ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלוח אם למחשב שלם 

מלוח אם למחשב שלם

 
 
ניצן וידנפלד

מפחדים להרכיב מפרט למחשב במו ידיכם? אין שום סיבה. פשוט תתחילו בלוח האם, כל השאר כבר יבוא מעצמו. ניצן וידנפלד מסביר איך עושים את זה (חלק ראשון)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוח האם, בעיני רבים, הוא רכיב מסתורי משהו. הוא לא מדפיס, לא מחשב, לא מציג תמונה ולא יוצר סאונד. הוא סתם נמצא שם, מחובר בכבלים לכל שאר מרכיבי המחשב. יתכן שזו הסיבה שהשיטה הרווחת לקניית לוח אם היא להחליט קודם כל איזה כרטיס גרפי, דיסק קשיח ומעבד לרכוש, ואז לבחור לוח אם שמתאים לכל מה שבחרנו ולכסף שנשאר בכיס.

האמת היא שלוח האם הוא קצת כמו מפקד-על בצבא: הוא לא הורג אף אחד ולא עושה שמירות, אבל החלטה שגויה שלו תמוטט את כל המערכת. זו הסיבה שכשאתם בוחרים רכיבים למחשב חדש, לוח האם הוא הרכיב שהכי ראוי לתשומת הלב שלכם.

משום שלוח האם קשור לכל הרכיבים במחשב, תהליך הבחירה שלו הוא גם דרך מצויינת לקביעת התצורה של המחשב כולו: מעין רשימת מלאי, שאם תעברו עליה צעד צעד, תקבלו מחשב שלם שכל חלקיו תואמים אחד לשני.
 

איך קוראים את זה?

 
במדריך שלפניכם אנחנו נדמה תהליך קניה של לוח אם, ובניית מחשב מסביבו. לכל שלב צורפה תמונת מסך מתוך מפרט של לוח אם, בסגנון שתתקלו בו ברוב חנויות המחשבים (המקוונות והרגילות).

בכל שלב אנחנו נתעכב על הפרטים החשובים במפרט: למה יש לשים לב בזמן קניית לוח אם וגם בזמן בניית מערכת מחשב שלמה.
 

איך קונים לוח אם?

מכיוון שלוחות אם באים באין סוף צורות וצבעים, אנחנו נבחר בשיטת האלמיניציה. היות ואנחנו משתמשים בלוח האם כבסיס לרכישת רכיבים אחרים, נתחיל בחנות המחשבים שאנחנו מתכוונים לבצע ממנה את הרכישה. אם אין כזאת, פשוט בחרו חנות אקראית, רק בשביל להתרשם מרשימת לוחות האם. לאחר מכן תוכלו כמובן לבצע את הרכישה עצמה היכן שאתם רוצים.

אנחנו נפתח את רשימת לוחות האם שהחנות מציעה, ונפסול בכל שלב את הלוחות שלא מתאימים לבחירה שלנו. בסופו של דבר נקבל לוח אחד מנצח.
 
 

איזה מעבד יתאים לכם?

התושבת היא הפרט הראשון שמצוין
 התושבת היא הפרט הראשון שמצוין   
הסימון הראשון בדף שלכם, התחנה הראשונה בדרך למחשב השלם (או לפחות ללוח האם), היא כמובן המעבד. משום שרוב המעבדים שונים פיזית האחד מהשני, לכל אחד מהם קיימת תושבת (Socket) יחודית לו על גבי לוח האם, שאליה הוא נכנס. זו החלוקה הראשונה בין לוחות האם שיכולים לעניין אתכם לבין אלו שניתן לפסול כבר עכשיו – אם התושבת לא מתאימה למעבד שבחרתם, אין לכם בכלל מה לשקול את לוח האם.

התושבות מצויינות ע"י האות S או המילה Socket ולאחריהן צירוף של שלוש ספרות ואותיות (939, 775, 478, AM2 וכדומה).
 
