ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הכל על XPSP1  
 
 
דורון טילמן

אז מה עושים עם חבילת העדכון (Service Pack) למערכת ההפעלה חלונות XP, ששוחררה לפני כמה ימים? לפניכם המדריך השלם, שכולל את היתרונות, החסרונות, אופני ההתקנה וגם הסבר מיוחד למעטים ביניכם שאין להם עותק חוקי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שמחה רבה, שמחה רבה, ביום שני (ה-9 בספטמבר) יצאה לאוויר העולם חבילת העדכון הראשונה (Service Pack 1) של מערכת ההפעלה חלונות XP.

סביר להניח שהשאלה הראשונה שהטרידה אתכם הייתה בעת קריאת הידיעה, היא האם שווה להשקיע זמן ולהוריד 130 מגהבייט (ואל דאגה, נעסוק גם באפשרות ההתקנה על עותק לא חוקי של חלונות).
אז קודם כל, מדובר בחבילת עדכון למערכת ההפעלה XP. בחלונות XP (כמו בכל תוכנה אחרת לפני שאתם קופצים על ביל גייטס במכות) מתגלות מדי פעם כל מיני תקלות, פרצות אבטחה או סתם נושאים שאפשר לשפר. עקב כך, יוצאים כל כמה זמן עדכונים הנאספים יחדיו, יחד עם שיפורים ושינויים נוספים בחבילת שירות - SP1.

בחבילת העדכון יש 308 תיקונים (Fixes) בקטגוריות כמו תאימות, מולטימדיה, רשתות, אבטחה, הגדרות ועוד. כמו כן נוספה תמיכה לתקן USB 2.0 (אבל לא ל-BlueTooth שממילא אסור לשימוש בארץ).
והנה עוד כמה תיקונים ושיפורים שאולי יעניינו אתכם:

אבטחת דואר אלקטרוני טובה יותר
כפי שבוודאי שמתם לב, לא עובר כמעט יום מבלי שיוצא לאוויר העולם איזה וירוס תולעת שמפיץ את עצמו בזכות חלק זה או אחר ב-Outlook Express. כדי לטפל במפגע זה מופעלות בתור ברירת המחדל אפשרויות ההגנה של התוכנה. דבר שכבר היה קיים מגרסה 6, אבל פשוט לא היה פעיל אלא אם כן עשיתם זאת לבד.

שינויים בהפעלת מוצר (חוקי)Product Activation
אם אתם בין אלה שרכשו חלונות XP באופן חוקי (כל הכבוד!) ייתכן ונתקלתם בצורך לבצע הפעלה; תהליך בו מערכת ההפעלה סורקת את המחשב מבחינת חומרה כדי שלא ייווצר מצב בו עותק אחד עובד על 10 מחשבים. במידה והחלפתם כמה חלקים במחשב (מעבד, כרטיס מסך וכדומה) יהיה עליכם לבצע הפעלה מחודשת באופן מיידי. אבל אם תתקינו את ה-SP1 יהיו לכם 3 ימים לעשות זאת.

ועכשיו לחלק המעסיק את פורעי החוק שבינינו – אנשי מיקרוסופט גילו 2 קודי התקנה (Serial Numbers) בהם נעשה שימוש בעת התקנת רוב העותקים הלא חוקיים, וה-SP1 פשוט לא יתקין את עצמו עליהם. בנוסף תוקנו כל מיני פרצות שעזרו להעתקה לא חוקית ואף ישנם דיווחים כי התקנה על עותק פרוץ עלול לגרום לקריסת המחשב. הנקודה היותר "מטרידה" היא הוספת מנגנון המשדר למיקרוסופט את אותו מספר סיריאלי בעת ביצוע עדכון דרך האתר (Windows Update). משמעות הדבר היא מניעת עדכונים מבעלי גרסאות לא חוקיות.

אבל אין מה לדאוג, ועוד לפני שהיה אפשר להוריד את ה-SP באופן רשמי כבר היה ניתן למצוא דרכים ותוכנות לשינוי הסיריאל, ושאר תחבולות יצוצו במהרה (לא באמתם חשבתם שנשים כאן לינק, נכון?)
 
 
משחקים במחבואים
עוד חידוש(?) הוא האפשרות להסתיר את קיומן של תוכנות (Set Program Access and Defaults) כמו Internet Explorer, Outlook Express ו-MSN Messenger. הסיבה לכך היא שמיקרוסופט מכינה את עצמה למקרה שיתקבל הסכם הקובע כי יהיה ניתן למנוע גישה לתוכנות שאינן חלק ממערכת ההפעלה (Middleware), במידה והמשתמש, או החברה שסיפקה את המחשב, בוחרים להשתמש במוצרים של חברות אחרות.אם אתם לא מבינים למה צריך הסכם שכזה, נראה ששכחתם שמיקרוסופט מתמודדת עם תביעת ענק עקב היותה מונופול אשר השתמש במערכת הפעלה כדי להפיץ תוכנות נוספות (דפדפן) שקיומם אומנם הקל על האדם הפשוט, שלא היה צריך להסתבך עם הורדות והתקנות נוספות, אבל גם מנע תחרות הוגנת.

