ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל האינטרנט בחלון אחד 

כל האינטרנט בחלון אחד

 
 
ליאור באקאלו

למה לכם לקפוץ מהמייל למסנג'ר או מהדפדפן לנגן המדיה, אם אפשר לרכז את כולם במקום אחד? OpenRide היא ערכת גלישה שתקל לכם על החיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למרות כל הדברים הנפלאים שאפשר למצוא ברשת, עדיין רוב האינטראקציה שיש לנו עם העולם המופלא הזה מתנקז לכדי שלוש או ארבע תוכנות מרכזיות, המשמשות כשער שלנו לאינטרנט. עצרו רגע והסתכלו על התוכנות הפתוחות במחשב שלכם.

מלבד הדפדפן בו אתם קוראים את הכתבה הזו, סביר להניח שיש גם תוכנת מייל פתוחה לה ברקע ואיזו תוכנת מסנג'ר שממוזערת לה באחת מפינות המסך. אם התחשק לכם לפתע לצפות באיזה סרט שהורדתם למחשב או לשמוע את אחד השירים החביבים עליכם - ודאי טרחתם גם לפתוח איזה נגן מדיה או שניים, ככה, שיהיה.
 

הכל כלול

OpenRide. תוכנה אחת שעושה הכל
 OpenRide. תוכנה אחת שעושה הכל   
במקום להשתמש בכל כך הרבה תוכנות בבת אחת, ספקית האינטרנט האמריקנית AOL מציעה לכם תוכנה אחת שעושה את הכל. AOL OpenRide כוללת דפדפן, לקוח מייל, תוכנת מסנג'ר וכן נגן מדיה שנעזר בתוכנת החיפוש השולחני של ספקית האינטרנט, שיאנדקס את כל ההארד דיסק שלכם.

כל היישומים מופיעים בחלון אחד, והחלק היפה הוא שניתן למשוך כל יישום ולהתאים את גודלו בהתאם לצורך באותו רגע, על חשבון היישומים האחרים.

ראוי לציין כי למרות שהתוכנה מחייבת רישום ל-AOL, חברה שבארץ אינה נהנית מנוכחות דומה לזו שיש לה בארה"ב, היא מאפשרת לכם ליהנות מחשבונות מייל חיצוניים כמו אלו של Gmail ומצ'יטוט לא רק ב-AIM, אלא גם ב-ICQ.

התקנת OpenRide מעט מסובכת מהרגיל (ובמהלכה תחויבו להתקין גם את תוכנת החיפוש של החברה). לאחר שתורידו את קובץ ההתקנה למחשבכם, תצטרכו להישאר מחוברים לרשת להמשך ההתקנה. למעשה, מדובר במנהל הורדות קטן, שיוריד מהרשת את כל המרכיבים הנדרשים להתקנה. לאחר מספר דקות של ציפייה דרוכה וכמה קליקים של אישור, תמצאו את הסמל החדש והנוצץ של OpenRide על שולחן העבודה שלכם.
 

מארבע יוצא ארבע?

חלון התוכנה
 חלון התוכנה   
בפעם הראשונה שתפעילו את התוכנה, תראו במרכזו של המסך את הדפדפן, שיציג את העמוד הראשי של AOL. משמאל לדפדפן תראו מעין סרגל צידי, שכותרתו Media Center. מעל לדפדפן תראו שורה קצרה בשם Mail (שמייצגת את המייל שלכם) ומימינה שורה בשם AIM People (המסנג'ר).

כדי להשתמש ב-OpenRide למייל ולמסרים מידיים, תידרשו להכניס את שם המשתמש שלכם ב-AOL. תוכלו לעשות זאת על ידי לחיצה על שורת ה-Sign In סמוך לפינה הימנית העליונה של התוכנה. אם אין לכם שם משתמש ב-AOL, חלון כניסת המשתמש יפנה אתכם לעמוד אינטרנט בו תוכלו לקבל אחד כזה. לחלופין, תוכלו ליצור שם משתמש בטופס נוח יותר בעמוד הבא, עם פחות פרטים מעצבנים.
 
