ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשב ב-2,500 ש“ח – נובמבר 2006 

מחשב ב-2,500 ש“ח – נובמבר 2006

 
 
רן יניב הרטשטיין

מחפשים את המחשב הטוב ביותר שאפשר לקנות במחיר הנמוך ביותר? במקום שתלמדו את החומר מאפס – רן יניב הרטשטיין בחר עבורכם מפרט לגלישה, עבודה משרדית וקצת משחקים, שלא ישבור לכם את הארנק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
החלטתם להחליף את המחשב? הגיע הזמן. תמיד אומרים שהחלק הכי קשה הוא להודות בקיום הבעיה, אבל בשוק המחשבים האישיים הטיפ הזה לא ממש תקף. גם אחרי שתכירו בצורך שלכם במחשב חדש, עדיין תעמדו בפני מסע מפרך לבחירת כל הרכיבים. אמנם, אפשר לקנות מערכת מורכבת ולחסוך את כל כאב הראש, אבל אין כמו ההתרגשות והסיפוק שבהרכבת כל הרכיבים ובהתקנה של מערכת ההפעלה, לגמרי לבד. יש גם יתרונות מוחשיים יותר: הרכבה עצמית תאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שאתם צריכים, לא יותר ולא פחות, ובדרך כלל תוכלו לבחור רכיבים איכותיים יותר במחירים נמוכים יותר.

אם אתם יודעים שאתם רוצים להרכיב את המחשב בעצמכם, אבל לא יודעים בדיוק איך לבחור את הרכיבים, בחרו את המחשב הזה. הוא יהיה המחשב הביתי האולטימטיבי, וימלא את צרכיכם למשך 18 החודשים הקרובים לפחות – בין אם מדובר בעבודה משרדית מאומצת, צפייה בסרטים באיכות גבוהה, ואפילו משחקים מזדמנים. אפשר אמנם להרכיב מפרט במחיר מעט נמוך יותר מ-2,500 שקל, אבל הביצועים, היציבות, והנוחות שצריך להקריב לא מצדיקים את החיסכון.

אם אתם מעדיפים מחשב חזק יותר שיתאים למשחקים אינטנסיביים, לכו על המפרט של מחשב המשחקים האולטימטיבי. לחלופין, אם תכננתם להציב את המחשב החדש שלכם בליבו של מרכז הבידור בסלון שלכם, לכו על המפרט המומלץ למחשב קולנוע ביתי.
 

איך להשתמש במדריך זה

 
במדריך זה נקבל עבורכם את כל ההחלטות הקשות בהרכבת המפרט, ונסביר את ההיגיון שעמד מאחורי כל שלב בתהליך. לצד כל רכיב נציין את עיקרי המפרט שלו ותכונותיו המיוחדות, את המחיר הנמוך ביותר שמצאנו עבורו בעת כתיבת הכתבה, ואת מחיר הביניים של המחשב השלם עד לאותו רכיב. במידת הצורך נוסיף גם מספר סידורי או פרטים מזהים אחרים, כדי שתוכלו לוודא שתקבלו את הדגם המדוייק המוזכר.

אחרי המפרט המומלץ, נמנה כמה אפשרויות לשינוי ושיפור – איפה אפשר לקצץ כדי לחסוך קצת בעלות, במה כדאי להשקיע כדי לזכות בגידול המשמעותי ביותר בביצועים. בסוף המדריך יופיע מילון מונחים קצר שיסביר את כמה מראשי התיבות והמונחים בהם השתמשנו, והחשיבות שלכם.

המפרטים המומלצים שלנו מתעדכנים מדי שישה חודשים, בהתאם לשינויים ולחידושים בשוק החומרה. המחירים הנקובים הם המחירים הנמוכים ביותר שהצלחנו למצוא באתר zap.co.il ובאתרי השוואת המחירים, אבל אנחנו ממליצים לבצע סקר שוק מקיף יותר עם המפרט הסופי, ולקנות את כל הרכיבים בחנות אחת.
 

