ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: מציצים לכם 

השבוע ברשת: מציצים לכם

 
 
רוני שני

האם עיריית רחובות תצפה בכם מתמזמזים על הספסל? מרצ נלחמת בשיתוף הקבצים, מיהו האומן שמוכן שמוכן שתורידו את האלבום שלו בחינם, תוכנת שיתוף קבצים חסינה מתביעות. וגם: ויכוח מקוון בשאלה האם עולם מצלמות הרשת משול לזנות וירטואלית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אח גדול צופה בך. מצלמת מעקב
 אח גדול צופה בך. מצלמת מעקב   
הדבר הכי מסעיר שקרה השבוע בארץ בתחום הטכנולוגיה התרחש מחוץ לרשת: עיריית רחובות החלה בניסוי שתוצאותיו עלולות לשנות את חיינו, לא פחות. שני גנים ציבוריים בעיר חוברו למצלמות ומערכת כריזה. המצלמות מעבירות במשך 24 שעות ביממה את הנעשה בגנים למוקד העירוני, על מנת שבמקרים של ונדליזם או אלימות יוכלו המוקדנים לכרוז למעורבים ולהורות להם לחדול. במידה ולא, תוזנק למקום ניידת של הפיקוח העירוני.

מצד אחד, צודק ראש העיר שטוען כי הגנים הציבוריים בעיר מהווים יעד נוח לוונדלים ועבריינים קטנים וגדולים, שמטרידים את השכנים, גורמים נזק לרכוש ואף נוקטים בפעולות אלימות יותר. לדבריו, המצלמות ומערכת הכריזה יאפשרו לרשויות "להיות גורם מרתיע מיידי". מצד שני, מדובר באיום מוחשי וחסר תקדים על הפרטיות שלנו - להזכירכם, בני אדם ואזרחים ולא צרכנים או משתמשים. המוקדן התורן יוכל לראות אתכם מעודדים את הכלב להשתין כבר כדי שתוכלו לשוב הביתה, יעקבו אחרי הספר שאתם קוראים על ספסל או יהנו לצפות בזוגות צעירים שיבחרו להתגפף דווקא בחסות הטבע העירוני. סליחה על הביטוי, אבל זה נשמע כמו חרא תסריט, שמישהו חייב לשכתב אותו ומהר.

אחרי הכל, פרטיות היא עניין כל כך רגיש, שיש לשקול ב-19 עיניים כל הפרה אפשרית שלו, בעיקר אם יש לה חלופה פולשנית פחות. AOL, זו שהתנדבה לחשוף את שאילתות החיפוש של 650,000 גולשיה, למדה זאת בדרך הקשה והיא מנסה כעת למזער נזקים באמצעות פיטורים של האחראים לכך שהמידע הגיע לרשת. מזל שברשת, בניגוד לרחובות, עוד יש דרך להתחבא. אחת מן הדרכים הללו היא להשתמש ב-Palary,דפדפן Ajax חדש שמאפשר לגלוש בפרטיות מבלי להותיר עקבות או למסור מידע בעת הגלישה.
 

מקלקלים את חגיגית שיתוף הקבצים

גנבו סרט זה
 גנבו סרט זה   
• בשבוע שעבר הגישה מרצ (המפלגה שחרטה על דגלה את נושא זכויות האדם) הצעת חוק שעניינה מלחמה בשיתוף קבצים מוגנים בזכויות יוצרים באינטרנט. עו"ד יורם ליכטנשטיין סבור שמדובר באחת ההצעות המוזרות והמסוכנות שעלו על שולחנה של ועדת הכלכלה בזמן האחרון, וגם עו"ד אודיה קגן לא ממש תומכת בלהט בניסוח הנוכחי. רק יהונתן קלינגר מצליח למצוא נקודה אופטימית ב"הצעה, הפגומה מבחינה עקרונית והמופרזת מבחינה מעשית": פריחה בשימוש ב-CC.

• אולי הוא צודק, כי בזמן שהשמאלנים יפי הנפש לשעבר רוצים "לסגור את האינטרנט", נמרוד לב וההרכב שלו (RBS) שיחררו לרשת את האלבום הראשון שלהם בעברית ברשיון החופשי Creative Commons. בפועל, זה אומר שלא רק שמומלץ להוריד אותו, אלא גם לצרוב, להפיץ ולייצר ממנו רמיקסים מבלי לבקש רשות מאף אחד. בנוסף, האלבום לא ימכר בחנויות התקליטים, אלא יופץ אך ורק ברשת.

• בשבדיה המצב בעייתי קצת יותר. השבוע הורשע צעיר בן 28 באשמת הפצת סרט שוודי באמצעות תוכנות שיתוף קבצים ונקנס בסכום של כ-2,000 דולר. נראה כי זו אולי ההרשעה הראשונה אבל בהחלט לא האחרונה. אם אתם רוצים להעמיק חקור במלחמה העקרונית בין חברות המדיה וארגוני זכויות האדם - הורידו את Steal This Film, סרט דוקומנטרי ראשון מסוגו שחלקו הראשון מתעד את האירועים שהתרחשו בשטוקהולם בקיץ הזה.
 
