ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מגיע להן 
 
 האמא של כל ההחמצות. מישהו עוד זוכר?   
 
עמיחי יעקבי

נאפסטר נסגרה? מומה ירדה? מגיע להן. הן פספסו את ההזדמנות שלהן, וזה בדיוק מה שצפוי לכל מי שיסרב ללמוד את הלקח כאן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ועוד החמצה שלא היתה צריכה לקרות. מומה
 ועוד החמצה שלא היתה צריכה לקרות. מומה   
אם יש עבירה ששום צום, חרטה, או סליחה לא יצליחו בעיני לכפר עליה (נו מה ציפיתם? שאני אכתוב יום אחרי יום הכיפורים על סופגניות וסביבונים?) זאת – ההחמצה.

ההחמצה – אותה הזדמנות שלא תשוב עוד, אותו סיכוי נדיר למשהו שלרגע היה נדמה שעומד לקרות, אבל פוספס מאלף ואחת סיבות לא נכונות, שכל מה שנותר עכשיו זה רק לנסות ללמוד מהן, כדי שלא נצא אידיוטים לגמרי.

הספורטאים מכירים את טעמה המר של בעיטה ששיגרה את הכדור אל המשקוף, או של השתהות מיותרת של חצי שניה גורלית בזמן הריצה. הזקנים יספרו לכם על אהבה שהוחמצה, על מה שהיה להם פעם בידיים, ועכשיו רק ממלא להם בכאב את הזכרונות והגעגועים. ואנחנו באינטרנט, רק נפתחה השנה, וכבר הספקנו להחמיץ תוך פחות מחודש את נאפסטר ומומה, שהלכו לנו בין הידיים.

למומה היה הכסף, ולנאפסטר היו הגולשים, ובכל זאת שתיהן לא הצליחו לעשות עם זה כלום. ההזדמנויות באינטרנט הן דבר שמעטים זכו לפגוש בו. עם התפוצצות הבועה, כמעט ואין כאן צורך בעובדים חדשים, המשכורות זעומות, והתקציבים דלים. תשאלו כל מי שעובד באינטרנט למה האתר שלו לא מתקדם, משתפר ומתפתח, ותשמעו את אותן תשובות שגורות. כולם מחכים להזדמנות.

ולכן הלב נחמץ כאן אפילו יותר עם כל פספוס מיותר. כל כתב שמבזבז את הזכות שלו, לומר דברים חדשים ונוקבים ולהשמיע קול חדש ומרענן, כל עורך שפוחד לקחת סיכונים ולדחוף את האתר שלו עד הקצה, וכל מנהל שחוזר במעגלים על אותן טעויות רק כדי שלא יראו שאין לו מושג מה הולך כאן ברשת, כולם אשמים בעיניי בהחמצה.
 
 
על מומה לא חסכו. אורי שנער, מנכ"ל קשת הודה שהם פוצצו 25 מליון שקל על האתר. אתם קולטים? ומה עשו האנשים של מומה עם התקציב האדיר הזה? איך הם הצליחו לאדות את הפוטנציאל הכמעט מתבקש מעצמו להצלחה ענקית ולהפוך אותו לכישלון צורב?

בעיניי, מומה חטאה לא רק בהחמצה אלא גם בהתנשאות. היא היתה אתר קר, אליטיסטי ומתנשא, שהעדיף להתעלם מרוב הגולשים, אוהדי שרית חדד, שלמה ארצי ובריטני ספירס, ולנהל את עצמה בעולם שינקנאי, צפוני, אלטרנטיבי חמצמץ, שהרחיק ממנה את ההצלחה, ובסופו של דבר הביא למותה המיותר.

בידיים אחרות, 25 מליוני השקלים האלה היו הופכים לאתר מוזיקה תוסס ומלא חיים, שלא היה גולש אחד שלא ימצא בו משהו מעניין בכל יום. אתר שיהיה קל לעטוף במבצעי מכירות של דיסקים מוזלים, כרטיסים להופעות, חולצות, כוסות, וכל דבר אחר שיעניין את שוחרי המוזיקה.


ונאפסטר? בשיא הצלחתה נאפסטר היתה אחת התוכנות הנפוצות בעולם. כולם התקינו אותה, היללו אותה והעבירו אותה בין חבריהם. אבל תוכנת שיתוף הקבצים המופלאה לא השכילה להפוך את הכח האדיר של הגולשים למשענת עבורה בשעות הלחץ. מנהליה התקפלו מול עורכי הדין של חברות התקליטים, בגדו במשתמשים, ואפילו חברו לתאגידי המוזיקה בניסיון להציל את עורם.

עדיף היה לנאפסטר למות מות גיבורים בשדה הקרב, ולהשאיר את שרתיה פתוחים עד הכדור האחרון. כך הם לא היו מבזבזים את תהילת העולם שלהם, ואנשיה יכלו לעבור הלאה לפרוייקטים אחרים, כששם המותג שלהם מבוקש, נחשק ומוערך בכל מקום. היום, למרבה הבוז, נאפסטר מעניינת רק חברות פורנו, שאולי חושבות שהסלוגן "החברה שדופקת את המשתמשים שלה", יוכל להועיל להן.

נאפסטר ומומה, שתי תקוות גדולות, שהפכו עכשיו לתל של מילים בטור שכולו החמצה ופיספוסים. יסלחו לי לשנייה הגולשים שאני מסובב אליהם עכשיו את הגב ופונה אלינו, האנשים שעובדים כאן באינטרנט – בואו נשתדל השנה הזאת להיות אפילו יותר קשובים, מלאי דימיון, נועזים, שאפתנים וחדורי תקווה, זה הסיכוי היחיד שלנו לא לבזבז את ההזדמנות שקיבלנו.

שלא נכה על חטא, חלילה, ביום הכיפורים הבא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by