ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך למקינטושאי המתחיל 

מדריך למקינטושאי המתחיל

 
 
רן יניב הרטשטיין

החלטתם לזנוח את חלונות או לינוקס וקניתם מחשב מקינטוש חדש? רן יניב הרטשטיין יגלה לכם את כל הסודות שצריך לדעת כדי שהמעבר שלכם ל-OS X יהיה חלק ככל האפשר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום: אולי ו'
 צילום: אולי ו'   
אז קניתם מחשב מקינטוש חדש. הבאתם אותו הביתה, התפעלתם מהאריזה המוקפדת, התמוגגתם מהעיצוב, חיברתם אותו לחשמל והדלקתם אותו. דבר אחד בטוח – זהו לא מחשב PC רגיל שמזמזם בשקט על השולחן שלכם, וזו לא חלונות שפועמת בקרביו. כאן מדובר בחיה אחרת לגמרי.

ההבדלים בין מחשבי מקינטוש למחשבים אחרים לא מסתכמים רק בצבע המארז או עיצוב האייקונים. אמנם, יצרני מערכות הפעלה אחרים השכילו לשכפל במשך השנים כמעט כל היבט בממשק של מחשבי מקינטוש, לכן מי שרגילים כבר לממשק של חלונות או לינוקס יהיו בקיאים באותה השפה הגרפית שמשמשת גם ב-OS X, מערכת ההפעלה של מחשבי מקינטוש. אבל OS X עדיין שונה מאוד מכל מערכות הפעלה האחרות.

את רוב ההבדלים יהיה לכם הרבה יותר כיף לגלות לבד, אבל יש דברים שכדאי לדעת לפני שמתחילים להשתמש בכל מחשב, ובהיבט הזה מחשבי מקינטוש לא שונים מהאחרים. במדריך זה נלווה אתכם לאורך השבועות הראשונים של השימוש במקינטוש החדש שלכם, ונשתדל לא להרוס לכם את ההפתעה יותר מדי.
 

הפעם הראשונה

 
בפעם הראשונה שתדליקו את המק החדש שלכם, אמור לקדם את פניכם אשף בו תוכלו להגדיר כמה ברירות מחדל בסיסיות כמו שפה ותאריך ושעה, ליצור את המשתמש הראשון שלכם, וכו‘. למפיצי מקינטוש ישראליים יש נטייה לדלג על השלב הזה בשם הלקוחות שלהם, במיוחד כשהם צריכים להחליף רכיבי חומרה במחשבים עם מפרט מותאם אישית. במקרה כזה, אנו ממליצים פשוט להכניס את תקליטור האתחול שהגיע עם המחשב לכונן ולהתחיל את ההתקנה מחדש.

כיאה למערכת הפעלה מודרנית, OS X כוללת מנגנון הרשאות מתקדם, שמאפשר להשתמש במחשב באופן קבוע כמשתמש עם הראשות מוגבלות, וליטול הראשות מקיפות יותר רק במקרה הצורך. כך, OS X יכולה לצמצם את הנזק שנגרם כשרכיב זדוני חודר למערכת ההפעלה – בניגוד לחלונות XP, שמחייבת את המשתמשים בה להמצא במצב סכנה מתמיד עקב העדרה של אפשרות סבירה לעבודה עם הרשאות נמוכות. עם זאת, בדומה לחלונות XP, ברירת המחדל של משתמשים חדשים ב-OS X היא הרשאות מלאות.
 
 
לכן, כשאשף האתחול של OS X יבקש מכם ליצור את המשתמש הראשון, הזינו את השם admin במקום את הפרטים הרגילים שלכם, ובחרו עבורו סיסמה ארוכה במיוחד וקשה לניחוש. מיד אחרי סיום האשף, ולפני שתעשו כל דבר אחר עם המחשב, צרו משתמש חדש לעצמכם, עם הרשאות רגילות. לחצו על סמל התפוח בצד שמאל למעלה ובחרו את האפשרות System Preferences. לחצו על Accounts במסך שיפתח, ולחצו על סימן הפלוס בצד שמאל למטה. מלאו את הפרטים הרלבנטיים ולחצו על OK. עתה, פתחו שוב את תפריט התפוח ובחרו הפעם את האפשרות האחרונה, Log Out.