לוח אם: Asus M2NPV-VM

לוח אם: Asus M2NPV-VM‏, 550 ש“ח
 לוח אם: Asus M2NPV-VM‏, 550 ש“ח   
מחיר נמוך בעת הכתיבה: 550 ש“ח

עמוד המוצר באתר היצרן

למה בחרנו: לוח האם הוא החלק החשוב ביותר במפרט. הוא צריך לכלול כמה שיותר פיצ'רים שיחסכו רכישה של כרטיסים נפרדים, כמו גרפיקה וסאונד, והוא צריך להיות מועשר בטכנולוגיות וחיבורים עדכניים מספיק, שישאירו דרך פתוחה לשדרוגים בעתיד. ה-M2NPV-VM של Asus עונה לכל הדרישות האלו. הודות לבחירה בחיבור ‎AM2‎ החדש של AMD, תוכלו בעוד שנה להחליף את המעבד שנקנה עכשיו ולזכות בשיפור זול וקל בביצועים.

תיאור: ה-M2NPV-VM של ASUS מבוסס על ערכת השבבים nForce4, עם שקע AM2 לכל המעבדים החדשים של AMD. הוא כולל מאיץ תלת ממדי GeForce 6150 וכן כרטיס קול וכרטיס רשת משולבים, ופיצ‘רים מתקדמים יחסית למחירו הנמוך: ארבעה חיבורי SATA II עם RAID, שני חיבורי FireWire 1394a, ויציאת HD לטלוויזיה.

סכום ביניים: 550 ש“ח
 
 

מעבד: AMD Athlon 64 3200+ Socket AM2

מעבד: AMD Athlon 64‏, 450 ש“ח
 מעבד: AMD Athlon 64‏, 450 ש“ח   
מחיר נמוך בעת הכתיבה: 450 ש“ח

עמוד המוצר באתר היצרן

למה בחרנו: ה-Athlon 64 3200+‎ עם חיבור ‎AM2‎ הוא לא המעבד הזול ביותר עם חיבור זה, אבל הפרשי המחירים קטנים והוא המשתלם ביותר מכולם. לוח האם שבחרנו יאפשר לנו להחליף אותו בעתיד במעבד חזק ומהיר יותר עם שתי ליבות, אבל כרגע ה-Athlon 64 3200+‎ נותן לנו כרגע את כל מה שצריכים – גם לעבודה וגם למשחקים.

תיאור: ה-Athlon 64 3200+‎ פועל במהירות ‎1.8GHz‎ וכולל זיכרון מטמון בנפח ‎512KB‎. הוא מתחבר לשקע ‎AM2‎.

מספר סידורי: ADA3000CNBOX

סכום ביניים: 1,000 ש“ח
 

זיכרון: Kingston ValueRAM DDR2 512MB 677MHz CL5

זיכרון: Kingston ValueRAM DDR2 ‏, 375 ש“ח
 זיכרון: Kingston ValueRAM DDR2 ‏, 375 ש“ח   
מחיר נמוך בעת הכתיבה: 375 ש“ח

עמוד המוצר באתר היצרן

למה בחרנו: בעבודה רגילה עם יישומים משרדיים תחת חלונות, כמות הזיכרון משפיעה על תחושת המהירות יותר מכל דבר אחר, והמינימום הנסבל לעבודה עם חלונות זה ‎512MB‎. אנחנו בחרנו בזיכרון של Kingston, אבל הזיכרונות של כל החברות הגדולות האחרות יעשו את העבודה באותה מידת הצלחה.

תיאור: סדרת ValueRam של Kingston מצטיינת ביציבות מעולה ומחיר נמוך. הזיכרון שבחרנו עובד במהירות ‎677Mhz‎, וערך ה-CL שלו הוא 5.

מספר סידורי: KVR667D2N5/512

סכום ביניים: 1,375 ש“ח
 

מאיץ תלת ממדי: כלול בלוח אם

עמוד המוצר באתר היצרן

למה בחרנו: כל מאיץ תלת ממדי שנתקין יהיה מהיר יותר מה-GeForce6150 שמותקן בלוח האם, אבל עובדה זו בפני עצמה לא מצדיקה את ההשקעה בכרטיס נוסף. ה-GeForce6150 יעמוד בכבוד ברוב המשחקים, אבל בדרך כלל רק ברזולוציה ורמת פירוט נמוכות.

