ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת: CivCity Rome 

ביקורת: CivCity Rome

 
 
אולג זקס, גיימר

CivCity הוא שילוב מוצלח בין ניהול ערים לסדרת Civ שנופל בגלל באג קטן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"CivCity Rome הוא משחק בניית ערים חדשני, שקיבל את השראתו מעולם המשחק ב-Civilization של סיד מאייר". שורת טקסט זו מופיעה על גבי אריזתו המהודרת של המשחק המוזכר לעיל, ומהווה את הנורה האדומה הראשונה שצריכה להידלק בראשו של כל גיימר.

למה שארצה בכלל לקנות משחק שנעשה בהשראת משחק אחר, אם אני יכול לקנות את המקור? למה סיד מאייר לא היה בצוות הפיתוח של המשחק הזה – הרי אין לו ממש בעיה להתעסק בכל מיני פרויקטים אחרים מלבד סדרת Civilization?

למרות חשדות מדאיגים אלו, ל-CivCity Rome דווקא היה פוטנציאל לא רע להצליח, אך כמה באגים שלא זכו לשום טיפול גם לאחר חודש שלם בו שהה המשחק על המדפים בחו"ל, הורסים את המשחק לחלוטין.
 

רומא מתעוררת לחיים

מרוץ סוסים
 מרוץ סוסים   
CivCity Rome הוא משחק בניית ערים בסגנון Caesar ו-Anno 1602, בתוספת כמה גימיקים אותם הכרנו מסדרת Civilization ועליהם עוד נפרט בהמשך. אם שיחקתם אי-פעם במשחק ניהול מודרני, לא תהיה לכם בעיה להתאקלם במהירות בעולם הווירטואלי של CivCity, אשר לפחות על פני השטח איננו סוטה רחוק מדי מהנורמות הנהוגות בז'אנר. שלבי המשחק יציבו בפניכם יעדים אליהם צריך להגיע כמה שיותר מהר: סכום כסף אותו צריך להרוויח, משלוח של מוצרים שונים לעיר הבירה, כמות מסוימת של תושבים שתצטרכו לאכלס בעירכם, ועוד פרמטרים שונים ומשונים.

על מנת לעמוד ביעדים האלה, תצטרכו לתכנן ולבנות עיר רומאית מתפקדת, המספקת מוצרים ושירותים מגוונים לתושביה באמצעות מוסדות שונים. בשלבים הראשונים של המשחק, בהם גודלה של העיר מצומצם למדי, גם מבחר המוסדות והמבנים שיעמדו לרשותכם מוגבל. תוכלו לבנות מספר סוגי חנויות, מחסנים גדולים, מכרות המספקים מחצבים שונים, ובקתות המשודרגות עם הזמן לבתים גדולים ויוקרתיים יותר.

הקצב בו תשתפר ותהפוך הבקתה לבית חמר, לבית אבן ובהמשך לבית רב-קומתי ואף אחוזה גדולה, תלוי בזמינות השירותים השונים בעיר. בקתה לא יכולה להפוך לבית חמר אם אין בקרבתה באר מים, בית חמר לא יכול להשתדרג לבית אבן אם אין בקרבתו מספר חנויות, וכך הלאה. בשלבים מאוחרים יותר במשחק תצטרכו להוסיף לעיר גם שירותים יוקרתיים יותר על מנת לאפשר לה לגדול – התושבים העשירים ירצו גישה לבתי מרחץ וספא, חנויות המוכרות כלי זכוכית יפים, וגם אפשרות לקפוץ מדי פעם למרוץ סוסים או לקרב גלדיאטורים באצטדיון המקומי.
 

תושבים עניים זה רע?

פעילות יומיומית
 פעילות יומיומית   
זה נשמע קצת מרושע וקפיטליסטי להפליא, אבל אין מה לעשות – על פי CivCity Rome, הדרך היחידה להצליח היא ל"שדרג" את האוכלוסייה שלכם לאנשים עשירים ואיכותיים יותר. בתים מפוארים בשכונות יוקרה ישלמו מיסים גבוהים יותר וינפחו את תקציב העיר. השמירה על המאזן הכספי חשובה מאוד, המשחק אמנם יעניק לכם הלוואות מוגבלות בהן תוכלו להשתמש אם ייגמר לכם הכסף, אך מספרן מוגבל ואם הן נגמרות המשימה תיכשל. תוכלו לנסות לשמור על התקציב גם בעזרת העלאת מיסים, אבל צעד שכזה יגרום לאי-שביעות רצון באוכלוסייה, העלולה לעזוב את העיר אם המצב לא ישתפר.

שביעות הרצון של האוכלוסייה היא פרמטר חשוב מאוד בתפקוד העיר שלכם, והיא מושפעת מגורמים רבים מאוד, ביניהם רמת האבטלה בעיר, כמות בתי המגורים, כמות המזון, וגם גורמים חיצוניים כמו מלחמות או הודעות מהקיסרות. שביעות רצון גבוהה תגרום להגירה של תושבים אל העיר והגדלת האוכלוסייה שלה, בעוד ששביעות רצון נמוכה או שלילית יכולה לגרום לעזיבה המונית ולהתרוקנות של העיר. חלק מהדרכים לשפר את מצב הרוח של האוכלוסייה הוא בנייתם של אמצעי בידור שונים, כמו זירות גלדיאטורים או טברנות, ובניה של מונומנטים היסטוריים כמו ספריות מלכותיות או פסלים גדולים. בנוסף, תוכלו גם לבצע מחקרים להם יש השפעות חיוביות על האוכלוסייה – כמו מחקרים בנושא פילוסופיה, דת, או ממשל.

