ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ארגז חול לדפדפן 

ארגז חול לדפדפן

 
 
רן יניב הרטשטיין

כיצד תגלשו כמעט בלי חשש, אפילו בפינות הכי אפלות של הרשת? פשוט מאוד - תנו לאינטרנט אקספלורר לשחק ולהשתולל בתוך ארגז חול בטוח בלי להזיק למערכת ההפעלה. רן יניב הרטשטיין עם המדריך המלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עולם המחשבים הוא מקום מסוכן. בעבר, כשקראנו ספר או צפינו בטלוויזיה, לא נשקפה לנו שום סכנה מיוחדת מלבד הרחבת האופקים או העשרת הדמיון. היום, כשאנו מעיינים בבלוגים או מתעדכנים בחדשות ברשת, באמצעות הדפדפן שלנו, אנו ניצבים בפני אינספור איומים בלתי נראים. אנחנו נדרשים להקריב את זכויותינו לפרטיות, לבטיחות ולחופש, ולהעמיד את המחשב שלנו ואת כל הפרטים והמידע שנמצאים עליו בסכנה מתמדת של פריצות, השתלטויות, גניבות, וירוסים, תולעים, רוגלות, ושאר רושעות למיניהן.

כמובן, המיידיות של הסכנה בה אנו נמצאים אינה קבועה מראש, ויש הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות כדי למתן אותה. ככלל, אבטחת המידע שלנו תמיד תלויה בפשרות: אנחנו צריכים להתפשר על נוחות ומהירות כדי לזכות בפרטיות ובטיחות. במדריך קודם, למדנו כיצד לקבוע את מדיניות האבטחה של אינטרנט אקספלורר בהתאם לאתרים בהם אנחנו גולשים. הקרבנו די הרבה נוחות ומהירות בגלישה, אבל זכינו בתמורה במידה רבה של בטיחות.

במדריך זה נלמד כיצד להפעיל את הדפדפן (או כל תוכנה אחרת) בתוך ”ארגז חול“ סגור ומבודד בתוך במחשב שלנו, כך ששום דבר לא יוכל לצאת ממנו ולגרום לנו נזק. בשיטה הזו, לא נצטרך להקריב יותר מדי בכל מה שקשור לנוחות ומהירות, אבל נזכה לתמורה גדולה של בטיחות ובעיקר פרטיות.
 

ארגז חול לדפדפן

המונח ”ארגז חול“ מקורו בעולם התיכנות, שם הוא משמש לתיאור סביבה סגורה ומבודדת לבדיקת תוכנות נסיוניות. כמו ארגזי החול בגני השעשועים, בארגז חול ממוחשב אפשר לשחק ולהשתולל בלי לגרום שום נזק. תוכנה שפועלת בתוך ארגז החול מנותקת מהמחשב באמצעות שכבת הגנה מיוחדת: בכל פעם שהתוכנה קוראת או כותבת נתונים מהכונן הקשיח, הפעולה מיורטת על ידי ארגז החול, ונשארת בתוכו, מבלי להשפיע על המחשב עליו היא פועלת.

כך לדוגמה, אם ניצור קובץ בתוכנה הפועלת בארגז חול, ונשמור אותו במקום מסוים בכונן הקשיח, לא נוכל למצוא את הקובץ באותו המקום הזה באמצעות כלים הפועלים מחוץ לארגז החול. מנגנון ארגז החול עומד בין התוכנות שפועלות בתוכו ובין מערכת ההפעלה, ומונע ממידע לדלוף מחוץ לארגז החול ולתוך המחשב.

כשמפעילים דפדפן בתוך ארגז חול, נהנים משני יתרונות משמעותיים. הבידוד בין הדפדפן למערכת ההפעלה מונע מרכיבי רושעה ואתרים זדוניים מלהשתלט על המחשב ולגרום לו נזק, וכך ארגז החול מביא לאבטחת מידע טובה יותר. תוכלו לגלוש מתוך ארגז החול כל אימתי שתרצו להכנס לאתרים שנראים לכם חשודים או מפוקפקים, או להפעיל בתוכו תוכנות חשודות ממקורות לא אמינים.

אותו הבידוד גם מונע מהדפדפן להשאיר עקבות על המחשב – כמו עוגיות, היסטורית גלישה, וכו‘. כך, ארגז החול גם מביא לשיפורים גדולים בפרטיות. אם אתם משתמשים במחשב שאין לכם שליטה פיזית עליו, כמו מחשב במשרד או בביתם של חברים, תוכלו להפעיל את הדפדפן בתוך ארגז החול, וכך להיות בטוחים שהאתרים שתכנסו אליהם וכל מה שתעשו בהם ישארו עניינכם האישי בלבד.
 

שלמות

ארגז חול הוא כלי יעיל ושימושי, אבל אי אפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות. כתוכנה שרצה על המחשב, אין לארגז החול שום דרך ודאית להתגונן מפני תוכנות אחרות. תוכנה זדונית שפועלת בתוך ארגז החול יכולה, באופן תיאורטי, לחדור את מעטה ההגנה ולזכות בגישה בלתי מוגבלת למחשב שלכם, אבל רק אם היא תוכננה במיוחד למטרה זו. כלומר, אם נשתמש באינטרנט אקספלורר בתוך ארגז חול, נהיה פגיעים רק לרושעות שמנצלות פגמים בארגז החול, ולא לכל הרושעות שמנצלות פגמים בדפדפן. אפילו אם לא מדובר בבטיחות מלאה, עדיין יש כאן שיפור עצום.

