ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
געגועיי לחומייני 

געגועיי לחומייני

 
 
שיזף רפאלי, גלובס

חסימת האינטרנט המהיר באיראן מעוררת בשיזף רפאלי געגוע לחומייניסטים. הם לפחות ידעו להעריך טכנולוגיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חומייני (רשיון ויקימדיה)
 חומייני (רשיון ויקימדיה)   
השבוע לפני שנה התקיים בטוניס, בירת טוניסיה, כנס ענק תחת הכותרת "הפסגה של חברת המידע העולמית". במהלך חסר-תקדים בססגוניותו אירחו המארגנים אלפי נציגים, מאות חברות ומשלחות מעשרות מדינות - החל במזכיר האו"ם וכלה בכותב המדור הזה - במטרה לרשום ציון-דרך בענייני רגולציה והסדרת הבעלות בעולם המרושת. משלחות לאומיות, ממדינות מפותחות ומתפתחות כאחד, הציגו לראווה את הישגיהן והחליפו רשמים, כשכולם חוגגים את הטכנולוגיה, את הקישוריות ואת רוחב הסרט המאפשרים לעולם כולו להצמיח קשרים בין פינותיו השונות.

זאת הייתה גם הזדמנות עולמית ראשונה להצגת המחשב הזול-במיוחד שפותח למען ילדים במדינות עניות. מאחורי הקלעים של העשייה העסקית רחשה גם כוורת הפוליטיקאים. אלה עסקו במשיכת-חבל כדי ליצור לבסוף את ההסכמים הבינלאומיים, האמנות והחקיקה, שאמורים להסדיר את הבעלות, את התקינה ואת ההסכמות שיאפשרו לרשת להמשיך במגמת הגלובליזציה, מבלי לאיים יתר על המידה על ריבונות ועל תרבות מקומית ברחבי העולם שהיא מחברת.

מבחינתי זה היה ביקור מרתק במיוחד, בזכות החשיפה לעשרות משלחות ערביות ואיסלאמיות, מסוריה ומרוקו ועד אינדונזיה וניגריה, והאפשרות לדבר עם אנשיהן על תפיסת הרשת והשלכותיה בחברה שלהם, שהיא גם השכונה שלנו. בילינו שעות בשיחות, בין השאר עם מפעילי הביתן האיראני, ששוחחו איתנו בפתיחות על פרויקטים טכנולוגיים וחינוכיים של אינטרנט בפרסית, וגם בשפות אחרות.

האומנם נושאת הרשת בחובה הזדמנויות של שלום והידברות? האם אפשרויות התקשורת שהיא פותחת יכולות לתרום לקרבה ולהבנה גם אצלנו ובינינו? מצאתי את רוב הנציגים הערבים והמוסלמים עסוקים בעיקר באתגרים הפנימיים, במפגש המואץ בין מזרח ומערב, מסורת ומודרניות, תרבות מקומית ואופנות עולמיות, דת וחילוניות; מוטרדים מן המפגש שהרשת מזמנת בין מסגרות פוליטיות מסורתיות, כמו מלוכה ודיקטטורה, לבין דמוקרטיה; ומודאגים מהשינוי המואץ שהאינטרנט מקדמת.

אלא שמנגד, רבים מהם מעוניינים לרתום את הרשת לקידום החלשים והנחשלים במדינותיהם. רק בשבוע שעבר נכתב כאן על ההתחייבות של מועמר קדאפי להשקיע מאות-מיליונים בקניית המחשב הזול של MIT, כדי לגשר על הפער הדיגיטלי לטובת ילדי לוב. גם במדינות-ענק מוסלמיות אחרות, כמו מלזיה, הושמעה כבר התחייבות פומבית להשקיע הון בהצטרפות לעידן המקוון. ממשלות אחרות בוחרות להשקיע באינטרנט למטרות אחרות, ומפעילות מיזמים אדירים להפצת חומרי דת, שפה ותרבות איסלאמיים ברשת.
 

הפצת מידע נוסח האייאתוללות

 
אבל עקב אכילס של המפגש בין העולם המוסלמי לאינטרנט היה ונותר חופש הדיבור. פניה התקשורתיים והפתוחים של הרשת הם עדיין איום, שהשמרנות המוסלמית איננה יכולה לבלוע וגם מתקשה להקיא.

מקרה-מבחן מרתק נמצא באיראן. בשנה האחרונה היה ללהיט הספר "לקרוא את לוליטה בטהראן" - קורותיה של מרצה לספרות באוניברסיטת טהראן, שניסתה לחשוף את תלמידותיה לספרות מערבית. המחברת, אזאר נאפיסי, גוללה ברב-המכר את עלילות ההתנגשות בין שררה דתית לבין התרבות המודפסת של הספר.

המהפכה של חומייני וחסידיו בסוף שנות ה-70, שבמהלכה גורש השאה והוחזרה עטרת הדת ליושנה, קיבלה רוח גבית מניצול יצירתי ונכון של טכנולוגיות הווידאו וקלטות השמע. דרשותיו המוקלטות של האייאתולה הוברחו ממקום מושבו בגלות, והקלטות הועתקו בקלות (זוכרים את הרדיו-טייפ דאבל-קאסט?).

