ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלוח אם למחשב שלם  

מלוח אם למחשב שלם

 
 
ניצן וידנפלד

ממשיכים לבנות את המחשב שלכם. והפעם: על אילו חריצי הרחבה אסור לכם לוותר, מה עדיף - כרטיסים נפרדים או מובנים בלוח האם, אילו פיצ'רים מיוחדים ניתן למצוא, וכיצד תדאגו שלא יסדרו אתכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
במדריך הקודם דיברנו על בחירה נכונה של לוח אם, וכיצד ניתן לנצל את התהליך בכדי לבנות לעצמנו את מפרט שלם למחשב החדש שלנו. בחרנו את המעבד ואת סוג הזיכרון וכעת נמשיך להכיר את לוח האם ונגיע גם לתהליך רכישת הרכיבים עצמו.
 

מה אתם רוצים לחבר ללוח האם?

כבל SATA
 כבל SATA   
הדבר הבא שחשוב לשים אליו לב הוא נושא החיבורים. כל לוח אם מגיע עם כמה כניסות USB2.0 ולפחות חיבור FireWire אחד, כך שבנושא הזה אין לכם מה לדאוג. הבעיות מתחילות כשמתחילים להעביר רכיבים כמו דיסקים ומאיצים תלת מימדייםמהמחשב הישן לחדש.

חיבורי דיסקים: הדרך הנפוצה לחיבור דיסקים קשיחים ללוח האם היא עדיין בעזרת כבל רחב הקרוי IDE, למרות שהטכנולוגיה הזו נמצאת כבר עמוק בקבר. לטכנולוגיה הנוכחית קוראים SATA, וניתן לזהות אותה בבירור בזכות הכבל והתושבת הדקים שלה.

לכל תושבת IDE ניתן לחבר שני התקנים בלבד, ורוב לוחות האם החדשים מגיעים עם תושבת IDE אחת בלבד. אם לוקחים בחשבון שצורב התקליטורים שלכם תופס חיבור IDE, הרי שנותרתם עם חיבור יחיד. אם יש לכם שני דיסקים ישנים שאתם רוצים להעביר למערכת החדשה, או כונן תקליטורים נוסף, כדאי שתחפשו לוח אם עם יותר חיבורי IDE. למרות שקיימים בשוק מחברים המאפשרים לחבר כונני IDE לכבלי SATA, הם לא אמינים ורצוי להתרחק מהם.
 
פירוט חריצי ההרחבה
 פירוט חריצי ההרחבה   
לשיטת החיבור החדשה קוראים, כאמור, SATA, וגם היא כבר שודרגה ל-SATA II (או SATA/300). מאחר שהשדרוג תומך לאחור גם בשיטה הישנה, רצוי להשקיע בלוח אם התומך ב-SATA II. סיבה נוספת היא שההבדל במחיר בין דיסק SATA ל-SATA II מקביל הוא זניח.

פיצ'ר נוסף שיתכן שתרצו בלוח האם שלכם הוא תמיכה ב-RAID - שיטת חיבור מספר דיסקים קשיחים ליחידה אחת, המשפרת את ביצועי המערכת או האמינות שלה. עוד בנושא תוכלו לקרוא כאן.

חריצי הרחבה: חריצי הרחבה ("סלוטים") מאפשרים לכם לחבר כרטיסים נוספים למחשב, כגון מאיץ גרפי, כרטיס קול, תקשורת וכדומה. כשבאים לבחור לוח אם חשוב מאוד לשים לב לנושא חריצי ההרחבה, משום שלאחר הרכבת המחשב אתם תקועים עם מה שבחרתם ולא ניתן לחבר בשום אופן כרטיס שאין לו מקום על לוח האם.
 
 
סלוט PCI
 סלוט PCI   
הסלוט הבסיסי והנפוץ נקרא PCI והוא זה שמשמש כמעט את כל ההתקנים היום, מלבד כרטיסי מסך. סביר להניח שיש לכם לפחות כרטיס PCI אחד שאתם מעוניינים להעביר ממחשב ישן לחדש. גם אם לא, סביר להניח שתקנו מתישהו כרטיס שכזה. לכן כדאי שיהיו לכם לפחות שני סלוטים מסוג זה.
 
