ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קונג פו 

קונג פו

 
 
רוברט בודארי, פאסט קומפני, גלובס

מה קורה כשאחד האנשים החזקים בסביבתו של ביל גייטס עורק לגוגל? ועוד בסין? זה הסיפור של קאי-פו לי, איש ואגדה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קאי פו-לי (צילום: aptx4869, רשיון CC)
 קאי פו-לי (צילום: aptx4869, רשיון CC)   
לפגישה הראשונה שלנו, במסעדת מאכלי-ים יוקרתית ברדמונד, הגיע קאי-פו לי מוקדם משקבענו והמתין לי בשלווה. אם יש דבר אחד שצריך לדעת עליו, אמרו לי חבריו, זה שיש לתת לו לבחור את המסעדה. כמו בהתנהלותו העסקית המוקפדת, הוא מנהל רשימות מפורטות על-אודות ציוני המסעדות בעיתונות, כך שלצאת איתו לאכול זה הימור בטוח.

בשאון המסעדה, לי דיבר בלהט על שניים מהנושאים החביבים עליו: סין וציבור הסטודנטים שבה. המדינה, כך אבחן, רוצה מאוד בשינוי, ולהפוך מתחנת ייצור המוני וזול למרכז ליצירה טכנולוגית. לשם כך היא מטפחת מאגר-מוחות עצום של מהנדסים ומדענים, שמתעצם ללא הרף. האתגר העומד בפני החברות הזרות הוא לסייע לאותם אנשי טכנולוגיה למזג את הערכים האסייתיים המסורתיים שלהם עם אופן מחשבה מערבי יותר, הוא מנתח. "כדי להצליח במאה ה-21 יידרש שילוב של השניים. להתאים את הענווה לביטחון, את השקדנות לביקורת העצמית, ואת האומץ לשלווה". זה המתכון הסודי שיפצח את סודות המזרח, על-פי לי.

אותה פגישה התרחשה ב-31 במאי 2005. לי עדיין היה סגן-נשיא במייקרוסופט, ואף שאז הוא עבד במטה החברה ברדמונד, וושינגטון, מעטים הכירו את סין יותר ממנו. מייקרוסופט גייסה אותו ב-1998 כדי לפתוח את מעבדות המחקר של החברה בבייג'ין, ולמעשה לפתוח בפניה את השוק הסיני העצום בממדיו. הפרויקט הצליח. המעבדות בראשות לי משכו אליהן סטודנטים מצטיינים למחשבים, והנוכחות הסינית הפכה למורגשת כמעט בכל אספקט מפעילותה של מייקרוסופט. בעיקר תרם המרכז הסיני בפיתוחי אלגוריתמים למנוע-החיפוש החדש של MSN, ולפיתוחי הגרפיקה המתקדמת של קונסולת המשחקים Xbox.

גם מבחינה אישית הקריירה של לי נסקה. הוא קודם למשרדיה הראשיים של מייקרוסופט אחרי שהות של שנתיים בלבד בבייג'ין, והפך לבעל השפעה רבה בסביבתו של המייסד הכול-יכול ביל גייטס. באותה תקופה החל לי למתג עצמו ככוכב-על בשמי העולם העסקי והאקדמי הסיני. הוא חזר לסין לעתים קרובות והעביר לסטודנטים הרצאות רבות, שבהן הסביר להם בלהט המאפיין אותו כיצד לשגשג בעולם המודרני, וכיצד לעמוד בפני התחרות הבינלאומית. ספרו בשפה המנדרינית, "היה הטוב ביותר שאתה יכול", מכר יותר מ-400 אלף עותקים בתוך שישה חודשים מאז יצא לאור בספטמבר שעבר. האתר שלו, www.kaifulee.com, מושך אליו מאות-אלפי סינים שמחפשים עצות בנוגע לחינוך ולעבודה. בעבור ההמון הסיני, הפך לי לשילוב מושלם בין בראד פיט לאלברט איינשטיין - כוכב קולנוע ממגנט ואיש מדע כריזמטי.