עדיין לא בחרתם מעבד? מכיוון שאנחנו מאמינים שתהליך בחירת לוח האם הוא מורה דרך טוב לעיצוב המחשב כולו, אנחנו נתעכב מעט בנושא. מי שכבר יודע איזה מעבד הוא רוכש, מוזמן לדלג לסעיף הבא. אנחנו נתעכב בעיקר על שיטות הסימון של המעבדים, ה"שפה" שבה משתמשות החברות בכדי לתאר אותם. מטבע הדברים, לא ניכנס להבדלים המדוייקים בין האחד לשני.

שתי החברות העיקריות שמייצרות מעבדים לשימוש בית הן אינטל ו-AMD. שתיהן אמריקאיות, שתיהן עושות כל מאמץ בכדי לבלבל את הלקוחות שלהן ושתיהן מצויות כרגע בקרב מחירים קטלני. לכן לא ניתן להצביע בבירור מי זולה או כדאית יותר.
 
אינטל זנחה את שיטת סימון המעבדים הישנה שלה, שבה פשוט ציינה את מהירות המעבד (למשל, "מעבד P4 3GHz") והחליטה לקבץ את המעבדים הביתיים שלה בחמש משפחות, המסומנות על ידי 3 או 4 ספרות:

• סלרון (3xx): מעבדים אלו תוכננו למערכות בעלות נמוכה, והביצועים שלהם בהתאם.
• פנטיום 4 (5xx): ההזדמנות האחרונה שלכם לרכוש מעבדי 32 ביט של אינטל. הם מהירים וחזקים מהסלרון, אבל סדרת מעבדי ה-64 ביט דוחקת אותם הצידה במהירות.
• פנטיום 4 EM64T שמסומן כ-(6xx): תומכים בעיבוד 64 ביט. למרות שכיום אין ישומים ביתיים שדורשים זאת, זה הכיוון הכללי שאליו נעה התעשיה כולה, וכדאי לקחת זאת בחשבון כבר היום.
• פנטיום 4 Extreme Edition שמסומן כ-(8xx) ופנטיום D שמסומן כ-(8xx ו-9xx): סדרת הליבה הכפולה. כל מעבד ממשפחה זו מורכב משני מעבדים מטיפוס 6xx באריזה אחת.
• Core 2 Duo שמסומן כ-(x6xxx): המשפחה החדשה של אינטל, שהוכרזה בסוף יולי השנה. מיועדת למחשבי משחקים, עיבוד תמונה ושאר משימות כבדות. גם כאן מדובר במעבדי ליבה כפולה, אבל בטכנולוגיה מתקדמת מזו של המשפחות הקודמות. אינטל טוענת שמשפחת מעבדים זו מציגה שיפור של 40% בביצועים לעומת מעבדים מקבילים מהמשפחות הקודמות, וצריכת חשמל נמוכה ב-40%. כך ניתן לבנות מערכת מחשב שקטה ויציבה.

שתי הספרות האחרונות מייצגות את מהירות השעון היחסית של המעבד. כך, מעבד Pentium D 820 הוא מעבד 64 ביט בעל ליבה כפולה, האיטי מ-Pentium D 945, אבל אין לכם דרך לדעת את מהירות השעון האמיתית מהנתונים הללו בלבד .

מה שאינטל מנסה להסביר לנו, הוא שמהירות המעבד היא לא הפרמטר החשוב היום. והיא צודקת - מעבדי ה-Core 2 Duo עובדים במהירויות שעון לא מרשימות לחלוטין. אם אתם עדיין מעוניינים לדעת את מהירות השעון של המעבד, תוכלו לשאול את גוגל, או את המוכר בחנות.
 
ל-AMD יש שיטת מספור יוצאת דופן. החברה מבססת את שם המעבדים שלה לא על מהירות השעון שלהם, אלא על מהירות השעון של מעבד אינטל שמספק ביצועים שווים. כך, מעבד Athlon 3000 רץ למעשה במהירות של 2.16GHz, אבל מקביל בביצועיו למעבד אינטל במהירות שעון של 3GHz.

