ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
Half-Life בלחיצת כפתור 

Half-Life בלחיצת כפתור

 
 
אילן גלר

בשביל לקנות את המשחקים הכי חדשים והכי שווים אתם לא חייבים שהמשחק יגיע לארץ. למעשה אתם בכלל לא חייבים לצאת מהבית. אילן גלר בדק היכן יכולים הגיימרים הישראלים להוריד משחקים בתשלום והאם זה משתלם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Half-Life 2. הכי כדאי לקנות ב-Steam
 Half-Life 2. הכי כדאי לקנות ב-Steam   
הביטו לרגע על המדף שלצד המחשב האישי שלכם. במידה ואתם גיימרים אדוקים - או אפילו סתם חובבי משחקים, בוודאי מונחות להן שם כמה קופסאות מאובקות של משחקים ישנים. המשחקים הללו שירתו אתכם נאמנה כשעוד היו צעירים, אך עתה מדובר בלא יותר מפיסות נוסטלגיה נשכחות, קופסאות שתופסות לכם מקום בבית. מרגישים שאתכם יכולים לחיות בלעדיהן? יופי! בזה הרגע הפכתם מועמדים ריאליים להתנסות בטכנולוגיה חדשה יחסית שהופכת פופולארית יותר מיום ליום – שירותי הורדות משחקים.

מדובר למעשה בחנויות ווירטואליות, המאפשרות לכם לרכוש משחקים מבלי לצאת מהבית, ולשחק בהם כמה שעות לאחר התשלום. לא צריך קופסאות ותקליטורים: קונים את המשחק, מורידים אותו מהאינטרנט, והכל מוכן. חלק ניכר מההוזלה בעלויות ההפצה והשיווק מגיע הישר לכיסכם – רכישת משחקים דרך שירותי ההורדות היא כמעט תמיד עניין זול יותר ממסע אל חנות המחשבים.

רגע, זה עובד גם בישראל? הרי שירותי הורדות של סרטים ומוזיקה, כדוגמת iTunes, נותרים נעולים בפנינו... ובכן, למרבה המזל, בכל הנוגע למשחקי מחשב, ענקי התעשייה עדיין לא הצליחו לסבך את חיינו. החנויות הווירטואליות מוכנות למכור את רוב המשחקים גם לנו, ובזכות חיבור האינטרנט המהיר, טובים הסיכויים שנזכה לשחק במשחקים החדשים ביותר עוד לפני האמריקאים, שעדיין תקועים ברובם מאחורי חיבורי מודם עתיקים. בדקנו עבורכם מספר שירותי הורדות פופולריים, כדי שתוכלו לדעת איזה שירות עדיף לצרכן הישראלי.
 

Steam – דוהרים במלוא הקיטור

 
שירות ההורדות הפופולרי של Valve Software, החל את דרכו כפלטפורמה להפצת להיטיה המשובחים של החברה (כדוגמת משחק הפעולה Half-Life 2), אך הספיק בתום ארבע שנים להפוך לאחת מחנויות המשחקים המצליחות ביותר בעולם. לא פלא: מבין האתרים שנסקור במסגרת כתבה זו, נדמה ש-Steam הוא הקרוב ביותר ל"דבר האמיתי" – שירות מלא וכולל, המלווה אותנו מהרגע שבו החלטנו לרכוש משחק חדש, דרך ההורדה וההפעלה שלו, ועד עדכונו בתיקונים ושלבים נוספים ברגע שאלו יוצאים.

את מסע השופינג שלכם עם Steam תרצו להתחיל באתר הרשמי, שם תוכלו להוריד את הגרסה האחרונה של התוכנה. מייד לאחר ההתקנה יפתח בפניכם קטלוג המשחקים, הכולל את כל הכותרים אותם פיתחה Valve בעצמה, לצד משחקים בולטים מחברות אחרות. לא עבור כל המשחקים הללו חייבים לשלם – חלק מן המשחקים ב-Steam הם כותרים חינמיים בהם תוכלו לשחק באופן חופשי, וכמעט עבור כל משחק מוצעת גם גרסת הדגמה, אותה תוכלו לנסות לפני שתחליטו לפתוח את הארנק הווירטואלי. ברגע שתבחרו משחק להורדה, התוכנה תוריד ותתקין אותו עבורכם באופן אוטומטי, ללא כל התערבות מצידכם.

מצאתם משחק שמוצא חן בעיניכם? בכל הקשור ל-Steam, אנו יכולים להבטיח לכם ברגע זה שני דברים: ראשית, התוכנה לא תפלה אתכם לרעה לעולם בשל מיקומכם הגיאוגרפי, ולא איכפת לה אם אתם ישראלים, אמריקאים או הונגרים. העניין השני חשוב לא פחות – סוגיית המחיר. ברוב המקרים, רכישת משחק דרך שירות Steam תחסוך לכם הרבה כסף, כל עוד לא איכפת לכם לוותר על הקופסה וחוברת ההוראות.
 
