ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך: כך תפתחו לעצמכם בלוג 

מדריך: כך תפתחו לעצמכם בלוג

 
 
אילנה תמיר

תמיד רציתם לפתוח בלוג, אבל נרתעתם מהשלבים שצריך לעבור בדרך? המדריך הזה יקח אתכם צעד אחר צעד עד לשלב שבו יהיה בידיכם בלוג מעוצב ומוכן לפעולה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חגיגות הן תמיד הזדמנות להתחלה חדשה. כך גם חגיגת יום ההולדת של ישראבלוג היא בהחלט הזדמנות למי שעדיין לא שייך לקהילת הבלוגרים הזו, או שמכיר אותה רק מהצד של הקורא, להתחיל ולהשתתף בה באופן אקטיבי.

גולשים רבים מוצאים את תהליך פתיחת הבלוג עצמו קצת מרתיע. במדריך הזה ננסה לקחת אתכם יד ביד עד לשלב שבו יהיה לכם בלוג מעוצב ופעיל, שישמש אתכם לתקשר וירטואלית עם העולם.
 

החומרים הדרושים

 
לפני שאנחנו מתחילים, הצטיידו בחומרי הגלם: תיבת אימייל ורעיון, גם אם מעורפל ומהוסס, למה שתרצו לעשות בבלוג. אם אין לכם אימייל, תוכלו לפתוח תיבה בנענע מייל או בכל מקום אחר.

לגבי רעיון, כאן אנחנו נוכל לעזור פחות. העצה היחידה שלנו היא ללכת ולראות מה כותבים גולשים אחרים. שוטטו בין הקטגוריות השונות, בקרו בבלוגים שנמצאים ברשימת ה"עשו עניין", קראו כתבות על בלוגים. אולי כך תוכלו לגבש לכם רעיון. אל תנסו להיות מקוריים במיוחד, אלא השתדלו להיות אתם עצמכם. המקוריות תגיע עם הזמן.

מדריך זה ילמד אתכם כל מה שצריך לדעת (טכנית לפחות) כדי לפתוח בלוג. הבשורה הטובה היא שמדובר בתהליך פשוט להפליא, שיקח לכם לכל היותר 10 דקות. בסופן, יהיה לכם בלוג טרי (בעל עיצוב בסיסי) ומוכן לפעולה. עם הזמן תוכלו לשדרג את הבלוג, לעדן את העיצוב שלו ולהוסיף לו תוספות שונות כמו רשימות וטבעות.

כשתצברו ניסיון אולי גם תרצו מנוי פרו (קיצור של Professional), מנוי בתשלום שפותח עוד אפשרויות שחשובות בעיקר לבלוגרים מתקדמים. בלוגרים מתחילים בהחלט יכולים להסתפק במנוי הרגיל והחינמי.
 

שלב הרישום

 
כדי להתחיל את התהליך, גשו לדף הבית של ישראבלוג ולחצו על "הצטרפו אלינו". תגיעו למסך הראשון מתוך ארבעה הקיימים בתהליך הרישום.

אף אחת מהבחירות שתעשו בשלב הרישום הוא לא גורלי. תמיד תוכלו לשנות פרטים כמו שם הבלוג, העיצוב שלו או שם המשתמש. מאד מקובל לשנות פרטים כאלו עם הזמן.

אחרי שקראתם לעומק את הסכם השימוש לפתיחת בלוג, ושיננתם והתייעצתם עם עורך הדין המשפחתי בנושא, הגיע הזמן לבחור לכם שם משתמש באנגלית. שם המשתמש הוא זה שימש אתכם להתחברות לאתר ותו לו. אחריו, עליכם למלא את הכינוי שאתם רוצים לעצמכם. בחרו סיסמה (כזו שתוכלו לזכור אבל לא פשוטה מידי), הקלידו את האימייל שלכם, סמנו V כי אתם מסכימים להסכם השימוש ויאללה, הקישו על "המשך".
 
 

אישור אימייל

 
הגעתם לשלב הדורש מכם לאשר את פתיחת הבלוג ולוודא כי תיבת האימייל שרשמתם היא אכן שלכם. עכשיו גשו לתיבת האימייל שלכם, שם אמור לחכות לכם מייל חדש עם קוד אישור. הקלידו את קוד האישור שקיבלתם ושוב את הסיסמה.

אם לא קיבלתם את המייל עם הקוד גם אחרי המתנה של כמה דקות, לחצו על "שלח שוב את הקוד בדואר אלקטרוני" או על "עדכן את כתובת הדואר האלקטרוני" כדי לוודא שהכתובת שבחרתם נכונה.
 

