ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: נשים, נשים, נשים 

השבוע ברשת: נשים, נשים, נשים

 
 
רוני שני

מה קורה כשמאות בלוגריות מתכנסות במקום אחד, אופיס 2007 בדולר וחצי, הפאדיחות של מיקרוסופט, פלישת אנשי הפיצה לגוגל, סוף המערכה של קאזאה, גוגל הופכת לציידת נאצים, מחשב שמדברים איתו במכות, ומיהו מלך האינטרנט הבלתי מעורער. רוני שני מסכמת שבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך כנס BlogHer
 מתוך כנס BlogHer   
השבוע התקיים כנס BlogHer 06, מפגש הבלוגריות השנתי, שמאפשר גם לגיקיות הכי גדולות להתחבק זו עם זו כאילו אין מלחמות בעולם. הכנס הוא יותר הצהרת כוונות מאשר כינוס בעל השלכות מעשיות. המטרה המרכזית של האירוע היא להראות שיש אלפי נשים שכותבות בלוגים. יש להן מקום. יש להן השפעה. יש להן מה לומר.

הבעיה היא, שבמובן מסוים - ממש כמו כל אירוע שמיועד להצהיר "אנחנו כאן" - יש סכנה שאחרי שתתפזר ההפגנה נגלה שלא למדנו דבר, שהנשים שוב מכניסות עצמן לגטו שלא תורם דבר למעמדן.

הכנס עורר בקרב רבים, נשים וגברים, לא מעט ביקורת. הטענות היו שמדובר בקהל הומוגני מדי, שכלל כמעט אך ורק נשים לבנות, הטרוסקסואליות ואמהות לילדים. טענות נוספות היו שהאירוע מוסחר יתר על המידה. ובכלל, ה-mommy bloggers, כפי שהן מכונות, יצאו להם מכל החורים עם כל החיבוקים שלהן.

למרות זאת, מהסיכומים שפורסמו השנה ברשת, נראה שבניגוד לכנס הראשון שנערך אשתקד, הפעם מרבית המשתתפות יצאו מרוצות, גם מהחברותא במהלך הכנס עצמו וגם מהמסקנות שלקחו עימן לחיים, שכוללות לא מעט פרגון הדדי.

בין הבלוגריות המובילות שנכחו בכינוס נציין את הת'ר צ'אמפ, שכיום משמשת כמנהלת קהילה בפליקר, אריאנה האפינגטון, אשת תקשורת בכירה שמנהלת בלוג מוערך, אליסה קמהורט (שהתלוננה על הסיקור הגברי של האירוע), ג'ורי דה ג'רדינס, וליסה סטון המייסדות, מרים סקובל (אשתו של), אליס ברדלי, מלינדה קזינו ורבות אחרות.

אלו דיברו על צילום דיגיטלי, כתיבה מקוונת, שיווק, עסקים, Web 2.0, רשתות חברתיות, עיתונות, כלים לבלוגריות והרחבת מעגל הנשים שכותבות בלוגים, וכמובן זהות, סקס, אמהות, בישולים וכדומה.
 
מתוך כנס BlogHer
 מתוך כנס BlogHer   
• ואם אנחנו כבר מדברים על נשים וטכנולוגיה, השבוע התפרסם מחקר המתפלא מהעובדה ששלוש מתוך ארבע נשים מעדיפות מסכי פלזמה על פני יהלומים ואפילו על פני נעליים (!). לאנג'לה גאן נמאס מהמחקרים האלו שנדהמים כל פעם מחדש מ"וואו, נשים אוהבות דברים טכניים", והביאה שלל קישורים שמוכיחים אחת ולתמיד שנשים הולכות כבר מזמן יד ביד עם טכנולוגיה, בלי שום קשר לכלום.

• חבל רק שלא כולן מרגישות כמוה: מחקר נוסף שפורסם השבוע מגלה כי מרבית הנשים אינן מתייחסות אל עצמן כאל מומחיות בכל הנוגע לאינטרנט, אפילו אם הן כן. גברים לעומתן, נוטים להאדיר את כישוריהם ללא קשר למציאות. נשים מ-Dialup וגברים מ-ADSL?

• אחת הסיבות להתרחקות של נשים מטכנולוגיה היא התדמית הגיקית והלא סקסית שיש לנשים חובבות טכנולוגיה. כמה נשים אוסטרליות שעובדות בתעשיית ההייטק מצאו דרך מקורית לעודד את בנות מינן להצטרף לתעשיה הבלתי מפרגנת.