 
 
נבחן לדוגמא את המשחק האחרון בסדרת הפעולה Half-Life, הלא הוא "Half-Life 2: Episode One". מחירו הרשמי בחנויות ישראל עומד על 149 שקלים חדשים, אך ב-Steam תשלמו עליו 19.95 דולרים – פחות מ-90 שקלים. את Half-Life המקורי תוכלו לרכוש תמורת עשרה דולרים בלבד, ואת Psychonauts, משחק נהדר שלא זכה לכבוד הראוי ונעלם אצלנו ממדפי החנויות במהירות, אפשר למצוא ב-Steam תמורת פחות מעשרים דולרים. יתרון נוסף ובלעדי ל-Steam הוא האפשרות "להוריד מראש" משחקים לפני תאריך ההפצה הרשמי שלהם. בדרך זו, תוכלו להוריד את רוב קובצי המשחק מבעוד מועד, וברגע שפיתוחו יושלם – לסיים את ההורדה בכמה דקות, ולהיות בין הראשונים שישחקו בו בעולם כולו.

כמובן ששום דבר איננו מושלם, ולנוחות המרובה של Steam יש גם צדדים שעשויים לעצבן אתכם. הדרך היחידה לשחק במשחק שנרכש דרך Steam היא להפעילו דרך התוכנה, עניין שדורש בדרך כלל חיבור אינטרנט פעיל והמתנה של דקה או שתיים. חוסר הגמישות הזה הוא עניין שילווה אתכם לכל אורך חווית הקניות שלכם – משחק שרכשתם לא תוכלו להוריד בשום דרך פרט למנהל ההורדות של Steam, ולאחר ההורדה לא תוכלו לצרוב ולהעתיק אותו למחשבים אחרים בקלות. בכל מחשב שבו תרצו לשחק באחד המשחקים שלכם, תאלצו להוריד אותו מחדש.

למרות החסרונות, הטכנולוגיה של Valve הוכיחה עצמה במהלך השנים האחרונות כפלטפורמה מוצלחת למדי להפצת משחקים דיגיטאלית, וקטלוג המשחקים שלה הולך ותופח מידי שבוע בכותרים חדשים. אם מתחשק לכם לנסות לקנות משחקים בלי לצאת מהבית, Steam הוא שירות מעולה להתחיל ממנו – ובחירה כמעט אוטומטית לשחקן הישראלי.
 

Direct2Drive – קטלוג מרשים, טכנולוגיה בעייתית

שירות ההורדות Direct2Drive, המופעל על ידי רשת אתרי המשחקים IGN, מתפאר בקטלוג עצום של משחקי מחשב חדשים (לצד מאגר של סרטי קולנוע ואלבומי מוזיקה שרובו לא זמין ללקוח הישראלי). בניגוד ל-Steam, המוצלח טכנולוגית – אך כולל מבחר סמלי למדי של משחקים שלא פותחו על ידי Valve עצמה, הרי שבקטלוג של Direct2Drive תוכלו למצוא כמעט כל משחק שהגיע לאחרונה למדפי החנויות.

הדרך בה רוכשים משחקים ב-Direct2Drive שונה במקצת: במקום תוכנה שתנהל את כל העניין עבורכם, תאלצו להוריד את המשחקים בעצמכם, להתקין ולהפעיל אותם באופן ידני. לאחר התשלום, תקבלו קישור להורדת קובץ המשחק מאחד השרתים, וקוד שעליכם להקיש בעת ההפעלה הראשונית של הכותר החדש.

בעוד ש-Steam מציג בפנינו מערכת ריכוזית ושקופה מבחינת המשתמש, Direct2Drive מאתגר אותנו בכל פעם מחדש. לאחר שתורידו משחק כלשהו מ-Direct2Drive תאלצו להתקין אותו על מחשבכם כמו כל משחק אחר, ואז להתמודד מול מערכת שתבדוק האם אכן מדובר בעותק חוקי, והאם רכשתם כהלכה את הזכות לשחק בו. השירות סובל מחוסר אחידות – משחקים שונים ידרשו מכם פעולות שונות לחלוטין בכדי להוכיח שרכשתם אותם.

ב-Steam מנוהלים דברים שכאלו באופן אוטומטי לחלוטין. הסיבוך הופך את שירות Direct2Drive לבחירה המתאימה בעיקר למשתמשים המתקדמים יותר, ולא לשחקנים העשויים להתבלבל ולהישאר בסופו של דבר בלי המשחק שעליו שילמו. מצד שני, מרגע שרכשתם את המשחק, אתם בהחלט מוזמנים לצרוב ממנו כמה עותקים שמתחשק לכם, כל עוד הם מיועדים לשימושכם האישי.

