ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קץ המיחשוב המודרני, צרות של עשירים, וביוב מקולקל 

קץ המיחשוב המודרני, צרות של עשירים, וביוב מקולקל

 
 
יוני  שדמי

חדשות ההיי-טק של השבוע: אינטל עושה קניות (ועושה קופה יפה בדרך), עוד באגים בחווה של דוד ביל גייטס, והלוחמה בטרור עוברת לארץ וירטואליה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

טכנולוגיה

ארנק אלקטרוני לכל פועל. ביל גייטס בתמונה עליזה במיוחד
 ארנק אלקטרוני לכל פועל. ביל גייטס בתמונה עליזה במיוחד   
``נשורת במשך חודשים``
כך מתאר האדם החשוב ביותר במאמצים העולמיים למנוע תקלות כתוצאה מבאג אלפיים את השפעותיו הצפויות של הבאג המיסטי. "כשהתאריך יתחלף לאחד בינואר, 2000, שום דבר מעניין לא יקרה", מאמין ברוס מקונל, מנהל מרכז הפעולה העולמי למניעת תקלות כתוצאה מבאג אלפיים, "ההשפעות תהיינה יותר בכיוון הכרוני ופחות בכיוון החמור."

"אם להשוות את הבאג לרעידת אדמה", הוסיף מקונל, "הרי שמדובר ברעידה בעוצמה של בין 2 בסולם ריכטר ל5 בסולם ריכטר. אך ההשוואה הזו אינה מוצלחת במיוחד, היות שרעידת אדמה פשוט מתרחשת ועוברת, ואילו תקלות כתוצאה מהבאג יקרו במשך חודשים." מקונל אומר שלהערכתו, יש סיכוי של 90 אחוז שהשירותים המודרניים החשובים ביותר - חשמל וטלקומוניקציה - יפעלו כשורה ברחבי העולם, מלבד ברוסיה ובאוקריאניה, שם הסיכוי עומד על שני שלישים בלבד.

(ניוז.קום)

כרטיס לכל פועל
יו"ר מיקרוסופט ביל גייטס אמר השבוע שהוא צופה שמאות חברות יאמצו בקרוב את טכנולוגיית הכרטיס החכם. מדובר בקונספט עב זקן, שמנסה מזה שנים לחדור לשוק ללא הצלחה מרובה - כרטיס פלסטיק דק שיכול לעשות כל מה שכרטיס אשראי לא יכול לעשות, מלתפוס את מקומה של תעודת הזהות ועד למיקרו-תשלומים, כל אותן הוצאות בנות דולרים בודדים ומטה שכרטיס אשראי לא יכול לעכל.

ההכרזה של גייטס, שמגיעה זמן קצר אחרי שגם אמריקן אקספרס הודיעה שתתחיל לשווק בקרוב כרטיס חכם, נוגעת בינתיים אך ורק ל16,000 עובדי הקמפוס המיקרוסופטי, אך אם ללמוד מניסיון העבר, מה שטוב בשביל בילי קשישא טוב גם בשביל שאר העולם.

(זי.די.אן.אן)

ארנק אלקטרוני: אולי הפעם?
עוד טכנולוגיה ששומעים עליה כבר מימי התחלת התאוצה ההיסטרית של מסחר אלקטרוני הרשת היא ארנק אלקטרוני. הארנק האלקטרוני החדש של מיקרוסופט, שמהווה תחליף למספר כרטיס האשראי שאיש לא שש להעביר ברשת, יהווה ניסיון נוסף לחטוף את הגביע הקדוש הזה.

בניגוד לארנקים האלקטרוניים של מתחרות כגון יאהו! ואי.או.אל מיקרוסופט מתכוונת שהארנק החדש, שיהווה חלק משירות "MSN passport", יאומץ על ידי משווקים רבים ככל האפשר ולא רק כחלק מרשת ,MSN וכך, מקווים במיקרוסופט, יהפוך לסטנדרט דה-פקטו בתחום.

