ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לשלוט בשיתוף מרחוק 

לשלוט בשיתוף מרחוק

 
 
ניצן וידנפלד

אתם במשרד, רחוקים מהאימיול והביטורנט? זה לא אומר שאתם לא יכולים לנהל את ההורדות שלכם בשלט רחוק מכל מחשב בעולם. כך תתחילו הורדות חדשות, תעצרו אותן באמצע, ותמשיכו את חגיגת השיתוף כאילו אתם בבית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תוכנות שיתוף הקבצים לא נחות לעולם. אחרי שאתם מזינים לתוכן מדי לילה את הסדרות והסרטים בהם אתם מעוניינים, הן עומלות במשך היום על איסוף וליקוט של כל חתיכות הקבצים הקטנות שמרכיבות אותם מכל קצוות הרשת. כשאתם עובדים במרץ מדי יום במשרד, המחשבים שלכם עובדים במרץ ברשתות השיתוף. בערב אחרי העבודה כשאתם חוזרים הביתה ורוצים להתרווח על הכורסא מול הפרק האחרון בסדרה הקבועה שלכם או הסרט האחרון עם השחקן האהוב עליכם, הכל כבר מוכן ומחכה שתלחצו על Play.

ההרמוניה השיתופית הזו מתערערת רק כשאתם רוצים להתחיל להוריד משהו דווקא כשאתם לא נמצאים ליד המחשב. סדרה עליה שמעתם בעת שיחה עם חברים או סרט עליו קראתם בעיתון באוטובוס לא יחכו לכם כשתחזרו בערב הביתה, כי לא יהיה מי שיבקש מתוכנת שיתוף הקבצים שלכם שתוריד אותם עבורכם. מעטים מאיתנו מפתחים שיטות מורכבות ומפורטות לניהול רשימות שתזכרנה לנו להוסיף לתור ההורדות את הסרטים והסדרות הרצויים כששוב נהיה מול המחשב הביתי שלנו, אבל רובנו פשוט מוותרים ושוכחים.

אימיול, אזוראוס, ו-יוטורנט, שלושת תוכנות השיתוף הנפוצות ביותר, מציעות פתרון אלגנטי לבעיה הזו בדיוק. במקום להתאמץ ולהזכר בדיעבד בכל מה שרציתם להוריד במהלך היום, ובמקום פשוט לשכוח ולא להוריד את זה אף פעם, תוכלו לשלוט מרחוק בתוכנת השיתוף שלכם ולנהל דרך האינטרנט את מצב החיבור ותור ההורדות. השליטה המרוחקת גם תאפשר לכם לדעת מתי הקבצים להם חיכיתם סיימו לרדת, ולשנות את סדרי העדיפויות של תור ההורדות בהתאם לצורך.

בדומה להבדל בין שירותי מייל מקוונים כמו ג'ימייל לעומת תוכנות דואר שולחניות כמו ת'אנדרבירד או אאוטלוק, השליטה המרוחקת בתוכנות השיתוף הופכת אותן לזמינות בכל מקום. אחרי שתפעילו את אפשרויות השליטה המרוחקת בתוכנות שיתוף הקבצים בהן אתם משתמשים באופן קבוע, המחשב האישי שלכם יהפוך לשרת אינטרנט לכל דבר. תוכלו להתחבר אליו מכל מחשב אחר המחובר לרשת, ולשלוט בתוכנת השיתוף באמצעות ממשק מקוון אליו תגלשו כמו כל אתר רגיל.
 

זהירות: פרצה לפניך

 
הנחת היסוד הבסיסית ביותר עם כל תוכנת שיתוף קבצים היא שהמחשב שלכם חייב להיות פתוח לחיבורים ממחשבים אחרים ברשת. מכיוון שמשתמשי חלונות רבים מכלים חלקים נכבדים מזמנם בהקמת חומות הגנה מבוצרות סביב חיבור הרשת שלהם, ישנה אירוניה מסוימת בסלילת שביל שעוקף את כל ההגנות הללו ומוביל מהאינטרנט ישירות לתוך המחשב דרך תוכנת שיתוף שפועלת באופן קבוע. בעולם בו כל מכשיר חשמלי המחובר לרשת נמצא תחת איום בלתי פוסק, תוכנות שיתוף הקבצים מהוות סיכון אבטחה ממשי שלא זוכה לתשומת הלב הראויה.

אבל כאילו הסכנה שבשימוש בתוכנת שיתוף קבצים אינה מספיקה בפני עצמה, הפעלת האפשרות לשליטה מרחוק מכפילה ומשלשת את הסיכון, ומספקת לתוקפים פוטנציאליים עוד אינספור כיוונים שונים לחדירה. כל אחת מהשיטות המפורטות במדריך זה תפתחנה פרצה גדולה ומזמינה ישר לתוך המחשב שלכם.

