ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 

השבוע ברשת

 
 
רוני שני

הבלוגרים משפילים את רויטרס וחושפים את פרשת זיוף התצלומים בביירות, האקרים פורצים לוויסטה ומייבשים את מיקרוסופט, ו-AOL עושה מעצמה צחוק לאחר שחשפה מידע סודי של גולשים ברשת. וגם: הצעצועים החדשים של אפל ויום הולדת לאינטרנט ולמחשב האישי. רוני שני מסכמת שבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ההיסטוריה של האינטרנט על פני ציר זמן BBC)
 ההיסטוריה של האינטרנט על פני ציר זמן BBC)   
הידעתם שהאינטרנט והמחשב האישי הם מזל אריה? יתכן שהיה זה צירוף מקרים יקומי שהביא לכך ששניהם פרצו אל חיינו בחודש אוגוסט, גם אם בהבדל של כמה שנים:

התוכנית הראשונית לפיתוח ה-World Wide Web, היא האינטרנט, פורסמה לראשונה ב-6 באוגוסט 1991, על ידי טים ברנרס לי (שזכה מאז לתהילת עולם). בהודעתו דיבר הפיזיקאי הבריטי על פיתוח שפת ה-HTML והציג אבטיפוס לדפדפן הראשון בעולם. אם בא לכם להיזכר בהיילייטס, ב-BBC הכינו Timeline נוח לעיון.

כמה שנים קודם לכן, ב-12 באוגוסט 1981, הציגה חברת IBM את PC 5150, המחשב הביתי הראשון. הסלוגן שפרסם אז את המחשב, "המחשב הקטן והזול ביותר – לעסקים, בתי ספר ובתים", רק מראה כמה איינשטיין צדק כשאמר שהכל יחסי.
 
MacPro
 MacPro   
מאז חלפו הרבה ביטים בצינורות. החומרה והתוכנה משתכללות משניה לשניה, שיתופי פעולה בלתי אפשריים נרקמים והאינטרנט רצה לה מבועה לבועה. קחו לדוגמה את ההשקות שזימנה לנו אפל השבוע, מחשבי MacPro ומערכת ההפעלה Leopard.

מדובר במכונות שבשנות ה-80 לא היו קיימות אפילו בדמיון, ואילו היום כל אחד (כמעט) יכול לרכוש לו אחת כזו הביתה.

ה-MacPro הללו הם גם השלב האחרון במעבר שביצעה יצרנית המקינטוש למחשבים מבוססי מעבדי אינטל, מעבר שעד לפני כמה חודשים היה גורם לרבים לרוץ לבדוק את התאריך בלוח השנה, כדי לוודא שה-1 באפריל עבר.
 
 

הבלוגים משפילים את המדיה המסורתית

גרף גידול הבלוגסופירה (Technorati)
 גרף גידול הבלוגסופירה (Technorati)   
מצב הבלוגספירה הוא כותרתו של דו"ח שמפרסם דיוויד סיפרי, מנכ"ל טכנוראטי, מדי כמה חודשים, ובו הוא עוקב אחר סטטיסטיקות שונות על בלוגים. על פי הנתונים של טכנוראטי (מנוע חיפוש בלוגים), שעוקב אחר מצב הבלוגים ברשת מאז 2002, הבלוגוספירה הכפילה את גודלה כל חצי שנה, ומאכלסת 50 מיליון בלוגים.

מדובר במספרים מדהימים: בממוצע, כל חצי שנייה נפתח בלוג חדש; בחצי השנה האחרונה נפתחו מדי יום 175,000 בלוגים; ומדי יום נכתבים 1.6 מיליון פוסטים.

נראה שהמספרים הללו כל כך מדהימים, שיש מי שכבר טורח להפריך אותם באמצעות אותם הנתונים עצמם. קווין ברטון למשל, מפרסם בבלוג שלו ניתוח על פיו ברשת פעילים אולי 1.6 מיליון בלוגים בלבד, ולכן, המסקנה היחידה שלו היא שהאינדקס של טכנוראטי ממש ממש לא מעודכן. גם ב-Valleywag טוענים שההיסטוריה שממפה טכנוראטי אינה לגמרי מדעית, ומאשימים אותו בשינוי ההיסטוריה.

אבל אולי צדק מי שאמר שהאיכות, ולא הכמות, היא שקובעת. השבוע קיבלנו אישוש נוסף לעובדה שגם אם לא ברור כמה יש, הבלוגרים בהחלט הפכו לכוח תקשורתי משמעותי, שאי אפשר להתעלם ממנו.
 
הצילום של רויטרס שהתגלה כזיוף
 הצילום של רויטרס שהתגלה כזיוף   
המפסידה הנוכחית היתה סוכנות הידיעות הבינלאומית רויטרס, רשת ותיקה ונחשבת שמספקת ידיעות וצילומים לכלי התקשורת המרכזיים בעולם. למרות שהיא אינה היחידה שנפלה בפח, כנראה שמרוב ותק ומכובדות, שכחו למנות שם מישהו שיוודא את אמינות הצילומים שהם מקבלים מפרילנסרים. לו רק היו בקיאים קצת יותר באיך נראית תמונה אחרי שימוש בכלי השכפול (Clone) של פוטושופ, הכל היה נראה אחרת.