ההקדמה הארוכה הזאת מסבירה היטב מדוע היריבה המושבעת של מייקרוסופט, גוגל, עמלה באותו זמן על הרכבת חבילה בשווי 10 מיליון דולר, שתפתה את לי לערוק מחיבוקו החם של גייטס. אנשי גוגל עקבו אחר פעילותו של לי במזרח, ורצו את עזרתו בפריצה לשוק החיפוש הסיני ובכיבושו. פוטנציאל של הרבה יותר ממיליארד בני-אדם שבה את דמיונם של לארי פייג' וסרגיי ברין, שידעו כי שווי השוק הסיני גדול הרבה יותר מאשר 278 מיליון הדולרים שהוא הכניס בשנה שעברה. בנוסף, זיהו בגוגל את הפיגור של החברה אחר חברת החיפוש המקומית "באידו" (Baidu), וגם כמובן, את שוק הכישרונות. ב-2004, כ-350 אלף בוגרים סיימו מוסדות להשכלה גבוהה בסין, בהשוואה ל-140 אלף בלבד בארצות-הברית, זאת לפי נתוני מחקר שערכה "האקדמיה הלאומית בארצות-הברית", מכון הייעוץ למדעים הנחשב במדינה. המהפכה האדומה כבר עמדה בפתח.

זמן קצר לאחר ארוחת הערב שלנו באותו ערב ברדמונד, תוך התעלמות מחוסר שביעות-הרצון המוחלט של מייקרוסופט, לי קיבל את ההצעה של גוגל. התפקיד החדש שלו, שמגיע עם התואר סגן-נשיא להנדסה ונשיא גוגל סין, הוא ליצור מגנט כישרונות, לבנות מרכז מחקר ופיתוח שיכרה מהאוניברסיטאות את המוחות המבריקים ביותר כדי להאכיל את הצורך התמידי של הגורילה הגוגלית המתפתחת בקצב מסחרר.
 

להפוך את סין למרכז העולם

קאי פו-לי (יח"צ)
 קאי פו-לי (יח"צ)   
לי נולד בטייוואן ב-1961, כצעיר מבין שבעה ילדים. הוריו הגיעו מסין עצמה. אביו, שהיה בין המחוקקים של המפלגה לאומנית, ברח לטייוואן במהלך המהפכה הקומוניסטית במדינה ב-1949. בגיל 11 עבר לי יחד עם אחיו הבכור לארצות-הברית. מאז הוא אמריקני לכל דבר. הוא סיים את לימודיו לתואר ראשון בהצטיינות יתרה באוניברסיטת קולומביה, וקיבל תואר דוקטור במדעי המחשב מקרנגי מלון - לאחר שפיתח שיטה לזיהוי דיבור שמבוססת על סטטיסטיקות ולמידה ממוחשבת. זמן קצר לאחר מכן הוא עשה את צעדיו הראשונים בעולם האמיתי, כשהצטרף לאפל, שם סייע בהפיכת תוכנת QuickTime לפורמט מולטימדיה סטנדרטי. לאחר מכן עבר לחברת סיליקון גרפיקס, וכבר ב-1998 הוא הפך למיני-אגדה בקרב יושבי עמק הסיליקון. השמועה על הדוקטור הגיעה גם לאוזנו של גייטס, וההצעה ממייקרוסופט - לפתוח את מרכז המחקר והפיתוח בסין - לא איחרה להגיע.

שלוש מטרות מרכזיות ניצבו בפני לי בהקמת המרכז של מייקרוסופט. האחת טריוויאלית - לבצע מחקר חדשני. השנייה, שהציבה את מייקרוסופט ב-1998 הרחק לפני מתחרותיה, הייתה לפתוח צינור למשיכת הכישרונות שטרם הגיעו אליהם מן האוניברסיטאות הסיניות. השלישית והאמביציוזית ביותר הייתה לסייע ביצירת תשתית החדשנות - החל בחינוך ברמה עולמית ובהכשרת הסטודנטים - שתאפשר לסין להפוך לחלק מרכזי יותר בעבור מייקרוסופט ובכלל.

לכול ברור כי שלוש המטרות הללו הושגו. אם מדברים על משיכת סטודנטים, לי היה צריך להראות לבכירי האוניברסיטאות והממשל שהוא לא מתכוון רק להוציא מהמדינה את הכישרונות הטובים ביותר, אלא גם ליצור מערכת שממנה יוכלו ליהנות כולם. הוא צריך היה לגבש גואנשי - רשתות של מערכות-יחסים הדדיות שהכרחיות להצלחה. בסין, צריך להבין, אין מערכת-יחסים שהיא לחלוטין עסקית, אלא יש לערבב מערכות-יחסים פורמליות עם מערכות יחסים אישיות, לעתים קרובות ברמות שונות. ובכל פעם שאתה לוקח משהו, אתה צריך גם לתת בחזרה.

