ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הנבחרות 
הנבחרות: מהר, לפני שייגמר 

הנבחרות: מהר, לפני שייגמר

 
הנבחרות |
 
ליאור באקאלו

כלי Sysinternals הם מה שתמיד היה חסר לכם כדי להפוך את חלונות לטובה יותר. כנראה שגם במיקרוסופט חשבו כך, וקנו את החברה שפיתחה אותם. עכשיו רק נשאר להוריד אותם, ומהר, לפני שברדמונד סוגרים את הברז

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלונות מעולם לא היתה מערכת הפעלה מושלמת, ומשתמשיה, מנהלי מיחשוב או משתמשים ביתיים, תמיד חיכו לאותה פיסת תוכנה שתהפוך את החיים עם המחשב למעט קלים יותר. Sysinternals היא קבוצה של יישומים קטנים וחינמיים, שמציעים למשתמשי חלונות אפשרויות ניהול שלא ברור למה לא נכללו מלכתחילה במערכת ההפעלה.

כנראה שגם בקומות העליונות ברדמונד שאלו את עצמם שאלה דומה, כי לפני קצת יותר מחודש הם פתחו את הארנק ורשמו צ'ק שמן לפקודת מנהליה של חברת Wininternals, מפתחי כל אותם כלים חביבים. באותו הינף עט הפך גם מארק רוסינוביץ', מייסד שותף ב-Wininternals, לחבר בצוות פיתוח מערכת ההפעלה במיקרוסופט, ועמיתו ושותפו ברייס קוגסוול זכה גם הוא לתפקיד בכיר בחברה.

ככל הנראה זהו רק עניין של זמן עד שמיקרוסופט לא תאפשר עוד להוריד ולהתקין את כל אותם Sysinternals, שלמעשה הפכו עתה לקניינה. עד שזה יקרה משתמשי חלונות יכולים להיעזר באותם יישומים ולנסות ולשפר את ביצועי מערכת ההפעלה שלהם.

לצד מידע טכני עשיר אודות אופן הפעולה של חלונות, ניתן למצוא באתר Sysinternals.com כמה עשרות יישומים, המציעים שיפורים לגרסאות שונות של מערכת ההפעלה. ריכזנו עבורכם את החשובים והשימושיים שבהם.
 

Autoruns - ארגון הסטארט-אפ

 
כמו המחשב, נתחיל גם אנחנו בסטארט-אפ. כלי קטן זה מציג את כל אותם יישומים ותוכנות שמתחילים לפעול כאשר את מפעילים המחשב, ומאפשר להסיר פריטים מהרשימה. יישומים אלה כוללים גם כלי מערכת של חלונות וגם תוכנות שהושמו בתייקית ה-Start up על-ידי המשתמש. Autoruns מציג יישומים רבים שכלל לא ניתן למצוא באמצעות שימוש בתפריט ה-MSConfig הרגיל של חלונות, ומראה הרחבות לאקספלורר, דרייברים, סרגלי כלים ועוד ועוד.

עם הפעלת התוכנה היא תפתח בסריקת רשימת היישומים הרלבנטיים, ותציג אותם במספר לשוניות. תוכלו לבחור להתבונן למשל רק בהרחבות לדפדפן או בדרייברים, או לראות את כל היישומים ברשימה אחת. לפני שתתחילו להשתמש בתוכנה כדאי שתבחרו את האפשרות Hide Signed Microsoft Entries, המופיע בתפריט הנגלל Options. סימון זה יאפשר לכם להתמקד רק ביישומי צד שלישי שהתווספו עם הזמן לרשימת הפעולות שמבצע המחשב שלכם עם הפעלתו. אם מדובר במחשב המכיל מספר חשבונות, תוכלו לבחור את חשבון המשתמש אותו ברצונכם לשנות בתפריט User. ניתן גם ללחוץ על המשקפת המופיעה מתחת לשורת אפשרויות התוכנה כדי לאתר ישום שאינכם יודעים בדיוק מה סוגו והיכן בדיוק הוא נמצא.