עבור משתמשים רבים, התועלת שניתן להפיק מתוכנות שיתוף הקבצים גדולה מהסכנה הכרוכה בשימוש בהן, והם מוכנים לחיות עם תוספת הסיכון. עם זאת, השימוש באפשרות השליטה מרחוק בכל אחת מתוכנות השיתוף בהן נדון במדריך זה יחשוף את מחשבכם לסכנות חדשות ושונות לגמרי. לפני שתעשו כן, הפעילו מחדש את אותו שיקול הדעת, והחליטו אם אתם מעדיפים את הנוחות שבשליטה המרוחקת או את הבטיחות שבחסימה של עוד פרצה פוטנציאלית.

אם תחליטו להתעלם מכל האזהרות ולהפעיל את אפשרות השליטה מרחוק למרות הסיכונים, תצטרכו לפחות להקדיש משנה זהירות לעדכניות תוכנת השיתוף שלכם ולחוזק הסיסמה שתגן על ההתחברות לממשק השליטה. וודאו שאתם משתמשים תמיד רק בגרסה החדשה והבטוחה ביותר של תוכנת השיתוף שלכם, והקפידו לבחור סיסמה ארוכה ומורכבת במיוחד ולהחליף אותם לעיתים קרובות מאוד.
 

אימיול

 
ממשק השליטה מרחוק של אימיול הוא העשיר והמפורט ביותר מכל תוכנות השיתוף הנפוצות האחרות, והוא גם הוותיק והבוגר ביותר. הוא מספק גישה מלאה לכל הפונקציות הקיימות בתוכנה עצמה, והוא יתן לכם להרגיש כאילו אתם נמצאים ממש ליד המחשב שלכם בבית. חסרונו העיקרי הוא בכבדות והאיטיות היחסיות שלו לעומת ממשקי השליטה של התוכנות האחרות, הנובע מן הסתם מעושר התכונות והאפשרויות שהוא מציע.

להפעלת ממשק השליטה מרחוק של אימיול, לחצו על Options לפתיחת מסך ההגדרות ולאחר מכן לחצו על Web Interface. סמנו את האפשרות Enabled, אבל אל תלחצו עדיין על Apply או OK. לפני שהממשק יתחיל לעבוד, יש כמה הגדרות אבטחה שצריך לשנות.

ראשית כל, נחליף את מספר הפורט של ממשק השליטה במספר פורט אקראי אחר. אם נמשיך להשתמש בפורט 4,711 שנקבע כברירת מחדל, נעשה חיים קלים לתוקפים פוטנציאלים שיבקשו לחדור למחשב שלנו דרך ממשק השליטה מרחוק. בחרו מספר כלשהו בין 49,152 ל-65,535 ורשמו אותו בשורה Port.

חשובה בהרבה מהפורט היא הסיסמה בה נשתמש להתחברות לממשק השליטה. אימיול לא דורשת שם משתמש ותומכת בסיסמאות באורך מרבי של 12 תווים – כך שרמת האבטחה לה ניתן לצפות כאן היא ממילא נמוכה מאוד. כדי להפיק את המיטב מהסיסמה הקצרה הזו, השתמשו במחולל ססמאות: בחרו את 12 התווים הראשונים מתוך הסיסמה השניה, והדביקו אותם בתוך קובץ טקסט אותו תשמרו על כונן USB, בטלפון הסלולרי שלכם, או אפילו על סתם פתק אותו תחזיקו בארנק. לאחר מכן, הדביקו את הסיסמה בשורה Password בתוך חלון ההגדרות של אימיול, ולחצו על OK.

מכיוון שהתקשורת בין הדפדפן לממשק השליטה אינה מוצפנת, הסיסמה שלכם תהיה גלויה לכל הרשת בכל פעם שתתחברו אליו. לכן, הרגילו את עצמכם להחליף את הסיסמה לעיתים קרובות – מדי שבוע או שבועיים לכל היותר.
 
 

ניסוי כלים

 
אחרי שסיימתם להגדיר את ממשק השליטה, שרת האינטרנט של אימיול יתחיל לפעול ותוכלו להתחבר אליו מכל מחשב. לשם הבדיקה, נסו להתחבר מהמחשב האישי שלכם. הכתובת של השרת מורכבת מכתובת ה-IP של המחשב שלכם ביחד עם מספר הפורט שבחרתם עבור ממשק השליטה. אימיול מסדרת את כל הפרטים האלו עבורכם בצורת לינק מוכן - לחצו על Servers והקישור יופיע בצד ימין למטה, בחלון My Info. לחצו עליו, וממשק השליטה יפתח בדפדפן. הזינו את הסיסמה שבחרתם, ולחצו על Login Now.