לי הבין זאת מההתחלה. בעוד בכירים במייקרוסופט ביקשו להקים את המעבדה החדשה בעיר העסקים היוקרתית שנגחאי, הוא בחר לעשות זאת בבייג'ין, בטיעון שיש בה יותר אוניברסיטאות נחשבות ושהיא קרובה יותר לסוכנויות ממשלתיות מרכזיות. הוא והקולגות שלו התקשרו באופן אישי לאוניברסיטאות ולבכירי ממשל, נכנסו לשיתופי-פעולה אקדמיים, והרצו בפני אלפי סטודנטים על הדרוש להצלחה במאה ה-21. מעבדת מייקרוסופט הפכה למוקד-המשיכה הראשון במעלה לבוגרי מדעי המחשב באוניברסיטאות הנחשבות, ובנתה תוכנות מובילות לזיהוי דיבור, טכנולוגיית אלחוט, מולטימדיה, גרפיקה וחיפוש.

הודות להצלחה המסחררת, נקרא לי בחזרה לרדמונד ומונה לסגן-נשיא של החטיבה לשירותי אינטראקטיב טבעיים, שעסקה במסחור תכונות כמו טכנולוגיות להפיכת טקסט לדיבור. אבל במאי האחרון, כאשר גילה כי גוגל מתכננת לפתוח מעבדת מחקר ופיתוח בסין, הוא יזם קשר עם החברה ושלח מייל למנכ"ל אריק שמידט, שבו הביע עניין בתפקיד. הכריש הגוגלי לא היה צריך יותר מזה בשביל לנשוך את הפיתיון במלוא העוצמה, והציע ללי בונוס חתימה של 2.5 מיליון דולר, ועוד מיליון וחצי דולר נוספים לאחר שנה. זאת בנוסף למניות החברה בשווי חמישה מיליון דולרים.

לי חתם על העסקה ביולי בשנה שעברה, ועורר בין הענקיות קרב מתוקשר מאוד, שגלש במהרה גם לפסים משפטיים. בסופו של הדבר הגיעו הצדדים לפשרה, ובסתיו האחרון החל לי להשתמש בגואנשי שלו לטובת גוגל.
 

111 אלף משתמשים רשומים באתר

כרטיס הביקור החדש של פו-לי (צילום: keso, רשיון CC)
 כרטיס הביקור החדש של פו-לי (צילום: keso, רשיון CC)   
בסתיו החולף מיהר לי לסין על-מנת להספיק ולהיות נוכח בעונת ראיונות העבודה. כמעט בו-זמנית הוא יצא למסע הרצאות לקידום הספר שלו, וביקר ב-25 אוניברסיטאות בשלושה שבועות. "היה הטוב ביותר שאתה יכול" מתבסס על הציווי של לי שלפיו יש לשלב את הגישות הטובות ביותר של ארצות-הברית עם אלה של סין. אבל הוא גם מציע משהו עמוק יותר ואישי יותר, ומתאר שלושה מעגלים מרכזיים, שמייצגים ערך, גישה ופעולה, שסביבם צריכים אנשים להעריך, לתכנן ולחיות את חייהם.

זהו ספר לבנייה עצמית לפי המסורת האמריקנית המובחרת, אבל בנוי לפי הטעם הסיני, מה שמסביר את הפופולריות הגואה שלו בקרב קהל זה. אפילו לי נדהם ממספר האנשים שפקדו את הרצאותיו, לאחר שכ-60 אלף צעירים נדחקו אל האולמות במהלך הסיור. הכרטיסים להרצאות ה"חינם" הגיעו למחיר של 55 דולר לאחת בשוק הספסרים - מחיר עצום בשביל סטודנטים סינים. לא מפתיע אם כך שסקר אינטרנטי דירג אותו כאדם המשפיע ביותר בקמפוסים הסיניים. "קאי-פו הוא כוכב פופ בשביל הסטודנטים הסינים", אומר ווי סאן, דיקן מכללת בייהנג להנדסת תוכנה בבייג'ין, שמכיר את לי עוד מהימים שזה עבד במייקרוסופט. "הוא נואם נלהב. הנושאים שעליהם הוא מדבר הם הנושאים שאותם רוצים הסטודנטים לשמוע יותר מכול". הרצאה אחת, הוא נזכר, עסקה כולה בהכנת פרזנטציות, מיומנות שזרה לחלוטין לרבים מהסטודנטים הסינים. לי העביר אותה כמו שיחת עידוד. "הוא נכנס עם 'יש לי חלום' של מרטין לותר קינג, ועשה דברים שהם מעולם לא ראו", הוא אומר. המסר של לי בנוגע להבנת הפוטנציאל הגלום בכל אחד זכה להד גדול אף יותר.