• והשאלה האם התקבצות של בלוגריות במקום אחד היא גטו או לא, נשאלת גם כאן בארץ. חנן כהן, מפעיל את Webster.co.il, כלי המרכז במקום אחד פוסטים איכותיים, דן עם המגיבים והמגיבות שלו האם צריכה להיות גם גירסה נשית של השירות.

• אה, ואם כבר אנחנו מדברים על בלוגריות, וולווט אנרגדראונד, הלא היא דבורית שרגל, עקרה מישראבלוג לדהמרקר. שם מקימים זירת בלוגים שתתחרה (אולי) בזו שהקימה גלובס בתפוז. המגיבים ב"מאבד תמלילים" חשפו את הבלוגרים לעתיד.
 

קשה במיקרוסופט

כלי זיהוי הקול של הויסטה מפדח את מיקרוסופט בעת הדגמה חיה
 כלי זיהוי הקול של הויסטה מפדח את מיקרוסופט בעת הדגמה חיה   
• מיקרוסופט עוברת שבוע לא קל. ראשית, כדי להימנע מתשלום קנסות נוספים בסך מיליוני יורו, היא החליטה להיעתר להוראת נציבות האיחוד האירופי ולמסור לידיה 2,600 מסמכים טכניים, הכוללים פרטים שונים על תוכנות החברה. הנציבות טוענת כי המסמכים האלו חייבים להיות פתוחים ונגישים למתחרות.

• אבל גם בלי קשר למסמכים, העתיד של מיקרוסופט לא נראה מי יודע מה מבטיח, בעיקר בכל הנוגע להשקת מוצרים חדשים. מצד אחד, היא החליטה להציג את מערכת ההפעלה ויסטה בכנס ההאקרים המפורסם BlackHat ובכך להפגין בטחון בכך שיש לה את "מערכת ההפעלה המאובטחת ביותר בעולם". מצד שני, אם ההאקרים, שאני בטוחה שכבר מזיעים כדי להוכיח למיקרוסופט אחרת, יצליחו לפרוץ את הוויסטה, זה יכול להיות קצת משפיל.

• ועם או בלי האקרים, נראה כי מיקרוסופט מצליחה יפה מאד להשפיל את עצמה לבד. הנה דוגמה: בויסטה אמורה להשתלב טכנולוגיית זיהוי קולי שהחברה גאה בה במיוחד. למרבה הצער, בעת הדגמת היכולת הזו בפני קהל, בחרה תוכנת התמלול לא להקשיב לדברי המשתמש וכמו ילד לא מחונך - פידחה את החברה אל מול העולם. מיקרוסופט מסרה אגב, שהסיבה לכשלון היא ברעשי רקע שנשמעו באולם, אך כפי שציינה מגישת החדשות שהציגה את האייטם - הכל היה שקט עד שהקהל מת מצחוק.
 
 
 
• ואם כבר אנחנו מדברים על הוויסטה, אז מתי כבר תושק ההבטחה הגדולה? אם תשאלו בלוגרים מובילים, התשובה תהיה "אחר כך".

רוברט מקלאוד, יועץ הייטק ואיש Cnet, מודה שהוא מאוכזב קשות מגירסאות הבטא של מערכת ההפעלה הזו ולצערו הוויסטה אינה מוצר שראוי להשיק אותו בתאריך היעד שנקבע לו. גם הבלוגר ועובד מיקרוסופט לשעבר, רוברט סקובל, מאוכזב. סקובל מפרט את הבעיות שיש במערכת ואפילו ממליץ לא להתקין את הגירסה שתושק (אולי) באוקטובר.

אבל לא רק בלוגרים מתריעים כי המלך הוא עירום. אפילו סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, מודה שהחברה הציבה לעצמה רף גבוה מדי. אנחנו לא נשבור לו את המילה.
 
מה שמקבלים כשגולשים ל- ie7.com
 מה שמקבלים כשגולשים ל- ie7.com   
• מעניין שכל הקטילות והביקורות לא מפריעות למיקרוסופט לצאת ב"מבצע שובר קופות": רוצים להוריד את Office 2007 Beta 2? שלמו דולר וחצי.

התשלום, כך מסבירה מיקרוסופט, אמור לכסות את עלות תפעול השרתים. רחמנות. יובל דרור טורח להזכיר, למי ששכח, שמדובר בחברה שרווחיה הגיעו בשנה שעברה ל-12 מיליארד דולר. כריסטופר הוג מ-Digital Journal מסביר יפה יפה לאנשי רדמונד את כל מה שאדיוטי להפליא בהחלטה שלהם.