המחקרים השונים אותם אתם יכולים לערוך הם למעשה המקור לאותיות Civ בתחילת שמו של המשחק הזה. כל המחקרים מסודרים במעין עץ טכנולוגיה הדומה במידה מסוימת לזה המופיע במשחקי Civilization של סיד מאייר. התרשמתי לגלות כי ניתן לערוך כמות גדולה למדי של מחקרים בנושאים שונים, וכל אחד מהם משפיע בצורה זו או אחרת על תפקוד העיר שלכם. אתם יכולים לבצע מחקרים בתחום התשתיות, וכך לשדרג את הדרכים בעיר לכבישים מהירים יותר, ואת מערכות המים למתקדמות יותר. אתם יכולים לחקור את תחום האסטרונומיה, ולשפר את כושר הניווט של הספינות שלכם היוצאות למסעות מסחר עם ערים אחרות.

אם תרצו, תוכלו אפילו לערוך מחקרים בתחומים צבאיים כדי לשפר את יכולתם של חיילי הלגיון הרומאי, אותם אתם יכולים להציב בעיר שלכם בכמה משימות. למרות שהמחקרים השונים עולים כסף רב, חלקם יכולים לחסוך לכם הרבה מאוד כסף בהמשך – מחקרים בתחום התשתיות יאפשרו לכם לבנות כבישים ומערכות מים בחינם, בעוד שמחקרים בתחום הכלכלה יעלו את כמות הכסף אותה תרוויחו מהמיסים הנלקחים מהאוכלוסייה.
 
 

תקלה לא מופלאה

עצים ופרחים
 עצים ופרחים   
אז כפי שאתם רואים, לפחות על הנייר נראה CivCity Rome כמו משחק לא רע בכלל. למען האמת, CivCity באמת יכול היה להיות כותר מוצלח, אלמלא באג אחד נוראי, שאינני מבין כיצד הצליח לעבור את שלבי הפיתוח בלי אף תיקון. כפי שכולנו יודעים, במשחקים מסוגו של CivCity Rome הכלי בו תשתמשו כדי לשלוט בעניינים הוא תמיד העכבר – על מנת למקם מבנים, לשרטט כבישים ומערכות מים, או סתם כדי להקליק על אנשים ולשמוע את דעתם על העיר. ובכן, ב-CivCity אתם לא יכולים לעשות את זה. כלומר, אתם יכולים, וזה אפילו מאוד מומלץ, אבל המשחק עושה כל דבר אפשרי על מנת שלא יעלה הדבר בידכם.

תאמינו או לא, אבל המשחק סובל מבאג במערכת החשובה ביותר שלו: ממשק המשתמש. הבאג מביא לכך שברזולוציות הגבוהות מ-1024 על 768 פיקסלים, סמן העכבר מופיע תמיד במקום הלא נכון, ולמעשה אין לכם שום מושג מה יקרה כאשר תקליקו על אחד מכפתורי העכבר.

הבאג הזה עשוי לעצבן גם את הגיימר הסובלני ביותר. בעוד שמפעלי הנדסה גדולים יחסית כמו מיקום בניינים וכבישים אפשר להוציא לפועל בלי יותר מדי בעיות, דברים בסיסיים כמו הקלקה על אותם המבנים או על אנשים המסתובבים בחוץ, מתגלים כמשימה כמעט בלתי אפשרית. משימה כמו הסרת כבישים או בניינים הופכת למאבק מתמיד מול המשחק ומול הרצון לשבור משהו בעולם האמיתי. הבאג האחד והיחיד הזה, וההתעלמות המעליבה של מפתחי המשחק ממנו, היא סיבה מספקת בהחלט לפסול לחלוטין את המשחק.

בכל הנוגע לגרפיקה, CityCity Rome דווקא נראה לא רע, למרות היותו מיושן במקצת. המנוע הגראפי שפותח עבור המשחק מזכיר את זה של משחקי Black and White, בייחוד בשל תשומת הלב הרבה לפרטים קטנים.

לדוגמא, כל אחד מהאנשים הגרים בעירכם הוא בעל תפקיד, אותו יבצע אותו במהלך היום – קצבים ילכו לאטליז על מנת להכין בשר, חוטבי עץ יחטבו עצים, ודייגים ישוטו בסירותיהם על מנת להביא שלל דגה לעיר. האנשים יגשו לחנויות על מנת לאסוף מצרכים, ילכו לבתי מרחץ כדי להתנקות, ובסופו של יום עבודה ילכו לישון במיטותיהם בבית, אותן תוכלו לראות אם תתקרבו עם מצלמת המשחק למרחק הקצר ביותר. חבל שמתכנתי המשחק לא הוסיפו אפקטים של יום ולילה ותנאי מזג אוויר שונים על מנת לשפר את החוויה.

CivCity Rome הוא כותר שנראה תחילה מבטיח למדי, אך במצבו הנוכחי אינני יכול להמליץ עליו. למרות היותו עמוק למדי ומעניין, התקלה הנוראית אשר הופכת כל לחיצה על העכבר למשימה מפרכת הורסת את המשחק לחלוטין. כל עוד הדבר לא תוקן אציע לכם להתרחק ממנו.

הנאה: 5
קול: 7
גרפיקה: 8
ממשק: 4
קושי: 8

ציון כללי: 6.2
(הציון הכללי איננו ממוצע הציונים האחרים)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by