תהליך זה אולי נראה טרחני ומיותר, אבל הוא הכרחי לשמירה על רמת אבטחה סבירה. עבודה כמשתמש עם הרשאות ניהול מלאות מהווה סיכון בטיחותי גבוה מדי במערכת שברוב המובנים האחרים נחשבת לבטוחה מאוד. כשיופיע מסך הכניסה, הזינו את שם המשתמש והסיסמה של החשבון החדש שיצרתם. עכשיו, הכיף יכול להתחיל.
 
 

דברים שכדאי לדעת

שולחן העבודה של OS X
 שולחן העבודה של OS X   
במקום Explorer, את כל תפקידי ניהול הקבצים והתיקיות ממלא כאן ה-Finder. במקום תפריט התחל, יש את ה-Dock. התפריטים של התוכנות השונות לא נמצאים בחלון התוכנה עצמה, אלא בשורת התפריט בראש המסך – שם מוצגים התפריטים של התוכנה הנוכחית. תפריט התפוח בצד שמאל כולל אפשרויות כמו כיבוי והגדרות המערכת, וסמל זכוכית המגדלת בצד השני הוא החיפוש השולחני, או Spotlight. לידו תמצאו את השעון ואייקונים לרכיבי החומרה השונים ולתוכנות שפועלות ברקע, בדיוק כמו בחלונות.

עבור משתמשי חלונות ולינוקס, יש עוד כמה דברים שכדאי לדעת על OS X. התקנת תוכנות, לדוגמה, בדרך כלל לא מחייבת שימוש בתוכנת התקנה – אלא רק גרירה של התוכנה לתיקית התוכנות. אם נשמעתם להמלצותינו ויצרתם משתמש עם הרשאות מוגבלות, כדאי לעשות עוד צעד אחד בכיוון הנכון וליצור גם תיקית תוכנות אישית, ממנה תוכלו להפעיל תוכנות עם הרשאות מוגבלות.
 
בתוך תיקית הבית שלכם, פתחו את התפריט File ובחרו את האפשרות New Folder. הזינו את השם Applications ולחצו על אנטר. מעתה, כשתרצו להתקין תוכנות, גררו אותן לתיקיה Applications שבתיקית הבית שלכם. הסרת תוכנות מתבצעת בתהליך דומה – גררו את סמל התוכנה לסל המחזור.

בעת הניווט בתיקיות ובקבצים, וודאי תשימו לב מהר מאוד שהמקש אנטר (או Return כפי שהוא נקרא כאן) לא פותח את התיקיות או הקבצים, אלא רק מאפשר לשנות את השם שלהם. במקום זאת, לחצו על Command+חץ למטה כדי לפתוח קבצים ותיקיות.

מקור נוסף לבלבול בלתי פוסק עבור משתמשי מק חדשים הוא העובדה שסגירת כל החלונות של תוכנה מסוימת לא מביא לסגירת התוכנה עצמה. ברוב המקרים, תוכנות ממשיכות לפעול ברקע אחרי שסוגרים אותן, כפי שמלמד אותנו המשולש הקטן שמתחת לסמל התוכנה ב-Dock. בדרך כלל, אין בעצם שום סיבה לסגור תוכנות כאלה שרק יושבות ברקע ומחכות, אבל אם בכל זאת תרצו לסגור אותן באופן סופי, בחרו את האפשרות Quit מתוך תפריט התוכנה או לחצו על הקיצור Command+Q.

כדי להעתיק את הקבצים ממחשב החלונות הישן שלכם, תוכלו להתחבר אליו ברשת. הפעילו את שיתוף הקבצים במחשב הישן ושתפו את תיקית המסמכים, ולאחר מכן בחרו את הסמל Network מתוך Finder. לחצו פעמיים על שם המחשב כשזה יופיע ברשימה, הזינו את שם המשתמש והסיסמה, ובחרו את התיקיה הרצויה.
 