סכום ביניים: 1,375 ש“ח
 

כונן קשיח: Barracuda 7200.9 SATA NCQ 3Gb/s 160GB

כונן קשיח: Barracuda 7200.9‏, 400 ש“ח
 כונן קשיח: Barracuda 7200.9‏, 400 ש“ח   
מחיר נמוך בעת הכתיבה: 400 ש“ח

עמוד המוצר באתר היצרן

למה בחרנו: כוננים בנפח ‎160GB‎ כבר לא מציעים יחס עלות/תמורה משתלם, אבל בתקציב שקבענו פשוט אין מקום לכונן בנפח גדול יותר. למרות זאת, ה-Barracuda 7200.9‎ הוא אחד מהכוננים המהירים, האמינים, והשקטים ביותר, והוא גם היחיד עם אחריות לחמש שנים.

תיאור: ה-Barracuda 7200.9 של Seagate עושה שימוש בממשק SATA II במהירות ‎3Gb‎ לשניה, ויש לו תמיכה ב-NCQ וזיכרון מטמון של ‎8MB‎.

מספר סידורי: ST3160812AS

סכום ביניים: 1,775 ש“ח
 

מארז: Compucase 6A19

מארז: Compucase 6A19‏, 300 ש“ח
 מארז: Compucase 6A19‏, 300 ש“ח   
מחיר נמוך בעת הכתיבה: 300 ש“ח

עמוד המוצר באתר היצרן

למה בחרנו: ה-‎6A19‎ של Compucase הוא המארז המשתלם ביותר שהצלחנו למצוא. יש לו שפע של פיצ'רים מתקדמים ונוחים, הוא כולל ספק כוח איכותי של HEC. שימו לב שאתם אכן מקבלים את הספק ביחד עם המארז – חנויות רבות שומרות את הספק למכירה בנפרד ומוכרים את המארז בלעדיו.

תיאור: ל-‎6A19‎ של Compucase יש כלוב מתפרק לכוננים הקשיחים עם רפידות גומי לשיכוך זעזועים והפחתת רעשים, מסילות לכוננים האופטיים, שני מאווררי 120 מ“מ שקטים, ופילטר אבק קדמי. הוא כולל את ספק הכוח ‎300AR-PTF‎ של HEC.

סכום ביניים: 2,075 ש“ח
 

ספק כוח: ‎300AR-PTF‎ HEC, כלול במחיר המארז

עמוד המוצר באתר היצרן

למה בחרנו: ספקי הכוח של HEC נחשבים לאמינים ויציבים, והספק שמצורף למארז חזק מספיק בשביל הרכיבים שבחרנו – לכן אין צורך לרכוש ספק בנפרד. עם זאת, שדרוג או הוספה של רכיבים נוספים עשויים לחייב החלפה של ספק הכוח.

סכום ביניים: 2,075 ש“ח
 

כונן אופטי: LG GSA-4167B

כונן אופטי: LG GSA-4167B‏, 175 ש“ח
 כונן אופטי: LG GSA-4167B‏, 175 ש“ח   
מחיר נמוך בעת הכתיבה: 175 ש“ח

למה בחרנו: צורב ה-DVD של LG הוא אחד הכוננים האופטיים הפופולריים והזולים ביותר, אבל הוא גם מהיר ואמין, והוא תומך כמעט בכל תקן אפשרי לקריאה וכתיבה. יכולנו לחסוך כ-75 ש“ח ולקחת כונן DVD או צורב רגיל, אבל ההשקעה בצורב DVD נראית משתלמת, במיוחד לאור הבחירה בכונן קשיח קטן יחסית.

תיאור: ה-GSA-4167B של LG צורב תקליטורי DVD במהירות מקסימאלית של ‎16x‎, ותומך בתקני הצריבה DVD+R‎‏, DVD+R DL‎‏, DVD+RW‎‏, DVD-R‎‏, DVD-RW‎‏, DVD-RAM‎‏, CD-R‎‏ ו-CD-RW‏. הוא מגיע בצבע שחור או לבן.

סכום ביניים: 2,250 ש“ח
 

כרטיס קול: שבב SoundMAX, כלול בלוח אם

למה בחרנו: כרטיסי הקול הייעודיים והיקרים של Creative ושל חברות אחרות מפיקות סאונד באיכות גבוהה יותר, אבל היתרון העיקרי שלהם הוא במשחקים – הם נוטלים חלק מעומס העיבוד ומקלים על המעבד. במחשב שלנו, משחקים הם לא העדיפות הראשונה, וכרטיס הקול המשולב יתן לנו את כל מה שאנחנו צריכים.