חיבור AGP
 חיבור AGP   
PCI הוא פיתרון נהדר להרחבת יכולות המחשב, אבל הוא לא מהיר מספיק בכדי לטפל בגרפיקה תלת מימדית. לכן הומצא ה-AGP, שעד לא מזמן היה אפשרות החיבור המובילה של כרטיסי מסך. כיום הוא הולך ומוחלף על ידי PCIe, טכנולוגיה עדיפה בהרבה. הסיבה היחידה לרכישת לוח אם עם חריץ AGP היא במקרה שיש לכם בבית כרטיס האצה תלת מימדית בשיטה זו, שבשום אופן אינכם מוכנים לוותר עליו. ישנם לוחות המשלבים AGP ו-PCIe, אבל זה בדרך כלל בא על חשבון מספר חריצי ה-PCIe.

לחברת Asrock יש פתרון מעניין לסוגיה, בדמות חריץ AGI, המשמש כסלוט AGP וגם כסלוט PCIe X4 (על כך בהמשך). אם אתם שוקלים לרכוש לוח אם מחברה זו, חשוב לבדוק קודם אם כרטיס המסך שלכם נתמך על ידי AGI.
 
כך נראים חריצי PCIe
 כך נראים חריצי PCIe   
PCIe (קיצור של PCI Express) הוא התקן החדש שהולך ומחליף את PCI ו-AGP גם יחד. הכוונה היא שבשנים הקרובות הוא יהפוך לתקן היחיד לחיבור כרטיסי הרחבה ללוח האם. אין לבלבל אותו עם PCI-X, שהוא ניסיון נוסף ולא מוצלח במיוחד למצוא יורש ל-PCI.

כמו כל תקן חדש בתחום המחשבים, גם PCIe מגיע במספר מהירויות. הבסיסית היא 500 מגה בית לשניה, והיא מסומנת כ-X1. כל שאר המהירויות מסומנות כמכפלה שלה (בדומה לסימון של מהירות כונני תקליטורים). ניתן לחבר כרטיסים איטיים (X4 לדוגמה) בחריצים מהירים מהם (X16). ה-PCIe משמש כיום בעיקר לחיבור מאיצים תלת מימדיים וכרטיסי תקשורת מהירים במיוחד, אבל, כאמור, הוא הולך וכובש עוד תפקידים.

המינימום שאתם זקוקים לו הוא חריץ אחד מסוג PCIe X16, שישמש אתכם לחיבור המאיץ התלת מימדי. גם אם אתם לא מתכוונים לרכוש מאיץ שכזה, ומתכננים להסתמך על כרטיס מסך מובנה (אנחנו כבר מגיעים לנושא הזה), כדאי תמיד שתהיה לכם האפשרות לשדרג. ישנם כיום כרטיסים תלת מימדיים מספקים במחיר המגוחך של 250 ש"ח, וחבל שמה שיעצור אתכם מלשחק במשרד הוא שאין לכם היכן לחבר אותם.

מלבד סלוט X16, נסו לרכוש לוח אם עם כמה חריצי PCIe נוספים, במהירויות גבוהות ככל האפשר, בכדי לאפשר שדרוגים עתידיים.
 
 
למשתמשים מתקדמים:
גיימרים שרופים יכולים להוציא יותר מהמערכת שלהם (וגם מהכיס), על ידי חיבור שני כרטיסי מסך ביחד. שני הכרטיסים יעבדו על הצגת המשחק ביחד, וכך ניתן להשיג שיפור רציני בביצועים. בכדי לאפשר חיבור שני כרטיסים, יש לרכוש לוח אם התומך בפיצ'ר הקרוי SLi לכרטיסי מסך מתוצרת nVidia, ו-CrossFire (מכונה גם XFire) לכרטיסים מתוצרת ATI.

שימו לב: ניתן לחבר ללוח האם כרטיס מסך יחיד מכל תוצרת, אך לא שני כרטיסים של ATI במערכת SLi או שני כרטיסי nVidia במערכת XFire. בחירה ב-SLi "מסנדלת" אתכם ללוחות עם ערכת שבבים מתוצרת nVidia בלבד, בזמן ש-XFire מחייבת צ'יפסט של אינטל. ישנם לוחות אם ישנים שטוענים כי הם תומכים ב-SLi, על אף שאינם מכילים ערכת שבבים של nVidia. אל תתפתו לרכוש אותם, משום שהם לא נתמכים על ידי הדרייברים החדשים (והנה לכם דוגמה טובה מדוע יש לבדוק גם את ערכת השבבים של לוח האם).
 