הכל החל בבלוג EU Referendum, שעקב אחר שיטות העבודה של צלמי העיתונות בלבנון. בפוסט שכולל תמונות זוועתיות למדי, מנסה הבלוג להוכיח כי התמונות שצולמו בכפר קנא בוימו על ידי הצלמים. אבל זה לא הכל. כמה ימים לאחר מכן עלו תהיות עקשניות בנוגע לזהותו של אדם המצולם בתדירות גבוהה מדי במרבית התמונות מזירת הקרבות המדממת.

בתחילה הכחישו אנשי AP (עוד סוכנות ידיעות ותיקה ומכובדת) את הסיפור כולו, וטענו שלא היו דברים מעולם. רק לאחר כמה ימים, כאשר הבלוג LittleGreenFootbal חשף תמונות מזויפות שצילם עדנן חאג', צלם רויטרס בביירות (שצילם גם את התמונות מכפר קנא), הואילו אנשיה להודות בטעות, והסירו את הצילומים המזויפים ממאגר התמונות העולמי שלהם.

רויטרס, שכאמור מספקת תמונות לכלי תקשורת רבים, היא אמנם היחידה שהעזה להודות בכשל, אולם גם עיתונים בולטים אחרים, ביניהם הוושינגטון פוסט והניו יורק טיימס למשל, פירסמו באתריהם תמונות מזויפות שצילמו אנשיהן. חלקם הסירו את התמונות, אבל לא הודו בכך רשמית. וגם רויטרס, שכן הודתה, תוך שהיא מקפידה להתחנף לבלוגרים כל שניתן, טענה בתוקף שמדובר במעידה ראשונה מסוגה, שלא אירעה מעולם. אהה, בטח.
 

מסע החתימות של גוגל

גוגל, שכבר זמן מה שמרה על שקט תעשייתי, הכריזה השבוע על שורה של שיתופי פעולה אסטרטגיים עם גופים בולטים בתעשיית התקשורת והתוכנה.

גוגל הודיעה כי חתמה על עיסקה עם AP במסגרתה תשלם לסוכנות הידיעות עבור תוכן חדשותי ש-AP מספקת לשירות Google News, וכן לשירות חדשות נוסף שתשיק בעתיד.

אומנם בעיסקה זו עדיין לא הסתיים לגמרי הסכסוך הישן שיש בין השתיים בנוגע לזכויות יוצרים, אבל ההבנות שבכל זאת הגיעו אליהן, עשויות להשפיע על התביעה שהגישה נגד גוגל סוכנות הידיעות הצרפתית, AFP. זו טענה נגד גוגל טענה דומה לזו של AP ועל פיה גוגל עושה שימוש לא מורשה בתכנים שלה באתר החדשות שלה.

גוגל משקיעה גם בשוק התוכנות, והכריזה השבוע על שיתוף פעולה עם קרן מוזילה וחברת ריל נטוורקס, שיאפשר לשלושת החברות להפיץ זו את ישומיה של זו. גוגל תפיץ את ברגל הכלים שלה שלה יחד עם הגירסה הבאה של פיירפוקס, ואילו ריל תוסיף הן את סרגל הכלים של גוגל והן את פיירפוקס לקובץ ההתקנה של הנגן שלה, Real Player.

בעוד שברור שמדובר פה בעוד מהלך בקרב מול מיקרוסופט (יש לנו דפדפן, תוכנת חיפוש, נגן מדיה ויישומי אופיס מקוונים. עכשיו חסרה רק מערכת הפעלה) לא לגמרי ברור מי קהל היעד של החבילה: פיירפוקס מצליח לא רע בעצמו ואילו Real נשרף כבר מזמן.
 
יהיו מה שיהיו התוכניות שלה בנוגע למחשבים, גוגל מקפידה לכבוש עוד ועוד שווקים רלוונטיים, בעיקר באמצעות הנקודה החזקה שלה: מנוע החיפוש ומנגנון הפרסומות.

השבוע חשפה החברה את עיסקת המיליונים, שחתמה עם ניוז קורפ, תאגיד התקשורת של רופרט מרדוק שמחזיק ברשת החברתית MySpace. על פי החוזה, שתוקפו שלוש שנים ותשעה חודשים, תקבל גוגל בלעדיות על החיפוש ברשת החברתית הפופולרית בעולם, כמו גם על הקישורים הממומנים והפרסומות באתר.
 
מתוך הלוגים הסודיים שחשפה AOL
 מתוך הלוגים הסודיים שחשפה AOL   
נכון ש-Adsense, מנגנון הפרסומות המוצלח של גוגל מתבסס ברובו על מודעות טקסט צנועות, אבל כל זה עתיד להשתנות אם יצליח הניסוי שעורכת החברה בשיתוף Viacom, בעלת רשתות הטלוויזיה MTV וניקולודיאון.

הניסוי החדש יאפשר לבעלי אתרים להציב באתרם לא רק סרטוני וידאו של פרסומות, אלא גם קטעים מתוך סדרות, שהפרסומת תוטמע בתוכם. בוב ספוג בכל בלוג? ימים יגידו.