 

הכדור הנוצץ

כדור קטן שתמשכו לכל הכיוונים
 כדור קטן שתמשכו לכל הכיוונים   
לפני שנכניס אתכם לרזיהם של רכיבי התוכנה השונים, נכיר לכם את ה-Dynasizer. שם מוזר זה שייך לאחד הפיצ'רים החביבים ביותר ב-OpenRide - הכדור הקטן בין חלונות התוכנה השונים שמאפשר לשנות את גודלם, למתוח אותם כאוות נפשכם, ולהציג על פני המסך את החלק בתוכנה בו אתם מעוניינים באותו רגע. ב-AOL מאוד גאים בכדור הקטן הזה, ומגדירים את ממשק התוכנה המציג ארבעה חלונות יחדיו כמהלך "מהפכני". אנחנו קצת ספקנים לגבי המהפכנות בדרך התצוגה הזו, אך אין ספק שהאפשרות למתוח את החלונות יחדיו היתה יכולה להיות פיצ'ר נחמד מאוד גם על גבי הדסקטופ.
 

הגלשן שלכם

הדפדפן במרכז התמונה
 הדפדפן במרכז התמונה   
אל תצפו ליותר מדי הפתעות מהדפדפן של AOL. למעשה, לא מדובר כאן בתוכנה חדשה, אלא במעטפת חדשה לאינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט, מה שאומר שכל הסכנות ופרצות האבטחה הישנות והטובות עדיין כאן. אבל אם אתם עדיין נמנים על מועדון משתמשי הדפדפן החבוט, תוכלו ליהנות מהגלישה בלשוניות (Tabs) שנוספה לו ב-OpenRide, וכן מחלוניות התצוגה המקדימה של הלשוניות השונות שיופיעו כשתעבירו את סמן העכבר מעליהן.
 
תצוגה מקדימה של הלשוניות
 תצוגה מקדימה של הלשוניות   
אפשרות מקורית יותר הכלולה בדפדפן היא ה-Tab Explorer, שמוצג באייקון מימין לשורת הלשוניות. לחיצה עליו תראה במסך הדפדפן תצוגה מקדימה של כל הלשוניות הפתוחות במבנה של טבעת וירטואלית. לחיצה על אחת החלוניות תפתח רצועה שחרחרה בתחתית חלון הדפדפן, בה תוכלו לראות תצוגה מקדימה של החלונות שגלשתם בהם קודם לכן, ולחזור אליהם.

כמו כן תמצאו כאן אפשרות לשנות את צבע הדפדפן באמצעות מספר ערכות נושא (Themes), חוסם פופ-אפים וסריקה בסיסית נגד רוגלות. משום שזהו עדיין אקספלורר, ביצוע שינויים בעמוד הבית או ברשימת המועדפים יתבטא גם בעת השימוש באקספלורר עצמו.

בא לכם לבדוק מייל או להגדיל קצת את חלון המסנג'ר? חלון הדפדפן המוקטן יראה תצוגה מקדימה של חלק נבחר מהלשוניות שהשארתם פתוחות, רק ליתר ביטחון.
 

הדואר בא העירה

תיבת הדואר האלקטרוני ב-OpenRide
 תיבת הדואר האלקטרוני ב-OpenRide   
התכונה הטובה ביותר במייל של OpenRide היא שניתן להגדיר אותו בקלות כך שיטפל בחשבונות נוספים מלבד זה שתפתחו ב-AOL. הגדרת חשבון ב-Gmail למשל לא דרשה שום פעולה מעבר להכנסת שם משתמש וסיסמה. OpenRide זיהתה באופן אוטומטי את כתובות השרתים ויתר הפרטים הטכניים.

הטיפול השוטף במייל הוא נוח למדי. התוכנה תתריע בפניכם על הודעות חדשות, תסייע בניהול מספר חשבונות במקביל ועוד. אך יש גם לא מעט בעיות במייל של OpenRide. גם אם נתעלם מהעובדה הכואבת שלא הצלחנו להתחבר לתיבה שפתחנו ב-AOL, הבעיה החמורה ביותר עבור המשתמשים הישראלים היתה ונשארה התמיכה בעברית.
 