תעשיית השעתוק ההמונית הזאת, חסרת המרכז אך בעלת מומנטום פופולרי עצום, העבירה את המסר מיד ליד ביעילות מרבית, בלי לשעות לניסיונות המשטר המרכזי הקורס לרסן את התהליך. המסר המהפכני כבש לבבות דרך העיניים והאוזניים שקלטו את הדרשות המוקלטות בהפצה ידנית, וכך נוצרו משמרות המהפכה וחושלו באמצעים אלקטרוניים ודרך רשתות חברתיות, סטייל 1979.
 

איך חונקים את ההשפעה המערבית

איראן סגרה את הברז (אילוסטרציה: SXC)
 איראן סגרה את הברז (אילוסטרציה: SXC)   
ומה קורה עכשיו? עכשיו השלטון האיראני שובר שיאים בצנזור הרשת, מול יותר מחמישה מיליון משתמשים, עם מערכת חסימה מתוחכמת במיוחד של סינון תכנים. המגמה המדאיגה הזו נמצאת בתאוצת-יתר, ופוגעת במעמד בינוני גדול עם מסורת של קשר עם המערב מימיו של השאה, וצימאון להתחבר לעולם בעזרת הרשת. מתוך 70 מיליון תושביה של איראן, כ-60% הם דוברי פרסית - כשמאמצי הצנזורה מופנים בעיקר אליהם - ואזרחים רבים הם דוברי אנגלית.

בשנים האחרונות מגיעים דיווחים המצביעים על הממשלה האיראנית כאחת הלקוחות הגדולים של מערכות תוכנה לסינון וחסימה, אבל בשבועות האחרונים היא איננה מסתפקת בחסימת תכנים כתובים. בוודאי שהיא לא התרשמה מאווירת ההתלהבות מהתקשורת שאפיינה את הכנס בטוניס: טהראן פתחה לאחרונה חזית חדשה בניסיונותיה להחניק התנגדות פוליטית ולעצור השפעות מערביות הנראות לה הרסניות. מהשבוע הופחתה באופן קיצוני מהירות הגלישה המותרת: ספקי האינטרנט המסחריים ברחבי איראן קיבלו הוראה להגביל את גישת הגולשים למהירות מרבית של 128 קילוביט לשנייה, וכל חוזי ההתקשרות המהירה בוטלו.

עם שלם נדחק לפינה תקשורתית אפלה. לא מזמן הוגבל מאוד השימוש באנטנות צלחת לקליטה מלוויינים, ועכשיו סוגרים את הברז של האינטרנט. קצת קשה להיזכר בעידן המודם והחיוג איטיות הזוחלת של אלפי ביטים לשנייה, במקום מיליוני הביטים לשנייה שאנו מתפנקים בהם היום. במהירויות כאלה קשה להעביר מוזיקה, התמונות יורדות לאט, וחידושי הווידאו והטלוויזיה נעשים כמעט בלתי אפשריים. העולם כולו רץ אל עבר YouTube, ואיראן עושה אחורה-פנה. על פניה של הרשת באיראן עטו רעלה, ובמקום אינטרנט בכאפייה, כמו שמציע קדאפי, מחזירים את האיראנים לעידן של אינטרנט בכפית.

המהלך החדש של הרגולטור סופג התנגדות מקצוות שונים של החברה האיראנית, כולל החתמה המונית על עצומות המופנות אל הנשיא אחמדינג'אד בקריאה לבטל את רוע הגזירות. העיתונות חצויה בין תומכי הממשל והשמרנות הדתית לאלה שכמהים למערביות ולקדמה. הדור המוביל כבר אינו זוכר את פתיחותו של הדור שקדם לו. איפה החומייניסטים והיצירתיות שלהם בשימוש בקלטות?

ואנחנו, היושבים באחת השורות הראשונות, קרובים לזירה וצופים בה בעניין, כי היא מקרינה עלינו. ידו של מי תהיה על העליונה? האם ינצח המודל הלובי של הפשרה, הפתיחות לחידושים, ואפילו הסובסידיה המרכזית להאצת הדיגיטיזציה של החברה? או שגלגל ההיסטוריה אכן יושב לאחור? האם יצליחו מתנגדיה השמרניים של הקדמה לגרום לאוטוסטרדת המידע להצטמק שוב לשביל עזים צר?

אסתכן בניבוי. המהלך האיראני לא יצליח בטווח הארוך. למרות נבואות אפוקליפטיות נפוצות, אי-אפשר להחריש את כולם כל הזמן. אי-אפשר להשיב את החשיכה. המהלכים האחרונים הם ביטוי של שמרנות נואשת ולא של עריצות מנצחת. יכול להיות שהחדשות יגיעו קצת יותר לאט, אבל בוא יבואו.

http://sheizaf.rafaeli.net
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by