החידוש האחרון שהציגה השבוע גוגל הוא כלי שיסייע לגולשים לזהות אתרים שעלולים לסכן אותם מבחינה אבטחתית. אם תבצעו חיפוש אחר תכנים בעייתיים (כמו קראקים לתוכנות), יזהיר אתכם מנוע החיפוש מפני כניסה לאתרים מפוקפקים שמציעים פתרונות נלוזים כגון אלו, ולעיתים אף מצרפים אליהם בונוס בדמות תוכנת ריגול חביבה.

למרות שגוגל לא תמנע את הכניסה, אלא רק תיידע את הגולש מראש, יובל דרור קצת חושש מזה שגוגל גם מאנדקסת, גם מדרגת וגם מחווה דעה על האתרים שהיא מפנה אליהם.
 

חדשות נוספות

AOL, ספקית האינטרנט הגדולה ביותר בארה"ב, המיטה על עצמה חרפה נוספת, כשחשפה קובץ ובו 20 מיליון מחרוזות חיפוש של כ-650 אלף איש. המידע פורסם מיוזמתה, על מנת לשתף מידע עם קהילת מפתחי החיפוש, אך איפשר לכל גולש גישה לנתונים אישיים של גולשים אחרים, ללא כל סינון.

"טעינו, ואנחנו בהחלט מתנצלים", אמרו ב-AOL, שעלולה לעמוד בפני תביעה בסך מאות מיליוני דולרים בגין הפרת הפרטיות של משתמשיה. בגארדיאן מסבירים שלמרות שהפעם היתה זו AOL, כמעט כל מנוע חיפוש (או אתר שבו אתם מבצעים חיפוש) יכול לגרום נזק דומה.
 
אוגוסט פינגווין
 אוגוסט פינגווין   
אחרי קאזה, גרוקסטר, BearShare ואחרות, RIAA הגישה השבוע תביעה גם נגד תוכנת שיתוף הקבצים LimeWire. הארגון תובע פיצוי של 150 אלף דולר עבור כל הפרת זכויות יוצרים שבוצעה באמצעות התוכנה. בכל מקרה, דבי פוסטר, אם חד הורית מאוקלהומה שתבעה את RIAA וזכתה בהוצאות משפט, עדיין ממתינה לכסף שלה.

ובינתיים, בצרפת, ערש הדמוקרטיה, נכנס לתוקפו חוק זכויות היוצרים החדש, שמעורר ביקורת הן מכיוון חברות המדיה והן מכיוון אלו שרצו לקדם את התאימות בין פורמטים של קבצי מוזיקה חוקיים.

מצד אחד, החוק מטיל קנס של עד חצי מיליון אירו על גולשים המורידים מוזיקה לא חוקית בשירותי שיתוף קבצים. מצד שני, הוא מחייב חברות כמו אפל לחשוף את טכנולוגיות ה-DRM שלהן בפני המתחרות ולאפשר פתרונות להעברת תכנים בין פלטפורמות שונות. נראה לי שזה הזמן להחזיר את הגליוטינה.

באיגוד האינטרנט מקדמים את הקוד הפתוח, וממשיכים בפרויקט "קול קורא", שמחלק חמישה מענקים בסך 260 אלף ש"ח למפתחי מערכות מבוססות קוד פתוח בעברית.
 
מתוך הדגמה של מנגנון זיהוי הקול בויסטה
 מתוך הדגמה של מנגנון זיהוי הקול בויסטה   
נכון שהשבוע התברר שמנגנון זיהוי הדיבור של ויסטה לא כזה מעאפן כמו ש-MSNBC ניסו לצייר אותו (הם פשוט ערכו החוצה את הקטעים בהם הוא עובד כמו שצריך), אבל בכל מה שנוגע לאבטחה, מיקרוסופט רחוקה משלמות.

החברה חילקה עותקים של מערכת ההפעלה שלה לבאי כנס ההאקרים BlackHat והתחננה שיפרצו אותה. בקשתה נענתה במהירות מרשימה על ידי החוקרת ג'ואנה רוטקוסקה, שהשתלטה מרחוק על מחשב שמצויד ב-Vista. אל תגידו שלא הזהרנו אתכם בשבוע שעבר.

בזמן שג'ימי ויילס, מייסד האנציקלופדיה החופשית ווויקיפדיה עוסק בטיהור שמה בכנס Wikimania, החליטו באתר GroupThink לפרסם את רשימת הזוכים במצעד "הערכים המוזרים ביותר בוויקיפדיה", וגילה אובססיה קלה לכאלו שכלול בהם גיבור הילדות מק'גייוור. אם חשבתם שזה וויקי הזוי, חכו עד שתכירו את החשיפה של יובל דרור: "ויקימפלגה", שללא ספק ראויה לתואר "הדבר הבא בפוליטיקה הישראלית אחרי שהעיפו את יחיאל חזן".

העובדה שאמזון פתחה חנות מכולת מקוונת אינה חידוש, אבל זה שיש שם ביקורות קונים על החלב זה כבר סיפור אחר לגמרי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by