תקשורתי - הייפ.

בקרובים, סרטונים, סיקורי תערוכות וראיונות עם המפתחים מציפים את הרשת, ויגרמו לכם לחשוב שאתם צריכים את המשחק הזה כמו אוויר לנשימה. עם קצת מזל, גם תקנו את המשחק כשהוא יצא ולא תורידו אותו מהאינטרנט.

כמו כל גיימר, גם אני נוטה להתאהב במשחקים מבלי ששיחקתי בהם. נכון להיום, יש בדיוק שלושה משחקים כאלו: Unreal Tournament 2007 המרשים גראפית, Half Life 2: Episode 2, והמשחק עליו נדבר היום - Bioshock.
 

המשך לא רשמי ליצירת מופת

 
Bioshock הוא משחק פעולה מגוף ראשון המגיע אלינו מחברת Irrational Games. אלו הם אותם בחורים טובים שאחראים בעיקר למשחק המופת System Shock 2, אך גם למשחקים מצוינים אחרים, כדוגמת Freedom Force, כותר הפעולה ההמוני Tribes: Vengeance, ו-SWAT 4. ללא ספק, זוהי אחת מחברת הפיתוח המוצלחות ביותר בשוק משחקי המחשב. היא חייבת להיות אחת, אם היא מתכוונת להשיג את המטרה השאפתנית שהציבה לעצמה עם Bioshock: להגדיר מחדש את המושג משחק פעולה בגוף ראשון.

Bioshock מוגדר על ידי Irrational בתור המשכו הרוחני של System Shock 2, אותו משחק פעולה\תפקידים מהולל ומפחיד עד מאוד. אין קשר בין עלילות שני המשחקים, וגם המשחקיות, כפי שתיווכחו עוד רגע, שונה למדי, אך בכל זאת, אלמנטים רבים ב-Bioshock אכן מזכירים את אותו משחק מצוין משנת 99'.

העולם של Bioshock הוא עיר תת ימית בשם Rapture. העיר נבנתה בשנת 1946 על ידי אדם בשם אנדרו ריאן, שמאס בתחלואי החברה, והחליט לבנות אוטופיה שתציע, למתאימים, עולם טוב יותר לחיות בו. ביחד עם חבורה של מדענים אחרים ריאן הצליח להפוך את החלום למציאות, ואת Rapture לעיר יפהפייה שמסוגלת לכלכל את עצמה באמצעות כוחו של האוקיינוס ומיטב המוחות שעומדים לרשותו של המין האנושי.

אך לעולמות מושלמים יש נטייה להתפורר, ו-Rapture אינה יוצאת דופן בעניין הזה. תגלית מדעית של חומר בשם Adam הובילה למלחמת אזרחים שהרסה את העיר. אותו Adam הוא חומר שמקורו בחשופית ים, ובאמצעותו בני אדם יכול לשנות את עצמם מבחינה גנטית. כך החלו תושבי Rapture לשנות עצמם יותר ויותר, וה-Adam הפך לחומר המבוקש ביותר ב-Rapture ואף למטבע הסחר בעיר. המלחמה, שפרצה בין מקימי העיר למגלי ה-Adam הותירה את Rapture עגומה, שבורה ודולפת.

אתם מגיעים ל-Rapture בעקבות תאונת מטוס. המטוס שטסתם בו התרסק אל האוקיינוס, ובאמצעות תא צלילה שאתם מוצאים במגדלור שבאזור, אתם נוחתים היישר בעולם המעוות של Rapture.
 

אקשן מסוג אחר

 
Rapture נהנית מיכולותיו המופלאות של המנוע הגראפי Unreal 3, והעיר מעוצבת בסגנון ייחודי שנותן תחושה דיכאונית של עולם נהדר אשר הדרדר לחורבן. Bioshock בנוי כך שהאזורים השונים פתוחים למחקר, ולא במסדרונות שמגבילים אתכם למסלול קווי כמו משחקי פעולה רבים. בזמן שתסיירו במבנים בהם חיו תושבי Rapture (בית חולים, קניון וכיוצא בזה), תזכו ללמוד רבות על אודות מה שעבר על העיר, באמצעות הקלטות קולותיהם של התושבים לשעבר – בדומה להקלטות ולמיילים שב-System Shock 2.

עד מהרה תגלו מה עלה בגורלם של תושבי העיר ששרדו. רבים מהם הפכו למה שהמשחק מכנה Splicers (משחברים בעברית). ה-Splicers הם מעין נרקומנים של Adam. הם שינו את הגנטיקה של עצמם עד שהפכו לא אנושיים בעליל. הם אלימים, ויעשו הכל כדי לזכות בעוד קצת Adam. במהלך המשחק יתקפו אתכם Splicers מסוגים שונים, החל מרופאי בית חולים שכעת מסוגלים לבצע טלפורטציה ממקום למקום, ועד לבחורות עם ווים במקום ידיים שיכולות להיצמד לתקרות ולירות עליכם לייזר.

