ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירת תוכנה: Pando 

סקירת תוכנה: Pando

 
 
ליאור באקאלו

רוצים לשלוח את התמונות שצילמתם בתאילנד לחברים, אבל האי-מייל לא ממש מתמודד עם זה? Pando וטכנולוגיית שיתוף הקבצים שלה יפתרו את הבעיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חזרתם מטיול גדול במזרח. ראיתם הרבה, צילמתם הרבה, ועכשיו אתם רוצים לשלוח את כל התמונות וסרטי הווידאו לחברים שלכם. לשלוח במייל אי אפשר, כי הקבצים גדולים מדי וחשבון המייל לא מתיר לשלוח קבצים מעל גודל מסויים. מה נשאר? לצרוב לתקליטור ולשלוח בדואר הרגיל? מה, בשנת 2006 הרשת עוד לא מצאה דרך נוחה יותר להעביר קבצים גדולים?

אז זהו, שדווקא יש כמה דרכים לשלוח כמויות גדולות של קבצים שחוסכות את הצורך ללקק בולים. שירות Yousendit, למשל, מאפשר להעלות לשרתיו קבצים גדולים, ושולח קישור לכתובת מייל מוגדרת, איתו ניתן להוריד את הקובץ תוך פרק זמן של שבוע. אם הגדרתם את כתובת המייל שלכם, תוכלו להשתמש בשירות כדי להעביר קבצים מהבית למשרד, או להיפך. כדי לשלוח את הקובץ לחבר, פשוט צריך להגדיר את כתובת המייל של החבר והלינק ישלח רק לתיבה שלו.

אפשר גם להשתמש ב-FTP, דרך מורכבת יותר הכרוכה בהתקנת תוכנות שונות במחשב המקבל ובמחשב השולח. אם אתם מעוניינים להעביר קבצים בדרך זו, רן יניב הרטשטיין כתב מדריך מצויין בנושא. דרך אחרת היא להירשם לשירות איחסון קבצים כגון eSnips שמאפשר להעלות קבצים גדולים לשרתיו, ולאחר מכן לשתף אותם עם קבוצת חברים מוגדרת.
 
 
בכתבה זו נדבר על אפשרות נוספת, קלה ופשוטה להעברת קבצים גדולים. Pando היא תוכנה קטנטנה, חביבה ובעיקר חינמית, שתעזור לכם לשלוח קבצים ענקיים (כרגע עד 1GB) לכל מי שתחפצו, באמצעות המייל.

למעשה, אתם שולחים דרך התוכנה מייל כמו ששולחים דרך אאוטלוק. תוכלו לכתוב מכתב שלם, הכולל נושא ותוכן, לאדם אליו אתם שולחים את הקבצים. הנמען, בתורו, יקבל לתיבה הרגילה שלו מייל אליו מצורף קובץ קטן בפורמט Pando. אם התוכנה אינה מותקנת אצלו, לא נורא. המייל כולל הסבר מדויק מהיכן ניתן להוריד אותה. לאחר שמקבל המכתב מקליק על הקובץ שבמייל, נפתחת תוכנת ה-Pando שלו, ותהליך ההורדה מתחיל מיד, באופן אוטומטי.
 

ממש כמו אימיול

מבנה הרשת
 מבנה הרשת   
אופן הפעולה של Pando מזכיר מאוד תוכנות לשיתוף קבצים, ובעיקר את פרוטוקול הביטורנט. האדם שמקבל את הקבצים ב-Pando פותח קובץ קטן בן כמה עשרות קילו-בייט, שכולל מידע אודות הקבצים הנשלחים אליו, ומתחיל בהורדת הקבצים משרת מרכזי. ב-Pando לא רק שלא מתכחשים לדמיון לתוכנות ה-P2P אלא אפילו מכריזים עליו בגלוי. לדבריהם, הם משלבים את הטוב שבשני העולמות - דוא"ל ורשתות שיתוף קבצים. התוכנה נעזרת בכתובות מייל מדויקות כדי להבטיח שכל קובץ יגיע לאדם אליו הוא מיועד, ובמקביל מאפשרת העברת מסות של מידע.
 
 
כדי לקבל קבצים הנשלחים ב-Pando, גם השולח וגם המקבל צריכים להתקין את התוכנה. נכון, זה נשמע מעט מבאס אבל זה לא באמת נורא. קובץ ההתקנה קטן (פחות מ-3MB) וגם יתר דרישות המערכת של השירות אינן בשמיים. כמו כן מרבית הפעולות שתבצעו ב-Pando אינטואיטיביות למדי, ותוכלו להשתלט על רוב האפשרויות כבר בהפעלה הראשונה.
 

עוד זה נשלח וזה בא

ממשק התוכנה מזכיר אף הוא תוכנות לשיתוף קבצים, רק הרבה יותר אסתטי. את מרבית מסך התוכנה תופס חלון שעם הזמן יתמלא לו בשורות של מידע אודות הקבצים המועברים: כמה כבר נשלח, כמה כבר הגיע ועוד.