המקלדת

מקלדת של מחשב MacBook לבן
 מקלדת של מחשב MacBook לבן   
מכל ההבדלים בין OS X לחלונות ולינוקס, אל קיצורי המקלדת יקח לכם הכי הרבה זמן להתרגל. ראשית, על המקלדות של מחשבי מקינטוש יש כמה מקשים שונים לגמרי. מקש הקיצור העיקרי הוא המקש Command, עם סמל דמוי תלתן מצידו האחד וסמל התפוח של אפל מצידו שני, והוא אחראי על רוב המשימות אותן ממלא המקש Ctrl תחת חלונות ולינוקס. לידו נמצא המקש Option, הקרוי גם Alt, אבל בניגוד לחלונות ולינוקס, הוא לא משמש כקיצור דרך לפתיחת תפריטים ולחיצה על כפתורים. אחרון חביב הוא המקש Ctrl המוכר, שמשמש בעיקר לביצוע קיצורי דרך שנשמרו כדרך מסורת עוד מתקופת הזוהר של יוניקס, עליה מבוססים חלקים שונים ב-OS X. ל-OS X ולתוכנות השונות שפועלות תחתיה יש עשרות ומאות קיצורי מקלדת, ואנו ממליצים בחום לגלות את כולם.
 
במקלדות של מחשבים ניידים, המקש עם הסימון Delete הוא בעצם מקש Backspace – הוא מוחק את התו שלפני הסמן. כדי למחוק את התו שאחרי הסמן, לחצו על Function (המקש התחתון משמאל) ועל Delete באותו זמן. גם המקשים Home ו-End לא מתנהגים כפי שחלונות הרגילה אותנו – במקום לקפוץ לסוף השורה, הם יביאו אתכם לסוף המסמך. במקום לחרוק שיניים, מלאו את ההוראות האלו כדי לתקן את המצב.

במקום Alt+Shift להחלפת שפת המקלדת, ברירת המחדל של OS X היא הקיצור Command+Space. מאז הופעתו של Spotlight הקיצור נחטף לטובת החיפוש השולחני, ויש להגדיר אותו מחדש כמפורט במדריך קצר זה בבלוג של שושנה פורבס.
 

עברית

מילון האיות העברי של מיץ פטל
 מילון האיות העברי של מיץ פטל   
ל-OS X יש תמיכה מלאה בעברית, אבל היא לפעמים היא צריכה קצת עזרה. לדוגמה, בדיקת האיות של OS X לא כוללת מילון איות עברי, והאפשרויות לשינוי כיווניות הכתיבה קבורות בתוך התפריטים ואין להן קיצור מקלדת נוח. למרבה המזל, את רוב הבעיות האלו אפשר לפתור בקלות.

תפריט כיוון הכתיבה של ניר סופר מוסיף ל-OS X תפריט וקיצור מקלדת המקלים על שינוי כיווניות הכתיבה – מימין לשמאל או משמאל לימין, בדומה לקיצור Ctrl+Shift תחת חלונות. תוכנה אחרת של ניר סופר, שירות כיוון הכתיבה, מספק פתרון אחר למקרים בהם סימני פיסוק ומילים באנגלית מופיעים במקומות הלא נכונים. אותו ניר סופר יצר גם את HebrewService, שמוסיף מספר כלים שימושיים לכותבי וקוראי עברית, כמו המרת מלל עם קידוד עברי של חלונות והפיכת מלל שהועתק מאתרים עם עברית ויזואלית. מפתח ישראלי אחר הידוע בשם מיץ פטל יצר מילון עברי לבודק האיות של OS X, שמאפשר בדיקת איות בעברית.
 
מלבד התמיכה בעברית המובנית במערכת ההפעלה, משתמשים רבים ירצו גם מעבד תמלילים עם תמיכה בעברית משל עצמו, כתחליף לוורד. Mellel ו-Nisus Writer Express הם שני מעבדי תמלילים מצוינים עם תמיכה מקיפה בעברית, ו-NeoOffice הוא הגרסה המקינטושאית של OpenOffice, הכולל גם גיליון נתונים ותוכנת מצגות.