(ניוז.קום)

 
רצים על הקצה
מדען בכיר באינטל, יצרנית המיקרו-מעבדים הגדולה בעולם, טוען שההתפתחות של שבבי הסיליקון שנמצאים בליבו של כל מחשב PC עומדת להגיע לקיצה. אחרי הדור הבא של השבבים, טען המדען פול פקאן במאמר במגזין "science", לא ניתן יהיה למזער את השבבים ולעשותם יעילים יותר, בגלל מגבלות פיסיות פשוטות. "זהו האתגר הגדול ביותר שעמד בפני תעשיית המוליכים למחצה מאז ומעולם", הדגיש.

מקורות רשמיים באינטל מיהרו לתקן ולטעון שמדובר בבעיה פתירה בהחלט, ושחוק מור, אותו הגה מייסד אינטל גורדון מור ולפיו כוחו של המחשב הביתי מכפיל את עצמו מדי 18 חודשיים, עדיין בתוקף. בכדי להתגבר על המיכשול יאלצו אנשי אינטל למצוא פתרונות תוכנה מקוריים, להשתמש בחומרים אלטרנטיביים ליצור השבבים, או לעבור לטכנולוגיות תת-מולקולריות עתידניות, שמאפשרות ייצור מעבדים זעירים אך יעילים בגודל ראש סיכה.

(נענע)

העכבר שרעד
עכבר חדש יצא החודש ממעבדות הממשק הבלתי-נלאות של חברת לוג`יטק, כשהפעם הייחוד הוא בטכנולוגיה דמויית "force-feedback". הטכנולוגיה, שמה בישראל "iFeel", מאפשרת "להרגיש" יישומים בעזרת העכבר: חטפת שלושה טילי בזוקה בקוויק? העכבר מביא לך אותה ברעידה מהגיהנום. נכסת לבריכה תת-קרקעית בטומב-ריידר? העכבר מוסיף התנגדות והופך להיות קשה לשליטה. אפשר לקבוע תחושות ספציפיות ליישומים מסוימים (זרימה לוורד, זעזועים לאקסל), ואפילו לאתרי אינטרנט. תענוג.

(זי.די.אן.אן)

חברות ישראליות ישתתפו בפיתוח הדור הבא של האינטרנט
חברות ההיי-טק הישראליות אורכית, באטמ, נטוויז וגילת ישתתפו בפיתוח הטכנולוגיות שיעמדו בחוד החנית של הדור הבא של האינטרנט. אורכית תפתח מערכות גישת רשת סופר-מתקדמות, באטמ ונטוויז יפתחו סוויץ` אינטרנט, וגילת תפתח רשת לווינים רב-ערוצית, כשכל המו"פ נעשה בשיתוף מלא עם חברות אמריקאיות. הפרויקטים נחשבים כמסוכנים במיוחד ובעלי סיכוי לא גבוה להחזר ההשקעה, אך מספיק שאחד מהם זוכה להצלחה, ולו חלקית, בכדי שההשקעה הכוללת על סך 13.4 מיליון דולר תניב רווחים.

(הארץ)
 
 
עוד באג באינטרנט אקספלורר
במה שהולך ומסתמן כטקס שבועי או חודשי, ההאקר הבולגרי גרגורי גונינסקי, שעשה לעצמו שם בינלאומי על ידי מציאת באגים במוצרים של מיקרוסופט, איתר באג נוסף באינטרנט אקספלורר. הפעם עלה גרגורי העיקש על חור באבטחה של הדפדפן, שמאפשר לבעלי אתרים לקרוא מסמכים שנמצאים על הכונן הקשיח של הגולשים, או להעמיד פנים של אתר ידוע ומוכר, לבקש את מספר הכרטיס האשראי של הגולש, ולשלוח את המספר לבעלי אתר אחר לגמרי.

מיקרוסופט הודיעה שהגרסה הבאה של הדפדפן תכיל "סתימה" של החור, ושבינתיים אפשר לגלוש בבטיחות על ידי ביטול הפעלת javascript בעת הגלישה.