אל תורידו שיר זה. אל "המוזר" ינקוביץ'
 אל תורידו שיר זה. אל "המוזר" ינקוביץ'   
• כדי להימנע מתביעות אפשריות הורידו את OFF System, תוכנת P2P חדשה ו"חסינת תביעות" שפיתח ארגון בשם קואליציית ההאקרים. התוכנה עובדת כך שהקבצים האסורים מחולקים למעין בלוקים קטנים ומוצפנים, בשיטה מתמטית סבוכה למדי, ולכן כל בלוק לבדו אינו מפר זכויות יוצרים. אפשר גם להוריד את AllPeers, תוסף שיתוף קבצים לפיירפוקס שהעולם מחכה לו בכליון עיניים כבר חודשים. בקרוב אצלכם.

• לזמר המחאה אל ינקוביץ' שוב נמאס מחברות המוזיקה, ולכן הוא מקדיש להן שיר: Don't Download This Song. המילים הלעגניות גורסות כי הורדת קבצים תותיר בכם צלקת תמידית ותדרדר אתכם לשוד ודריסת פעוטות. הורידו, שננו וצפו בקליפ.

• גם בוב דילן לא מבין מה רוצות חברות המוזיקה, אחרי הכל "ב-20 השנים האחרונות לא הופק שום אלבום באיכות ראויה....למה שלא יורידו מוזיקה בחינם? הרי התקליטורים ממילא לא שווים שום דבר ונשמעים נורא...". כמותו גם ג'ון פרי בארלו, שחיבר מילים לשירים של להקת הגרייטפול דד והקים את ה-EFF (ארגון להגנה על זכויות האזרח בעולם הדיגיטלי). באתר ה-BBC תמצאו את עיקרי הטענות שהשמיע בדיון בו הוא מתעמת עם דן גליקמן, נשיא MPAA.
 
 
השמרו מסקרים
 השמרו מסקרים   
• לא מפתיע ש-MPAA ו-RIAA מעדיפות כמו תמיד, לנקוט בשיטות סובייטיות במקום להתמודד עם הטענות באופן ענייני (או לחילופין, להתמודד עם המציאות בצורה הגיונית, כמו רשתות הטלוויזיה). MPAA הקימה השבוע פורום מחקר, שיעקוב אחר ההרגלים, הטעמים וההעדפות של חובבי סרטים. כמו בכל תעלול שיווקי, גם הכלי הזה יספק מסקנות התואמות את צרכי הגוף שהגה אותו. בקיצור, הישמרו מסקרים.

השיטה של RIAA, לעומת זאת, היא לא רק סובייטית, אלא גם פתטית. ארגון תעשיית התקליטים הפיק את הסרט Campus Downloads, יצירה קולנועית מגוחכת שתכליתה להפחיד סטודנטים שמשתפים קבצים, ומככב בה בחור שחזר בתשובה לאחר שנתבע על ידי ה-FBI באשמת הפצה פיראטית מוקדמת של מוזיקה.

• דרור לירן, המנכ"ל החדש של בלוקבאסטר, בחר אמנם ללכת בדרך האמריקנית, אבל החיקוי הישראלי הזה פשוט מעליב את האינטליגנציה שלנו: "שוק הכרמל, תחנה מרכזית, שווקים נודדים ושווקים נייחים - בכל אלה מוכרים סרטים חדשים בעשרה שקלים עם אריזה מזויפת והכל ...הם מחזיקים 60% מהשוק ...אך משום מה בית המשפט תמיד מקל עם הרמאים ...אחת ההצלחות היתה שהבאנו לסגירה של ארבעה אתרים ישראלים להורדת סרטים ואנחנו מקווים שיהיה שינוי בחקיקה". הבנתם? אנחנו לא מסוגלים להילחם בסוחרים שמאיימים עלינו, ולכן נדפוק את האזרח הקטן שמוריד סרט באינטרנט. הגיוני לא?
 

עוד חדשות

נאמנותי תמורת גלידה. הגלידה של גוגל
 נאמנותי תמורת גלידה. הגלידה של גוגל   
גוגל, שאסרה לאחרונה על העולם להשתמש בפועל "לגגל" (סקובל טוען שהכל יחסי ציבור), ביצעה בשבועיים האחרונים סדרה של השקות והכרזות:

1. היא השיקה שירות סטטיסטיקה חדש שמציג את רשימת השירים הפופולריים ביותר בקרב משתמשי Google Talk.

2. רכשה את Neven Vision, המתמחה בזיהוי תמונה וזיהוי תווי פנים (כמו Riya). הטכנולוגיה תשולב במנוע חיפוש התמונות והווידאו של החברה.

3. פתחה מחדש את Writely, מעבד תמלילים מקוון חינמי שמתפקד כתחליף ל-Word של מיקרוסופט.

4. פתחה מחדש את Google Analytics, שירות הסטטיסטיקה שהיא מציעה לבעלי אתרים.

