ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אדוני המלחמות 

אדוני המלחמות

 
 
עידן זיירמן, גיימר

חבילת ההרחבה של Civ 4 מחווירה ומאכזבת לעומת המשחק המקורי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לעיתים יש משחקים שגורמים לך לכאב לב. לקרוא לחבילת ההרחבה Civilization IV: Warlords, חבילת הרחבה, זה כמו לתלות תמונה חדשה על הקיר ולהגיד לכולם שעשית שיפוץ.

אבל לא זה המקור לכאב הלב. זהו אותו כאב הלב שמורות בבית הספר מרגישות כשהן תופסות את החנון של הכיתה בלי שיעורי בית. אותו כאב הלב שקרובי משפחה מרגישים כשהם שומעים כיצד בן הדוד שלהם, בוגר אוניברסיטה, החל לעבוד במשרה מלאה בעולם הפשע. אותו כאב שמלווה את המשפט "חבל, היה לו כל כך הרבה פוטנציאל" או "אל תדאג, תמיד נוכל להישאר ידידים". המקור לכאב הלב הזה הוא עובדה אחת פשוטה ובלתי-מתפשרת: לא רק שהמפתחים של Warlords לא הצליחו להתעלות לגבהים שמצפים מהם, הם אפילו לא ניסו.
 

ההיסטוריה הממכרת של העולם

המשחק המקורי
 המשחק המקורי   
את Civilization IV אתם כבר צריכים להכיר. ואם לא - מן הראוי שתכירו. Warlords לא יכול לעבוד מבלי שתתקינו על המחשב שלכם את המשחק המקורי. ולאלה מכם שלא שיחקו במשחק: Civilization IV נתן לכם להוביל עם לאורך כל ההיסטוריה האנושית, במשך זמן שנע בין שעות בודדות לשבוע.

זה לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע. לאורך אלפי שנות ההיסטוריה האנושית המתועדת יותר ופחות, תצטרכו לחקור חידושים טכנולוגיים מסעירים, לאמן צבא שישמור על הגבולות שלכם, להתחרות על בנייתם של מבנים מפוארים שנקראים "פלאי עולם" ולהוליך שולל את כל מנהיגי העולם האחרים בשעה שאתם מתכוננים לתבוסתם הבלתי-נמנעת.

בהתחשב בעובדה שהמשחק המקורי ניסה להציג את התחומים הללו (ועוד רבים אחרים – אפילו לא הזכרנו דברים כמו "תרבות" או "דת") לאורך תקופה כל כך ארוכה, היה ברור שכמה היבטים של ההיסטוריה האנושית יפלו בשולי הדרך.

ובכן, הדבר הראשון שמפתחי חבילת ההרחבה הזו עשו, היה להרים את כל האשפה משולי הדרך המטפורית הזו, ולדחוף אותה לתוך הדיסק שמכיל את חבילת ההרחבה. בעת שתפעילו את המשחק, לא תוכלו שלא לשים לב ל-6 ציוויליזציות חדשות אשר נוספו לקלחת ההיסטורית של Civilization IV: הקרתגים, הקלטים, הקוריאנים, העותומאנים, הוויקינגים והזולו.

כל אחת מהציוויליזציות הללו מגיעה עם מנהיג חדש משלה, יחידה מיוחדת אחת חדשה, ובניין מיוחד. כאן, למען האמת, מגיע החלק הכי מעניין בחבילת ההרחבה.
 

החלק המעניין

מקדש ארטמיס
 מקדש ארטמיס   
כל ציוויליזציה, גם אלו שהיגרו ל-Warlords מהמשחק הקודם, זוכה לבניין מיוחד חדש. הבניין המיוחד הזה מחליף את אחד הבניינים הרגילים במשחק, ומשפר בצורה קטנה את הבונוסים שהוא נותן. למשל, העות'ומאנים מקבלים חמאם שיחליף את האקוודוקט הרגיל. החמאם, בניגוד לאקוודוקט, לא נותן רק נקודות בריאות לעיר שבה בונים אותו, אלא גם ממש משמח את התושבים. בצורה דומה, האמריקאים מקבלים מרכז קניות, הרוסים מקבלים מכון מחקר, וכן הלאה.

התוספות הללו, בסופו של דבר, לא גדולות מדי. אבל הן מצטברות במהירות, ומגיעות לגדלים מרשימים ומשמעותיים למדי ככל שהמשחק מתקדם. למרות שהתוספת הזו כמעט ואינה מוזכרת בהקשר של חבילת ההרחבה (בקושי מצאתי הודאה בקיומה על הקופסה), היא זו שעניינה אותי במיוחד, כי היא משנה במקצת את הטקטיקות בהן עושים שימוש. כמו כן, בדרך כלל ההשפעה של הבניינים האלה היא ארוכה הרבה יותר מזו של היחידות המיוחדות בהן הציוויליזציה משתמשת.

מלבד הבניינים המיוחדים, Warlords מוסיף עוד בניין חדש לכל הציוויליזציות במשחק: האורווה. האורווה מחזקת את היחידות הרכובות שלכם, ומדהים לראות עד כמה שהיא מגדילה את הכדאיות של היחידות הללו בהמשך המשחק.
 
