ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ניפגש אחרי החגים. בבית המשפט 

ניפגש אחרי החגים. בבית המשפט

 
 
ניצן וידנפלד

עברו תשעה חודשים מהמשפט נגד אתרי השיתוף, ובאלי"ס לא מרוצים מהתוצאות. אבל יש להם פיתרון: "לתבוע ולתבוע יותר". התאריך המתוכנן: תקופת החגים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמעט תשעה חודשים עברו מאז גל התביעות האחרון (והראשון) נגד אתרי השיתוף הישראלים. אם אתם חושבים שדווקא אלי"ס והפדרציה לתקליטים והקלטות ישבו בשקט בתקופה הזו, כדאי שתשמעו מה יש למנכ"ל אלי"ס, איציק כהן, להגיד. לדברי כהן, העומד בראש הארגון שמייצג את תעשיית הסרטים, שורר חוסר שביעות רצון מן התוצאות של גל התביעות הקודם. "אין לנו סטטיסטיקות של מידת הפיראטיות בישראל כי אנחנו פשוט לא צריכים אותה", הוא קובע, ומוסיף כי "ברור שהפיראטיות בעליה, לא צריך לבצע מדידות בשביל לדעת את זה". מה הפיתרון? להמשיך לתבוע, כמובן.

גם עורכת הדין שרה פרזנטי, המטפלת עם בנה, עו"ד ערן פרזנטי בתביעות הלכה למעשה, נשמעת קרבית במיוחד: "גל התביעות הראשון, זה שנערך בינואר, היה רק תחילת התהליך. אנחנו אוספים כעת מידע רב על אתרי השיתוף הקיימים ואפילו על משתפים כבדים במיוחד".
 

נערכים לסיבוב הבא

 הנסיון החדש של חברות המדיה לנסות ולהטיל אימה על המשתמשים נדון לכשלון ידוע מראש. שיטת המקל והגזר טובה כשיש גם מקל וגם גזר. מקל לבד לא די בו. גם האמריקאים למדו זאת על בשרם, למרות הגשת כ-15,000 תביעות נגד גולשים במשך שנתיים.

ההסתמכות של החברות הישראליות על הגישה האמריקאית היא בעייתית גם מבחינה משפטית. הדין החל בארה"ב בנושא זה לא בהכרח חל גם בארץ.

להמשך הכתבה 
היעד של התביעות בגל הקרוב הוא אתרי שיתוף שלא נכללו בסבב הקודם. איציק כהן מתלונן על "התחכמויות" כהגדרתו, של האתרים הללו, שממשיכים לפרסם באין מפריע לינקים לתכנים לא חוקיים ברשתות השיתוף. הוא מספר על הסתרה של הלינקים, מסירת מידע חלקי על ההורדות הלא חוקיות (אבל מספיק בהחלט למי שמבין בעניין) ונעילת אתרי הורדות מאחורי שם משתמש וסיסמא.

באל"יס עוקבים אחר האבולוציה של אתרי השיתוף, ולאט לאט מחלחלת שם ההבנה שהם עצמם גרמו לתהליך. "הבנו שאנחנו צריכים להילחם בתופעה כמו שנלחמים בסמים", אומר כהן ומיד פורט את המדיניות למעשים - "יותר תביעות, יותר אכיפה, ובלי מנוחה של חודשים בין גל תביעות אחד לשני". את הדיבורים מגבה איציק כהן במעשים: רק לאחרונה הורחבה מחלקת המחקר של אלי"ס, העוסקת באיסוף הנתונים. אלו שבעתיד עלולים להבשיל לתביעות.
 

האם גם המשתפים על הכוונת?

עורכי הדין שרה וערן פרזנטי
 עורכי הדין שרה וערן פרזנטי   
והתביעות הללו, כך נראה, עומדות ממש בפתח. "בוא נגיד שתקופת החגים קצת מפריעה לנו", אומרת עו"ד שרה פרזנטי. מדבריה אפשר להסיק שכפי הנראה האקשן עומד לחזור לחזית השיתוף מיד לאחר החגים. "אנחנו מחפשים תאריך שלא יהרוס את אווירת החג".

