ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זריקת מרץ לקליפבורד 

זריקת מרץ לקליפבורד

 
 
רן יניב הרטשטיין

הקליפבורד הוא הכלי השימושי שאתם הכי פחות משתמשים בו. רן יניב הרטשטיין יכיר לכם כמה כלים שיוסיפו לו זיכרון אינסופי, ישתפו אותו עם מחשבים אחרים ברשת, ויגנו עליו מפני עיניים חטטניות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישנו כלי מסוים במחשב שכולם משתמשים בו, אך כלל לא מודעים לכך. הוא קיים כמעט בכל מערכת הפעלה, וכמעט כל תוכנה תומכת בו. הוא כל כך ותיק ומוכר שסביר להניח שתמיד לקחתם אותו כמובן מאליו, ואף פעם בכלל חשבתם עליו בתור פיצ'ר מיוחד. מדובר בקליפבורד – המקום בו נשמרים כל הדברים שאתם מעתיקים ומדביקים בין מסמכים ותוכנות שונות.

אפילו אם לא הכרתם את הקליפבורד בשמו, בטוח שהכרתם את שני הכללים הבסיסיים שלו – אפשר לשים בו רק דבר אחד בכל פעם, וכל מה שנמצא בו נמחק ברגע שמכבים את המחשב. שתי המגבלות הללו הופכות את הקליפבורד ללא יותר מאשר מקום אחסון זמני ולא מאוד בטוח לפיסות מידע קטנות, כמו מילים בודדות למשל, ומונעים ממנו מלהיות כלי שימושי ממש. למשל, מי לא רצה פעם לחזור בזמן שני קליפבורדים אחורה כדי למצוא איזו שורה או כתובת שהעתיקו ובטעות מחקו עם העתקה אחרת?

בידיים הנכונות, אפשר לעשות את הקליפבורד לסוס עבודה חרוץ ושימושי מאין כמוהו. בכתבה זו נסקור מספר כלים שירחיבו אותו ויוסיפו לו מגוון אפשרויות, ויהפכו אותו לחלק מרכזי מכל פעולה שתעשו במחשב. מהר מאוד, צורת העבודה שלכם תשתנה כל כך עד שבסוף לא תוכלו כבר להשתמש במחשב שהכלים האלה לא מותקנים בו.
 

קליפבורד אינסופי

צילום מסך תוך ClipDiary
 צילום מסך תוך ClipDiary   
השלב הראשון בטיפול האוברול שנעשה לקליפבורד הוא ביטול המגבלה על כמות הפריטים שאפשר לאחסן בו. ClipDiary היא תוכנה חינמית שתשמור אוטומטית כל דבר שתעתיקו לקליפבורד. בכל פעם שתבחרו קטע ותעתיקו אותו, ClipDiary תשמור אותו בבסיס הנתונים שלה. היסטוריית ההעתקות תשמר בנפרד מהקליפבורד הרגיל, ו-ClipDiary לא תפגע בתפקוד המוכר שלו.

כדי לצפות בתוכן בסיס הנתונים של ClipDiary, אפשר להפעיל אותה באמצעות הסמל שליד השעון או ללחוץ על מקש הקיצור שלה. מקש הקיצור עובד מכל יישום בו אתם נמצאים ומאפשר לעיין ברשימת הפריטים שהעתקתם בקלות ובמהירות. אחרי שתפעילו את ClipDiary באמצעות מקש הקיצור תצטרכו רק לנווט עם מקשי החצים עד לפריט שאתם רוצים להדביק וללחוץ על אנטר – הפריט שבשבחרתם להדביק יופיע במקום בו הסמן שלכם היה כשהפעלתם את ClipDiary. ארכיון ההעתקות של ClipDiary מאפשר לשמור רק טקסט, ולא תכני מולטימדיה כמו תמונות או קטעי קול.

תיאור פשוט ויבש של אופן הפעולה של ClipDiary קצת מחמיץ את המהפכה שהיא עשויה להכניס בעבודה שלכם, ורצוי לנסות לבד כדי להבין. את כמות הפריטים ש-ClipDiary שומרת בבסיס הנתונים תוכלו לכוון בהתאם לצרכיכם, וכך היא ממלאת תפקיד כפול – לא רק כלי לשיפור הפרודוקטיביות, אלא גם להגנה וגיבוי. בחרו מספר גבוה במיוחד, כמו 5,000 או 10,000, ו-ClipDiary תשמור את תכני הקליפבורד שלכם למשך חודשים רבים, בלי פגיעה ממשית בביצועים. אם בטעות תמחקו מסמך או תשכחו לשמור שינוי חשוב, יש סיכוי טוב שתוכלו לשחזר את חלקו או כולו מארכיון הקליפבורד של ClipDiary.
 