הוספת פרטים

לאחר מילוי קוד האישור והסיסמה, הקישו על "המשך" ותגיעו לשלב השני. זה המקום למלא עוד כמה פרטים עליכם ועל הבלוג שלכם. רק השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה. אבל כפי שבאתרי הכרויות המודעות העשירות יותר בפרטים הן אלו שמצליחות יותר, גם כאן, ככל שתוסיפו יותר פרטים, כך יהיה יותר קל לקוראים להכיר אתכם ואת הבלוג שלכם.

שני השדות החשובים ביותר הם הכינוי והשם לבלוג. הכינוי יהיה זה שייצג אתכם במקומות שונים באתר ובבלוג עצמו. סביר להניח שחלק מהכינויים שתרצו לבחור יהיו כבר תפוסים, אבל אל ייאוש, בסוף כולם מוצאים (ואיך אתם חושבים נולד כינוי כמו "זרובבלה"?).

למרות שזה לא שדה חובה, אל תעברו לשלב הבא לפני שהתעכבתם גם בשדה התיאור. התיאור אותו תכתבו בתיבה זו יופיע במקומות שונים באתר, והוא נועד כדי לעזור לקוראים להחליט אם לבלוג שלכם יש מספיק פוטנציאל כדי להיות מעניין עבורם או שהם ידלגו הלאה לבלוג הבא. לכן נסו לכתוב בכמה מילים פשוטות במה מתכוון לעסוק הבלוג.

תוכלו כאן גם להוסיף תמונה, בין אם צילום של עצמכם או תמונה כלשהי שמייצגת אתכם, למלא את תאריך יום ההולדת שלכם (שיגלה לקוראים בני כמה אתם) ופרטים נוספים כמו המסנג'ר והמגדר. בהמשך תוכלו לחזור לאותו מסך בדיוק כדי ולעדכן את הנתונים הללו.
 

מתחילים לעצב

לאחר לחיצה על המשך, תגיעו לשלב השלישי בתהליך הרישום - עיצוב הבלוג. אחרי שסיימתם את כל שלבי הרישום תקבלו בלוג עם עיצוב סטנדרטי, כלומר, את הלוק הבסיסי ביותר, עם רקע לבן ואותיות שחורות. אם אתם כבר חסרי סבלנות ורוצים להגיע לבלוג (ולהחליט לגבי העיצוב מאוחר יותר), פשוט לחצו על "המשך" כדי לעבור לשלב הבא. אם ברצונכם לעצב את הבלוג כבר עכשיו, ניתן לעשות זאת בקלות למדי. לפני שנתחיל להסביר על עיצוב, הנה כמה דברים שצריך לדעת על מבנה הבלוג.
 
 
הלב של הבלוג הוא "קטע הבלוג", המקום בו רשומים הקטעים בבלוג, או "הפוסטים". מעל "קטע הבלוג" מופיעה הכותרת. הכותרת כוללת טקסט שיתנוסס בראש ומומלץ מאוד לצרף לה גם תמונה, כדי שתעשיר את מראה הבלוג.

בנוסף, בבלוג ניתן למצוא את ה"רשימות". אלו הן עמודות, הנמצאות משני צידי הבלוג ומשמשות להצגת אינפורמציה נוספת עליכם - כמו פרטים ליצירת קשר וכלים לשימושם של הקוראים.

לכאן תוכלו גם להוסיף שלל רשימות כיד הדמיון הטובה עליכם. בלוגרים נוהגים להשתמש ברשימות אלו בין השאר כדי לרכז במקום אחד לינקים לבלוגים שהם אוהבים לקרוא, רשימת הפוסטים הטובים ביותר, רשימת מוזיקה שהם אוהבים לשמוע, רשימת החלומות שהם רוצים להגשים לפני שהם ימותו וכן הלאה. יש לכם רעיון לסוג חדש של רשימות? זו ההזדמנות שלכם להתחיל בטרנד חדש.

בברירת המחדל, מבנה הבלוג כולל שתי עמודות, אחת מכל צד. אולם ניתן לשנות את ברירת המחדל ולהגדיר שתהיה רק עמודה אחת רחבה בצד שמאל.
 

נסו להקפיד על התאמת צבעים

 
עבור כל חלק מהחלקים האלו, ניתן להגדיר את צבע הרקע, את צבע הפונטים, את גודלם ואת הסוג שלהם (אם זה David, Ariel או סוג אחר).

את הצבעים מיצגים מספרים הקסאדצימליים. אין צורך להיבהל. המשמעות היא שכל צבע וגוון מיוצג על ידי שילוב של 6 ספרות ואותיות. 000000 מייצג שחור, FFFFFF מייצג לבן ו-24B300 מייצג ירוק דשא.