החברה מציעה למשתמש הביתי שלוש משפחות מעבדים:

• Sempron: התשובה של AMD למעבדי הסלרון: עלות נמוכה וביצועים לא מזהירים.
• Athlon 64: מעבדי המיינסטרים של החברה. תומכים ב-64 ביט. אם החלטתם לבחור במעבד מהסוג הזה, הקפידו לרכוש את הגירסה שלו שמשתמשת בתושבת מסוג 939, ולא את האפשרות השניה.
• Athlon 64 FX: גירסה המיועדת לשחקני מחשב ומשתמשים מתקדמים. מכילה זיכרון מטמון מוגדל ונוחה יותר לביצוע אובר קלוקינג.
• Athlon 64 X2: מעבדים בעלי ליבה כפולה. הייחוד שלהם לעומת מעבדי הליבה הכפולה של אינטל הוא שהם לא דורשים ערכת שבבים מיוחדת, ולכן ניתן להשתמש בהם לשדרוג מערכות ליבה יחידה, בעלות תושבת תואמת.
 

איזה צ'יפסט אתם צריכים?

 
אם כבר הזכרנו את הנושא, כדאי שנתעכב עליו מעט. ערכת השבבים (צ'יפסט – Chipset) היא אוסף של שבבים, שמחברים בין המעבד המרכזי לכל שאר הרכיבים. לפי כך, הצ'יפסט משפיע על כל שאר הבחירות שלכם: סוג הזיכרון שתוכלו לשים במחשב, חיבור הדיסק הקשיח, כרטיס הווידאו וכדומה. ערכת השבבים לא מחויבת להגיע מאותה החברה כמו לוח האם (למעשה, ברוב המקרים מדובר בחברות שונות), וקיים היצע עצום של לוחות אם, מתוצרות שונות, לכל צ'יפסט.
 
גם גיקים כבדים ביותר לא זוכרים את רשימת כל ערכות השבבים והתכונות של כל אחת, וגם אין ממש סיבה לנסות לזכור – כל הפרטים החשובים רשומים במפרט לוח האם. למה שתרצו בכל זאת להתעכב בנושא ערכת השבבים? יכולות להיות לכך שתי סיבות:
- אם המפרט של לוח האם שאתם שוקלים לרכוש לא מפורט מספיק, או שחלק מהנתונים נראים לכם חשודים, תמיד תוכלו לבדוק האם ערכת השבבים המדוברת אכן תומכת בפיצ'רים המפורטים או אלו שאתם מחפשים. מקומות טוב לאתר בהם תכונות של מפרטים הם וויקיפדיה וגוגל, כמובן.
- ישנם כאלה המחפשים צ'יפסט ספציפי בגלל תכונות מיוחדות שלו או בגלל שם טוב שיצא לו.
אם שתי הסיבות הללו לא נוגעות לכם, אתם יכולים לדלג לשלב הבא.
 

איזה סוג זיכרון מתאים לכם?

 
עד עתה, צמצמנו את רשימת לוחות האם בעיקר על פי תכונות המעבד. רכיב חשוב נוסף במחשב הוא כמובן הזיכרון. סוג הזיכרון שתוכלו לשים במערכת שלכם מושפע מהבחירות הקודמות שביצעתם ומסוג לוח האם שאתם עומדים לרכוש. מומלץ כמובן לרכוש את הזיכרון המהיר ביותר שאתם יכולים להרשות לעצמכם, ולוח אם שתומך בו (סביר להניח שהזיכרון לא ימשיך איתכם למחשב הבא ולכן אין סיבה לרכוש סוג מהיר מזה שלוח האם תומך בו).
 
ישנן כיום שתי משפחות עיקריות של זכרונות: DDR ו-DDR2. הראשונה היא טכנולוגיה שמגיעה אל קיצה, ולכן מומלץ מאוד לרכוש זכרונות ולוח אם תומכי DDR2, מה גם שלוחות אם מיושנים תומכי DDR בדרך כלל חסרים תכונות מתקדמות.