הדף שיפתח יראה מוכר מאוד – זו פשוט הגרסה המקוונת של הממשק של אימיול. הממשק תומך ברוב התכונות והאפשרויות שקיימות בתוכנה הרגילה, ואפשר לבצע דרכו את רוב הפעולות הנפוצות. תוכלו לבקר על התקדמות ההורדות, לחפש קבצים ולהתחיל הורדות חדשות, ולשנות הגדרות מסוימות, בהתאם לצורך.

להורדת אימיול
 

Azureus

 
ממשק השליטה מרחוק של אזורוס, תוכנת הביטורנט הפופולרית, אינו מצורף להתקנה כברירת מחדל ויש להתקין אותו בנפרד כתוסף. מתוך התפריט Plugins בחרו את האפשרות Installation Wizard. הקישו על Next וסמנו את Swing Web Interface. לחצו על Next ולאחר מכן על Finish, והמתינו עד שיופיע חלון חדש. לבסוף לחצו על Install. אזוראוס תוריד את התוסף ותתקין אותו.

להגדרת התוסף, פתחו את התפריט Tools ובחרו את האפשרות Options. לחצו על Files והעתיקו את השורה הרשומה תחת Default Directory. זו התיקיה אליה נשמרות ההורדות, ואת המידע הזה מיד נעביר לתוסף. לחצו על סימן הפלוס הקטן ליד Plugins ובחרו את Swing Web Interface. מצאו שם את Override default data directory (בתחתית החלון), והדביקו את השורה שהעתקתם הרגע.

עוד שתי תיקיות שאת פרטיהן יש לעדכן הן Root directory ו-Root resource. בשתיהן יש להזין את התיקיה בה התוסף הותקן. לדוגמה, במקרה שלנו זה היה c:\Program Files\Azureus\plugins\webui. תוכלו לנווט לתיקיה המדויקת באמצעות סייר הקבצים של חלונות ולאחר מכן להעתיק את הנתיב המלא והמדויק שלה משורת הכתובת שלו - כך תוודאו שלא תשגו בהקלדה.
 
 
שיקולי האבטחה שהנחו אותנו בשימוש באפשרות השליטה מרחוק של אימיול חלים גם על אזוראוס. בחרו פורט בין 49,152 ל-65,535 בשורה Port. סמנו את Enable Password ובחרו שם משתמש וסיסמה. אזוראוס מאפשרת להשתמש בסיסמאות ארוכות, ולכן תוכלו להשתמש באותו מחולל סיסמאות – אבל הפעם לקחת את כל הסיסמה השניה. שמרו את הסיסמה על קובץ אותו תקחו אתכם והדביקו אותה מתוכו כשתרצו להתחבר לממשק השליטה. מכיוון שתוקף ידרש לנחש גם את שם המשתמש שתקבעו, אין סיבה שלא לבחור שם משתמש ארוך ואקראי, בדיוק כמו הסיסמה.

כברירת מחדל, אזוראוס לא מצפינה את התקשורת שעוברת בינה לבין ממשק השליטה, ולכן שם המשתמש והסיסמה שלכם יהיו גלויים לגמרי לכל הרשת בכל פעם שתתחברו. כמו עם אימיול, גם כאן כדאי להחליף את שם המשתמש והסיסמה בתדירות גבוהה.
 
ממשק השליטה מרחוק של אזוראוס
 ממשק השליטה מרחוק של אזוראוס   
ההגדרות החדשות תכנסנה לתוקף עם הפעלה מחדש של אזוראוס – בחרו את Restart Azureus מתוך התפריט File. אזוראוס לא מציגה את הכתובת של ממשק השליטה כמו אימיול, לכן יהיה
עליהם להבין לבד בדיוק איך להגיע אליו. הרכיבו כתובת במבנה הזה: ‎http://localhost:88888‎, והחליפו את המספר שמימין לנקודותיים בפורט שבחרתם. פתחו את הכתובת הזו בדפדפן שלכם כדי לנסות את הממשק.

כמו אזוראוס עצמה, ממשק השליטה של אזוראוס עובד בג'אווה ותצטרכו להתקין ג'אווה כדי להשתמש בו. כלומר, תצטרכו להתקין ג'אווה על המחשב ממנו תתחברו לאזוראוס, ולא רק על המחשב עליו אזוראוס פועלת. הממשק הוא מעין גרסה בסיסית ומוחלשת של הממשק המלא של אזוראוס ואפשר לנהל בו את סדר ההורדות וההעלאות, את הגדרות רוחב הפס, ולהוסיף קובצי טורנט לתור ההורדות.