אם אתם מודאגים יותר דווקא מהיכולת לקרוא קובצי וורד שאתם מקבלים בדואל, עיינו במדריך המקיף של גבי דנון אודות פתיחת קובצי וורד בעברית. מאמר אחר של דנון דן באלטרנטיבות לשליחת קובצי וורד בדואל, ואת הקישור אליו תוכלו לשלוח לכל מי ששלח לכם מסמך וורד שלא הצלחתם לקרוא.
 

מתחת למכסה המנוע

 
OS X היא בת כלאיים שנולדה כתוצאה משילוב חלקים ממספר פרויקטים שונים, ביניהם NeXTStep‏, BSD‏, Mach‏, Linux ו-GNU. למעשה, מערכת ההפעלה היחידה כמעט שנעדרת מהרשימה הזו היא חלונות. פירוש הדבר הוא שרוב הדברים שידעתם על ביצועים, יציבות ותחזוקת המחשב תחת חלונות כבר לא רלבנטיים תחת OS X. לדוגמה, OS X לא תעניש אתכם אם תתקינו עליה הרבה תוכנות, והאופן בו היא מנהלת את הזיכרון שלה יאפשר לכם להפעיל כמות גדולה של תוכנות באותו זמן מבלי לגרום לפגיעה משמעותית בביצועים. כמו כן, אין שום צורך להשתמש כאן באנטי-וירוס, תוכנת פיירוול אישי או מסיר רוגלות.

עוד הבדל משמעותי שעשוי להפתיע משתמשי חלונות קשור לניהול הכוננים הקשיחים והמחיצות השונות. ב-OS X, כמו בלינוקס, לא קיימת החלוקה לאותיות כמו ‎C:‎ או ‎D:‎. במקום זאת, המחשב כולו וכל אמצעי האחסון המחוברים אליו נמצאים באותו עץ תיקיות אחד הגדול, המתחיל בתיקיה הראשית ”/“ וממשיך ממנה. זה עשוי להשמע קצת מבלבל, אבל בפועל בכלל לא צריך לחשוב על זה. הכונן הקשיח על כל מחיצותיו מיוצג באייקונים על שולחן העבודה, וכל אמצעי אחסון אחר שתחברו למחשב, כמו כונן USB או תקליטור DVD, יופיעו גם הם על שולחן העבודה – כך שמעולם לא תצטרכו לחפש אותם או לתהות לאן הם הלכו.
 
בתוך עץ התיקיות המאוחד הזה, מסודרים קובצי המערכת והקבצים שלכם במספר תיקיות עיקריות. כמו חלונות, גם OS X מסתירה את התיקיות הללו מהמשתמשים, אבל בניגוד לחלונות כאן לעולם לא תתקלו בצורך לפתוח אותן. התיקיה ‎/Applications‎ מכילה את קובצי התוכנות השונות, והיא המקבילה של ”Program Files“ תחת חלונות. התיקיה ‎/Library‎ מכילה הגדרות כלליות למערכת ההפעלה ולתוכנות שמותקנות בתיקיה ‎/Applications‎, והיא המקבילה של ”Documents and Settings\All Users“ תחת חלונות.

הקבצים האישיים שלכם נמצאים בתיקית הבית של המשתמש שיצרתם, שנמצאת בתורה בתוך התיקיה ‎/Users‎. כאן יש מקומות מיוחדים למסמכים וקובצי המדיה השונים שלכם, וכן תיקית ‎/Library‎ נוספת המכילה את ההגדרות הייחודיות שלכם למערכת ההפעלה ולתוכנות השונות. התיקיה ‎/Desktop‎ שבתוך תיקית הבית שלכם מכילה את כל הקבצים שגררתם לשולחן העבודה, והתיקיה ‎/Applications‎ אותה יצרנו קודם מכילה את כל התוכנות שהתקנתם בעצמכם.
 

חלונות

חלונות בתוך OS X, באמצעות Parallels Desktop (צילום מסך מאתר החברה)
 חלונות בתוך OS X, באמצעות Parallels Desktop (צילום מסך מאתר החברה)   
סביר להניח שאחת הסיבות שבגללן החלטתם לקנות מק מלכתחילה היא העובדה שאפשר להריץ עליהם גם את חלונות. אפשר להתקין את חלונות על מחשבי מקינטוש באחת משתי דרכים עיקריות – ישירות מהכונן הקשיח, לצד OS X באמצעות BootCamp, או כמערכת וירטואלית, במקביל ל-OS X באמצעות Parallels Desktop או כלי דומה.

