ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אימפריית פיירפוקס 

אימפריית פיירפוקס

 
 
אדר שלו

בלייק רוס בן ה-14 ויתר על גיל ההתבגרות שלו לטובת פיתוח הדפדפן החופשי. היום זו תנועת מחאה שמקיפה מיליוני גולשים נאמנים ומעריצים נלהבים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מעגלי תבואה של פיירפוקס (צילום: Nitot, רשיון CC)
 מעגלי תבואה של פיירפוקס (צילום: Nitot, רשיון CC)   
ההיערכות לקראת ההשקה של הדפדפן הבא מסדרת אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט, IE7, הביאה החודש מאות גולשים לאתר IE7.com. אלא שלמרבה הפתעתם הוצב באתר כדור אש ענק וכתום שמילא את כל המסך, אותו עטפה פנדה אדומה מצויירת - הלוגו המפורסם של פיירפוקס, כולל לינק להורדה.

מישהו חמד לצון וקנה את הדומיין לפני שמיקרוסופט הספיקה לשריין אותו. בעל האתר ביטח את עצמו, כמובן, והוסיף אותיות קטנות לפיהן אין לאתר שום קשר למיקרוסופט. כעת הקישור מוביל לגירסה 2.0 של פיירפוקס, שהושקה היום רשמית עבור משתמשי חלונות, מקינטוש ולינוקס.

המשתמשים של פיירפוקס, כ-10 אחוז מכלל הגולשים ברשת, אוהבים את הדפדפן שלהם; מעריצים אפילו. תוך 3 שנים מהיום שנולד מההריסות של נטסקייפ הפך למתחרה העיקרי של מיקרוסופט והיחיד שמצליח לנגוס, בביסים קטנים אמנם, מנתח השוק של ענקית התוכנה.

דפדפנים אחרים, ביניהם אופרה וספארי למשתמשי מקינטוש, לא זוכים לרייטינג או לסגידה דומה לזו של פיירפוקס. Wired.com, אתר חדשות הרשת עתיר ההייפ, ניסה להסביר במשפט אחד את העלייה המטאורית שלו: הוא מהיר, הוא בטוח והוא מבוסס קוד פתוח.

לא פחות חשובה היא הקהילה שהקיפה אותו וליוותה אותו לאורך הדרך, עוד לפני שהמונח "תוכן גולשים" הפך שגור בפי כל מנכ"ל דובר תאגידית שוטפת.
 

בראשית היה נטסקייפ

נטסקייפ הלך ונכחד (צילום מסך)
 נטסקייפ הלך ונכחד (צילום מסך)   
פיירפוקס, ראוי לציין, עמד כתפיהם של ענקים: בשנות ה-90 עמדה בפני הגולש בחירה בין שני דפדפנים עיקריים, נטסקייפ ואקספלורר, שאחזו בנתח שוק דומה.

ב-1998, חברת נטסקייפ, שניהלה מלחמה עיקשת מול מיקרוסופט, החלה להכיר בהפסד שלה בקרב והשיקה את פרוייקט מוזילה, במסגרתו שיחררה את הקוד של נטסקייפ נביגייטור 4.0 תחת רשיון חופשי הדומה לזה של לינוקס. השם "מוזילה" הוא שילוב של "מוזאיק", שמו של הדפדפן הגרפי הראשון, והמפלצת היפנית גודזילה. המפלצת האדומה אף עיטרה בראשית הדרך את הלוגו של מוזילה.

בשלב הראשון זכתה נטסקייפ לביקורת נוקבת. הדפדפן, שהקוד שלו התגלה במערומיו כעתיר חורים על שמאל ועל ימין, הביך אותה ברבים. קהילת הקוד הפתוח התגייסה כדי להטליא אותו.

המעבר לקוד פתוח לא הציל את נטסקייפ, מותג שנבלע ב-AOL ודהה לחלוטין, עד שאקספלורר תפס את מקומו. המנוע שמשמש את פיירפוקס, Gecko ("לטאה"), נכתב מאפס אחרי שזה של נטסקייפ נזנח. בתחילה עוד לא היה פיירפוקס עצמו, אלא חבילת ישומים שכונתה מוזילה, הכוללת דפדפן, תוכנת דואר, עורך HTML, לקוח IRC ועוד.

ילד פלא בן 14 בשם בלייק רוס, שנשכר על-ידי נטסקייפ כמתמחה, היה בין הראשונים לפתח את הדפדפן החדש, לצד דייב הייאט, מפתח שעבר ב-2002 לאפל. בשבע השנים שחלפו מאז הצטרף למוזילה, הפנים נטולות הזיפים של רוס כיכב בשערי מגזינים ואף נבחר פעמים רבות לאחת הדמויות המשפיעות והחשובות ביותר ברשת. ברשימה של Wired הוא כיכב לצד המיליארדרים סרגיי ברין ולארי פייג', שהקימו את גוגל.

בשנת 2003 נפטרה AOL, שרכשה את נטסקייפ, מלוגו ה-N שבחזית בניין המשרדים שלה ומשארית צוות הפיתוח של פרוייקט מוזילה. כמו כן, הוקמה קרן מוזילה, ארגון ללא מטרת רווח, במטרה להמשיך את הפרוייקט בעזרת תרומות של גופים כמו סאן ורד-האט. ב-2005 הופסק הפיתוח של חבילת היישומים, והקרן עברה להתמקד בשתי תוכנות דגל: פיירפוקס ות'נדרבירד, תוכנת דואר אלקטרוני.