אבל האם גם הפעם נמצאים רק אתרי השיתוף על הכוונת? לדברי פרזנטי, למרות שגם בסיבוב הזה יתבעו רק אתרי שיתוף, המאבק בפיראטיות לא מתחיל ונגמר באתרים. "אנחנו כבר אוספים חומר על משתפים כבדים, חומר שישמש אותנו בשלב הבא של התהליך", היא מספרת. יתכן כמובן שמדובר רק בטקטיקת הפחדה, שהרי גם בסיבוב הקודם הכריזה עו"ד פרזנטי שהמשתפים הם הבאים בתור. אבל אם לשפוט לפי מה שמתרחש בחו"ל, אין סיבה אמיתית לחשוב שדווקא המשתפים הישראלים בטוחים.

מי שכנראה יכולים להרגיש בטוח, יחסית, הם אתרי השיתוף שכבר נתבעו. "אנחנו אוספים נתונים על פיראטיות שעה שעה, יום יום, אבל האתרים שהופיעו כבר בבית המשפט פחות מעניינים אותנו", מספר מוטי אמיתי, האחראי על האכיפה בפדרציה הישראלית לתקליטים והקלטות. "זאת כמובן כל עוד הם לא יעשו טעות ויחזרו לעבור על החוק", הוא מוסיף.
 
 

לא שמענו על אומנים שתומכים בשיתוף

 
פרזנטי עסוקה גם בהידוק שיתוף הפעולה הבינלאומי במלחמה בפיראטיות. היא מדברת על יצירת קשרים עם גורמים מחו"ל, אך מסרבת לפרט במי מדובר. בדבר אחד היא מוכנה להודות בבירור: "נכון להיום, אנחנו לא עובדים עם ספקיות האינטרנט הישראליות והן לא מוסרות לנו מידע".

על פיתרון אחר, שאינו כרוך בתביעות, אף אחד לא חושב. "אם אתה מתכוון לאתרי הורדות חוקיות בתשלום, הרי שהנושא מחוץ לשליטתי. הזכויות על התוכן שייכות לחברות הסרטים בלבד ולא לאלי"ס או לכל גוף אחר", אומר איציק כהן. תשובה דומה קיבלנו גם ממוטי אמיתי: "הזכויות על ההקלטות אינן בידי".

בפדרציה ובאלי"ס גם לא מוכנים לדון באפשרות שאולי יש אומנים שכן תומכים בשיתוף. "אני לא מכיר כאלה," אומר איציק כהן, "יתכן ששיתוף קבצים מרחיב את האופקים של המשתף וחושף אותו לאומנים חדשים, אבל זה לא מתועל לרכישת תקליטים או הליכה לקולנוע. רק לעוד הורדות. אם יש אומנים שבאמת מאמינים בשיתוף, איפה הם? שיבואו לפדרציה וישכנעו אותה". אנחנו דווקא כן מכירים אומנים כאלה, בארץ ובחו"ל.

גם פרזנטי לא מדברת על קו שינוי הקו הנוכחי: "המטרה הסופית, לפחות איך שאני רואה אותה, הוא מציאת פיתרון שיהיה מוסכם על כולם. אבל הדרך עוד ארוכה מאוד וכרגע אופי הפעולה היחידי הוא במישור המשפטי".

אמיתי מאמין שהבעיה נמצאת במקום אחר דווקא: "קודם כל צריך לשנות את החוק בישראל, בצורה שתשקף את הטכנולוגיה החדשה. צריך להוציא מחוץ לחוק תוכנות שמשמשות להפרת זכויות יוצרים. רק אז יהיה אפשר לדבר על אלטרנטיבות חוקיות. במצב העכשווי, שבו תמיד קיימת האפשרות להוריד בחינם, אין מה לדבר על שירותים חוקיים."
 

אתרי השיתוף לא חוששים

בקרב קהילת מפעילי אתרי השיתוף נתקבלה הידיעה בחשש, אבל בשקט מפתיע. התגובות נעו בין "נילחם בכל מחיר, נעביר את האתר לחו"ל ולא ניתן להם לסגור אותנו" מצד אחד, לבין "אם ישלחו לנו התרעה, נסגור. אין ברירה". אבל אפילו לא אחד מהדוברים שוקל לעשות את הצעד הראשון בעצמו ולהוריד את האתר מרצונו: "בכל מקרה נקבל התרעה לפני התביעה. אז למה לעשות משהו עכשיו?". נראה שאיש לא ממש חושש לעורו.

האם אלי"ס, הפדרציה ופרזנטי מאבדים את כח ההרתעה שלהם? יתכן. ואולי, אם לוקחים בחשבון את כמות אתרי השיתוף ודרכי הפיראטיות החדשות העומדות כיום הפני המשתפים, מעולם לא היה להם כח שכזה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by