למעשה, מדובר במנגנון המאפשר להסתיר את קיצורי הדרך (Shortcuts, Icons) לתוכנות השונות במקומות כמו שולחן העבודה ותפריט התוכניות ואף לבחור את התוכנה האחרת בה תשתמשו (מוזילה במקום אקספלורר בעת לחיצה על קישור במסמך). תמיד תוכלו לבחור מי גלוי ומי נסתר, אבל בכל מקרה כל הקבצים נשארים במקומם ולא מתבצעת הסרה בפועל. חברות הרוצות להפוך לברירת מחדל יצטרכו להוסיף שורות קוד כדי שמערכת ההפעלה תזהה אותן. בעיה אפשרית היא אבדן הגישה לתוכנות שהוחבאו אחרי שהחלטתם להסיר את ה-SP1 (דבר שבהחלט אפשרי).

מה יקרה אם ההסכם לא יתקבל ומיקרוסופט תאלץ לאפשר הסרה מוחלטת של כל התוכנות? הם מבטיחים לנסות.


זוכרים את שערוריית הג'אווה החסרה שגרמה להרבה גולשים להיתקל במסך לבן בעת ניסיון כניסה לצ'אט (למשל)? אז, כפי שמיקרוסופט הבטיחה, הפגיעה בלקוחות הייתה קצרה, ומי שלא השיג עותק חלופי מוזמן להוריד את ה-SP המכילה את הרכיב החסר. אם אתם עדיין לא מרוצים, תמיד תוכלו להשתמש במנגנון ההסתרה המתוחכם מהסעיף הקודם כדי לאפשר לג'אווה של סאן (למשל) להפוך להיות ברירת המחדל.

ועכשיו, אחרי כל ההקדמות וההסברים - אתם בוודאי תוהים האם ההתקנה שווה את זה. באופן כללי התשובה היא כן. למרות שלא מדובר בעדכון חובה ואת רוב פרצות האבטחה ניתן לסתום באמצעות טלאים נפרדים, עדיין ישנם מספר שיפורים.

איך מתקינים
אזהרה: הגרסה הקיימת ברשת כעת לא מיועדת לחלונות XP בעלי ממשק בעברית אלא רק לבעלי גרסאות Enabled (התומכות בקריאה וכתיבה בעברית). בעלי חלונות בגרסה מקומית, יאלצו להמתין ליציאת גרסה מתאימה.

האפשרות הפשוטה ביותר היא לבצע התקנת אקספרס. דרך זו מיועדת עבור בעלי מחשב בודד אבל עלולה לצרוך יותר מחצי ג'יגהבייט(GB) פנויים על הדיסק הקשיח במקרים מסוימים. במהלך ההתקנה מורידים קובץ של 30 מגה שיבדוק איזה רכיבים זקוקים לשדרוג, ורק הם יורדו למחשב (כלומר יש להישאר מחוברים לאינטרנט). זכרו שבסך הכול מדובר בעד 130 מגה, ככה שברוב המקרים יעברו עליכם כמה דקות/שעות של הורדה.

לבעלי רשתות מחשבים, הרוצים לעדכן כמה מחשבים בו זמנית כדאי להשתמש ב-Network Installation. במקרה זה תורידו את החבילה המלאה (130MB) ממנה יותקנו הרכיבים הדרושים עבור כל מחשב.

אפשרות נוספת היא ליצור דיסק התקנה (הניתן לאתחול – Bootable) אשר יכיל גם את מערכת ההפעלה וגם את ה-SP1. דיסק שכזה יאפשר התקנה של הגרסה העדכנית ביותר של חלונות גם על מחשבים חדשים, ללא צורך בפעולות מיותרות. שיטת ה-Integrated Installation אומנם מיועדת בעיקר לבעלי חברות, אבל גם אנשים פרטיים מוזמנים להשתמש בה, ויש הוראות מפורטות לבעלי תוכנות לצריבה כמו Nero וגם Easy CD Creator.

ולפני סיום, אם לא שמעתם אתמול שוחררה לאוויר העולם גם חבילת העדכונים הראשונה (SP1) של דפדפן אינטרנט אקספלורר 6. אם התקנתם כבר ה-SP של חלונות XP אין לכם צורך גם בעדכונים אלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by