מה אתם רוצים בלוח האם שלכם?

 
התחרות הגוברת דחפה את יצרניות לוחות האם להוסיף עוד ועוד פיצ'רים למוצרים שלהם. כשנגמרו הפיצ'רים הן החלו לחבר כרטיסים שלמים ללוח האם, ובכך לחסוך מהלקוחות שלהם את עלויות הרכישה הנפרדת. כיום ניתן לקבל לוח אם עם כרטיסי מסך, קול ותקשורת מובנים, ללא צורך לרכוש כרטיס נפרד לכל אחד מהשימושים. למעשה, נדירים מאוד לוחות האם שלא מגיעים עם חיבור רשת מובנה. במפרט של לוח האם מכונות תכונות אלה כ-"Onboard", "Integrated" או בעברית "מובנה". לכן – "Integrated graphics" פירושו שניתן לחבר מסך ישירות ללוח האם ללא צורך בכרטיס מסך.
 
כניסות ויציאות של כרטיס קול מובנה
 כניסות ויציאות של כרטיס קול מובנה   
הכרטיסים המובנים, לפחות בתחום ההאצה התלת מימדית, מציגים ביצועים נמוכים משמעותית בהשוואה לגירסה מקבילה נפרדת של הכרטיס, אפילו אם היא זהה. כרטיסי מסך מובנים גם מנצלים חלק מן הזיכרון הפנימי של המחשב לצורך התצוגה. לכן הפיתרון הזה מיועד למחשבים משרדיים, (או אם משחקים הם הדבר האחרון שמעניין אתכם) ניתן אמנם להריץ אותם, אבל סביר להניח שלא תהנו מהתוצאה).

בתחום הסאונד והתקשורת המצב שונה לחלוטין. כרטיסי קול מובנים מפיקים סאונד טוב מאוד, חלקם אפילו תומכים בתצורות של עד 7.1 (7 רמקולים היקפיים וסאב וופר). הם עדיין לא משתווים לכרטיסי הקול המקצועיים, אבל לרובנו בין כה וכה אין את מערכות הסאונד שיאפשרו לנו לשים לב להבדלים.

גם בתחום התקשורת, הביצועים של הכרטיסים המובנים מספקים בהחלט. רוב כרטיסי התקשורת משמשים במערכות ביתיות לחיבור מודמים של אינטרנט מהיר או ראוטרים אלחוטיים, שאינם מדגדגים את קצה גבול היכולת של הכרטיס. לכן מומלץ לרכוש לוח אם עם כרטיסי קול ורשת מובנים, גם אם המערכת מיועדת למשחקים.

למשתמשים מתקדמים:
כרטיסים מובנים דורשים תשומת לב של המעבד המרכזי לביצוע העבודה שלהם. מכיוון שבכל מקרה לא מצפים מהם ליותר מדי, הירידה בביצועים הכוללים של המערכת לא מורגשת ברוב המקרים. כך, במאזן הרווח וההפסד יוצא שעדיף לחסוך את עלות הכרטיסים הנפרדים ולספוג את הירידה השולית בביצועים. בכל זאת, למשתמשים שמאמינים ב"ביצועים מעל הכל" מומלץ לסגור את כרטיס הרשת המובנה ולרכוש כרטיס נפרד.
 

אילו פיצ'רים לחפש?

הפיצ'רים הם אלה שיאפשרו לכם להוציא מהמערכת שלכם יותר, ולעיתים שווה לחזור ולשנות החלטות קודמות שקיבלתם רק בשביל שתוכלו לרכוש בסופו של דבר לוח אם עם הפיצ'ר שאתם רוצים. בין הפיצ'רים החשובים (והלא חשובים) תמצאו:

- תמיכה באובר קלוקינג (Over clocking): מדובר בתהליך שבו בונים מערכת לביצועים מושלמים, ואז סוחטים ממנה יותר. התהליך דורש בדרך כלל שינוי מהירות העבודה של הרכיבים וההספק החשמלי שהם מקבלים. לכן דרושים רכיבים איכותיים שיעמדו במעמסה הנוספת.

