ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האיסלאם הדיגיטלי 
 
 אתר החדשות המוסלמי IslamOnLine   
 
מערכת חיים ברשת

האינטרנט - זירת הקרב בה מתרחשים מאבקי הכוחות בין הזרמים השונים, המתונים והקיצונים, בעולם המוסלמי כיום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האיסלם הדיגיטלי
 האיסלם הדיגיטלי   
כשתומאס מארה"ב רצה לדעת מה יש לעולם המוסלמי יש לומר, שנה אחת אחרי מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר, הוא פנה לאתר IslamOnLine.net. בקשתו נוסחה בנימוס, להבדיל מפניות זועמות שנשלחו במשך השנה החולפת לאתר האינטרנט, אשר מציע פאתוות (פסקי-הלכה) און-ליין, כמו גם חדשות ועצות לציבור המוסלמי וליתר המתעניינים באיסלם ברחבי העולם.

אך ללא אפליה לטובה לאותו שואל מנומס, IslamOnline מציע תשובות מוסמכות מאת חכמי דת איסלאמים, המשקפים דעות שונות מאסכולות מחשבה מגוונות בדת האיסלאם.

"היום יש לנו מערכות יחסים שבורות, לבבות שבורים, אמון שבור ובתים שבורים, בניינים ועיירות שבורות... ה-11 בספטמבר בשנה שעברה, הפך את כולנו רגישים יותר לשברים אלו בתוכנו." כך השיב מוזאמיל סידיקי, מלומד איסלאמי תושב ארה"ב לתומאס, שהגדיר עצמו כלא-מוסלמי מארה"ב.

IslamOnline הוקם כשנתיים לפני התקפת הטרור, בה ריסקו חוטפים מוסלמים מטוסים אל תוך בנייני מרכז הסחר העולמי בניו-יורק והפנטגון בוושינגטון, אך אירועי הטרור הגבירו את חשיפת האתר ושילשו את מספר ההיטים היומיים בו לכ-2.8 מיליון היטים ליום.

בעקבות ה-11 בספטמבר, יותר ויותר אנשים פנו לאינטרנט כדי להיחשף לחדשות ודעות מהעולם האיסלאמי. האינטרנט משמש ככלי, לא רק בידי הגורמים המתונים המייצגים את הגישה רחבת האופקים של IslamOnline, אשר משרדי עריכת התוכן שלו נמצאים בפרבר שקט בקהיר, ומטה ההנהלה ממוקמים בקאטר.

גורמים איסלאמים קיצונים, חלקם הקשורים למוח שמאחורי אירועי ה11 בספטמבר, אוסאמה בין לאדן וארגון אל-קעידה, משתמשים גם הם ברשת כדי להפיץ את דעותיהם. פרשנים מסוימים טוענים כי גורמים אלו משתמשים ברשת האינטרנט, כדי ליצור קשר עם בני ברית ולגייס תומכים חדשים בעוד המלחמה בטרור נמשכת.

לאור העובדה כי גורמים איסלאמים מיליטנטים איבדו את בסיסיהם באפגניסטן, ונדחקו אל מחוץ לדלתות המסגדים קרב רבות ממדינות ערב המודאגות, רבים מהם פנו לעולם הוירטואלי כדי להמשיך במה שתואר כ"ג'יהאד אלקטרוני".

קשה לפקח על היקף ההשפעה של אתרים אלו, אומרים מומחים. אך תקדימים מהעבר מדאיגים ממשלות מקומיות. האייטולה חומייני השתמש בטכנולוגיה המודרנית של זמנו, קלטות אודיו, כדי לשלוח דרשות זועמות מהגלות וללבות את הכעס שהביא למהפכה האיסלמית באירן בשנת 1979.
 
 
אתגר וירטואלי
"קיים כיום דבר שאנו יכולים לקרוא לו אל-קעידה וירטואלי" אמר ראובן פז, מומחה ישראלי לתנועות איסלאמיות הפוקח עין על אתרי אינטרנט איסלאמים קיצוניים ודומיהם.

לאחר המערכה הצבאית בה נקטה ארה"ב באפגניסטן בשנה החולפת, בין-לאדן ומקורביו נדחקו אל מחוץ למרקעי הטלוויזיה. אך הודעות המיוחסות להם עדיין מופיעות בתפזורת על גבי הרשת, דרך אתרים כגון www.alneda.com או www.jehad.net , למרות שרבים מקרב אתרים אלו נחסמו והורדו מהרשת.

אתר IslamOnline עצמו, פרסם באוגוסט כי יש בידו מכתב מבין-לאדן, אך לטענת האתר חשיבותו הוא בסקופ העיתונאי הכרוך בעניין ולא בהקשרו לארגון אל-קעידה.