להורדת אזוראוס
 

יוטורנט

 
יוטורנט היא תוכנת ביטורנט צעירה יחסית שזכתה לפופולריות רבה בשנה האחרונה, ועתה גם נוסף לה ממשק שליטה מרחוק – עדיין בגרסת בטא, ולכן קצת מסובך להתקנה. בניגוד לאימיול ואזוראוס, ממשק השליטה של יוטורנט לא פועל באינטרנט אקספלורר 6, ותומך רק בדפדפנים תקניים ומודרניים יותר כמו פיירפוקס. משתמשי אינטרנט אקספלורר אדוקים יכולים להשתמש במקומו בממשק ה-Flash של יוטורנט.

כדי להשתמש בממשק השליטה מרחוק של יוטורנט, יש להשתמש בגרסת בטא גם של יוטורנט עצמה – הורידו חבילה הכוללת את ממשק הניהול ואת יוטורנט בגרסה המתאימה מהפורום של יוטורנט. את יוטורנט אין צורך להתקין ומספיק לפתוח את קובץ הזיפ לתוך תיקיה ולהריץ אותה מתוכו. בעתיד, סביר שממשק השליטה מרחוק ישולב בתוך ההפצה הרשמית של יוטורנט, ואפשר יהיה להשתמש בו מתוך ההתקנה הרגילה.
 
 
מתוך יוטורנט, לחצו על Ctrl+P כדי לפתוח את מסך האפשרויות. לחצו על סימן הפלוס הקטן ליד Advanced ובחרו את Web UI. סמנו את Enable Web Interface, ובחרו שם משתמש וסיסמה באמצעות מחולל הסיסמאות (מלאו את ההוראות שהופיעו עבור אזוראוס). כמו התוכנות האחרות, יוטורנט לא מצפינה את התקשורת בין התוכנה לממשק השליטה מרחוק, לכן יש להחליף את שם המשתמש והסיסמה באופן קבוע. לשינוי הפורט בו ישתמש ממשק הניהול, סמנו את Alternative Listening Port ובחרו מספר בין 49,152 ל-65,535.

כדי לבדוק את ממשק השליטה של יוטורונט, הרכיבו כתובת במבנה דומה לזה של אזוראוס: ‎http://localhost:88888/gui/index.html. החליפו את המספר 88888 בפורט שבחרתם, וגלשו לכתובת הזו בדפדפן (שימו לב לתוספת אחרי מספר הפורט). הממשק שיתגלה לפניכם דומה מאוד לממשק הרגיל של יוטורנט, ומאפשר שליטה על סדר ההורדות וההעלאות שמחכות בתור, להוסיף טורנטים חדשים, ולשנות את הגדרות רוחב הפס ומספר הגדרות נוספות.

להורדת יוטורנט
 

מה עכשיו?

בכל הדוגמאות במדריך, התחברתם לתוכנת שיתוף הקבצים באופן מקומי, מהמחשב שלכם, ובכך עקפתם את כל ההגנות השונות שוודאי יש על המחשב שלכם. בכדי להתחבר מרחוק יהיה עליכם לפתוח את הפורטים המתאימים בפיירוול שלכם, כפי שנדרשתם לעשות כשהתחלתם להשתמש בתוכנת השיתוף שלכם.

לאחר שפרצתם חור בחומת ההגנה שלכם, תוכלו להתחבר לתוכנת השיתוף מכל מחשב ברשת. עתה נותר רק לברר מהי כתובת ה-IP שלכם, אליה תצטרכו להתחבר. את הכתובת תוכלו לברר באתר כמו IP Chicken (המספר הכחול במרכז המסך הוא הכתובת שלכם), ואליה תצטרכו להוסיף את הפורט שבחרתם עבור תוכנת השיתוף שלכם. לבסוף, הרכיבו משניהם כתובת במבנה הזה: ‎http://123.456.789.123:8888, בו ארבעת קבוצות המספרים שמשמאל לנקודותיים הם כתובת ה-IP והמספר שמימין לנקודותיים הוא הפורט.

הבעיה עם כתובות IP היא שהן לא קבועות, ומדי פעם הן משתנות. אפילו אם תטרחו לשנן את הכתובת הנוכחית שלכם ותשתמשו בה להתחברות מרחוק למשך ימים או שבועות, בסופו של דבר הכתובת תשתנה בדיוק ברגע הלא נכון ואתם לא תוכלו להתחבר. כדי להתמודד עם הבעיה הזו, תוכלו להרגיל את עצמכם לבדוק את כתובת ה-IP שלכם מדי בוקר כשאתם יוצאים מהבית, או למלא את ההוראות שבמדריך זה ליצירת כתובת קבועה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by