(ווירד)

משרד התקשורת ינפיק רשיונות למתן שירותי אינטרנט בכבלים בשבועות הקרובים
כחלק מתהליך הרגולציה האיטי והמסובך של הפיכת שוק התקשורת הישראלי ממונופול מוחלט לשוק תחרותי מודרני ובריא, משרד התקשורת ינפיק בקרוב רשיונות להפעלת שירותי האינטרנט בידי הכבלים. אבל כמו תמיד בשוק הזה, לכל מטבע יש שתי צדדים ומעלה: בכירים בענף התקשורת אמרו ל"הארץ" כי מתן רשיונות תיפעול לכבלים בשלב זה ייתן להם יתרון לא הוגן על מפעילים אחרים. גם משרד האוצר ביקר את ההחלטה.

שר התקשורת בנימין בן אליעזר אמר בתשובה כי יש לזכור שהרישיונות יינתנו רק אם חברות הכבלים יעקבו אחרי שורה של תנאים וחוקים, וביניהם חוק אשר יכריח את הכבלים לתת לספקי אינטרנט גישה שווה לתשתית הכבלים, בדומה למצב היום עם תשתית בזק, כשכל מנוי מתחבר לאינטרנט דרך בזק, אך דרך ספק אינטרנט שונה.

(הארץ)

 

כלכלה

עשו קופה. דיאספיסי
 עשו קופה. דיאספיסי   
העסקה הגדולה ביותר בישראל בתחום ההיי-טק
חברת הענק אינטל רכשה השבוע את החברה הישראלית ,DSPC שמייצרת שבבים לטלפונים סלולאריים בתקנים אמריקנים ויפניים, בסכום צנוע של מיליארד ושש מאות מיליון דולר. מדובר, כאמור, בעסקה הגדולה ביותר שנחתמה אי פעם בהיי-טק הישראלי. מברוק.

אינטל, שעד כה לא הייתה שחקנית משמעותית בשוק הפיתוח הסלולארי, צפויה לנצל את פיתוחי DSPC בעיקר בתחום הסופר-חם של אינטרנט ומסחר אלקטרוני סלולארי.
 
מרגיש מאויים? לו גרטנר, יו``ר ונשיא אי.בי.אם
 מרגיש מאויים? לו גרטנר, יו``ר ונשיא אי.בי.אם   
צרות לענק הכחול
מניית IBM ספגה ירידות קשות השבוע, ונפלה לערך הנמוך ביותר מזה חודשים, וכאילו לא די בכך, הודיעה החברה גם על פיטורים המוניים של בין 5 ל10 אחוז מכוח העבודה הכולל, מה שמתרגם ל500 עד 1,000 משרות שיקוצצו ממחלקת הPC של החברה.

דיביזיית הPC העצומה של IBM ממשיכה לגרום הפסדים צורבים (טריליון דולר ב98`) לחברת הענק, ונראה שחלק ניכר מהעובדים הנאמנים במחלקת השיווק הנמרצת של החברה יאלצו לשאת בתוצאות. מכירות הPC של החברה נמצאות בירידה מתמדת, בין השאר גם בגלל באג אלפיים, שגורם לחברות רבות להוציא כסף על תיקון מחשבים ישנים ולא על רכישת מחשבים חדשים.

(יאהו! ניוז)

שלום, ביטחון וזכויות יוצרים
החברה הישראלית ,cSafe ששמה לה למטרה להגן על זכויות היוצרים של חברות סרטים, חברות דוגמנות, צלמים, או כל גוף אחר ששמירה על זכויות יוצרים של חומר גרפי ברשת צריכה לעמוד בראש מעייניו, השלימה השבוע גיוס הון פרטי.