 

שר ההרחבה

הצילו! יש לי סמן ליד העין
 הצילו! יש לי סמן ליד העין   
כאמור, דווקא מהתוספת המוצלחת יותר, מפתחי המשחק מסרבים להתרגש. הם מתרגשים מתוספת שעניינה אותי הרבה פחות: שר המלחמה, ה- Warlord שעל שמו חבילת ההרחבה.

שרי המלחמה מופיעים בצורה דומה-אך-שונה מזו שבה מופיעים המנהיגים הדגולים האחרים במשחק. בניגוד למנהיגים דגולים, לא מספיק שעיר כלשהי תייצר מספיק "נקודות מנהיגות" על מנת שזו תזכה למנהיג. כדי לזכות בשר מלחמה, תצטרכו לנצח במספיק קרבות על מנת שמאזן "נקודות הניסיון" שהרווחתם מהקרבות יהיה גבוה ככל האפשר.

כשמאזן נקודות הניסיון שהרווחתם יהיה גבוה מספיק, תקבלו שר מלחמה. ביחידה הזו תוכלו להשתמש כמו במנהיג: תוכלו לצרף אותה לעיר כלשהי על מנת לזכות ב"יועץ צבאי" בעיר (ובכך להגדיל את נקודות הניסיון ההתחלתיות של כל יחידה צבאית שתאומן בעיר) או שתוכלו להשתמש בה על מנת לבנות אקדמיה צבאית, שתאפשר לכם לאמן יחידות צבאיות מהר יותר.

השימוש השלישי והמעניין הוא לצרף את שר המלחמה ליחידה צבאית, ובכך להגדיל בצורה דרמטית את מספר נקודות הניסיון שהיא מקבלת, ולדאוג שהיא תשמור על נקודות הניסיון האלה גם אם תשדרגו אותה. ותצטרכו לשדרג אותה – נושא חרב עם המון נקודות ניסיון עדיין נשאר נושא חרב, ולכו תתנו לו להילחם בטנק.

חוץ מזה, עוד כמה אפשרויות קטנות נוספו למשחק. כעת אתם יכולים לשעבד אימפריות אויב, ועוד שתי יחידות ימיות חדשות נוספו לכל הציוויליזציות. אבל ברגע שבו מפתחי המשחק מתחילים להציג את העובדה ש-Warlords "כולל את כל העדכונים של Civilization IV ששוחררו עד כה" כרכיב בחבילת ההרחבה, אפשר להבין שיש כאן בעיה.
 

כבר נגמר?

ההרחבה שאכזבה
 ההרחבה שאכזבה   
נוסף לכל אלה, נוספו שמונה תרחישים חדשים למשחק, ומצבם דווקא סביר. חלקם אפילו סבירים מאוד. אבל מדובר בתרחישים. כמה מכם כבר סומכים על התרחישים בתור בידור לטווח הארוך במשחקי Civilization? ובכלל, במה התרחישים האלה טובים מהתוכן שהיה אפשר למצוא ברשת יומיים אחרי צאת המשחק לשוק?

אני מבין שזה לא קל ליצור חבילת הרחבה למשחק כזה. למשל, חבילת ההרחבה הממוצעת בקושי ל- Black & White 2, אולי לא הוסיפה שום דבר ששינה את המשחקיות באופן מהותי, אבל היא לפחות הוסיפה שלושה מסכים חדשים.

ל-Civilization IV, בסגנון ה"אף משחק לא דומה לקודמו", אי אפשר להוסיף דבר שכזה. חבילות ההרחבה למשחקי Civilization הקודמים הצליחו להתגבר על הנושא באמצעות הוספת יכולות משחקיות ומשחק מרובה משתתפים, אבל Civilization IV כולל כבר אפשרות משחק מרובה-משתתפים, כך שאין מה להוסיף.

הבעיה היא שמפתחי המשחק פתרו את הבעיה הזו ע"י כניעה. לא רק שאין לנו כאן שום דבר שיוצר חוויית משחק חדשה, ב-Warlords אין לנו כמעט תוכן בכלל. אז נכון, עדיין מדובר בחבילת הרחבה שרצה על הבסיס החזק-למדי של Civilization IV, וזה מציל אותה מקטסטרופה מוחלטת, אבל 150 ש"ח זה מחיר קצת גבוה מדי למשהו שניצל מהיותו קטסטרופה מוחלטת רק בזכות קודמו.

חבל. עם מצבי משחק חדשים או מכניקת משחק חדשה בצורה מהותית כלשהי, אולי היה יכול לצאת לנו משהו מזה. אבל לא – אנחנו נאלצים להסתפק בחבילת הרחבה דלת-דמיון ומספקת בקושי לאחד ממשחקי האסטרטגיה הטובים ביותר שהיו קיימים אי-פעם.

הנאה: 9
קול: 8
גרפיקה: 7
ממשק: 9
קושי: 9

ציון כללי : 6
(הציון הכללי אינו ממוצע הציונים האחרים)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by