ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הושק פיירפוקס 2.0 

הושק פיירפוקס 2.0

 
 
רוני שני ואדר שלו

שלושה ימים בלבד לאחר שמיקרוסופט השיקה את הגירסה הרשמית של הדפדפן אינטרנט אקספלורר 7, השיקה המתחרה קרן מוזילה את הגירסה החדשה של דפדפן הקוד הפתוח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קרן מוזילה, שאחראית לפיתוח והפצת דפדפן הקוד הפתוח, השיקה היום (ד') את פיירפוקס 2.0, כחודש לאחר המועד שתוכנן מראש.

בגירסה החדשה כלולים כמה וכמה שיפורים משמעותיים, ביניהם טיפול משופר בלשוניות, שדרוג לממשק, הוספת פיצ'רים מתקדמים שבעבר היו זמינים רק באמצעות תוספים, אבטחה משופרת ואף תמיכה נאותה בלינוקס ו-Mac OS X.

להורדת הגירסה האנגלית של פיירפוקס 2.0
 

החידושים

פיירפוקס 2. צילום מסך
 פיירפוקס 2. צילום מסך   
  
מלבד אפקט השקיפות והתלת מימד שנוסף ללשוניות ולסרגלי הכלים, פיירפוקס 2.0 מציע מספר חידושים למשתמשים. הנה הבולטים שבהם:

לשוניות - יכולות מתקדמות בעבודה עם לשוניות, שעד כה היו זמינות באמצעות תוספים בלבד, נמצאות כעת בחלונית האפשרויות עצמה. לדוגמה: שיחזור לשוניות אוטומטי (Save Session), סגירת לשוניות ישירות מגוף האתר, גלילה אופקית בין לשוניות ועוד.
בודק איות - כלי בדיקת האיות שנוסף לדפדפן כברירת מחדל מאפשר לבצע הגהה לטפסים ושדות טקסט באתרים שונים, וכן לתרגם מילים בעת הגלישה. מכיוון שהשפות מתווספות אליו כתוספים, יש להמתין לגולש העברי החרוץ שיציע תמיכה עברית.
אנטי פישינג - במוזילה מנסים לצמצם את תופעת ההונאות המקוונות בעזרת מנגנון אנטי פישינג מובנה, שבודק את אמינות האתר אל מול רשימת אתרים חשודים שנמצאת במחשב או במאגרים של גוגל.
RSS - מעכשיו תוכלו להירשם לקבלת עדכוני RSS לא רק באמצעות ה-Live Bookmarks שלו, אלא בעזרת כל קורא RSS שתחפצו, כולל כאלו מקוונים, כדוגמת Bloglines.
חיפוש - בהיבט הוויזואלי, חלונית החיפוש זכתה לרענון והיא מאפשרת מיון אישי של מנועי החיפוש. בהיבט המעשי יותר, נוספה תמיכה ב-Suggestions (הצגת מילות חיפוש בעת ההקלדה).
Microsummaries - זהו הדור הבא של המועדפים, שמציגים עדכונים שוטפים אודות האתר/שירות שבחרתם להוסיף כסימניה. לדוגמה: קבלת עדכונים על מזג אוויר, בורסה, מכירות פומביות או חדשות ישירות בכותרת הסימניה, ללא צורך לפתוח את האתר עצמו.
 

היתרונות

  
עד יציאתו הרשמית של אינטרנט אקספלורר 7, בתחילת השבוע, פיירפוקס סיפק לגולשים כמה וכמה יתרונות בולטים לעומת יריבו הוותיק. ראשית, הוא תומך בגלישה מבוססת לשוניות כבר מהגירסה הראשונה, ומאפשר לפתוח כמה אתרים במקביל בחלון יחיד.

מלבד זאת, הוא מציע תמיכה במגוון עצום של תוספים וערכות נושא ויזואליות, שלא רק מאפשרות לשנות את מראה התוכנה והאייקונים, אלא גם ובעיקר, מקלים על השימוש בתוכנה בכלל ובאתרים שונים בפרט. את התוספים מציעים מפתחים עצמאיים וחברות צד שלישי, והם נעים בין כאלו שנועדו לתקן באגים באתרים לבין כאלו המייעלים משמעותית את הגלישה.

סיבה נוספת שתרמה לפופולריות של פיירפוקס היא האבטחה והאמינות שלו לעומת מתחרהו מבית
מיקרוסופט. מאחר שמדובר בפרויקט קוד פתוח התנדבותי, שהעבודה עליו מתבצעת על ידי מתנדבים, קל מאוד לאתר ולתקן פרצות במהירות, בוודאי בהשוואה לסרבול המאפיין תאגידים גדולים כמו מיקרוסופט.
 
 

רקע

 ההיערכות לקראת ההשקה של הדפדפן הבא מסדרת אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט, IE7, הביאה החודש מאות גולשים לאתר IE7.com. אלא שלמרבה הפתעתם הוצב באתר כדור אש ענק וכתום שמילא את כל המסך, אותו עטפה פנדה אדומה מצויירת - הלוגו המפורסם של פיירפוקס, כולל לינק להורדה.