ישנן יצרניות לוחות אם (כמו אינטל), שממש לא מרוצות מהנושא. לעומת זאת, יצרניות כמו Abit בונות לוחות שלמים לאובר קלוקרים, עם שעונים חיצוניים שמספקים נתונים על המערכת ומאפשרים ביצוע אובר קלוקינג בלחיצת כפתור.

הדרך הטובה ביותר לבדוק עד כמה תוכלו למתוח את המערכת שלכם היא לחפש בגוגל את שם לוח האם שלכם בתוספת הביטוי "Over clocked". בנוסף, ישנם לוחות אם ורכיבים שמסומן עליהם Over clocking ready, המצביע על כך כי הם מיועדים במיוחד לנושא זה.

- חיבורים נוספים: אם אתם זקוקים לכך, ישנם לוחות אם שמגיעים עם חיבורי בלו-טות', אינפרא אדום או SCSI מובנים. בנוסף, ניתן למצוא לוחות עם מספר גדול של חיבורי USB או Firewire.

- DualBIOS: עוד תוספת שמיועדת למי שאוהבים לשחק עם ההגדרות של המחשב שלהם. בלוחות אם תומכים קיים רכיב Bios נוסף, שמפעיל את המערכת במקרה שהראשי נפגע משדרוג לקוי או תאונה.

- S.M.A.R.T: ניהול חכם של דיסק קשיח. הפיצ'ר מאפשר (בדיסקים תומכים) לאתר מבעוד מועד שגיאות בדיסק ולהתריע במקרה של תקלות עתידיות.

- מדי טמפרטורה: בלוחות אם איכותיים ישנם מדי טמפרטורה הממוקמים באותם איזורים של הלוח הנוטים להתחממות. בעזרת תוכנה שמגיעה עם לוח האם ניתן לבדוק האם המחשב שלכם מתחמם יתר על המידה.

- Wake On LAN: פיצ'ר המאפשר להדליק את המחשב מרחוק, דרך הרשת.

- תוספות חיצוניות: כפי שכבר הזכרנו, ישנם לוחות אם שמגיעים עם מחוונים חיצוניים, וכל מיני גאדג'טים שמספקים לכם מידע על המערכת, התראות על מיילים וכדומה. ברוב המקרים מדובר בצעצועים נחמדים ולא יותר.

- מילים יפות: כל יצרנית דואגת להוסיף ללוח האם שלה טכנולוגיות פרי פיתוחה, בדרך כלל כאלו הכוללות את המילים "Guard", "MAX" או סימני קריאה. מכיוון שאין לכם שום דרך לבדוק את היעילות של הטכנולוגיות הללו, והאם הן בכלל פועלות, מה שקיבלתם הוא למעשה כמה באז וורדס יפים באנגלית.
 

איפה אתם הולכים לשים את לוח האם שלכם?

 
להשלמת המחשב שלכם חסרים עוד מספר פריטים: מסך, מקלדת, עכבר, רמקולים ומארז. אנחנו נתעכב במדריך הנוכחי רק על האחרון.

הפרמטר הראשון שחשוב בתחום המארזים הוא גודלם. מארזים מגיעים בשלושה גדלים טיפוסיים:

- Small form factor: מארזים קטנטנים, המיועדים למחשבי סלון מעוצבים או מערכות שולחניות שעוברות ממקום למקום (כמו מחשבים למסיבות רשת). מטבע הדברים, מארזים בגודל זה דורשים לוחות אם תואמים ומאוד מגבילים את המשתמש ביכולת השדרוג והקירור.

- Midtower: מארזים העומדים על צידם ומזכירים מגדל קטן (ומכאן שמם). אינם דורשים לוחות אם מיוחדים אך עדיין מגבילים את יכולת השדרוג והקירור שלכם. תמצאו אותם בעיקר במחשבים משרדיים.

- Full tower: מארזים הדומים למגדל. הגודל הנפוץ ביותר. כאן תוכלו לשדרג ולמלא את המארז במאווררים כאוות נפשכם.