לחיצה עם כפתור העכבר הימני על יישום המופיע כשורה בין שלל היישומים ב-Autoruns תפתח תפריט, שיאפשר לכם לסקור את מאפייני היישום (Properties), לגגל אותו כדי לברר עליו פרטים נוספים או פשוט למחוק אותו. לחילופין תוכלו לקפוץ למיקום היישום ברג'יסטי על-ידי בחירת השורה Jump to בתפריט, או לחיצה על החץ הירוק המופיע מתחת לשורת אפשרויות התוכנה. בחירת שורה אחרת בתפריט, בשם Process Explorer, תביא לפתיחת מנהל היישומים מבית Sysinternals הנושא שם זה (התוכנה הבאה שנסקור), שם תוכלו למצוא נתונים נוספים אודות היישום שסימנתם.

אם בסיומה של הבדיקה הממצה תבחרו שלא למחוק את היישום אלא רק לבטל את הרצתו עם אתחול המחשב, תוכלו פשוט למחוק את ה"וי" במשבצת המופיעה משמאלו במסך התוכנה.

להורדה
 

Process Explorer - מנהל ישומים

 
אם יצא לכם פעם ללחוץ על Ctrl + Alt + Delete ולנסות להבין מהם, לעזאזל, כל היישומים המופעלים במערכת שלכם וגוזלים זיכרון יקר בזמן שאתם מנסים לשחק סוליטייר, סביר שתעריכו את Process Explorer. יישום זה יאפשר לכם לקבל אינפורמציה נוספת על כל התהליכים האלה, ולדעת מה בדיוק התוכנה שמפעילה אותם.

בחלקה העליון של התוכנה יופיעו היישומים והתהליכים במבנה נוח של עץ, בו יוצגו לא רק שם היישום אלא גם הסמל שלו ופרטים אודותיו דוגמת תיאור התוכנה והיצרן. לחיצה על יישום באמצעות כפתור העכבר הימני תפתח תפריט בו ניתן לסגור את היישום, לראות את מאפייניו או לחפש מידע אודותיו בגוגל.

אחת האפשרויות החביבות היא ממשק "גרור והשלך" (Drag and Drop), הזמין מהכפתור הימני ביותר בסרגל הכלים של התוכנה. לחיצה על כפתור זה יהפוך את סמן העכבר למסגרת, איתה תוכלו לסמן חלון או תוכנה הפתוחים על שולחן העבודה. כשתפילו את המסגרת על החלון בו אתם מעוניינים Process Explorer יביא אתכם לשורה הרלבנטית, שתכיל מידע אודות היישום שבחרתם.

הוסיפו לכך אפשרויות נוספות כמו הצגת מידע על המערכת ושינוי צבע שורות על-פי סוג היישום, ותקבלו את אחד מתחליפי ה-Taskmanager החינמיים הטובים בשוק.

להורדה
 
 

Filemon - מנטרים את הקבצים

 
אם רציתם לדעת מה בדיוק קורה במחשב שלכם בכל פעם שאתם משחקים בשולה המוקשים, זו התוכנה בשבילכם. Filemon מנטרת בזמן אמת כל פעילות שמתבצעת במערכת הקבצים במחשב שלכם. שימוש של כמה דקות בתוכנה יעזור לכם להבין מעט על דרך הפעולה של חלונות, ויראה לכם כיצד תוכנות נעזרות בקבצי DLL וקבצים נוספים לצורך הפעלתן.

מסך התוכנה מציג את הפעולות המבוצעות במערכת הקבצים על-פי סדר כרונולוגי, ומראה בדיוק מתי ארעו כל פתיחה, שינוי או מחיקה של קובץ. אם אתם מחפשים מידע אודות ישום ספציפי תוכלו ללחוץ על סמל המשקפת בסרגל אפשרויות התוכנה. לחילופין, תוכלו לסנן את רשימת הפעולות על ידי לחיצה על סמל המשפך הסמוך ולבחור בשם היישום, וכך Regmon תעקוב רק אחר הפעולות המבוצעות על-ידי אותו יישום שבחרתם. למשל, תוכלו להורות לתוכנה להציג רק את הפעולות המבוצעות על-ידי הדפדפן פיירפוקס, ובכל פעם שתפתחו עמוד אינטרנט או תלחצו על קישור, Filemon יציג בפניכם בדיוק מה השינויים שהתרחשו במערכת הקבצים. בפעם הבאה שתפעילו את Filemon התוכנה תציע לכם להמשיך ולהשתמש בפילטר האחרון שהגדרתם, או לבטל אותו.