על מנת להתמודד עם כל אותם אויבים מתוחכמים, ועם ההפתעות האחרות שמכין לכם המשחק, יהיה עליכם לשדרג גם את עצמכם מבחינה גנטית. במשחק יש כ-50 כוחות מיוחדים, המכונים Plasmids. בין הכוחות שיעמדו לרשותכם תמצאו דברים סטנדרטים כמו מהירות על-טבעית, אך גם יכולת של טלקינזיס, המאפשרת לכם להזיז עצמים בכוח המחשבה וכוחות אחרים שבעזרתם תוכלו לגרום לאויבים שלכם לתקוף אחד את השני.

על מנת לבצע את השדרוגים הגנטיים הנהדרים האלה, יהיה עליכם להשיג Adam, וכאן מגיע אחד הרעיונות היפהפיים ביותר של Bioshock. את ה-Adam מחזיקות ילדות קטנות וחמודות שהמשחק מכנה Little Sisters. אותן אחיות קטנות יכולות להוציא Adam מגופות של בני אדם מתים, ולמחזר את החומר בגופן כך שיהיה שמיש מחדש. כיוון שהאחיות הקטנות הן, ובכן, קטנות וחסרות אונים, יש להן עזרה בדמות ה-Big Daddies, יצורים מגודלים בחליפות צלילה שכל ייעודם בחיים הוא להגן על האחיות הקטנות בעוד הן ממחזרות Adam.
 
 

נלחמים באב הגדול

 
ה-Big Daddies יעשו הכל כדי שלא יארע מאומה ל-Little Sisters, וכל עוד לא תאיימו עליהן, הם יעזבו אתכם בשקט. באחד הסרטונים מתוך המשחק ניתן לצפות ביחסים ההזויים בין האחיות הקטנות לאבות הגדולים. האחיות מחזיקות לאבות ביד, או יושבות להם על הכתף. הן קוראות להם בכינויים ("מר באבלס"), והאבות, מצידם, תמיד יעמדו ביניכם לבין האחיות הקטנות, עד המוות.

אם תנסו לחסל Big Daddy תגלו כי הוא חזק. מאוד. יש במשחק שישה כלי נשק, שאת כולם ניתן לשדרג, אך סביר להניח שאלו לא יספיקו לכם כדי לפגוע ב-Big Daddy. יהיה עליכם להשתמש בעורמה בכוחות המיוחדים שלכם כדי לנצח. תוכלו, למשל, להשתמש בכוח שנקרא Aggressor Irritant, שיגרום ל-Splicers לתקוף מטרה בה תבחרו, למשל Big Daddy.

תוכלו להשתמש בכוחות הטלקינטיים כדי לגרום לרימונים שמושלכים עליכם להיזרק לעברו, או על מנת לקחת דובי מפרווה, להצית אותו באש ולהשליך אותו לעבר היצור המגודל, התקפה שיגרום לו לעלות באש. כך תגלו גם את מערכת האש הדינאמית שבה עושה המשחק שימוש: הציתו חלק מחדר באש, ותגלו כיצד האש הולכת ומתפשטת בכל המקום.

ב-Bioshock תוכלו גם לנצל את מערכות האבטחה של Rapture לטובתכם. ברחבי העיר מוצבות מצלמות אבטחה, וברגע שאלו מזהות אתכם הן מקפיצות רובוטי אבטחה מעופפים כדי לתקוף אתכם. כדי להתמודד עם מערכות האבטחה באפשרותכם להרוס את המצלמה, לכבות את האבטחה, או לפרוץ אליה ולגרום לרובוטים לעבוד לטובתכם. קיים גם כוח העונה לשם Security Beacon שהופך מטרה עליה תצביעו לקורבן של אותם רובוטים לזמן קצוב.

הנקודה היא שהאפשרויות ב-Bioshock, הודות לסביבה האינטראקטיבית ולכוחות המיוחדים, הן בלתי מוגבלות. הרעיון הוא להפוך את הקשיים ליתרונות, ואתגרים לפתרונות. גיליתם שה-Big Daddy ממש חזק ואתם לא מסוגלים להתמודד איתו? מצוין. השתמשו בכוח מיוחד שגורם לו לחשוב שאתם אחות קטנה וכך הוא יגן עליכם לשם שינוי. המקום אותו אתם מנסים לחקור שורץ באויבים? גרמו להם להילחם זה בזה בעוד אתם מסתננים לכם בשקט.

זכות הבחירה היא העניין פה, כפי שהארכיטקט במטריקס דאג להסביר (ארוכות). Bioshock יעמיד אתכם בפני בחירות רבות, קטנות וגדולות, שבמרכז חלק לא קטן מהן עומדת דילמה מוסרית. אז האם תפגעו באחות הקטנה, בעוד היא מביטה בכם בעיניים נוגות, כדי לקחת ממנה את ה-Adam, או שתמצאו דרך אחרת לזכות בחומר המבוקש?

Bioshock צפוי להגיע למחשב האישי, ל-Xbox 360 ול-Playstation 3. זה יקרה, לצערי, רק באביב של שנת 2007, כך שעוד חודשים רבים של ציפייה למשחק המבטיח הזה עומדים לפנינו. Don't believe the hype, נוהגים לומר. ואני אומר: תאמינו, תאמינו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by