למרות זאת, אם אתם מתכננים מערכת זולה במיוחד, יתכן שתרצו לבחור בכל זאת באופציה המיושנת, שתוזיל גם את עלות לוח האם. גם כאן, היצרניות לא מקלות עלינו את החיים בשיטת הסימון של הזכרונות.

DDR: עם צאת זכרונות ה-DDR לשוק, החליטו החברות ש"המספרים פשוט לא נראים טוב מספיק". לכן, במקום לציין את מהירות הפעולה של רכיב הזיכרון הן נתנו לרכיבים שלהם שמות עם מספרים "שנראים טוב" (הטענה הרישמית היא שמספרים אלו מייצגים את מהירות העברת המידע, אבל זה פשוט שקר גס).
 
סימוני מהירויות
מהירות
סימון
200MHz
PC1600
266MHz
PC2100
333MHz
PC2700
400MHz
PC3200
434MHz
PC3500
466MHz
PC3700
500MHz
PC4000
525MHz
PC4200
 
DDR2: במשפחות המעבדים המיושנות לא תראו הבדלים בביצועים בין DDR ל-DDR2, אבל ככל שמתקדמים בעץ הטכנולוגיה, הזכרונות החדשים מפגינים יותר מיכולותיהם. עם המעבר ל-DDR2, חזרו כמעט כל היצרניות לשיטת המספור על פי המהירות. כיום קיימים זכרונות מסוג זה במהירויות 400,533,667 ו-800 מגה הרץ. הנה החלוקה לפי שיטת המספור הישנה, שעדין מופיעה לפעמים:
 
סימוני מהירויות DDR II
מהירות
סימון
400MHz
PC2-3200
533MHz
PC2-4200
667MHz
PC2-5300
800MHz
PC2-6400
 
לאחר שבחרתם את סוג הזכרונות שאתם מעוניינים בהם, מחקו מהרשימה שלכם את כל הלוחות שאינם תומכים בהם. חשוב לשים לב: לפני שאתם רוכשים את הזכרונות עצמם, מומלץ לגלוש לאתר יצרנית לוח האם ולבדוק את רשימת יצרניות הזיכרון המומלצות שלה. מדובר ברשימה של יצרניות זכרונות שהמוצרים שלהן נבדקו ונמצאו מתאימים ללוח האם. למרות שיתכן שמדובר סתם באקט שיווקי, עדיין מומלץ לקנות רק זכרונות שמופיעים ברשימה ולא לקחת את הסיכון.

משתמשים מתקדמים:
כל רכיבי הזיכרון במערכות הביתיות הם מהסוג הפשוט והזול, הקרוי גם "Un-Buffered non-ECC". בעולם הזכרונות קיימים פיצ'רים מיוחדים למערכות של שרתים גדולים או שמיועדות לעריכת וידאו. למי שמתכוון להיכנס לתחומים אלה, מומלץ לשקול אותם:
ECC memory: בזכרונות שתומכים בפיצ'ר זה הוסף מנגנון לאיתור שגיאות ותיקונן, המבטיח שהנתונים שאיכסנתם בזיכרון הם גם אלה שתקבלו כשתשלפו אותם.
Buffered memory: במחשבים עם כמויות גדולות של זיכרון עולה גם המעמסה החשמלית על רכביבי הזיכרון. זיכרונות מסוג זה מסוגלים לעמוד בה, ולכן הם עמידים ואמינים יותר. תופעת לוואי לא רצויה היא שהם גם איטיים יותר מזכרונות מקבילים.

ואם כבר דיברנו על מערכות עם כמויות גדולות של זיכרון, כדאי להזכיר שרוב לוחות האם הביתיים מוגבלים לעד 4 ג'יגה של זיכרון. כרגע לא נראית באופק הסיבה לחצות את הרף הזה, אבל שוב, מי שזקוק ליותר, כדאי שיבדוק אם לוח האם תומך בכך.
 
במדריך הבא נדבר על סוגי חיבורים, פיצ'רים ומה צריך לשאול את המוכר בכדי לבטח את עצמכם נגד טעויות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by