• ומבטא אחת לבטא אחרת: מיקרוסופט מתעתדת לדחוף את הדפדפן החדש אינטרנט אקספלורר 7 למשתמשים באמצעות עדכונים אוטומטיים. האם הסיבה לכך היא ששם המתחם הכי הגיוני לאחסון התוכנה, ie7.com, תפוס כבר על ידי המתחרים?

• אפילו שדרוגים של שירותים מקוונים לא הלכו למיקרוסופט חלק. השבוע היא שדרגה את שירות הרשת החברתית שלה, Windows Live Spaces, והוסיפה לו יכולות שונות, כמו שיפור ההתממשקות עם Live Messenger ושירותים אחרים שלה.

הבעיה היא שחלק מהחידושים, כמו הצבת קשיים בפני מי שרוצה ליצור קשר עם גולשים שטרם מלאו להם 18, הופכים להיות חסרי תועלת כל עוד הם אינם משולבים בכלל התוכנות שלה, ובראשם המסנג'ר. ב-TechCrunch סקרו את השירות המחודש ולמרות שהם לא נופלים מהכיסא, הם ממליצים לתת לו בכל זאת 100 ימי חסד.
 

חדשות

• מה שלא הצליח למיקרוסופט בארה"ב, לא הצליח גם לרשת הבגדים "מתאים לי". בית המשפט המחוזי בתל אביב, הלך בעקבות בית משפט בסיאטל, שקבע בזמנו כי המילה Windows אינה סימן מסחרי רשום של ענקית התוכנה, ודחה את תביעתה של רשת הבגדים "מתאים לי" נגד המתחרה "קרייזי ליין".

החברה הנתבעת קנתה מגוגל פרסומות Adwords שהתבססו על מילות מפתח כמו "מתאים לי" ו-"ml". "מתאים לי" טענה כי מדובר בהטעית הציבור, אבל השופט לא הסכים איתה וטען כי גוגל הוא מעין קניון וירטואלי, בו רשאי כל אחד לתלות פרסומות לבית העסק שלו.

• סופה של מלחמת לבנון 2.0 לא נראה עדיין באופק, אבל קצת סיכומים כבר יש. אילנה ואדר העלו סקירה מקיפה של כל המשחקים, הסרטונים, התמונות ושאר תכנים מלחמתיים. חוץ מזה, אילנה מציעה להשתמש באינטרנט כדי לתקשר עם הצד השני; עמי בן בסט מסכם שבועיים של מלחמה מזווית בלוגרית; בבלוגיסטאן (הבלוגספירה האיראנית, כפי שמכניה אותה חבריה) מתעצבנים על תשומת הלב המופנית למלחמה של אחרים; ויש מי שסבור שדווקא פיצות יעזרו.
 
גמ"ח פיצה לרעבים בגוגל
 גמ"ח פיצה לרעבים בגוגל   
• ואם כבר בפיצות עסקינן, אתרי הרכילות המקוונים לא הפסיקו לעסוק השבוע בסיפור פלישת הפפרוני של אנשי הסטארט אפ Cambrian House לגוגל.

החבורה המוזרה הזו רצתה להודות לאנשי גוגל על תרומתם הניכרת לעולם, והחליטו שחדירה חשאית למטה החברה, חמושים באלף מגשי פיצה, זו הדרך הראויה. השף המלכותי ראה זאת פחות בעין יפה וסילק אותם בבושת פנים. אבל אל דאגה, הכל מתועד בווידאו.

• השבוע גם היו לא מעט חידושים בתחום המסרים המידיים. יאהו השיקה גירסה שמינית של המסנג'ר שלה, שכוללת מאות תוספים זמינים להתקנה; גוגל טוק עבר שדרוג שאולי יצליח להרים אותו קצת מגובה הדשא (40 אלף משתמשים - לא להאמין); סקייפ השיקה סרגל כלים חדש לביצוע שיחות ישירות מחלון אופיס; ושירות Meebo החמוד משיק תת שירות בשם MeeboMe שיאפשר לבעלי אתרים לצ'טט עם המבקרים באתר שלהם.
 
