ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סימני התאוששות 
 
 
גילי סופר

יותר זהירים, יותר מפוכחים, נטולי יומרות, אבל נחושים להצליח. שנה לא קלה עברה על הסחר האלקטרוני בישראל, וגם בעולם. מודלים קרסו, בלונים התפוצצו, אבל עסקאות אלקטרוניות נעשו. שנת תשס"ב הוכיחה סופית כי יש תקווה לסחר האלקטרוני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תשס"ב הייתה השנה בה חזר הסחר האלקטרוני לעניינים אחרי הנפילה של קודמתה. השנה החולפת לא תיזכר כשנה בה שב המסחר האלקטרוני לחיים ברשת, מאחר שהוא שינה את פניו: הוא חזר בוגר יותר, מצולק משהו מהנפילה הגדולה, ולעיתים מריר: המציאות לא תואמת לחלומות העבר.

מה שהתברר הוא קודם כל שאין יש מאין: מי שרוצה להצליח בסחר באינטרנט צריך, כמו בכל זירת מסחר אחרת, סבלנות, כסף, עוד קצת סבלנות, וגם לנהל את ענייניו כשורה: להיות תחרותי, הוגן, לתת שירות טוב, וכל שאר החוקים שתקפים בחיים מחוץ לרשת.

שלא כמו במקרה מגדלי התאומים, שם יוקמו מגדלים דומים לאלו שקרסו (גם אם ינסו לעשות אותם הכי שונים שבעולם), בגראונד זירו של המסחר האלקטרוני, התפתח משהו אחר לגמרי, ורחוק מאוד מהמגדלים שנבנו באוויר בשנים האחרונות. המסחר של השנה החולפת הוא הרבה יותר זהיר ומאופק, הוא לא מתייחס אל עצמו כאל העתיד, הדבר הבא, ודבר היחידי שקיים: הוא הבין שעם כל הגלובליזציה הוא חי באותו סביבה עם המסחר המסורתי, שעליית מחירי הדואר נוגעים לו, וגם אם לא ממש מעניינים אותו השטרות המזויפים שמסתובבים ברחובות תל אביב לאחרונה, הוא חייב לעמוד בתחרות עם נקודות המכירה הפיזיות, שנמצאות בשכנות לגולשים - גם מכורי האינטרנט הכבדים ביותר, לא חיים ברשת, אלא בבת ים בחולון ובניו-יורק.


שובה של השפיות

היינו פחות זחוחים השנה. קניות באינטרנט כבר לא הולכות בהכרח יד ביד עם נעלי חלל וסושי, והן הפכו בשנה שחלפה לה לנחלת 'העם', גם המוצרים נהיו 'עממיים' יותר, כאלה שמתאימים לכולנו, ולא רק לאנשי הי-טק מתוחכמים.

'המצב' אוהבים לקרוא לזה לאחרונה במקומותינו. 'המצב' עשה רק טוב למסחר האלקטרוני. לאור החושך, או נוכח 'המצב', רק חיפשנו סיבות לא לצאת מהבית: חלקנו מפחד הפיגועים, חלקנו מטעמי חיסכון, וחלקנו סתם מהגועל נפש של לראות מה קורה סביבנו. אחד הדברים הנפלאים בקנייה מקוונת, אומרים, הוא שאתה לבד בחנות וגם אם לא - לא צועקים עליך, לא נדחפים לפניך בתור, אתה לא חייב לראות אף אחד צועק על הילד שלו שיפסיק לגעת בבמבה על המדף ובכלל, אפשר לשים ברקע מוסיקה נעימה יותר, ולשכוח איפה אנחנו חיים.

חוק החתימה האלקטרונית, גם הוא עבר השנה. זה מאותם דברים שלא ממש מעניינים אותנו למרות שהם משפיעים על כולנו לאורך זמן. גם בחוק זה אפשר לראות מסיני השפיות, אשר גורמת למקבלי ההחלטות להבין כי האינטרנט הוא זירת מסחר לגיטימית ושווה לשאר הזירות. גם על צרכני הרשת יש להגן, וגם לזכויותיהם ולפרטיותם יש לדאוג. החוק הוא חלק ממארג שלם של חוקים, תקנות, ונורמות שהולכים ומתהווים ברשת בכלל ובחלקים שלה שעוסקים בהעברת כסף בפרט.

