ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"וואלה יכול להסתדר בלי הארץ" 

"וואלה יכול להסתדר בלי הארץ"

 
 
רותי זוארץ, גלובס

שנה אחרי ההתפטרות, אילן ישראלי עדיין יושב על כיסא מנכ"ל וואלה. אומנם חילוקי-הדעות בין בעלי-המניות לא הסתיימו, אבל הוא לא מצטער שוויתר על התפקיד בגוגל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אילן ישראלי (יח"צ)
 אילן ישראלי (יח"צ)   
מבחינה פיננסית, מצבו של פורטל האינטרנט וואלה מעולם לא היה טוב יותר: שווי השוק הגיע ל-280 מיליון שקל, והמניה זינקה בשנה האחרונה בלבד ב-182%. מבחינה ניהולית, המצב בעייתי בהרבה: בעקבות התערבות בעלי-המניות הודיע לפני כשנה המנכ"ל אילן ישראלי על התפטרותו, אך הבטיח כי יישאר בתפקיד עד שיימצא לו מחליף. זה לא קרה עד היום.

ההסבר לכך נעוץ ביחסים הפנימיים בין בעלי-המניות: בזק בינלאומי המחזיקה ב-44.6%, וקבוצת הארץ המחזיקה ב-23.8% (הציבור מחזיק ב-31.6%). בזק מעוניינת למכור את מניותיה והארץ מעוניינת לקנות, אלא שהיא מתקשה לגייס את ההון הנדרש - כ-35 מיליון דולר. בינתיים היא מטילה וטו על כל הצעת רכישה מצד גוף עסקי אחר.

אם בזק קונה היום את חלקה של הארץ, וואלה יכולה להסתדר בלי התוכן של העיתון?

ישראלי: "בהחלט".

כלומר, אין לך צורך בתוכן שלהם?

"עיתון עובד מהיום למחר במקרה הטוב, ואתר אינטרנט עובד מעכשיו לעכשיו. באינטרנט צריך אנשים שנוסעים על טוסטוס ומביאים את הכתבה, פחות מעניינות הכתבות המגזיניות. אני כאתר תוכן חייב לדווח עכשיו ומהר, אחרת אני לא קיים.

"היום, בעידן תוכן הגולשים נוצרו מקורות חדשים שגם הם גורם שצריך ללמוד להשתמש בו, כך שתמונת התוכן באינטרנט מורכבת הרבה יותר בהשוואה למדיות האחרות. בהיבט הזה, אני חושב שבוואלה עשינו ואנחנו עושים את העבודה הטובה ביותר בישראל".

איך הדירקטוריון שלכם משתלב בכל זה?

"דירקטוריון מורכב מנציגי בעלי-המניות והם בעלי הדעה, בעלי-הבית. ברור שכאשר אחד מהצדדים רוצה למכור, אז זה משרה אווירה לא נוחה בחברה, אבל זה לא פגע בתפקודה היומיומי של וואלה".

מדובר בחילוקי-דעות מהותיים.

"תמיד יש חילוקי-דעות, זה דבר לגיטימי. מה עוד שיש פה שני גופים חזקים, כשכל אחד מהם היה רוצה לנצל את וואלה ברמה הפוזיטיבית לצרכיו. אבל בשורה התחתונה וואלה הצליחה".
 
 
מה זה אומר על ההתנהלות שלך מול בעלי-המניות?

"זו לא התנהלות של לצאת ולשתות בירה. יש אנשים מאוד מוכשרים ומנוסים בדירקטוריון שסייעו להצלחת החברה, מי יותר ומי פחות. אם יש לי ביקורת על הדירקטוריון, היא ברמה הטקטית".

לאיזה כיוון אתה רוצה לקחת את וואלה?

"אם עד היום עיתונים רכשו או הקימו אתרי אינטרנט, לא מן הנמנע שבעתיד המגמה תשתנה, ואתרי אינטרנט יתעניינו ברכישת עיתונים או כלי-תקשורת אחרים. אתרי אינטרנט גדולים בעולם, בדומה ליאהו או לגוגל, יכולים להרשות לעצמם לקנות חברות אחרות. אני חושב שאני יכול להביא את וואלה להיות פלטפורמה מקבילה להוט וליס".

ומה אומרים על זה בבזק, הבעלים של יס?

"אני לא רואה תחרות בין יס לוואלה, נהפוך הוא: יש מקום לסינרגיה בין שתי החברות-הבנות. מהחיבור הזה עולה תועלת אסטרטגית גדולה מאוד".

גורמים בענף מספרים שהיו לך חיכוכים עם יו"ר הדירקטוריון, אבי גבאי.

"מה שחשוב לי כמנכ"ל מול יו"ר דירקטוריון הוא שהבאתי ערך אמיתי לבעלי-המניות. אם את בעלת-מניות, והבאתי לך כמנכ"ל שווי גדול פי 25 משוויה של החברה ביום כניסתי לתפקיד, למה תרצי שאלך?".

ניסו להילחם עליך?

"היו הרבה מאוד שיחות, זה מה שאני יכול להגיד. אני איש עבודה, ולא איש ברנז'ה, אני לא מניף דגלים לכל כיוון, אבל אני יודע להציג קבלות".

מה האסטרטגיה העסקית שלך?

"המודל העסקי של וואלה הוא 80% הכנסות מפרסום ו-20% מסחר אלקטרוני, ואני מניח שבפרסום אפילו לא התחלנו לגרד את התחתית".

כלומר?

"נתח הפרסום של האינטרנט צריך להיות בשנתיים הקרובות בין 15% ל-20% מכלל שוק הפרסום, כאשר היום הוא עומד על כ-8%".

באילו נקודות הצלחתם, ואחרים שגו?

"nrg התחיל בזמן הלא-נכון, באיחור של כשלוש שנים. Ynet היו בזמן הנכון במקום הנכון, ועדיין לא הצליחו לעשות מה שעשינו, כי הם הלכו על נישה יקרה של ייצור תוכן, שזו מעמסה כבדה. MSN היה במקום הנכון ובזמן הנכון, אבל לא התנהל באופן הנכון. תפוז בחרו בנישה של פורומים, והיום כ-50% מההכנסות שלהם מגיעות מהסלולר ולא מהאינטרנט. וואלה היא יחידה במינה, ובגלל זה נשארתי, גם כשהציעו לי למנכל את גוגל".

בדיעבד אתה מתחרט שלא לקחת את ההצעה למנכל את גוגל?

"ממש לא. בישראל גוגל היא לא יותר מאשר סניף מכירות. היא אומנם חברה מוצלחת ומצליחה ומותג בינלאומי רב-עוצמה, עם כל הכבוד, מנכ"ל וואלה ומנכ"ל גוגל ישראל הם תפקידים מסדר-גודל שונה לגמרי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by