קליפבורד משותף

צילום מסך מתוך Ditto
 צילום מסך מתוך Ditto   
היתרון הגדול ביותר של ClipDiary לעומת תוכנות אחרות שממלאות תפקיד דומה היא הפשטות שלה. מסך ההגדרות כולל רק ארבעה עמודים, והפונקציה היחידה שלה הוא לשמור את כל מה שאתם מעתיקים לקליפבורד. היא מאפשרת לבחור לבד את כל מקשי הקיצור שלה, והמסודרים ביניכם גם ייהנו מהאפשרות להסתיר את האייקון שלה ליד השעון.

אבל פשטות היא לא תמיד הכיוון הטוב ביותר, במיוחד אם היא באה על חשבון של פיצ'רים מתקדמים. גם Ditto הפתוחה היא תוכנה להרחבת הקיבולת של הקליפבורד, אבל בניגוד ל-ClipDiary היא מציעה רמה מפורטת בהרבה של שליטה ומגוון גדול יותר של פיצ‘רים, ובראשם האפשרות לשתף קליפבורד אחד בין מספר מחשבים מחוברים ברשת.

Ditto תומכת ביצירה של רשימת חברים, לפי כתובות IP, ולשתף בין כולם את תכני הקליפבורד על גבי הרשת, בצורה מוצפנת ובטוחה. שיתוף הקליפבורד יכול להועיל למי שמשתמשים באופן קבוע במספר מחשבים בו זמנית, אבל יהיה שימושי גם לעבודה בקבוצות באמצעות הרשת.

אם תעדיפו את Ditto על פני ClipDiary תזכו גם לעוד כמה תוספות מעניינות, כמו היכולת לשמור בארכיון הקליפבורד תמונות, להדביק מספר פריטים בבת אחת, ולהקצות מקשי קיצור נפרדים עבור כל אחד מתשעת הפריטים האחרונות שהעתקתם.
 
 

קליפבורד חוצה-פלטפורמות

Ditto יכולה להיות תוכנה שימושית מאוד עבור מי שמשתמשים במספר מחשבים במקביל, אבל רק אם בכל המחשבים האלה מותקנת חלונות. במקרים רבים, אם יש לכם מספר מחשבים שונים, בכל מחשב מותקנת מערכת הפעלה אחרת. Spike פועלת בצורה דומה מאוד ל-Ditto, אבל היא מאפשרת לשתף את הקליפבורד בין חלונות ל-OS X, מערכת ההפעלה של מחשבי מקינטוש.

כמו תוכנות מקינטוש רבות אחרות, Spike נוטה לכיוון המינימליסטי, במיוחד בכל הקשור לפיצ'רים. היא עושה את מה שהיא אמורה לעשות, ולא הרבה מעבר לזה. עם זאת, הממשק שלה קצת יותר חזותי וידידותי מאשר ClipDiary או Ditto, והיא מציגה את תוכן הקליפבורד בבלונים קטנים, הכוללים תצוגה מקדימה של תמונות.
 

קליפבורד מקוון

צילום מסך מתוך Cl1p
 צילום מסך מתוך Cl1p   
אפשרויות שיתוף הקליפבורד של Ditto או Spike יכולות לחסוך הרבה מאוד זמן ותסכולים, אבל רק אם התקנתם את התוכנה על כל המחשבים והגדרתם את השיתוף מראש. אם אתם זקוקים לפתרון ארעי ומידי יותר, השתמשו ב-Cl1p (המילה Clip בה האות i הוחלפה במספר 1).

ההגדרה "שירות קליפבורד מקוון" לא ממש עושה עם Cl1p צדק, אבל היא מאפשרת להבין בקלות יחסית במה בדיוק מדובר. ב-Cl1p אפשר ליצור עמוד ולהדביק בו משהו, ולחזור אל העמוד הזה מכל מחשב אחר. ייחודו העיקרי הוא בממשק הפשוט שלו, שבמובנים רבים מזכיר אתרי וויקי. את העמודים יוצרים רק על ידי פתיחת הכתובת שלהם בדפדפן, ואין שום צורך להירשם או להזין פרטים. אפשר להשאיר את העמודים פתוחים לציבור, ואפשר להגן עליהם בסיסמה ולהשתמש בהם כמקום אחסון זמני ובטוח לנתונים.

היוצרים של Cl1p כותבים שהוא שירות כל כך פשוט, שזה מסובך. וזו הפשטות הזו שעושה אותו לכל כך רב שימושי. לדוגמה, תוכלו להזמין אנשים אחרים להשתמש איתכם באותו Cl1p, ואם תזינו את כתובת הדואל שלכם תקבלו עדכון כל פעם שמשהו ישתנה בו. לחלופין, תוכלו להשתמש בו כפנקס רשימות מקוון, או אפילו סתם כמקום אחסון לתמונות וקטעים שתכניסו לפורומים.
 