עם BootCamp, אפשר להתקין את חלונות על המק ולהשתמש בה כרגיל, בדיוק כמו על כל מחשב PC אחר. עם הדלקת המחשב תוכלו לבחור אם להכנס ל-OS X או לחלונות, וכדי לעבור בין שתי המערכות תדרשו להפעיל את המחשב מחדש. כשחלונות פועלת ישירות מהכונן הקשיח, היא מסוגלת לנצל את חומרת המחשב עד תום ולהפיק את הביצועים הטובים ביותר – לכן אפשרות זו מתאימה במיוחד למשחקים או ליישומים תובעניים אחרים.

להורדת BootCamp
 
עם Parallels Desktop או תוכנת וירטואליזציה אחרת, חלונות תפעל בתוך חלון בשולחן העבודה של OS X, בסביבת מחשב וירטואלית. כך, תוכלו להפעיל את חלונות בתוך OS X מבלי להפעיל את המחשב מחדש, ולעבור בין שתי המערכות בלחיצת כפתור. הסביבה הוירטואלית של Parallels Desktop היא אמנם מהירה ויעילה מאוד, אבל היא לא מהירה כמו התקנה רגילה של חלונות. מצב זה מושלם לעבודה ביישומי אופיס או לגלישה באינטרנט אקספלורר באתרים שלא פועלים באף דפדפן אחר.

להורדת Parallels Desktop

CrossOver Mac, שיטה שלישית שנחשבת עדיין לניסיונית ולא יציבה, מאפשרת להתקין יישומי חלונות על OS X כאילו היו ישומים מקינטוש רגילים, מבלי להפעיל מערכת הפעלה שלמה בתוך חלון. משתמשי לינוקס וודאי יזהו את השם – זוהי רק גרסה ל-OS X של התוכנה הוותיקה CrossOver Office, שמריצה תוכנות של חלונות תחת לינוקס.

להורדת CrossOver Mac (בטא)
 

כלים

בסופו של יום, כל מערכת הפעלה היא לא יותר מאשר סביבה להרצה של תוכנות אחרות, ולכן הדבר החשוב ביותר בכל מערכת ההפעלה הוא התוכנות שהיא יכולה להריץ. מחשבי מקינטוש כוללים הרבה מאוד תוכנות כבר בפעם הראשונה שמדליקים אותם, ולכן בעית התוכנות לא צצה כל כך מהר כפי שמשתמשי חלונות כבר התרגלו לצפות. ובכל זאת, יש הרבה מאוד כלים שלא כלולים ב-OS X, ולהרבה מאוד מהכלים שכן כלולים בה יש חלופות טובות בהרבה.
 
פיירפוקס
 פיירפוקס   
פיירפוקס: אם דאגתם שתצטרכו לנטוש את הדפדפן האהוב עליכם במסגרת המעבר למק, אין צורך לחשוש. פיירפוקס עובד תחת OS X, וההבדלים בין גרסה זו לגרסאות האחרות זניחים בלבד. אולי אף חשוב יותר, כמעט כל התוספים שהתקנתם על פיירפוקס תחת חלונות או לינוקס יעבדו גם כאן (למי שתוהה, התוספים IEView ו-IETab דווקא לא עובדים תחת OS X, מסיבות מובנות). אם פיירפוקס רק מזכיר לכם את ימי חלונות החשוכים, נסו במקומו את Shiira, Camino, או OmniWeb.

להורדה
 
AdiumX (צילום מסך מאתר המוצר)
 AdiumX (צילום מסך מאתר המוצר)   
AdiumX: כמו מירנדה או טריליאן, היא תוכנת מסרים מידיים שמציעה שילוב של תכונות מתקדמות באריזה פשוטה. היא מתחברת לכל רשתות המסרים המידיים הגדולות, ביניהן MSN ו-ICQ וגם GTalk, והיא גם תומכת בחיבור עם כמה חשבונות באותה רשת. היא מאחדת את כל חלונות השיחה לתוך חלון אחד שמחולק לטאבים, ומראה הממשק שלה נתון לשליטה מוחלטת הודות למאגר נרחב של תוספי אייקונים, סמלים ועיצובים. במקום AdiumX, תוכלו לנסות גם את Fire‏ או Proteus‏.