השפיות גם הוציאה את האוויר מהבלון הקרוי מסחר סלולרי (M-Commerce בשיווקית מדוברת). ממון רב, יצירותיות למכביר וקמפיינים שיווקיים מלוא הטנא הושחתו לריק, וטוב לגלות כי כל הטירוף הזה נעצר כעבור זמן לא רב, יחסית. דומה כי ההכרה כי לפני שמשקיעים במסחר הסלולרי, יש לשפר את עצם התקשורת הסלולרית. ואם כבר תקשורת - השנה החולפת תיזכר גם כשנה, בה הפך סוף סוף האינטרנט המהיר לנחלת הכלל, גם אם לרוב הישראלים עדיין אין חיבור. העובדה שיותר ויותר אנשים מחוברים בפס רחב לרשת המתבגרת, עשתה, ותעשה גם בשנה הבאה גם היא טוב למסחר האלקטרוני.

אתרי מסחר רבים שבקו השנה, גם זה כחלק מההתבגרות של הרשת. רק השבוע נתבשרנו על סגירתו של קניון 522 של אליעזר פישמן. הוא ואתרים רבים אחרים שנסגרו לא יחסרו לנו: אם הם לא מחזיקים מעמד כלכלית זה אומר שלא ממש קנינו שם. אמנם מדובר בדרוויניזם אלקטרוני, אך העובדה שמדובר בבעלי ההון שסוגרים אתרי מסחר ופותחים אחרים תחתם, לבנו לא ממש נחמץ. ולראיה נביא את הקניון החדש של פישמן - "אבא", אשר נפתח השבוע.

אך למרות הכל, המספרים מראים מעל לכל ספק כי העסק צובר תאוצה, וכל ההערכות מדברות על כך שזה רק ילך ויגדל. כבר היינו בסרט הזה לפני שנים אחדות, זה נכון, ועדר המשקיעים דוהר אמנם למקום אחר עכשיו, אבל מיליוני שקלים ישראליים וגאים מחליפים ידיים באינטרנט מדי יום כבר עכשיו. בשנה הבאה עלינו לטובה יגדל המספר הזה.


והעגלה נוסעת

ורק על דבר אחד נוסף נדבר, לקראת הסוף - על עצמנו. העגלה יצאה לדרך בתשנ"ב, ואנו מקווים שהיא תמשיך לחפש את דרכה בנבכי הרשת, כאשר מי שמוביל אותה הם הגולשים: מתלוננים, מעירים, מבקרים, ובעיקר מפוצצים אותנו בוירוסים.

אז מה עשינו השנה? ניסינו להאיר את הפינות החשוכות של המסחר האלקטרוני: לחשוף מקריים פרטניים של יחס מזלזל כלפי הקונים ברשת, להסביר קצת על איך זה עובד מבחינת מיסוי ברכישות מחו"ל, לספר קצת על זכויות הקונים במכרזים, לגעת בנושא הפרסום ברשת, לברר קצת על המניפולציות של המשווקים, על חולשותיהם של הקונים ולא יכולנו להתאפק ונטלנו לעצמנו מנדט לבדוק גם אתרים שלא מתעסקים במכירה ממש דוגמת חברת החשמל, או דפי זהב שכבר על הכוונת.

עם סיכומי השנה החולפת בכל מקום, ובישראל של שלהי תשס"ב, אין ברירה אלא לשמוח על כך שחלפה לה השנה, על קללותיה. למסחר האלקטרוני בכללו היתה שנה לא רעה, ובאופן יחסי אפילו שנה טובה מאוד. השנה הבאה צפויה להיות עוד טובה יותר, נקווה שלא רק אצלנו. שנה טובה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by