אין צורך לדעת בעל פה את המספרים של הצבעים וברשת ניתן למצוא שלל פלטות צבעים.

שימו לב שאם לא תהיו זהירים, הבלוג שלכם עלול בקלות להפוך להראות כמו תאונת כביסה של עיוור צבעים. נסו לשמור על התאמת צבעים בסיסית, כזו שתתחשב בעיני הקוראים (לא, ורוד ממש לא הולך עם ירוק זרחני). כדי לקבל טיפים על שילובי צבעים מוצלחים, תוכלו להשתמש בשירותים מקוונים כמו הפלטה הזו או השירות הזה.
 

מקטלגים

אם סיימתם לעצב או שהחלטתם בשלב זה להשאיר את הבלוג עם העיצוב הבסיסי, הגיע הרגע לעבור לשלב הרביעי והאחרון של תהליך פתיחת הבלוג - שלב ההתאמה לקטגוריות. הבלוגים בישראבלוג מחולקים לקטגוריות שפחות או יותר מייצגות את הנושא שלהם. באמצעות הקטגוריות הללו, הקוראים יכולים להיחשף לבלוגים שמעניינים אותם.

לכן, נסו להקפיד על שיוך מתאים לבלוג שלכם. כותבים בלוג בנושאי אקטואליה? צרפו אותו לקטגוריות "מה קורה". החלטתם לנהל בלוג הערצה לקבוצת אליצור רמלה בכדורסל נשים? צרפו את עצמכם לקטגוריית ספורט. כיוון שאנחנו אנשים מורכבים, שלפעמים קטגוריה אחת לא מספיקה לנו, ישראבלוג מאפשר לשייך כל בלוג לעד שלוש קטגוריות במקביל.
 
 

ממשק הניהול

זהו. סיימנו את תהליך הרישום והגענו לממשק הניהול. אפשר להתחיל לכתוב את הבלוג. התיבה הגדולה שנמצאת במרכז ממשק הניהול היא הטופס לתוכו תוכלו לכתוב את הפוסטים שלכם.

זה לא הזמן למשבר כתיבה או לבלאק אאוט. איזרו אומץ וכתבו את הפוסט הראשון שלכם. רצוי לכתוב בפוסט הראשון מעין הקדמה, מי אתם ומה יש בכוונתכם לעשות בבלוג. אבל אפשר גם להתעלם באלגנטיות מכך שמדובר בפוסט ראשון ופשוט להתחיל לכתוב מה שעל ליבכם.

אם אחרי שפירסמתם פוסט מצאתם שגיאת כתיב, התחרטתם, או רציתם להוסיף עידכון, תמיד ניתן לעשות זאת. מתחת לתיבת עריכת הפוסטים תמצאו את רשימת כל הפוסטים הקודמים שלכם. לחיצה על הכותרת של כל אחד מהם, תפתח אותו לעריכה מחודשת.

פרט למקום לכתיבת הפוסטים, בממשק הניהול תמצאו כמה לשוניות חשובות שישמשו אתכם לניהול ועיצוב הבלוג. לחיצה על "עדכון פרטים" תחזיר אתכם לטופס בו תוכלו לעדכן פרטים חשובים כמו הכינוי שלכם והתיאור לבלוג. לחיצה על "עיצוב" תחזיר אתכם לדף העיצוב שכרגע ביקרנו בו. תוכלו תמיד גם לגבות את הבלוג שלכם, בטופס שנמצא מאחורי לשונית "גיבוי".
 

ומה הלאה?

יתכן שבהמשך הדרך תיתקלו בשאלות כיצד לעשות דבר כזה או אחר. במקרה כזה, גשו דבר ראשון לדף ה"תשובות לשאלות נפוצות", שם סביר להניח שתמצאו את מבוקשכם. תוכלו גם להתייעץ בפורום ישראבלוג בנענע עם גולשים אחרים. אפשר גם פשוט לשאול ישירות בלוגרים ותיקים ולהיעזר בניסיון שלהם. הרבה מהם ישמחו לעזור.

וכמו בחיים, יש גם דברים שלומדים אך ורק מניסיון. כדי להפוך את הבלוג שלכם למצליח וכדי להתערות בקהילה, צריך פשוט להשתפשף. תוכלו להיעזר במדריך "כך תעשו לכם בלוג מנצח" (חלק ראשון וחלק שני).

אבל הדבר הכי חשוב הוא שתהנו מהבלוג שלכם. אתם עוד תופתעו לגלות כמה דברים טובים הוא יכול להוציא מכם.

הכתבה פורסמה במסגרת חגיגות חמש שנים לישרא-בלוג
בחזרה לפרויקט
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by