סטודנטים נוהרים בהמוניהם גם אל אתר האינטרנט של לי, שמנוהל בהתנדבות. מ-30 אלף משתמשים רשומים בימים שלפני עזיבתו את מייקרוסופט, האתר התעצם וכיום מבקרים בו 111 אלף משתמשים רשומים מדי יום - רבים מהם מבקשים עזרה בנושאים עקרוניים כמו קריירה וחיים. שאלות טיפוסיות: "האם סטודנטיות יכולות להיות מהנדסות תוכנה?", "אני סטודנטית למדעי המחשב אבל מתעניינת יותר בשיווק ובכלכלה. אתה חושב שהגיוני שאעשה תואר שני במדעי המחשב?".

שלא במפתיע, כוח-המשיכה הגדל של לי כבר מסייע לפעילותה של גוגל. כעשרת-אלפים קורות-חיים הגיעו למשרדים של גוגל בבייג'ין בחודשיים הראשונים שלו שם, וכיום גדל פי כמה. לי התכוון לשכור 50 אנשי צוות למחקר ולפיתוח בשנה הראשונה שלו. "עכשיו", אומר לי, "מצאנו כל-כך הרבה כישרונות בסין, שכבר הגדלנו את מכסת המשרות שלנו. נדמה שאוכל בקלות להכפיל את המספר".

אין זה משנה מה הייתה המכסה של גוגל בעבור בוגרי אוניברסיטאות בסין, כרגע זהו לי עצמו שחותם על העסקה. שין זנג, שיקבל את תואר הדוקטור שלו במדעי המחשב מאוניברסיטת צינגואה בראשית השנה, סירב לתפקיד במייקרוסופט, כדי להפוך למהנדס תוכנה בגוגל. "קאי-פו הוא מנהיג של ערכי החיים בעבור הסטודנטים הסינים", הוא אומר. "הוא יודע הרבה על המבוכה והבלבול של הסטודנטים הסינים. ההוראות שלו מאירות בעבורנו את הדרך".

מובן שלי צריך להפוך את כוח-המשיכה האישי שלו לארגון מחקר ופיתוח יציב, מה שמחזיר אותנו לבניית גואנשי. "חלק מההצלחה בעסקים בסין הוא העובדה שמחשיבים אותך לאדם ישר, שמנסה לעשות משהו חיובי", הוא אומר. "לזה אין תחליף".

לאחרונה הוא אירח תחרות תכנות ארצית, שכונתה "קוד תקוע", שמשכה אליה 23,500 מתחרים. הסיבוב האחרון, שנערך בפני קהל חי בבייג'ין, היה מורכב משלוש בעיות תכנות בשווי 1,500 נקודות. לי מעיר כי רק "קומץ" מתכנתים בעולם הגיע ליותר מאלף נקודות במבחנים דומים. לתדהמתו, ארבעה מהמתחרים שהגיעו לשלב הגמר קיבלו ניקוד גבוה יותר. המנצח צ'ואן שו, סטודנט באוניברסיטת זיג'יאנג, יצטרף למעבדות גוגל לאחר שיסיים את לימודיו באביב הקרוב.
 