מישהו חמד לצון וקנה את הדומיין לפני שמיקרוסופט הספיקה לשריין אותו. בעל האתר ביטח את עצמו, כמובן, והוסיף אותיות קטנות לפיהן אין לאתר שום קשר למיקרוסופט. כעת הקישור מוביל לגירסה 2.0 של פיירפוקס, שהושקה היום רשמית עבור משתמשי חלונות, מקינטוש ולינוקס.

המשתמשים של פיירפוקס, כ-10 אחוז מכלל הגולשים ברשת, אוהבים את הדפדפן שלהם; מעריצים אפילו. תוך 3 שנים מהיום שנולד מההריסות של נטסקייפ הפך למתחרה העיקרי של מיקרוסופט והיחיד שמצליח לנגוס, בביסים קטנים אמנם, מנתח השוק של ענקית התוכנה.

להמשך הכתבה 
פיירפוס 1.0 הושק רשמית בספטמבר 2004 ומאז הוא הולך וצובר פופולריות בקרב משתמשים עסקיים ופרטיים כאחד. מאז הושקה גירסה 1.5, בסוף נובמבר 2005, גדל נתח השוק של הדפדפן בהתמדה וכעת הוא עומד על כ-11% מכלל הגולשים בעולם.

על פי נתונים של חברת OneStat, באיטליה, גרמניה ואוסטרליה, עומד נתח השוק שלו על 21.6-33.4 אחוזים והוא מוביל את שוק הדפדפנים המקומי במדינות אלו. ראוי לציין כי בין יולי לספטמבר השנה - בסמוך להשקת גירסת הניסיון הסופית של אקספלורר 7 - חל שינוי קל במגמה, ובעוד IE7 מציג עליה קלה במספר המשתמשים, פיירפוקס נמצא בירידה.

לא ברור האם הצלחתה של מיקרוסופט להקדים את השקת הדפדפן תסייע לה לשמר לאורך זמן את הגידול במספר המשתמשים. מצד אחד, היא שומרת את הדפדפן החכם יותר - IE7 + - למשתמשי חלונות ויסטה העתידית, ומחייבת את משתמשי XP להוריד ולהתקין את WGA המציקה בטרם יזכו לגלוש בנעימים עם ה-e החדש.

אך מאידך, פיירפוקס עודנו סובל מדימוי חתרני משהו, כאילו מדובר ביריב שמקורו בשוליים, גם אם אלו רחבים יחסית. בישראל, לדוגמה, ניתן לחוש זאת בצורה בולטת, כשמשתמשי פיירפוקס רבים בארץ נאלצים להשתמש במקביל גם באקספלורר, וזאת, רק משום שמפתחי אתרים עבריים סבורים שלא משתלם להשקיע בבניית אתרים תקניים.
 

מוזילה ישראל: פיירפוקס 2 בעברית מתעכב

 
תומר כהן, מתנדב ותיק בסניף הישראלי של מוזילה ("אין טייטל. אנחנו לא ארגון") ומקים בלוג חדשות מוזילה ישראל, מסר כי יחולו עיכובים בהשקת התרגום העברי לגירסה 2.0 של הדפדפן. בראש אתר מוזילה ישראל עדיין מופיעה גירסה 1.5.

"פיירפוקס מגיע במקור באנגלית. כל קבוצת לוקליזציה עוסקת בתירגום והתאמת המוצר לשפה המבוקשת", מספר כהן. "בפיתוח הגירסה העברית נתקלנו בעיכובים שמנעו מאיתנו לעמוד בזמן השיחרור.

גירסה 2.0 בעברית עדיין לא שוחררה, אבל היא מוכנה ותשוחרר בהמשך. בגירסה זו הכנסנו מספר תוספות שיאפשרו למשתמש הישראלי להנות אף יותר מהדפדפן, ואנחנו פתוחים להצעות חדשות של משתמשים שיכנסו כחלק מהגירסאות הבאות או כהרחבות לגירסאות הקיימות".

- אתם בקשר עם קרן מוזילה העולמית?

"כמובן. אנחנו לא עצמאיים בשטח, וכל האתר שלנו אינו אלא סניף שאחראי על התאמת המוצרים למשתמש העברי".

- אתה יכול לומר מתי יהיה פיירפוקס 2 בעברית?

"לצערנו לא. היו קשיים קלים באריזת המוצר, והשיחרור של הגירסה העברית נדחה ויגיע בהמשך".

יש לציין כי ממשק עברי אינו הכרחי לגלישה באתרים בעברית, וניתן לגלוש בהם גם בגירסה דוברת אנגלית. לפיכך, העיכוב לא ימנע מהגולש הישראלי להתקין ולהשתמש בפיירפוקס 2.

להורדת הגירסה האנגלית של פיירפוקס 2.0
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by