קליפבורד מצולם

צילום מסך מתוך Window Clippings
 צילום מסך מתוך Window Clippings   
עד כה התרכזנו רק בהעתקת תכנים טקסטואליים לקליפבורד, אבל לקליפבורד יש גם שימוש נפוץ אחר – יצירת צילומי מסך, או סקרינשוטים. אם אתם יוצרים צילומי מסך לעיתים קרובות, תשמחו וודאי לדעת שיש דרכים הרבה יותר טובות לעשות את זה מאשר להשתמש במקש PrtScr. אפילו אם גיליתם כבר שאפשר להשתמש בקיצור Alt+PrtScr כדי לשמור צילום מסך של החלון הנוכחי בלבד, עדיין תוכלו למצוא תועלת רבה ב-Window Clippings, שכוללת כמה אפשרויות שימושיות במיוחד ליצירת צילומי מסך.

Window Clippings היא תוכנה מנומסת מאוד שלא מצריכה התקנה ולא יוצרת המון ערכי רג'יסטרי או קבצים מיותרים, וצריך רק להוריד אותה ולהתחיל לעבוד. כשתפעילו אותה, היא תכהה את המסך ותאפשר לכם לבחור את החלון אותו אתם רוצים לצלם. החלון שתבחרו יובהר ויובלט, ולחיצה כפולה תשמור תצלום שלו בקליפבורד. כדי לחסוך את הצורך להדביק את תוכן הקליפבורד לתוך תוכנה לעריכת תמונות, אפשר להורות ל-Window Clippings לשמור את הצילום כקובץ בכונן הקשיח. כמו כן, בניגוד לצילומים שנוצרים עם הקיצור Alt+PrtScr, חלונות עם קצוות מעוגלים או אפילו עם צורה מורכבת ולא אחידה (כמו נגני מדיה עם סקינים משתנים) לא יבלבלו את Window Clippings. היא תצלם אותם בדיוק כמו שהם אמורים להיראות, ותשאיר אזורים שקופים או לבנים במקומות המתאימים.
 

קליפבורד ערום

צילום מסך מתוך Puretext
 צילום מסך מתוך Puretext   
כל מי שהעתיקו טקסטים מתוך וורד והדביק אותם בתוכנה אחרת יודעים שבמקרים רבים, העיצובים של וורד מבלבלים את תוכנה השנייה והתוצאה הסופית מבולגנת ומסובכת לתיקון. זה קורה אפילו כשמעתיקים קטעים בין יישומי אופיס שונים, אבל נפוץ יותר בהעתקה בין וורד לאתרי אינטרנט, כמו בלוגים או פורומים. פתרון מקובל הוא להדביק קודם את הטקסט ב-Notepad (פנקס הרשימות של חלונות) או יישום דומה, אבל PureText מציעה פתרון קל יותר למי שנדרשים לעשות את זה לעיתים קרובות.

PureText יוצרת קיצור דרך חדש להדבקת תוכן הקליפבורד (למשל, Start+V), וכשמדביקים קטעים באמצעות הקיצור הזה, היא מסירה מהם את כל העיצוב – בדיוק כאילו שהעברתם קודם את הטקסט בעורך טקסט כמו Notepad. בכך היא אמנם חוסכת רק שלב אחד וקצר יחסית, אבל מספקת שירות נוח ופשוט למי שנדרשים לתהליך זה מספר פעמים ביום.
 

קליפבורד בטוח

כל יישומי הקליפבורד האלה מוסיפים הרבה מאוד לחוויית השימוש במחשב וליעילות העבודה שלכם, אבל יכולים גם להוות סיכון אבטחה משמעותי. בסיס הנתונים של התוכנות ששומרות את כל היסטורית ההעתקות שלכם יכול להכיל מידע עסיסי ורגיש שאתם כבר הייתם בטוחים שהשמדתם. אפילו אם מחקתם קובץ שאת תוכנו לא רציתם שאיש יראה, יש סבירות גבוהה מאוד שחלק מהתוכן שלו עבר בשלב כזה או אחר בקליפבורד.

יש כמה צעדים בהם אפשר לנקוט כדי להמשיך להשתמש בכלים האלה בלי להיות מודאגים באופן קבוע מסיכוני אבטחת המידע שהם מהווים. אפשרות אחת היא להצפין את קובץ בסיס הנתונים באמצעות הצפנת הקבצים המובנית של חלונות. אם גישה זו לא נראית לכם מספיקה, תוכלו להצפין את בסיס הנתונים באמצעות TrueCrypt, ולזכות כך לרמת אבטחה גבוהה יותר.

כמו כן, מהרגע שתתקינו את אחת התוכנות האלה, כדאי מאוד להפסיק לגמרי להשתמש בקליפבורד כדי להעתיק ולהדביק סיסמאות ושאר מידע רגיש במיוחד. באמצעות תוכנת ניהול סיסמאות כמו KeePass, תוכלו לאחסן את הסיסמאות שלכם בצורה בטוחה ולהדביק אותם לתוך תוכנות ודפי אינטרנט מבלי להשתמש בקליפבורד – KeePass תקליד אותה עבורכם ישירות לשדה הסיסמה ובכך תמנע מתוכנות ניהול הקליפבורד לשמור אותן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by