להורדה
 
Quicksilver
 Quicksilver   
Quicksilver: אם מערכת הפעלה היא רק כלי קיבול לתוכנות שפועלות עליה, הרי שהמדד לאיכות של מערכת הפעלה הוא איכות התוכנות שהיא מסוגלת להריץ. ואם לשפוט לפי Quicksilver, הרי ש-OS X היא מערכת ההפעלה הטובה ביותר בעולם. בקיצור נמרץ, Quicksilver היא ממשק מבוסס מקלדת לכמעט כל דבר שהמק שלכם יודע לעשות – החל מהפעלת תוכנות, עבור באיתור מספרי טלפון ברשימת אנשי הקשר או כתיבת הודעות דואר אלקטרוני, וכלה בניהול הקבצים בכונן הקשיח. מבין כל השינויים ש-OS X תכניס בחיים שלכם, Quicksilver יהיה הדרמטי מכולם.

להורדה
 
Nisus Writer Express
 Nisus Writer Express   
Mellel ו-Nisus Writer Express: החדשות הרעות הן שלאופיס ולוורד ל-OS X אין תמיכה בעברית. החדשות הטובות הן של-99% מהאנשים שמשתמשים בוורד ממילא אין שום צורך בו. למעשה, סביר שרובכם לא זקוקים לשום דבר מלבד ל-TextEdit, מעבד התמלילים הבסיסי שמגיע עם OS X. אבל אם אתם כן זקוקים למעבד תמלילים עשיר ומתקדם יותר, עליכם רק לבחור בין מלל ל-Nisus Writer Express, שני מעבדי תמלילים עם תמיכה מלאה בעברית, שמציעים את כל התכונות החשובות של וורד בממשק מסודר ואחיד יותר ותמורת שבריר מהמחיר.

להורדת מלל, להורדת NWE
 
NeoOffice (צילום מסך מאתר המוצר)
 NeoOffice (צילום מסך מאתר המוצר)   
NeoOffice: הגרסה הרשמית של אופן אופיס למקינטוש לא מוצלחת כמו הגרסאות האחרות שלה, ולא מאוד מהנה לשימוש. במקומה, נסו את NeoOffice – גרסה מיוחדת של אופן אופיס שהומרה במיוחד לשילוב חלק יותר ב-OS X. שלא כמו אופן אופיס תחת חלונות או לינוקס, NeoOffice אינה יציבה או מהירה במיוחד, והיא לא בהכרח המועמד הטוב ביותר לשימוש קבוע.

להורדה
 
NetNewsWire (צילום מסך מאתר המוצר)
 NetNewsWire (צילום מסך מאתר המוצר)   
NetNewsWire:‏ NetNewsWire הוא קורא RSS מתקדם עם ממשק פשוט וידידותי, שמסנכרן את רשימת הפידים עם קורא RSS מקוון ויודע ללמוד אילו פידים מעניינים אתכם יותר. מגוון קוראי ה-RSS ל-OS X לא גדול כמו זה תחת חלונות, אבל הוא כולל בין היתר את Shrook המתקדם, את Vienna הפתוח, ואת NewsFire הפשוט והאלגנטי.

להורדה
 

קישורים שימושיים

מדריך לקניית מחשב מקינטוש

הערך ”מקינטוש“ בוויקיפדיה בעברית

Mac 101‎: קורס מבוא למקינטוש למשתמשים חדשים באתר של אפל (אנגלית)

Switch 101‎: קורס מבוא לעוברים מחלונות למקינטוש באתר של אפל (אנגלית)

אתרי מקינטוש מקומיים: מקינטוש.קו.איל, מקמק, גאדג'טים - מקינטוש

פורומי מקינטוש מקומיים: אורט, זמן דיגיטאלי, תפוז, פורום מקינטוש.קו.איל, מק-איט.

בלוגים מקומיים של אנשי מקינטוש: XSLF, טיקאסט
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by