ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ספינת פארנויה 

ספינת פארנויה

 
 
דניס ויטצ`בסקי, גיימר

יש ספינות שבהן מחלת ים היא הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לכם, אך בכותר הפעולה החדשני של Outerlight כולם רוצחים וכולם ניצודים. The Ship – פרנויה היא שם המשחק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דרך ערפל כבד, בשטח לא ממופה, הספינה מפליגה. היא לא היחידה בצי, יש עוד חמש כמוה – בנויות בסגנון שנות ה-30 של המאה הקודמת, אך מצוידות באמצעי מעקב אלקטרוניים חדישים. בתחילת הדרך, הייתה הספינה הזו עמוסת תיירים, אך רובם כבר מתים. מותם היה אלים, פתאומי, מהיר.

אם תסתכלו מקרוב, תראו ניצול אחד על הסיפון, עם חיוך רחב על פניו. זה לא שהוא נהנה לרצוח את כולם - ההפך הוא הנכון, אך כעת כשהכל נגמר, הוא חופשי. הוא יכול להשתחרר מההרגשה המציקה ביותר בעולם – פרנויה.
 

משחק פעולה מקורי. לא, ברצינות!

 
בראשית היה Half-Life, שהעניק לקהילת יוצרי המודים את הכלים ליצור משחקים מרשימים בעזרת המנוע החדיש שלו. הדוגמא המוצלחת ביותר לזה היא כנראה Counter-Strike, אך עם השנים פותחו גם מאות מודים אחרים, ולאחד מהם קראו The Ship.

כש-Half-Life 2 הגיע לחנויות, החליטו מפתחי המוד להפוך את The Ship למשחק מלא, רכשו זכויות שימוש במנוע ה-Source של Valve, והתיישבו לעבוד. התוצאה, אליה התוודעתי לפני מספר שבועות, היא משחק פעולה מקורי. כן, אחזור על זה שוב, מ-ק-ו-ר-י.

העלילה ב-The Ship דווקא פשוטה למדי: מר איקס המסתורי שלח לאנשים אקראיים ברחבי העולם הזמנה לשייט תענוגות על אחת משש ספינות הפאר שלו, חינם לגמרי, ואם זה עבד ב"אני עדיין יודע מה עשיתם בקיץ האחרון" אין סיבה שזה לא יעבוד כאן. אך כמו בכל סיפור הגורר אחריו משחק פעולה, מניעיו של מר איקס לא היו לבנים וזכים כשלג. ההפך הוא הנכון - מר איקס הוא סדיסט רצחני. דאא!

כשאנשים מגיעים לספינותיו, הם מקבלים מעטפה ובה איום מפורש על חייהם וחיי הסובבים אותם, וגם פתק ועליו שמו של אחד הנוסעים על הספינה. כדי שהאיום לא יתממש, ובהתאם למסורת הז'אנר, עכשיו צריך כל נוסע למצוא את הבעלים של השם אותו קיבל במעטפה, ולשלוח אותו לשחות עם הדגים. זכרו - גם השם שלכם מופיע במעטפה של מישהו, ואתם לא יודעים מי זה. כמובן שעל כל רצח מוצלח, יעניק לכם מר איקס פרס כספי.
 

משחק העצבים

 
את תיאור המשחק עצמו נתחיל דווקא בהסתייגות קלה: אם אתם לא מתכוונים לשחק ב-The Ship באינטרנט, באמת שאין לכם בשביל מה לקנות אותו. מצב המשחק הלא-מקוון היחיד כאן מאוכלס בבוטים טיפשים למדי. אמנם המפתחים הבטיחו כי בעתיד ישוחרר תוסף לשחקן היחיד, עם עלילה ושלבים, אך אין לדעת מתי זה יקרה והאם תדרשו להוציא עליו סכום כסף נוסף.

אם ההסתייגות הזו לא הרתיעה אתכם, ברוכים הבאים לספינה. בתחילת השלב תקבלו שם וזהות אקראית, כמו גם את שמה של המטרה שלכם ואת מיקומה. המיקום אמנם מתעדכן כל שלושים שניות, באדיבות מר איקס, אך בפניכם עומדות עוד 3 משימות אותן אף אחד לא יעזור לכם לבצע :למצוא נשק, להתאים את השם לדמות ולרצוח אותה מבלי להיתפס.

הסיפור עם הנשק דווקא קל למדי – יש כלי נשק שונים ומשונים בכל רחבי הספינה, החל מגרזנים ועד מזרקי רעל ומטריות רצחניות. ואמנם, ברגע שמתחיל סיבוב חדש, אפשר לראות את כל השחקנים רצים בבהלה למקום הקרוב ביותר בו יש נשק. כאן יעזור לכם מאוד להכיר היטב את הספינה עליה אתם נמצאים, כי הנשקים היותר מעניינים מוחבאים במקומות בלתי צפויים. הפרס הכספי אותו תקבלו על הרצח תלוי בנשק איתו תבצעו אותו – מר איקס מעריך יותר נשקים בהם מעט אנשים משתמשים.