שיחק מזלו של פיירפוקס, ומיקרוסופט השתרכה מאחור במאבק. העיכובים בהשקת ויסטה השפיעו גם על השקת הגירסה הבאה של אינטרנט אקספלורר. במשך קרוב ל-6 שנים אקספלורר לא עבר שידרוג משמעותי, וגולשים רבים שמאסו באקספלורר 6 המיושן חצו את הכביש והתקינו את פיירפוקס. יחסי הציבור החיוביים שהוא קיבל תרמו לא מעט להצלחה אף הם. בעברית הוא מכונה לעתים "השועל", למרות ש"פיירפוקס" הוא בכלל זן של דובי פנדה אדומה.
 

ויתר על גיל ההתבגרות - למען פיירפוקס

בלייק רוס על שער Wired
 בלייק רוס על שער Wired   
"גולשים שואלים אותי לעתים קרובות על מה כל הרעש. הרי כולה גולשים עם זה באינטרנט", סיפר בלייק רוס בבלוג שלו, בפוסט שכינה "דת הפיירפוקס", ואז הרחיב על 7 השנים הרזות שהקדיש מחייו לטובת פרוייקט מוזילה.

"הייתם מצפים שאהיה מתוסכל. אחרי הכל, ויתרתי מראש על סגנון חיים של נער מתבגר נורמלי לטובת פיירפוקס. מעטים הם אלו שמבינים, ואלו אותם אנשים שחזו לפני 7 שנים שאנשים יחפשו ברשת רק באמצעות גוגל", כתב.

פיירפוקס הוא תנועה שלמה, שמקיפה מיליוני חברים לא רשומים. ביניהם גם משתמשי קצה שלא מכירים את סיפור הסינדרלה שלו, אך גם מתנגדים נחרצים לאידיאולוגיה האובר-קפיטליסטית של מיקרוסופט, שרואים בשימוש בפיירפוקס סוג של מחאה פסיבית שקטה אך יעילה.

קמפיינים לקידום השימוש בדפדפן קישטו מיליוני בלוגים בסיסמאות כמו "כבשו בחזרה את הרשת ו"תשיגו פיירפוקס". בתחרות סרטוני פרסומת בשם בשם Firefox Flicks, שנערכה בחודש מאי, השתתפו סרטונים עצמאיים שנשלחו על ידי גולשים וגרופיז של השועל. סרטון מוצלח במיוחד מכנה את פיירפוקס "The new F word".

באוקטובר 2006 חצה מספר ההורדות את קו ה-80 מיליון.
 
 

האם פיירפוקס יתמסחר למוות?

פנדה אדומה (רשיון ויקימדיה)
 פנדה אדומה (רשיון ויקימדיה)   
תוכנות רבות שמשמשות כסמלים של תנועת הקוד הפתוח מפותחות באופן מבוזר יותר. מפתחים מתנדבים רבים, לרוב ללא שכר (פרט למענקים לשמחולקים מפעם לפעם), מנהלים את הפצת הלינוקס דביאן למשל, בקבוצות דיון, ערוצי IRC פורומים ונפגשים בארועים וכנסים. כלומר, בלי להגיע למשרד בבוקר ולדפוק שעון. לעתים הם אפילו עובדים לפרנסתם בחברות תוכנה מתחרות, וחוברים זה לזה למען פיתוח תוכנה חופשית. במקרה של קרן מוזילה המצב שונה במקצת.

באוגוסט 2005 הוקמה הזרוע המסחרית של קרן מוזילה, תעד שנחשב מפתיע בהתחשב בהיותה חברה ללא מטרת רווח. מוזילה הסבירה כי צעד דומה סייע גם לשרת האינטרנט הפופולארי אפאצ'י, שהקים אך הוא זרוע מסחרית בשנת 1999, להתרחב ולהשיג מימון. לא כולם ראו את הצעד בעין יפה.

החודש פנתה קרן מוזילה למפתחי דביאן, שכוללת גירסה נטולת לוגו וסימנים מסחריים של פיירפוקס, וביקשה להפסיק להשתמש בשם המפורש של התוכנה. בתגובה, קבוצת מפתחים החלה לעבוד על פיצול (fork) לפיירפוקס בשם IceWeasel - "סמור הקרח", במסגרת פרוייקט בשם GNUzilla. הבסיס הוא קוד זהה לשל פיירפוקס, אך ללא קורת הגג והתמיכה הכספית של קרן מוזילה.

"פיירפוקס ישאר חופשי לנצח", הרגיע בלייק רוס בראיון ל-OhMyNews. בראיון אחר שנתן הדגיש כי קרן מוזילה אינה חברה שצריכה לדווח לבעלי מניות או להתחרות באינטרנט אקספלורר. עם זאת, הדפדפן החדש, אינטרנט אקספלורר 7, עשוי להציב בפני רוס והבייבי שלו, פיירפוקס, אתגר לא קטן.

להורדת פיירפוקס 2.0 באנגלית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by