• תערוכת המשחקים הגרנדיוזית E3 משנה פניה. ממסיבה מושקעת שכל גיימר חולם להגיע אליה, היא תהפוך לאירוע שהמארגנים מגדירים אותו כ"אינטימי". ב-Next Generation מסבירים את כל הסיבות שהובילו למהלך זה, שהעיקרית בהן היא העלות האדירה של ההפקה מול ההחזרים הנמוכים. אום מאליק דווקא אופטימי וחושב שיש לא מעט יתרונות באירוע קטן וממוקד יותר הפונה לתעשיה ופחות לקהל הרחב.

• תוכנת שיתוף הקבצים קאזאה תשלם 100 מיליון דולר פיצויים לתעשיית המוזיקה והסרטים האמריקנית, ותהפוך להיות שירות חוקי למהדרין. מהיכן הכסף? מהכיס של המייסדים, אלו שאחראים גם על סקייפ. הבלוגרים ב-Wired תוהים מי מרוויח מזה. בטח שלא האמנים.

• ארבע מדינות מתפתחות (ניגריה, ברזיל, תאילנד וארגנטינה) התחייבו לרכוש ארבע מיליון יחידות של OLPC, המחשבים הידועים בכינוי "מחשב במאה דולר" והמיועדים לתלמידים. הודו הודיעה שהיא דווקא לא תיקח חלק בפרויקט השנוי במחלוקת הזה, משום שלדברי שר החינוך ההודי, המדינה העניה הזו זקוקה לכיתות ולמורים, יותר מאשר לכלים מהודרים. וואוו! סטארט אפ!
 
• הקונגרס האמריקני אישר ברוב גדול הצעת חוק שתמנע מילדים ובני נוער לגלוש לרשתות חברתיות כמו MySpace ממחשבים ציבוריים בבתי ספר ובספריות. מטרת הצעת החוק הנקראת DOPA (ראשי תיבות של The deleting online predators act) היא להגן על הנוער מפני האנשים הרעים שבאינטרנט. הבעיה היא, כפי שמזכירה "ברכה גולשת", יש להם גם מחשבים בבית. אז על מי בעצם נועד החוק להגן, על מחשבי בית הספר?

• האם ארה"ב הסכימה סוף סוף לוותר על השליטה על האינטרנט באמצעות ICANN? לא ברור. בלוגים ואתרי חדשות שונים מדווחים שכן, Ars Technica טוען שלא ממש.
 

קטנות

דיוויד הסלהוף . לא מלך?
 דיוויד הסלהוף . לא מלך?   
• Google Earth, תוכנת המיפוי של גוגל, מחליפה את אלי ויזנטל. הודות לה גילו אנשי עיר בלגית אחת שהמזרקה הוותיקה שלהם מעוצבת כצלב קרס והורו להרוס אותה לאלתר. מי שתכנן את המזרקה לא הסתיר זאת מעולם, ולטענתו, עשה זאת כמחווה לאל השמש, שצלב הקרס הוא סמלו. אין כמו עבודת אלילים.

• מנוע החיפוש של גוגל יכול לעשות עבורנו הרבה יותר, גם בדרכים. סקירה של שני פיתוחים עתידיים מאוד ומעניינים לא פחות.

• יש לכם מחשב נייד של IBM שיוצר ב-2003 ומעלה? אם הוא כולל את ה-Hard Drive Active Protection System ומותקנת עליו לינוקס, תוכלו לשלוט בו באמצעות מכות. חלום שמתגשם.

• גם CNN נכנעה ללחץ החברתי: השבוע השיקה רשת השידור הבינלאומית את CNN Exchange, רשת חברתית לעיתונאים חובבים ובלוגרים, שמוזמנים להעלות אליה תכנים.

• אתר האינטרנט של הצופה נראה בול כמו זה של הגארדיין. אין איזה דיבר נגד זה?

• דיוויד הסלהוף הוא מלך האינטרנט, וזה סופי. סרטון הפרסומת הזה רק מאשש את המסקנות.

• רוברט סקובל (בעל של) מספר על ג'וש וולף, וידאו בלוגר אמריקני, שנעצר לאחר שסרב למסור למשטרה סרטונים שצילם בהפגנה שנערכה בסן פרנסיסקו. סין, מאחורייך!

Myspace לקשישים, כי "עסקי המוות גדלים".

• בלוג חדש ברשימות לאבי לן, לשעבר עורך nrg ומוסף 24 שעות של ידיעות אחרונות. שווה ביקור.

• בלוג חדש להוצאת הספרים המיתולוגית פינגווין.

• ולסיום - מתגעגעים ל-e, הכוכבת של הבועה הקודמת, שנעלמה מחיינו בעידן ה-Web 2.0? הנה ראיון איתה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by