עוד סוגיה בעייתית קשורה לקבצים שנשמרים בתוך ארגז החול. למרות שמדובר בסביבה מוגנת ומבודדת, הקבצים עדיין נמצאים על הכונן הקשיח. אפילו אם ארגז החול יוגדר כך שימחוק את כל הקבצים שנוצרו בתוכו בתום השימוש בו, המאפיינים הטכניים של הכוננים הקשיחים והאופן בו נשמרים עליהם נתונים לא מאפשרים מחיקה מוחלטת. באמצעות הכלים המתאימים, אפשר יהיה לשחזר את הקבצים שנוצרו בתוך ארגז החול גם אחרי שאלו ימחקו. כדי לוודא שהשרידים נעלמים לעד, תצטרכו להשתמש בתוכנה למחיקה בטוחה כמו Eraser.
 
 

Sandboxie – ארגז חול לשימוש כללי

 
Sandboxie היא תוכנה קטנה וחינמית שיוצרת ארגז חול בתוך המחשב ומאפשרת להפעיל בו כל ישום שהוא. ההתקנה שלה קלה וקצרה במיוחד והיא אפילו לא תדרוש מכם לאתחל את המחשב. עם זאת, שימו לב - ההתקנה דורשת הרשאות ניהול מלאות למחשב. זו לא צריכה להוות בעיה במחשב ביתי, אבל אם אתם משתמשים במחשב בסביבה ארגונית ואין לכם שליטה מלאה עליו, ייתכן שתזדקקו לעזרתם של אנשי ה-IT שלכם.

אחרי ההתקנה המהירה, Sandboxie מוסיפה סמל צהוב קטן ליד השעון, ופותחת את חלון הניהול יחד עם הסברים ראשוניים. חלון הניהול של Sandboxie מאפשר להקים ולנהל כמה ארגזי חול ולפקח על כל התוכנות שפועלות בתוכם. אפשר להפעיל כל ישום בתוך ארגז חול, אבל כמה ישומים שימושיים במיוחד כבר מוגדרים מראש בתפריטים, כמו אינטרנט אקספלורר, ותוכנת הדואר.

כדי לוודא ש-Sandboxie עובדת כהלכה, בצעו את הניסוי הבא מתוך עמוד הבית של התוכנה. פתחו את המשחק פריסל, ובחרו את האפשרות Statistics מתוך התפריט Game כדי לבדוק את נתוני המשחקים שלכם; רשמו לפניכם את מספר הניצחונות וההפסדים הכולל, וסגרו את החלון. לאחר מכן, הפעילו את פריסל בתוך Sandboxie. בתוך חלון התוכנה, לחצו על צירוף המקשים Ctrl+R וכתבו "freecell" (ללא מרכאות כפולות). שחקו כמה משחקים, וסגרו את המשחק. עתה, הפעילו שוב את פריסל בדרך הרגילה והציגו שוב את חלון הסטטיסטיקה: למרות ששיחקתם מספר משחקי פריסל בתוך Sandboxie, מספר הנצחונות וההפסדים לא השתנה.
 
 
אחרי שווידאתם שארגז החול של Sandboxie אכן מבודד ומוגן כהלכה, תוכלו להתחיל להפעיל בתוכו ישומים שימושיים יותר. לחצו עם כפתור העכבר הימני על הסמל של Sandboxie ליד השעון, ובחרו את האפשרות הרצויה מתוך התפריט Run Sandboxed. אינטרנט אקספלורר הוא היישום המתבקש ביותר להפעלה בתוך ארגז החול, וזו גם האפשרות הראשונה בתפריט. כשתפעילו אותו, יופיעו הסימנים [#] בשורת הכותרת של הדפדפן, כדי לציין את העובדה שהוא סגור בתוך ארגז החול.

אם תכנסו לאתר שינסה להתקין תוכנות על המחשב שלכם ולשנות קבצים של מערכת ההפעלה, השינויים יהיו לכודים בתוך ארגז החול ולא ישפיעו על המחשב כולו. גם שינויים לרג‘יסטרי, בסיס הנתונים שמרכז את ההגדרות של חלונות, לא יצאו מחוץ לארגז החול. באותו האופן, Sandboxie יכולה גם למנוע חדירה של Rootkit למחשב.
 

סרגל הכלים של Sandboxie

כדי להפוך את השימוש ב-Sandboxie לקל במיוחד, התקינו את סרגל הכלים שלה באינטרנט אקספלורר. בתוך החלון של Sandboxie, פתחו את התפריט Options וסמנו את האפשרות Enable Sandboxie Toolbar for Internet Explorer. לאחר מכן, בתוך אינטרנט אקספלורר, לחצו על התפריט View, הצביעו על האפשרות Toolbars, ובחרו את Sandboxie. מעתה, בכל פעם שתרצו לפתוח אתר בתוך Sandboxie, לחצו על הכפתור השמאלי בסרגל הכלים, עם הסמל של Sandboxie בסרגל הכלים.

הכפתור הימני בסרגל הכלים הוא תפריט המועדפים של Sandboxie – אם תוסיפו אתרים לרשימת האתרים המועדפים של אינטרנט אקספלורר בזמן הגלישה בתוך Sandboxie, הם לא יופיעו בתפריט המועדפים של הדפדפן מחוץ ל-Sandboxie. במקום זאת, הם ישמרו בתפריט המועדפים בסרגל הכלים של Sandboxie.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by