• חוץ מזה, יש לה שיטות יצירתיות למדי לגייס עובדים חדשים ולעורר קנאה במתחרים. היא טרחה ויצרה העתק של גשר הפיקוד המיתולוגי של האנטרפרייז בכנס מסע בין כוכבים, שישמש כאמצעי לגיוס כוח אדם. ב-Crunchnotes חטפו עצבים על הזחיחות של החברה, שחושבת שתוכל לזכות בנאמנות מצד עובדיה באמצעות גלידה.

• ואם אתם רוצים להרוויח קצת מהתאגיד שמתפרנס מהעובדה שהאדם הוא חיה שכל הזמן שואלת שאלות, שחקו ב-The Adsense Game, שיסביר לכם איך לעשות כסף מהמודעות של גוגל.

• יש מי שהחליט לא לנסות אפילו וישר הכריז על כניעה: אתר Kiko, שהציע שירות לוח שנה/יומן מקוון, הדומה ל-Calendar של גוגל. אנשי Kiko הכריזו על סגירת המיזם וניסו למכור אותו במכרז ב-eBay. למה? כי לדברי הבלוגר פול גראהם, גוגל היא המיקרוסופט החדשה ולכן יש להימנע מעימות איתה בכל מחיר. סקוט קארפ מסכים עם הקביעה הראשונית אבל חולק על המסקנה שגוגל תמיד תנצח. ויכוח מעניין.

• אפל ניסתה אף היא לנקוט בשיטות דומות, ושלחה מכתבי איום לחברות שהשתמשו במילה Pod במוצריהן. עדיין לא ברור עד כמה היא תצליח במאבקה, אבל הכתמים על תדמיתה הבוהקת של יצרנית המקינטוש ממשיכים להיערם.
 
פינגווין בקיץ. אוגוסט פינגווין
 פינגווין בקיץ. אוגוסט פינגווין   
אדר בילתה בכנס "אוגוסט פינגווין 2006" של עמותת המקור ואיגוד האינטרנט הישראלי, שהפעם אירח פחות משתתפים ואופיין באווירה רצינית מהרגיל. היא מספרת על הנסיונות המפרכים שעושים הפעילים כדי להחדיר את הקוד הפתוח בכלל ואת לינוקס בפרט למערכת החינוך המקרטעת שלנו. כישלונם עד כה ממחיש מדוע יש צורך ביוזמות כמו זו של הפורום לחופש אונליין, שפנה במכתב לחשב הכללי בבקשה שיחדול ממתן פטור ממכרזים ממשלתיים למיקרוסופט.

• ממשלת ישראל אינה היחידה שהולכת בלי אבל צועקת "עם". גם IBM מנסה להרוויח פרסומת חיובית מהתמיכה בלינוקס באמצעות פיזור הצהרות שווא אודות מחשב נייד מסדרת ThinkPad שיגיע עם סוזה מותקנת מראש.
 

קטנות

GigaOm. תמונת מסך
 GigaOm. תמונת מסך   
• עדי עליה ("ברכה גולשת") מתגוששת ב-ynet עם גלעד פדבה, שהשווה את עולם מצלמות הרשת לזנות וירטואלית. "מילא הטענות האוויליות של פדבה, שמקדם באמצעות הכתבה איזשהו קורס שהוא מעביר ...הדבר הבאמת איום בכתבה הוא שאין בה אפילו משפט אחד חיובי כלפי סקס, אנשים שעושים סקס, שאוהבים סקס או מרוויחים ממנו את פרנסתם". שווה קריאה.

• במלאת חמש שנים לישראבלוג, יריב חבוט מסכם את המהפכה שחולל ומודה שליבו לא ישבר אם יימצא קונה מתאים לבייבי שלו.

• חנן כהן מקפיא את וובסטר (מאגר RSS של מאות בלוגים ישראליים עצמאיים). הסיבה: "האתר הפך לעול בשבילי".

• אום מאליק לעומתו, שידרג את הבלוג המוכר שלו אבל התרשל בשמירה על Da Blunt, המגזין המקוון החדש שהוא עובד עליו. הרכלנים של ValleyWag הצליחו להשיג צילום מסך בטרם האתר נסגר לגולשים בעלי סיסמה בלבד.

• הסרט "נחשים על המטוס" שפומפם ברשת בצורה חסרת תקדים (בלוגים, YouTube, טריילרים וכדומה) מעורר תהיות אודות השפעתה האמיתית של האינטרנט בכלל והבלוגספירה בפרט.

• רוצים לשמוח קצת לאידה של מיקרוסופט? האזינו לשיר הפארודי על Vista או צפו בסרטון של יוצרי סדרת הטלוויזיה המשרד - The other side of Microsot Office.

• ופרידה מהולה בתהיה פילוסופית: האם בקרוב יהיה מי שיחליף אותי? אם להאמין לקבוצת המידע העסקי Thomson Financial, שמשתמשת בתוכנה לכתיבת דיווחי חדשות, זה הזמן לחפש עבודה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by