העברית בתוך דבר הדואר מוצגת כשורה
 העברית בתוך דבר הדואר מוצגת כשורה   
תוכנן של הודעות בעברית אמנם יוצג כשורה, אך הכותרות יוצגו במהופך. נוסף לכך, כשתכתבו בעברית ותבקשו לשרבב מילה באנגלית למשפט, סדר המילים ישתבש, בעיה שלא פסחה גם על תוכנות ושירותי מייל טובים אחרים.

בעיה חמורה נוספת היא שלמרות שאנחנו עוסקים בתוכנה, תא הדואר ב-OpenRide הוא שירות מבוסס רשת (Webmail). פירושו של דבר שלא תוכלו להוריד הודעות למחשב לצורך קריאתם מאוחר יותר, כשלא תהיו מחוברים לאינטרנט. הוסיפו לכך את הפרסומות המופיעות בתחתית תיבת המייל שלכם כשמגדילים אותה במסך מעל למחצית - והרי לכם מינוס נוסף.
 

מסרים מידיים

חלון המסרים המידיים
 חלון המסרים המידיים   
היתרון הגדול ביותר של AIM, רשת המסרים המיידיים של AOL, הוא בכך שניתן לתקשר באמצעותה גם עם חברים ברשת ICQ. יאהו ומיקרוסופט כבר פתחו את רשתות המסנג'ר שלהן, כך שהמנויים שלהן יכולים לשוחח זה עם זה, אך AOL נותרה מחוץ למסיבה. אם אין לכם חברים אמריקנים המשתמשים ב-AIM תוכלו ליהנות רק מצ'יטוט עם חבריכם מ-ICQ.

כדי להשתמש במסרים מידיים ב-OpenRide אמנם תיאלצו להיעזר בשם המשתמש שיצרתם ב-AOL, אך תוכלו להוסיף חברים ישנים על ידי הכנסת מספר ה-ICQ שלהם בחלון הוספת חבר חדש (New Buddy).

התמיכה בעברית טובה למדי. ניתן לכתוב ולקרוא בעברית, למרות שמשפטים הכוללים עברית ואנגלית יחדיו יוצגו במהופך. כמו כן ניתן ליצור קבוצות של חברים, לשנות את שם התצוגה של אנשי הקשר, לקיים צ'אטים מרובי משתתפים וכן שיחות קוליות ושיחות וידאו. החלון המשמש למסרים מידיים כולל גם לשונית בשם Adresses, שמתפקדת גם כספר כתובות.
 

מרכז מדיה

מרכז המדיה של AOL
 מרכז המדיה של AOL   
חלק זה של התוכנה נעזר במנוע החיפוש השולחני ש-AOL התקינו במחשבכם יחד עם OpenRide. יכול היה להיות מנומס יותר אם במהלך ההתקנה היינו מקבלים התרעה על שילובו של מנוע החיפוש, אך ב-AOL כנראה "שכחו" לעשות זאת. בכל מקרה, אם רציתם את OpenRide קיבלתם גם את החיפוש.

מרכז המדיה מחולק לחמש לשוניות עיקריות, על פי סוגי המדיה השונים: וידאו, רדיו, מוסיקה, תמונות וה"קבצים שלי". לשונית הווידאו היא החלק המרכזי של מרכז המדיה, כאן תמצאו קישורים לתכנים מאתר AOL הממויינים לנושאים, כמו טלוויזיה, מוזיקה, סרטים ועוד. תוכלו גם לגשת לאזור המכונה My Videos, שם יוצג תוכן תיקיית "קבצי הווידאו שלי" (My Videos), כדי לחפש קבצי וידאו על פי שמם בחלונית החיפוש. חלק זה כולל גם נגן מדיה לצפיה בקבצי הווידאו שתעלו בחיפוש.
 