Csafe גייסה 8.5 מיליון דולר, כשרוב הכסף מגיע מהמשקיעה הראשונית Israel Seed Partners ומשתי קרנות הון סיכון אמריקאי. שווי השוק של החברה, שגיוס ההון אמור לסייע לה לסיים את פיתוח המוצר ולהתחיל לשווק אותו לבעלי אתרים, עומד על 30 מיליון דולר.

(הארץ)

ספקולציות על שיתוף פעולה בין קומטאץ` למיקרוסופט
העיתון "גלובס" פירסם ידיעה לפיה ייתכן שהחברה הישראלית קומטאץ` ומיקרוסופט העולמית תשתפנה פעולה. קומטאץ` נוסדה ב91` במדגרה ישנה ליד מושב עין-ורד 91`, וכיום עיקר עיסוקה הוא כקבלנית משנה (אאוטסורסינג) של שירותי דואר אלקטרוני לארגונים גדולים. נראה שמיקרוסופט, שבבעלותה הוטמייל, שירות הדואר מבוסס הווב הפופולארי ביותר בעולם, הביעה התעניינות בשירותי החברה. בעקבות פירסום הידיעה זינקו מניות החברה ב41% בוול-סטריט, אם כי מאוחר יותר הן ירדו לרמות ריאליות יותר.

(גלובס)

 
תן לי קולה וחומוס עלא-כיפכפאק לפלאפון, בבקשה. נוקיה, בשיתוף עם אי.בי.אם
 תן לי קולה וחומוס עלא-כיפכפאק לפלאפון, בבקשה. נוקיה, בשיתוף עם אי.בי.אם   
יחד, כן קדימה יחד
IBM ונוקיה ישתפו פעולה ("ישלבו ידיים", כהגדרת מערכת השיווק המתוקה של הפרויקט) בהעברת מסחר אלקטרוני מבוסס אינטרנט מחוץ למחשב האישי ואל עזרים דיגיטליים ניידים ופלאפונים. ההכרזה על שיתוף פעולה באה אחרי שורה של יוזמות חדשות בנושא, מ"AOL Anywhere" המגלומני במקצת ועד לשיתוף הפעולה החדש והמעשי עד למאוד בין אמאזון לפאלם פיילוט.

"Wireless Application Protocol" ("WAP", מתערבים שוב אנשי השיווק, בניסיון הירואי להפוך הגדרה טכנית מסובכת למשהו מגניב מעט יותר) הוא סטנדרט טלה-קומוניקציה חדש שיאפשר לפלאפונים לתקשר ישירות עם אתרי אינטרנט ולגלוש בהם כדפדפן לכל דבר, תוך הוספת אפליקציות מסחר אלקטרוני. עוד דרך חדשה לבזבז כסף.

(ניוז.קום)

אינטל הרוויחה פחות מהצפוי

קשה, קשה היה לעמוד במראות המזעזעים, עת התברר שקונגלומרט המיקרו-מעבדים אינטל החמיץ את תחזיות האנאליסטים והרוויח פחות מן הצפוי. הירידה באה כתוצאה מכמה גורמים, ובכללם המשך הירידה של מחיר הPC הממוצע, עיכוב בייצור שבבים, ועלייה מסוימת בעלות ייצור השבבים. החברה הרוויחה ברבעון השלישי 7.33 טריליון דולר בלבד, בעוד הרווח הנקי עומד על 1.5 טריליון.

(ניוז.קום)

זה זכות לתת שירות - בזול?
בעקבות המחאה הציבורית והשביתה, בזק מציעה הצעה תמחור חדשה למשרד התקשורת, לפיה תעריפי שיחות הטלפון לגלישה באינטרנט יעברו רפורמה משמעותית.

לפי התוכנית, שעדיין טעונה את אישור משרד התקשורת, בזק תגבה תשלום חודשי קבוע מהמשתמשים, ובתמורה תאפשר להם לגלוש ללא הגבלה בין השעות שש בערב לשמונה בבוקר. יש לזכור שדני רוזן, מנכ"ל משרד התקשורת, התנגד בעבר בחריפות להפרדה בין שיחות רגילות לבין שיחות אינטרנט.