בקצהו העליון של החלון מתנוססות שתי לשוניות הנושאות את הכיתוב Received (התקבל) ו-Sent (נשלח), שיאפשרו לכם לעבור בין שני המצבים העיקריים בתוכנה. מעט ימינה יותר, קרוב לפינה העליונה, תמצאו את תפריטי האפשרויות (Options) והעזרה (Help). בפינה השמאלית העליונה של התוכנה מופיע הכפתור Send new באמצעותו תוכלו ליזום משלוח של קובץ חדש.

בין הבאנר שבתחתית התוכנה לחלון ההורדות תמצאו כמה אפשרויות נוספות: שינוי מצב מאון-ליין לאוף-ליין, קבלת מידע אודות קובץ המופיע בחלון הקבצים, הקפאה (Pause) העברה של קובץ מסוים, מחיקת קובץ מסוים או שליחה של קובץ שכבר מופיע אצלכם בחלון למשתמש אחר (Forward).
 
 

סבתא בחו"ל ודואר זה יקר

שליחת קובץ חדש
 שליחת קובץ חדש   
הצצנו בממשק ואכן הגרפיקה מאוד מרשימה, אבל מה עם שימוש? למה שלא תשלחו את התמונות האחרונות של האחיינית המתוקה והפעוטה לסבתא באמריקה, כדי שגם היא תוכל להתרשם מהתמונות? אחרי שהסברתם לסבתא איך להתקין את התוכנה, לחצו על כפתור Send new בפינה השמאלית העליונה של חלון התוכנה. לאחר הלחיצה יפתח בפניכם חלון חדש, בו תתבקשו להכניס את כתובת המייל של סבתא ואת הקובץ או התיקייה שאתם מבקשים לשלוח, באמצעות גרירה או דפדוף (Browse) בין תיקיות המחשב.

אותו חלון משמש גם לשליחת מייל בו תודיעו לסבתא על התמונות שקיבלה, ולכן תתבקשו לספק כותרת למייל, את תוכן המייל וכן לצרף את כתובת המייל שלכם. בשלב זה התוכנה תבקש להרגיע אתכם ותודיע שהיא לא עושה שימוש בכתובת המייל, וכי זו תופיע רק בתכתובת ביניכם ובין סבתא, כך שהיא תדע שהקובץ מגיע ממקור בטוח.

לאחר שתסיימו להכניס את כל המידע הרלבנטי, לחצו על Send בפינה השמאלית העליונה של החלון. בפעם הראשונה שתבצעו פעולה זו יפתח חלון בו תתבקשו להקליד מספר תווים שיופיעו במטושטש, כדי ש-Pando תוכל לוודא שאתם אכן עשויים בשר ודם ולא בוטים שמנסים להתעלק להם על השרתים. עכשיו, כשהרגעתם את החששות, יחל הליך העלאת הקבצים ששלחתם לשרתים של Pando, שם הם יוחזקו במשך 14 יום. סבתא בינתיים תקבל את המייל ששלחתם אליה ואת קובץ ה-pando בעזרתו תוריד את התמונות משרתי החברה.
 
עכשיו נטוס במהירות האור מעל האוקיינוס, ונעבור להתבונן במחשב של סבתא. אם חשבתם שלשלוח קבצים היה פשוט, חכו שתשמעו איך מקבלים אותם. סבתא קיבלה את קובץ ה-Pando לתיבת המייל שלה,הקליקה עליו ותוכנת ה-Pando נפתחה לפניה (כמובן שסתבא יכולה לשמור את הקובץ על הדיסק הקשיח ולפתוח אותו בכל עת באמצעות תוכנת ה-Pando).
 
 
הקובץ ששלחתם לסבתא יופיע כשורה חדשה בחלון הקבצים שהתקבלו (Received) והליך ההורדה יצא לדרך. סבתא היא אישה עסוקה, לכן היא סגרה את חלון התוכנה, שצומצם לסמל קטן במגש המערכת (הפינה התחתונה ליד השעון) וחזרה לענייניה. אם באמצע היא תיזכר שהיה משהו נורא חשוב שהיא רוצה לעשות במחשב ומפריע לה ש-Pando פועלת ברקע, היא תוכל להשהות את הורדת הקובץ (Pause) ולחדש אותה מאותו מקום מאוחר יותר, ללא צורך להוריד את כל הקובץ מחדש. כשהליך ההורדה יסתיים סבתא תוכל להתמוגג מהפרצופים החדשים שלמדה לעשות האחיינית האהובה. תם ונשלם.
 

סיכום ופרטים טכניים

Pando היא תוכנה צנועה, עם דרישות מערכת מינימליות. תצטרכו מחשב שמריץ חלונות XP או 2000 (עם חבילת השירות הרביעית), או מקינטוש OS X 10.3.9 ומעלה, וכן 256MB זיכרון.

להורדה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by