סכום ביניים: 2,250 ש“ח
 

עכבר ומקלדת: סט מקלדת ועכבר

מחיר נמוך בעת הכתיבה: 125 ש“ח

למה בחרנו: מקלדת ועכבר זה בעיקר עניין של נוחות, ולכן רק הקצנו תקציב מספיק לסט מקלדת ועכבר ממוצע. הדגמים הבסיסיים של מיקרוסופט ולוג'יטק או דגמים מקבילים של כל אחת מהחברות האחרות יכנסו בתקציב שלנו בקלות.

סכום ביניים: 2,375 ש“ח
 

מערכת הפעלה: אובונטו

מחיר: חינם

עמוד הבית של אובונטו

למה בחרנו: המחיר הגבוה של חלונות XP לא מצדיק את רכישתה, אלא אם כן יש לכם יישומים שלא רצים בשום מקום אחר - משחקים, למשל. אובונטו היא מערכת הפעלה מעולה שתעשה בשבילכם את כל מה שתרצו, בלי שתצטרכו להשקיע אגורה. למידע נוסף על אובונטו בפרט ועל לינוקס בכלל, קראו את סדרת הכתבות שבוע עם לינוקס.

סך הכל: 2,375 ש“ח
 

מרחב תמרון

המפרט המומלץ לא חקוק באבן. אם אתם מעוניינים להשקיע קצת יותר, או אם אתם לא מתכננים לקנות את כל הרכיבים ברשימה, תוכלו להכניס מספר שינויים טקטיים במפרט הסופי ולהביא לשיפור משמעותי בביצועי המחשב.
 
זיכרון ומעבד: אם היה דבר אחד שהיינו יכולים לשפר במפרט הזה, זה הזיכרון. תמורת 375 ש“ח נוספים, הוספה של מקל זיכרון שני בנפח ‎512MB‎ תביא לשיפור הגדול ביותר בביצועים. למרבה המזל, אין צורך לקבל את ההחלטה כבר עכשיו – תמיד תוכלו לרכוש ולהתקין מקל זיכרון נוסף במקביל לזה שתרכשו עם המחשב. כמו כן, אם חלונות ויסטה תצא אי פעם, כמות הזיכרון המומלצת תהיה ‎1‎GB או יותר.

אחרי הוספת זיכרון, אפשר לחשוב גם על מעבד מהיר יותר. עם זאת, בניגוד לזיכרון, קשה יותר להחליף את המעבד אחרי שכבר קניתם את המחשב, והשיפור בביצועים יהיה פחות מובהק. את המעבד החדש לא תוכלו להתקין במקביל לנוכחי, ואם תקנו מעבד חדש תתקעו עם מעבד ישן בלי דרך להחזיר את ההשקעה שעשיתם בו.
 
מאיץ תלת ממדי: אם אתם מרבים לשחק במשחקים עם גרפיקה תלת ממדית תובענית, המאיץ התלת הממדי עובד אצלכם קשה יותר מכל רכיב אחר, והמאיץ שמשולב בלוח האם פשוט לא יעמוד בקצב. לפני הזיכרון והמעבד, גיימרים ירצו לקנות מאיץ תלת מימדי חזק.
 
מערכת הפעלה: אובונטו היא מערכת הפעלה מצוינת, אבל משתמשים רבים עדיין לא מוכנים לוותר על החוויה המוכרת של חלונות XP. בשבילנו, 450 ש“ח זה קצת יותר מדי עבור Windows XP Home Edition, במיוחד חודשים בודדים לפני שחרורה של חלונות ויסטה.
 

מורה נבוכים

רובכם וודאי התעניינתם בכתבה זו בעיקר בגלל שאתם לא רוצים להכיר את הפירוש המדויק של כל צירוף אותיות לועזי המופיע בה, אבל יש כמה עובדות שכדאי בכל זאת לדעת בעת קניית המחשב.
 
FireWire 400 ו-FireWire 800‏: FireWire, או בשמה הטכני, IEEE 1394, היא טכנולוגיה לחיבור התקנים חיצוניים במהירות גבוהה, בדומה ל-USB‏. FireWire 400, או IEEE 1394a, מאפשרת העברת נתונים בקצב מהיר יותר מזה שמתאפשר עם USB 2.0, אבל היא יקרה יותר ליישום והרבה פחות מכשירים חיצוניים ומחשבים תומכים בה. FireWire 800, או IEEE 1394b, מעבירה נתונים בקצב מהיר עוד יותר, והיא מאפשרת להשתמש בכוננים קשיחים חיצוניים במהירות שמקבילה לכוננים פנימיים. לוחות אם מעטים תומכים ב-FireWire 400, ולוחות אם בודדים עוד יותר תומכים ב-FireWire 800.
 