באשר למציאת האיש הנכון, כאן כבר יכולה להתעורר בעיה מסוימת. בשביל להתאים פנים לשם עליכם להתקרב לדמות וללחוץ עליה עם הכפתור השמאלי של העכבר. העובדה שמיקום הדמות מתעדכן כל שלושים שניות מאוד עוזרת לצמצם את השטח בו אתם מחפשים, אך זו עדיין עלולה להיות מטלה לא קלה. מה עוד, שבכל חדר נוסעים בספינה יש מלתחות שלמות בעזרתן יכול כל אחד לשנות את הלבוש שלו תוך שניות מעטות, ובכך לבלבל את הצייד שלו. רצח של אדם שהוא לא המטרה/הצייד שלכם לא רק יחזיר אותו לחיים מיד, אלא גם יוריד מחשבון הבנק הווירטואלי שלכם סכום לא מבוטל של כסף.
 
 

סימס והספינה הרצחנית

 
הרצח הוא כנראה החלק הקשה ביותר במשחק. הספינה, כפי שאמרתי בפתיח, מצוידת באמצעי מעקב. הראשון הוא השוטרים שעומדים בכל המקומות המרכזיים, וישלחו אתכם ללא היסוס לכלא אם רק תוציאו כלי נשק מהכיס. אמצעי המעקב השני הוא מצלמות אבטחה שגם כן עלולות להוביל אתכם לתא המעצר לזמן מה. אם תזכרו שבכלא לוקחים לכם את כלי הנשק, אך מי שצד אתכם עדיין מקבל עדכונים על מיקומכם, תבינו שיש סיכוי לא רע לחטוף גרזן בגב ברגע שתצאו לחופשי.

אך מה ימנע מכם לעמוד כל הזמן ליד שוטר או מצלמה ובכך להבטיח את הישרדותכם? קוראים לזה רצונות, ואתם מלאים בהם. בדומה לסימס, הדמות על הספינה רוצה דברים כמו אוכל, שתייה, שינה, מקלחת, שירותים, קריאת ספר וכדומה. הרצונות גם קשורים אחד לשני: אם תאכלו ותשתו, תרצו ללכת לשירותים, מה שבתורו יגרור רצון עז לשיתוף ידיים.

אם תתעלמו מהרצונות הללו, התוצאות יכולות להיות הרסניות. מחסור חמור בשינה יגרום לכך שתירדמו בעמידה, התעלמות מרצונות אחרים עלולה לגרום לכתמים על מכנסיים ודיכאון אובדני, וכו'.

ההחלטה להכניס את האלמנט הכה-סימסי למשחק מתבררת דווקא כחכמה מאוד. קודם כל, אתם חייבים לנוע כל הזמן, תוך שאתם משלבים בין מילוי גחמות גופכם לציד מטרתכם. שנית, אין כמו לרצוח את קורבנכם כשהוא בזמן מקלחת/שינה/ישיבה על אסלה.
 

אקשן מהיר ומרתק

 
אפילו שתיאור מהלך המשחק היה ארוך למדי, מהלכו דווקא מאוד מהיר. הסבב הממוצע של 'הציד' – מצב המשחק הנפוץ ביותר, לוקח רק 90 שניות, במהלכן עליכם למצוא את המטרה, להרגה, להרוג את הצייד שלכם ולדאוג לרצונות גופכם. המטרה היא להרוג כמה שיותר מטרות במסגרת מספר סבבים נתון, ולהרוויח כמה שיותר כסף על הרציחות הללו.

בנוסף יש כאן מצב בו אתם מקבלים מטרה אחרי מטרה עד שנותר רק אדם אחד חי על הסיפון, מצב משחק מיותר של אחד-על-אחד (מי צריך את זה בכלל?) ומצב עוד יותר מיותר של deathmatch, בו כולם הורגים את כולם. אך לפני שאתם בכלל מתחילים לשחק ברשת, מומלץ מאוד להשתמש באפשרות של משחק בוטים כדי ללמוד את שש הספינות עליהן מתרחשים המשחקים – מרבית הספינות גדולות מאוד, וכבר אמרתי שהכרתן עקרונית להישרדותכם.

לא הכל נפלא בממלכת The Ship. מעבר למצב לא-מקוון משעמם להחריד, נדמה בחלקים מסוימים כי המפתחים פשוט לא סיימו את עבודתם. למרות הגרפיקה המרשימה, הדמויות נתקעות מדי פעם בטקסטורות, אין אפשרות לצ'ט קולי, והמנוע הפיזיקאלי של המשחק גרוע. הבעיה הגדולה ביותר מגיעה דווקא מהשחקנים באינטרנט – כרגע, יש בשרתי המשחק הרבה מאוד ילדים מעצבנים שנהנים לתת לכם לחשוב שהם עוקבים אחריכם במטרה לרצוח, למרות שהם כלל אינם הציידים שלכם. כפי שכבר אמרתי, רצח לא מוצדק גורר קנסות כבדים.

בסך הכל, מצאתי את חווית המשחק ב-The Ship כייחודית ומרעננת בעולם של משחקי פעולה שבלוניים ולא מעניינים. תחושת הפרנויה העוטפת אתכם בכל משך שהותכם על הספינה מפחידה, וההנאה מרצח הצייד שלכם לא יכולה להשתוות לשום דבר שהרגשתי במשחק פעולה מקוון עד כה.
 

ציון

הנאה: 9
קול: 7
גרפאיקה: 8
ממשק: 8
קושי: 8

ציון כללי: 8.2
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by