במפרט לוח האם תמיד מצויין גודלו (תחת Form factor). כך תוכלו לוודא שהלוח אכן יתאים למארז. רוב המארזים מגיעים עם ספק כח מובנה. אל תתפשרו על ספק חלש מ-500 וואט. כאן תוכלו לחשב את צריכת החשמל המדוייקת של המערכת שלכם.

הנושא הבא שכדאי לשים לב אליו הוטא הנוחות: האם המארז קל לפתיחה? מה איכות הגימור? האם מחכים לכם במארז חלקי מתכת חשופים וחדים? בכל מקרה, אל תתפשרו על גישה נוחה בקדמת המארז לחיבורי ה-USB והאוזניות.

תחום חשוב במארזים הוא הקירור. רוב המארזים מגיעים עם שני מאווררים. בידקו שישנם פתחי כניסת אוויר בקדמת המארז ופתחים להוצאת האוויר בחלקו האחורי. ודאו שניתן לחבר לו מאווררים נוספים. מארזים גדולים במיוחד דורשים גם פתח ומאוורר ב"גג" המארז, בכדי לעודד סירקולציה של אוויר.

אם יש לכם כסף נוסף להוציא, תוכלו לדאוג גם לנושא הפיצ'רים והעיצוב. מארזים רבים מגיעים עם אורות לד צבעוניים, מסכים קטנים עם נתונים על המחשב ועיצובים מטורפים.
 

איזה לוח אם טוב יותר?

אם עקבתם אחר המדריך, צעד צעד, נמצא לפניכם המפרט המלא של המחשב שלכם. כל שנותר הוא לבחור מבין 2-3 לוחות אם שנותרו ברשימה. זה הזמן להדליק את גוגל, ולבדוק מה המומחים אומרים. כדאי לחפש ביקורות ("Review") ובדיקות ביצועים ("Benchmark"), בצירוף שם הדגם המלא שאתם מעוניינים לבדוק. זה גם זמן טוב לגלוש לאתר הבית של יצרנית לוח האם ולבדוק האם קיימת תמיכה בלינוקס, למי שזה חשוב לו.

ומה בנוגע לשם היצרנית? מדוע לא הזכרנו אותו עד עכשיו? הסיבה היא שלא ניתן לשפוט האם חברה מסוימת עדיפה תמיד על פני האחרת. מה גם שכמו בעולם המכוניות, גם עולם האלקטרוניקה מכיל את המיזוגים וחברות הבת שלו, כך שהשם שמוטבע על גבי האריזה לא תמיד יכול לספק נתונים כלשהם לגבי מי שיצר את מה שבתוכה.
 

מה לשאול את המוכר?

ישנן כמה שאלות חשובות שיש לשאול את המוכר לפני שאתם שולפים את כרטיס האשראי:

"האם כל הרכיבים שקניתי תואמים אחד לשני?"
גם אם על הנייר הזכרונות אמורים לעבוד טוב עם לוח האם, ושני כרטיסי המסך צריכים לתקתק ב-SLi באופן מושלם, תמיד יתכנו הפתעות. השאלה הזו תבטח אתכם במקרה שאכן יתברר שאחד הרכיבים לא תואם. כך תוכלו לגשת לחנות ולדרוש שיחליפו לכם אותו.

"מה האחריות על הרכיבים?"
נסו לקבל אחריות של 3 שנים. אל תתפשרו על פחות משנה.

"האם קיים דיל של מחשב שלם?"
ישנן חנויות המציעות הנחה של 5% עד 10% בקניית מחשב שלם, כשאתם יכולים לבחור לשנות את רוב הרכיבים שבו. בדקו האם קיים דיל דומה למחשב שבניתם לכם, או כזה שמאפשר לכם להחליף את הרכיבים שלו לאלו שאתם מעוניינים בהם, בכדי להנות מההנחה.

"כמה עולה הרכבת מחשב?"
לא חסרים אלו שנהנים מהרכבת המחשב שלהם. אם אתם מאלה שאין להם זמן או חוששים, בידקו כמה עולה ההרכבה. המחירים נעים בדרך כלל בין ה-150 ל-250 ש"ח. דרשו תקופת אחריות מורחבת אם החנות היא זו שמרכיבה בשבילכם את המערכת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by