האם הטרחה משתלמת עבור השחקנים הישראלים? בדרך כלל כן, מחירי המשחקים זולים בכמה עשרות שקלים מהמחירים בחנויות בארץ, אך שימו לב - מפעילי שירות Direct2Drive אינם מתחייבים כי כל המשחקים בקטלוג יהיו זמינים ללקוחות מחוץ לארה"ב, ולעיתים נדירות יטרח האתר לספר לכם שאינכם יכולים כלל לרכוש את המשחק ממש ברגע האחרון, אחרי שכבר העברתם לו את מספר כרטיס האשראי שלכם.

הפעם נשתמש לצורך השוואת מחירים במשחק האסטרטגיה החדש Civilization 4: Warlords, חבילת הרחבה לכותר הפופולארי שיצא בשנה שעברה. מחירו המומלץ בחנויות ישראל 149 שקלים, ואילו ב-Direct2Drive 29.95 דולרים, חיסכון של כעשרים שקלים. זהו בדרך כלל הרווח הממתין לכם בקניות ב-Direct2Drive, אך לעיתים מבצע מיוחד הופך את הרכישה למשתלמת יותר: Just Cause, משחק פעולה שהגיע רק בימים האחרונים לישראל, מוצע למחירה ב-Direct2Drive תמורת 39.95 דולרים, הרבה פחות מהמחיר הרשמי בישראל – 219 שקלים.


החיסכון הכספי, אם כן, הופך את העסקה לכדאית – אך הטכנולוגיה בה משתמש שירות Direct2Drive נראית לעיתים כמו אלתור לא מתוחכם במיוחד. ככלל, אם אותו המשחק מוצע למכירה גם ב-Steam וגם ב-Direct2Drive, עדיף לכם לנסות קודם את שירות המשחקים של Valve, המצויד בטכנולוגיה מוצלחת יותר. במידה והמשחק זמין לרכישה ב-Direct2Drive בלבד, הבחירה נעשית קלה יותר. גם הפעם, כמעט הכל זול יותר ממה שתמצאו בחנויות המחשבים של ישראל.
 
 

RealArcade – שירות ההורדות לכל המשפחה

עד כה הספקנו לדבר על שני שירותי הורדות המהווים תחליף לחנויות המשחקים המוכרות, אך מה בדבר שירותים המציעים ערך מוסף שאיננו קשור דווקא במחיר? כזה הוא RealArcade, שירות המשחקים של חברת Real Networks. RealArcade איננו מנסה להתחרות בחנויות המשחקים, אלא מתמקד באותם משחקונים קטנים ומהנים, המופצים ברחבי האינטרנט בדרך כלל כמשחקי Shareware ה"נפתחים" למשחק המלא לאחר התשלום. המשחקים שתמצאו ב-Real Arcade אומנם פחות מושקעים ו"רציניים" מאלו שב-Steam או Direct2Drive, אך בדבר אחד לפחות מתעלה RealArcade על האלטרנטיבות: כל עוד אתם משלמים את דמי המנוי, מובטח לכם לפחות משחק חדש אחד בכל חודש.

קטלוג המשחקים של RealArcade כולל יותר מ-400 משחקים, ביניהם להיטים שאתם בוודאי מכירים כמו Zuma, Rollercoaster Tycoon, Luxor וגרסה ממחושבת של "מונופול". לאחר הורדת התוכנה, תזכו בחודש מנוי אחד בחינם, ולאחר מכן תתבקשו לשלם כ-8 דולרים בכל חודש. תמורת התשלום, תוכלו לבחור בכל חודש משחק אחד מהקטלוג, בו תוכלו לשחק באופן חופשי וללא תוספת תשלום. כל משחק נוסף יעלה לכם כ-15 דולרים, ועבור כל כמה משחקים שתרכשו, תוכלו לבחור בעוד משחק בחינם.

RealAracde מאפשר לכם, למעשה, ליהנות מהמחשב שלכם מבלי להסתבך. במקום לרדוף כל הזמן אחרי משחקים חדשים, פשוט בוחרים בכל חודש משחק אחר מהקטלוג – והתוכנה כבר דואגת לכל הצדדים הטכניים, כולל הורדת המשחק והתקנתו. הגיימרים הכבדים לא ממש יסתפקו במשחקונים החביבים של RealArcade, אך אלו המחפשים אחר פתרון פשוט כדי לגוון את שעות המשחק שלהם מעבר לסוליטייר ופריסל, ימצאו בתוכנה הזו פתרון מוצלח ולא יקר מידי. אל תתפלאו לגלות שבאחת מגרסאותיה העתידיות של מערכת ההפעלה "חלונות" עוד ישולב לו שירות דומה לזה של RealArcade, אשר הופך את משחקי המחשב לתענוג זמין מתמיד.
 
 
אילן גלר הוא עורך אתר גיימר
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by