ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
משחקים בשלולית האחורית 
 
 הסבא ושלמה גרוניך, מוזיקאי רגיש ובעל לשעבר   
 
גדי שמשון

פלאץ'-פלאץ' בשלולית: למה חשף מקומון העיר את המבקרת מוואלה? על מה הוגשה תביעת הדיבה? מה עיצבן את הפרסומאי? סבא לינק מחפש את האשה. ואת בעלה לשעבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תפוזינה-נובו.  המקורית, הלן הידינג חבשוש, נופשת בריביירה
 תפוזינה-נובו. המקורית, הלן הידינג חבשוש, נופשת בריביירה   
"פזית בניזרי", מבקרת הפרסום של וואלה!, היא דנה ספקטור מידיעות אחרונות. לאאאא. ככל שמדובר ברכילויות של ביצת התקשורת, אלו חדשות ישנות. תקציר עובדתי והכרחי של האירועים, לפני שנצלול בחדווה למקומו הטבעי והטחוב של סבא לינק, בשלולית חסרת האחריות.

בחודש פברואר השנה פורסמה בוואלה ביקורת על הפרסומת של "תפוזינה" מאת פזית בניזרי, תחת הכותרת "תהיי יפה ותזדייני". בחודש מרץ השנה הוגשה תביעת דיבה על ידי יוצרי הפרסומת, אודי פרידן (משרד הפרסום ראובני פרידן) ואשתו, הבמאית נירית ירון, על סך מיליון שקלים. לטענת התובעים הביקורת הייתה משמיצה ורצופה התבטאויות גסות, כולל האמירה שהבמאית "מעודדת אונס בכיף", בפרסומת זו ובאחרות. הביקורת לא קיבלה עוד הפניות, אם כי נשארה באתר. בנוסף, מאז לא פורסמו ביקורות נוספות של בניזרי. השבוע קבעה שופטת ביהמ"ש בתל אביב, יהודית שבח, כי על וואלה לגלות בתוך 30 יום מיהי הכותבת המסתתרת מאחורי השם הבדוי "פזית בניזרי". אתמול פורסם ב"העיר" כי בניזרי היא דנה ספקטור מידיעות אחרונות. ספקטור אישרה לנענע כי היא "פזית בניזרי", וסירבה להגיב מעבר לכך.

הטור הזה יעסוק בזהות בדויה, כבוד סיציליאני בבראנז'ת התקשורת והדרך בה מוחלפות בה סנוקרות קטנות להנאת הקהל. נושאים שאינם נוגעים בשאלת הדיבה הנמצאת בדיון משפטי.
 
 
יאללה יאללה. קשה להאמין שפרידן וירון לא שמעו מה שכל משכתבת במקומון של יבנה יודעת כבר כמה חודשים. עוד יותר קשה להניח שבמדור התקשורת של "העיר", המוקדש ברובו לתיעוד התהפוכות העוברות על עיתון מעריב, לא ידעו שספקטור היא בניזרי. אבל כשיוצאים מהמרחב המרופש והעולץ של השמועות והפורומים אל העולם הייצוגי, הרשמי, המתנהל בבית המשפט ודפי העיתונים, ויש תירוץ, זהו מיני סקופ עיתונאי.

הטור של פזית בניזרי, לטעמו ההמוני והנחות של לינק קשישא, היה מהדברים המלבבים ברשת האינטרנט העברית (הנה ארכיון הטור בוואלה, פינוק נעים ליום הכיפורים). ספקטור, שגם בשמה האמיתי מול פני האומה ב-7 ימים אינה מקפידה על אלגנטיות בריטית מאופקת, לקחה בוואלה את הפרסונה העסיסית של השרלילה משולחת הרסן עד הקצה, ומעט מעבר לו.

הספר הדק ביותר בעולם אינו "גיבורי המלחמה האיטלקיים", אלא "הפרסומאים בעלי ההומור העצמי". ופזית בניזרי נהנתה להרגיז אותם. הפרסומאים שנאו אותה, העורכים נהנו מהפרובוקציות והקוראים הגיבו בהתלהבות המקובלת ברשת ("פזית בניזרי יא כוניפא שתקי כבר"). חוץ מביקורת שוצפת על העולם הבדיוני והמתקתק שיוצרות הפרסומות, דאגה ספקטור / בניזרי להביע, במגוון דימויים לא אנינים, את דעתה על שורשיו ומקורותיו הרוחניים של הפרסום הישראלי (הכלאה בין גולדן רטריבר אשכנזי לשמפו פאנטן).

רק שהביקורת על פרסומת תפוזינה כללה, לבד משלילה מוחלטת של הפמיניזם המוצהר של המותג וקביעה כי זוהי פרסומת שוביניסטית לעילא, גם שורה של עקיצות אישיות כלפי הבמאית נירית ירון, אשתו לשעבר של המוסיקאי שלמה גרוניך. לטענת בניזרי / ספקטור, ירון מדחיקה את קיומו של האקס בעברה. בכל פעם (ולא מעט פעמים) שאוזכרה ירון בביקורת היה זה בנוסח "נירית ירון-גרוניך", בו הוכרה הבמאית שנים רבות בבראנז'ה, ובפני הקורא המזדמן גם פורטו התהפוכות האישיים בחייה (ראו גם את משפט הפתיחה בביקורת אחרת). זו לא הייתה התפלקות מקרית של שם העבר כמו בכתבה המפרגנת של לאה אתגר על אותה תפוזינה ב"נוצץ". אפשר להניח שהתובעים, נירית ירון ובעלה הפרסומאי אודי פרידן (שעמיתיו בבראנז'ה גורסים שהערך "מאצ'יזמו" במילון נכתב עליו), מאוד לא אהבו את זה. אפשר גם לתהות עד כמה היה לדבר חלק בהחלטה לתבוע את עלבונם בבית המשפט.

נו, זמן לגילוי נאות: זו אפילו לא שלולית גנוזה, התקשורת העברית. כולה ברז שמטפטף על כמה קרפדות הנאבקות זו בזו על מעט הלחות שיש. כולם מכירים או כמעט מכירים את כולם. ואכן, אני מכיר את דנה ספקטור-בניזרי, ולמרות שאנחנו לא נפגשים מדי שבוע (וגם לא מדי חודש) יצא לנו כבר לאכול כמה דברים ולשתות כמה דברים (לא "דברים טובים", זה לא קיסריה). גם עם יתר המוזכרים בטור יצא לי פה ושם להיפגש, ונותר לי לקוות שהם לא מזהים אותי ברחוב (ושאף אחד לעולם לא יחשוב שזה מעניין לדעת מי מסתתר מאחורי הפסבדון "גדי שמשון").


(רשימת הדיוור של סבא לינק – מיטב הדאחקות, סיפורים מאחורי הקלעים ועוד דברים זולים ומושכי קהל – הקליקו כאן כדי להירשם)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by