 

ואף מילה על טיבט

פו-לי בוועידה בבייג'ינג (צילום: Keso, רשיון CC)
 פו-לי בוועידה בבייג'ינג (צילום: Keso, רשיון CC)   
באפריל השנה הודיעה גוגל על שם חדש למנוע-החיפוש בסינית: גו גה (Gu Ge) - "שיר הקציר". אבל לפני שהם קוצרים משהו, המדענים הסינים החדשים של גוגל עדיין צריכים ללמוד הרבה. במייקרוסופט גילה לי שעובדים חדשים רבים, הרגילים לעבוד לפי הוראות מפורשות, התקשו להתרגל לשיטות ניהול מערביות, שבהן עימותים עם ממונים הם מחזה נפוץ, ולקיחת יוזמה היא צעד מבורך ומתוגמל. כדי לזרז את תהליך הגיוס ואת המפגש בין המזרח למערב, מנסה לי תרגילים חדשים ומקוונים להכשרת צוותים ולבנייתם. לפעמים אפילו לפני שהעובדים החדשים מתחילים לעבוד. לי גם מחפש מדריכים, מומחים דוברי מנדרינית, שבקיאים ברזי המחקר והפיתוח המערביים, שיסייעו למצטרפים הצעירים.

התקווה שלו היא שעד תום השנה החוקרים בעלי העיניים הבוהקות שהוא גייס יפתחו טכנולוגיות שישפרו את מעמד החברה בסין. בעבר, מעיר לי, חברות מערביות "התאימו" מוצרים שיוצרו במקום אחר, עיוותו תפריטים או שינו מסמכים בעבור המשתמשים הסינים. זה כבר לא מספיק. "התנהגות המשתמש והעדפותיו שונות בחלקים שונים של העולם, כך שאי-אפשר לנקוט גישת 'מידה אחת לכול' בנוגע לחדשנות", הוא מבהיר.

כך, מעבדת המחקר והפיתוח, שמאוכלסת בכישרונות שגדלו במקום ומודעים מאוד להעדפות המקומיות, תיצור מוצרים שמיועדים מלכתחילה לשוק הסיני. סביר להניח שיהיו מודעות בתשלום פר קליק בעבור טלפונים סלולריים, כמו גם זיהוי דיבור סיני כממשק חיפוש. אולם בסופו של דבר, לי צופה כי המעבדה תסייע לשנות את זרימת החדשנות בעולם. בתחומים כמו שימוש בטלפונים סלולריים, סין כבר מובילה בעולם. "אז אנחנו נבנה מוצר קודם בסין, ואז נבין את המוצר ונעביר אותו בחזרה לארצות-הברית או לאירופה, כאשר השוק יתבגר".

ברור כי מימוש אמביציה שכזו ידרוש יותר מאשר טיפוח כישרונות, וכי חיבור של מזרח ומערב לא ייעשה בצורה פורמלית רגילה. לאחרונה ספגה גוגל מרבים בארצות-הברית חיצי-ביקורת נוקבים ביותר, על שהסכימה לצנזורה העצמית שמכתיבים החוקים הסיניים, צנזורה הכוללת חסימת תוצאות חיפוש בנושאים רגישים לממשל הסיני, כמו "עצמאות טיבט". בפברואר השנה נאלץ לי לעמוד בפני שאלות נוקבות בנושא, של סטודנטים באוניברסיטאות ברקלי וסטנדפורד בארצות-הברית, אך סירב להגיב יתר על המידה. הוא הסתפק רק בהתייחסות לעדות הרשמית של גוגל בשימוע בקונגרס, שלפיה היא מועילה הרבה יותר מאשר מזיקה בכך שהיא מספקת את שירותיה בסין, וכי היא פשוט חייבת לכבד את הרגולציות שמטילות ממשלות שונות.

גוגל, כמובן, משחקת בחרב-פיפיות. הדחף הדמוקרטי שהיא מייצגת: המשימה "לארגן את המידע בעולם ולהפוך אותו לנגיש וליעיל לכולם" נמצאת במאבק יסודי עם המדיניות המגבילה של המשטר הסיני. לי יודע את זה, אבל בהתחשב במחויבות שלו לעבודה עם בכירים בסין ובתמיכה שלו בשינוי מבפנים, זה כמעט בלתי אפשרי בשבילו שלא לתמוך בעמדה של גוגל.

הכתם הזה עלול לסכן בעתיד את האמביציות הגלובליות של ענקית-החיפוש, אבל לעת-עתה נראה כי מאמציה של גוגל בסין עדיין לא נפגעו. ההפך הוא הנכון: גוגל לוהטת, ולי עדיין מושך המונים משולהבים בכל פעם שהוא עולה על הפודיום. בוגרים מצטיינים משתוקקים לעבוד בשבילו. דור חדש של כישרונות קם, עדיין גס ובלתי מעובד, אבל בעל כוח, והוא נלהב לשנות את העולם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by