חיפוש, מנהל מדיה ונגן - הכל במקום אחד
 חיפוש, מנהל מדיה ונגן - הכל במקום אחד   
לשוניות המוזיקה והתמונות במרכז המדיה פועלים בצורה דומה: חציו הימני של המסך יכיל את תוכנה של תיקיית "המוסיקה שלי" או "התמונות שלי" (My Music ו-My Pictures) וצידו השמאלי של המסך יראה את התמונה שנבחרה או יכלול נגן מדיה להאזנה לקובץ המוסיקה הנבחר. למעלה תמצאו חלונית חיפוש שתאפשר לחפש תמונות או שירים במחשב על פי שמם.

תוכלו גם להיעזר בשירותי מנוע החיפוש השולחני כדי לחפש כל קובץ הנמצא במערכת. מנוע זה זמין מהלשונית הנושאת את השם My Files, ולמרבה הפלא, מאפשר לחפש גם בעברית.
 

נחמד, אבל...

מבט אחרון אל תוך OpenRide
 מבט אחרון אל תוך OpenRide   
הרעיון העומד בבסיסה של OpenRide הוא ביסודו של דבר רעיון טוב: רוב הזמן שאנו מבלים ברשת אכן מתנקז לאותם שלושה-ארבעה יישומים (דפדפן, מייל, מסנג'ר ומדיה למיניה) ולשיתופי פעולה ביניהם.

במסגרת אותו רעיון של "הכל כלול", התוכנה גם מאפשרת לשתף בקלות קבצים ועמודי אינטרנט עם חברים. בחלקו הימני של סרגל הדפדפן תמצאו סמל בצורת לב, שיאפשר לכם לשלוח לחבר את עמוד האינטרנט בו אתם גולשים באמצעות המייל או המסנג'ר. גם במרכז המדיה תוכלו ללחוץ על קבצים עם כפתור העכבר הימני ופשוט "לשתף" אותם.

גם הגימיק של משיכת אותו כדורון נוצץ והגדלת חלק התוכנה המבוקש על חשבון היתר הוא יישום נוח ומבורך. אבל OpenRide עדיין סובלת מכמה מחלות ילדות. התוכנה של AOL עדיין לא יצאה מגירסת בטא, ונוטה להיתקע ולהתרסק לעיתים.

בהתחשב בעובדה שב-AOL לא ממש סופרים את המשתמש הישראלי, המצב לא נורא. יש עברית במייל, יש עברית במסנג'ר ויש אפילו עברית במנוע החיפוש השולחני. אך יש מקום לשיפור: אפשר היה להציג את כותרות המיילים כיאות ואפשר היה לסדר טקסט עברי ואנגלי מעורב.

מעבר לכל הבעיות הטכניות, יש עניין נוסף שכדאי לקחת בחשבון כשמשתמשים ב-OpenRide: זוהי תוכנה של AOL, על כל המשתמע מכך. ספקית האינטרנט האמריקנית הגדולה הוכיחה עצמה כבעייתית בכל הנוגע להגנת המידע של משתמשיה.

השימוש ב-OpenRide לא רק מעניק ל-AOL מידע (תיאורטית לפחות) על הרגלי הגלישה שלכם, אלא גם על תכתובות המייל שלכם בחשבונות חיצוניים, ואפילו על הנעשה בהארד דיסק שלכם (בעזרת מנוע החיפוש שהותקן ללא ידיעתכם).

חלק מהבלוגים אפילו הרחיקו לכת והכתירו את התוכנה המעניינת כ"קוצר המידע החדש של AOL". ועדיין, למרות הסקפטיות וחבלי הילדות, מדובר בתוכנה מעניינת ביותר, עם לא מעט יתרונות וחידושים, שבאופן מפתיע למדי גם זוללת כמות זיכרון נמוכה בהרבה משהייתם חושבים. בהחלט שווה מבט.

נתונים טכניים

בשלב זה OpenRide מיועדת ל-Windows XP בלבד. משתמשי הבטא של Vista נשארו בחוץ הפעם. נוסף לכך תצטרכו אינטרנט אקספלורר גירסה 6 ומעלה, מעבד במהירות של 300MHz לפחות, זיכרון 256MB לפחות, כ-10MB פנויים על הכונן הקשיח שלכם וכמובן - חיבור אינטרנט.

להורדה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by