"זה פשוט וקל היום לצעירים מוסלמים, להרגיש כי הם נוטלים חלק בג'יהאד כשהם יושבים בבתיהם, ללא הצורך לצאת להתנדב ולנסוע לאפגניסטן, בוסניה, פלשתין או מקומות אחרים", אומר פז. גולשים אלו לא לוקחים חלק במאבק מזוין באופן מיידי, אך לדברי פז, חלקם עשויים לספוג רעיונות שיכולים לקבל ביטוי בשלב מאוחר יותר.

ישנם גם מומחים הספקנים יותר לגבי מידת ההשפעה של אתרים כאלו. לפי מומחים אלו, קבוצות קיצוניות לא יזכו במגויסים חדשים דרך פעולותיהם האלימות, כיוון שעד כה, הם רק הצליחו להקים צרות למוסלמים. אך דבר זה עומד להתברר ככל שיותר ויותר מדיניות מוסלמיות ומזרח תיכוניות, בעלות אוכלוסייה צעירה, נפתחות אל העולם הוירטואלי.

מומחים אומרים כי הרשת, שהוכיחה עצמה כקשה לצנזור מצד ממשלות, היא ערוץ אידיאלי לאנשי האיסלאם הקיצוני, שחלקם נמצא בגלות, להפיץ את דעותיהם כאשר קולם אינו נשמע בטלוויזיה, רדיו והעיתונים בארצות מוצאם.

דיא ראשוואן, חוקר אקדמי מצרי העובד כעת על ספר אודות האיסלאם ברשת האינטרנט, אומר כי לאנשי הדת במצרים אין יותר שליטה על הנעשה במסגדים, שהיו פעם המפתח להפצת דעותיהם. "עבורם עתה, אין זו בעיה כלל להלחם דרך האינטרנט". עוד אמר ראשוואן כי קיצונים איסלאמים היו מהירים יותר מגורמים פוליטים אחרים באיזור, להשתמש בטכנולוגיה המודרנית, אולי משום שרבים מבין שורותיהם מגיעים מקרב אנשי מדע, מהנדסים ואנשים בעלי רקע טכני.

דוגמה לכך הוא איימן אל זווארי, יד ימינו של בין-לאדן, שהיה רופא מנתח לפני שייסד את ארגון הג'יהאד במצרים ואז הצטר לבין-לאדן יליד ערב הסעודית, באפגניסטן. זווארי אף קיבל הזמנה דרך האינטרנט להופיע בסמינר בקהיר דרך הטלפון או האי-מייל בספטמבר.

באופן פרדוקסלי, המדיניות האנטי-מערבית של קיצונים כזווארי לא מנעה מבעדם להשתמש ברשת האלקטרונית שיסודותיה מזוהים בצורה עמוקה עם אוניברסיטאות ומיזמי צבא של האויבת מספר אחת, ארה"ב. "אני לא חושב שהם מזהים את הטכנולוגיה הזו כמערבית... הם מבחינים בין הפיתוח החומרי של המערב לבין ההתפתחויות המוסריות והאתיות של המערב", אמר ראשוואן, פרשן במרכז "אל-אהראם" ללימודים אסטרטגיים ופוליטיים שבקהיר.
 
 
מעבר לצנזורה
בנוסף להימנעות מצנזורה, הסייברספייס שיחק תפקיד משמעותי בחישול וקיבוץ אלמנטים פזורים התומכים ברשתות כגון אל-קעידה.

קיימת חוסר בהירות, האם שימשה הרשת למתן פקודות למנהיגי אל-קעידה, אך מומחים אומרים כי מסרים המזוהים עם הקבוצה, כמו זה שהתפרסם באתר alneda.com בחודש יוני, לכאורה מאת סולימן אבו ג'יאת, דובר אל-קעידה, יכולים לעודד את תאי התנועה המפוזרים בעולם.

קיים כיום גם הויכוח, כיצד יש לפעול לנוכח השפעת דעות כאלו על גבי הרשת. ישנם פרשנים האומרים כי חסימה פשוטה של אתרים, לא נוגעת בשורשי הסיבות אשר גורמות לאנשים לתמוך בקבוצות שכאלו, ביניהן תסכול ממבנה החברה בארצותיהם.

אך אתרים כמו IslamOnline משחקים תפקיד כבר כיום, גם אם לא באופן מודע, בכך שהם מאפשרים במה ציבורית לשיח ולדיון ציבורי בין מוסלמים ללא-מוסלמים, גולשים דתיים וחילוניים.

"אין לך אפשרות ללחום ברדיקאלים, ואתה לא צריך לדאוג כמה אנשים שומעים את המסר הרדיקאלי. כל שעליך לעשות הוא להרחיב את טווח הזרם העיקרי, כך שהקיצונים לא יהפכו להיות המיינסטרים" אמרה חיבה ראוף, העוסקת במדעי המדינה במצרים ונמנית על קבוצת מייסדי IslamOnline. "מה שאנו מנסים לעשות הוא להקים פלטפורמה עליה יכולים אנשים להתדיין, ולבקש מהאנשים לחשוב יותר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by