HDCP‏: בחלונות ויסטה, שילבו מיקרוסופט וחברות הבידור מערכת מגבלות מקיפה שתמנע מכם לעשות כרצונכם בתכני המדיה שלכם. תקן HDCP נועד לחסום גישה לתכני HD (וידאו וקול בהפרדה גבוהה) – כדי ליהנות מתכנים בהפרדה גבוהה כמו סרטים בתקליטורי HD-DVD או Blu-ray תחת חלונות ויסטה, תצטרכו כרטיס מסך ומסך שתומכים ב-HDCP. נכון לעכשיו, רק דגמים בודדים של מסכים וכרטיסי מסך אכן תומכים בכך, ולא סביר שמצב זה ישתנה עד השנה הבאה, אחרי שתתחיל מיקרוסופט לשווק את חלונות ויסטה למחשבים ביתיים. כרטיסי המסך והמסכים שתקנו היום עשויים שלא לתמוך ב-HDCP, וכדי לצפות בתכני HD תחת חלונות ויסטה תאלצו להחליף. קחו פרט זה בחשבון כשתשקלו אם לקנות את המחשב שלכם עכשיו או לחכות מספר חודשים נוספים.
 
כוננים קשיחים היברידיים: בחלונות ויסטה כללה מיקרוסופט טכנולוגיה המאפשרת להפיק שיפורים בביצועי המחשב ובצריכת החשמל שלו בעת שימוש בכוננים קשיחים היברידיים – המכילים שבב זיכרון פלאש שפועל במקביל לכונן הקשיח. בעת כתיבת כתבה זו, כוננים כאלו עדיין לא הופיעו בשוק וכן גם ויסטה עדיין לא הושקה בגרסה סופית. אם אתם רוצים ליהנות מהיתרונות של כוננים היברידיים, ייתכן שתעדיפו לדחות את הקנייה במספר חודשים עד שאלה יצאו לשוק בכמויות גדולות.
 
קוד ליבה או Stepping: לעיתים קרובות, חברות מעבדים מבצעות עדכונים או שינויים קטנים במשפחות המעבדים שלהן מבלי לשנות את שמן. למשל, AMD שינתה את שיטת הייצור של מעבדי Athlon 64 והפכה אותם ליעילים וחסכוניים בהרבה, אבל אין שום דרך להבדיל בין מעבדים שיוצרו לפני ואחרי השינוי רק ממבט חטוף באריזה. כדאי מאוד לבדוק את המספר הסידורי של האריזה, וכן של המעבד שבתוכה, ולוודא שקיבלתם את הגרסה העדכנית ביותר.
 
מהירות CL‏: ערך ה-CL, או CAS Latency, שמצוין לפעמים בהקשר של זיכרונות, מתייחס לזמן שלוקח לשבבי הזיכרון למלא בקשות למידע שמאוחסן בהם. ערך CL של 3 הוא גבוה ואיטי יחסית, ערך של 2.5 נחשב לרגיל, וזיכרונות עם ערך CL של 2 נחשבים מהירים יותר ובדרך כלל גם הרבה יותר יקרים.
 
SATA II ו-NCQ‏: NCQ הם ראשי תיבות של Native Command Queuing, שיטה בה כוננים קשיחים מנהלים בעצמם את הסדר בו הם מטפלים בבקשות למידע שמגיעות מהמחשב. במקום למלא את הבקשות לפי הסדר בו הן מגיעות, הם מנהלים תור שמסודר לפי המיקום הפיזי של המידע בכונן הקשיח. התנועה של ראש הקריאה לנקודות שונות בכונן מבזבזת זמן יקר, ו-NCQ מאפשר לראש הקריאה לנוע פחות ולקרוא יותר. לוחות אם עם תמיכה ב-SATA II (או SATA 3Gb/s) תומכים גם ב-NCQ, וכן גם כוננים קשיחים רבים מהשנה האחרונה. כדי ש-NCQ יפעל, גם הכונן הקשיח וגם לוח האם צריכים לתמוך בכך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by