(נענע)

 

תרבות

אין מים, אין רמזורים, אין ניקוז ביוב אבל יש מסע פרסום. ברק מרגיע
 אין מים, אין רמזורים, אין ניקוז ביוב אבל יש מסע פרסום. ברק מרגיע   
ככה ככה
נטאייד, האירוע הגדול ביותר ששודר בהיסטוריה של האינטרנט, היה בחציו הצלחה ובחציו כישלון. שלושה מופעי רוק פילנטרופיים שודרו במסגרת האירוע, מז`נווה, ניו-יורק ולונדון, כשהתוכנית היא שתרומות של צופים מרחבי האינטרנט יועברו לסיוע לנזקקים וחלכאים ברחבי העולם.

1,500 שרתים ב90 מיקומים גיאוגרפיים שונים לא עמדו בעומס האדיר שמיליוני המשתמשים שהתנפלו על השידור החי גרמו. רבים ראו תמונות וידיאו מטושטשות וקול מקוטע, אחרים קלטו את הקול בלבד, ורבבות נוספות לא זכו לראות או לשמוע כלל.

הרווחים מהאירוע היו גבוהים, אך לא מעבר לציפיות. מספרים מדויקים לא פורסמו, אך נראה שמדובר בכמה מיליוני דולרים, אחרי ניכוי ההוצאות האדירות (הפקת האירוע בלונדון בלבד עלתה ארבע מיליון דולר).

(זי.די.אן.אן)

בילאדי-בילאדי.ps
הפלסטינאים הכריזו על מדינה דה-פקטו ברשת, באישור וועדת הסטטיסטיקה של האו"ם. מעתה, כל כתובות אתרי האינטרנט והדואר האלקטרוני של הרשות יקבלו את הסיומת ".ps" לציון "Palestinian state", או מדינה פלסטינאית.

עד כה, כתובות מהגדה ומהשטחים היו תחת הסיומת ".wg", ראש תיבות של "West bank", הגדה המערבית, ו"gaza", עזה. "זהו סימן ראשון לכיוון כינונה של מדינה פלסטינאית עצמאית", טען סגן שר התיכנון הפלסטינאי, אניס אל-קאק.

(נענע)


סייבר שב``כ
ישראל וארה"ב ישתפו פעולה במלחמה נגד הסייבר-טרור. הוועדה המשותפת למלחמה בטרור, שדנה עד כה אך ורק בטרור קונבנציונלי, תתחיל להלחם גם בסוגים מתוחכמים יותר ומאיימים לא פחות של טרור - טרור כימי, ביולוגי, ווירטואלי.

על אף שטרם נעשה ניסיון לבצע סייבר פיגוע רציני ורחב היקף, ארצות הברית כבר מוכנה היטב, עם ה"מרכז להגנה על תשתיות לאומיות", שנועד להכין את ארצות הברית לעידן של לוחמה וירטואלית. בראש המרכז לשיתוף הפעולה יעמדו מאיר דגן, ראש המטה למלחמה בטרור, ומתאם המלחמה בטרור במחלקת המדינה, מייקל שיהאן.

(הארץ)
 
בליץ של פרסום ,Y2K הרשויות המקומיות לא מוכנות
משרד ראש הממשלה פתח אתמול במסע הרגעה כלל-ארצי בכל הנוגע לבאג אלפיים. חיים רמון, יוזם מסע הפרסום, שעלותו 1.5 מיליון דולר ויתמקד בפירסום מודעות בעיתונים וחלוקת עלוני הסברה, טען כי ישראל ערוכה לבאג אלפיים, גם אם צפויים שיבושים קלים.

יוסי קוצ`יק, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, פירט את רמת המוכנות של משרדיי הממשלה השונים, כשנראה שהמצב החמור ביותר קיים במשרד הפנים וברשויות המקומיות, שבאחריותן מערכות קריטיות כגון ביוב, מים ורמזורים.

(הארץ)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by