במידה וחיברתם למחשבם כונן נשלף, תוכלו לסמן אותו בתפריט Volumes בשורת התפריטים של התוכנה ולנטר את שינויי הקבצים בו. באותו תפריט ניתן גם להגדיר את התוכנה כך שתנטר גם שינויים הנעשים בתיקיות מרוחקות ברשת (Network).

להורדה
 

Regmon - מציצים ברג'יסטרי

 
כלי זה משמש לניטור שינויים בקובץ הרג'יסטרי, בסיס הנתונים המכיל את ההגדרות של מערכת ההפעלה חלונות. Regmon מראה אלו תוכנות ניגשות לרג'יסטרי, לאן בדיוק הן ניגשות ואיזה הגדרות הן קוראות ומשנות – והכל בזמן אמת. הרג'יסטרי הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר במערכת ההפעלה, ופגיעה בו עלולה לגרור תוצאות בלתי צפויות. לכן, השימוש בכלי זה מומלץ רק למשתמשים מתקדמים.

הפיצ'ר המרכזי בתוכנה הוא פילטר המאפשר לסנן את המידע הרב המוצג אודות השינויים ברג'יסטרי. פילטר זה נגיש על-ידי צירוף המקשים Ctrl + L, ויש להגדירו על-ידי הכנסת מחרוזות תווים בדרך מסובכת מעט.

כשתמצאו או תתקלו בשינוי המוצג בתוכנה שברצונכם לטפל בו, תוכלו פשוט להקליק על השורה על מנת לפתוח את כלי עריכת הרג'יסטרי של מיקרוסופט במקום הרלבנטי. שוב, אם החלטתם לשנות שם משהו, חשוב שתוודאו שאתם יודעים בדיוק מה אתם עושים.

להורדה
 

BGInfo - מידע לפנים

 
הרעיון העומד בבסיס היישום הבא הולך בערך ככה: תמיד רציתם לקבל את כל המידע אודות המערכת שלכם בלי צורך ללכת ולחפש אחריו, אז למה שלא נשים אותו ישירות על שולחן העבודה. BGInfo הוא למעשה תוספת לתמונת הרקע הרגילה של שולחן העבודה שלכם. התוכנה מאפשרת לבחור את המידע בו אתם מעוניינים ומדביקה אותו כטקסט מעל תמונת הרקע ומתחת לאייקונים.

ניתן לבחור את האינפורמציה שתוצג על השולחן מתוך מאגר הגדרות דוגמת גרסת מערכת ההפעלה, מהירות הרשת, כוח המעבד, כתובת IP, זמן אתחול המחשב ועוד ועוד. אפשרויות התצוגה מגוונות למדי ומאפשרות לשנות את הפונט, את הצבע, את מיקום המידע וכמעט כל דבר אחר הקשור לדרך הצגת הנתונים.

הכלי הקטן הזה שימושי במיוחד למי שמנהלים כמה מחשבים במקביל, אבל תוכלו למצוא בו תועלת רבה גם אם יש לכם רק מחשב אחד.

להורדה
 

BlueScreen Screen Saver - בשביל הצחוקים

 
נקנח בשומר מסך משעשע שגם הוא מבית מדרשם של ה-Sysinternals. אין דרך טובה יותר להפסיק לפחד ממסך המוות הכחול של חלונות – מאשר לראות אותו כל הזמן. שומר מסך זה לא רק מציג הודעות שגיאה והתרסקות, אלא גם מדמה את הליך האתחול של מערכת ההפעלה, כולל הספלאש-סקרין.

המידע שיוצג במהלך מסכי האתחול המדומים ילקח ישירות מהגדרות המערכת שלכם, להגברת אפקט הפחד. דרך מעולה להפיל לקולגות שלכם את הלב לתחתונים.

להורדה
 
 
משתמשים בתוכנה שאי אפשר בלעדיה? רוצים שנמליץ עליה באחת הכתבות? שלחו לנו את התוכנות הנבחרות שלכם, וספרו לנו כיצד הן שיפרו לכם את החיים.

software@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by