ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלחמה: אז מה היה לנו 

מלחמה: אז מה היה לנו

 
 
אדר שלו ואילנה תמיר

אספנו את הסרטונים המצמררים, סרטי התעמולה והמחאה, וגם את סרטוני הפארודיה ומשחקי הפלאש. כל הדברים שישארו ברשת הרבה אחרי שהמלחמה הזו תיגמר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
החזית האלקטרונית של מלחמת לבנון - לכל הכתבות


הארץ התחילה לבעור לפני 23 ימים, אבל מי שחיפש בימים הראשונים למלחמה את הדיה ברשת, התאכזב. בפליקר כמעט שלא היו תמונות רלוונטיות וב-YouTube לא הצלחנו למצוא תיעודים של נפילות קטיושות. דממה. כבר כמעט חשבנו שהאינטרנט נשכח ואינו משחק תפקיד במלחמה האמיתית הראשונה בה ישראל משתתפת בעידן האינטרנט.

אבל האכזבה הזו היתה מוקדמת. הגולשים משני עברי הגבול התאוששו מההלם של הימים הראשונים והחלו להעלות כמויות מאסיביות של תכנים רלוונטים לרשת. השימושים ברשת רבים - אם כדי להביע מחאה על המלחמה, לנסות לגייס דעת קהל בינלאומית, לשתף אחרים בסבל האנושי או פשוט לשחרר קצת תסכולים.

בעוד שגם בצד הלבנוני וגם בצד הישראלי יש הדים רבים למלחמה ברשת, התכנים המועלים הם שונים במקצת. לתכנים שמעלים הלבנונים לרשת יש אופי של מחאה. חלק ניכר ממנה מבוטא באמצעות הצגה ויזואלית של גופות ושל הרס. מקרה כפר קאנא סיפק שלל תמונות מצמררות. גם התעמולה של החיזבאללה לא נפקדת מהרשת, וניתן למצוא לא מעט סרטוני תדמית מושקעים ורווי מיליטריזים של הארגון.

על התכנים מהצד הישראלי ממונים בעיקר תושבי הצפון, שמשתפים את העולם דרך הרשת בחוויה הקשה שעוברת עליהם. אם אלו צילומי חובבים של נפילות קטיושות, של המראות הערים הפגועות ושל התושבים היושבים במקלטים. וכמו הצד הלבנוני, גם הישראלים עסוקים בלחפש את התמיכה והאהדה הבינלאומית שתתן אישור לעמדתם.

הישראלים מוצאים במלחמה זו גם מקום לסאטירה ולהומור. המושא העיקרי של הצחוק הוא כמובן הארכי-אויב התורן שלה, חסן נסראללה, שדמותו זכתה תוך זמן קצר לשלל תיאורים, מטאפורות, קריקטורות וגרסאות פלאש.

אין זה סיכום, כי המלחמה עדיין נמשכת ולא נראה כי היא עומדת להסתיים בקרוב. אבל כבר עכשיו אפשר לקבל תמונת מצב מסוימת על האופן שבו המלחמה המרחשת שם בחוץ משתפקת בראי האינטרנט.

לפניכם אוסף קטעים מטרידים, מעציבים, מעוררי זעם וגם מצחיקים ומנחמים שדגנו ברשת.
 

לבנונים יוצרים

ילדים ישראלים מציירים על פגזים
 ילדים ישראלים מציירים על פגזים   
• לא חייבים מצלמת וידאו כדי ליצור סרטון מחאה. מצגות של תמונות סטילס הפכו לאחרונה נפוצות ב- YouTube. המצגת הבאה מכריזה "לא אכפת להם מאיתנו", ומציגה חיילי צה"ל כופתים אזרחים לבנונים, ילדים פצועים והריסות על גבי הריסות ומערבבת גם תמונות מהשטחים ומעירק (אזהרה: תמונות קשות לצפיה)

מצגת סטילס נוספת מתעדת את הרג 60 תושבי קאנא, כמחציתם ילדים, כפי שבוצע על-ידי צה"ל. "אמרו להם לעזוב את הכפר לפני כן, אבל הם עניים. לא היה להם לאן לברוח". הקרבות האמיתיים הם בתגובות לסרטון. (אזהרה: תמונות קשות לצפיה)

• פליקר עמוס אף הוא בצילומי זוועה של קורבנות המלחמה הלבנוניים, מדממים יותר ופחות. קבוצה חדשה בשם "הצילו את לבנון", שנפתחה לפני כשבועיים, צברה כבר למעלה מ-650 חברים, והיא מרכזת את תמונות קשות וצילומים מהפגנות במטרה להשפיע על דעת הקהל. (אזהרה: תמונות קשות לצפיה)

• מי לא מכיר את התמונה בשחור-לבן של ילדה ערומה נמלטת בריצה ממלחמת ויאטנם? קשה לשכוח. אחת התמונות שאולי תיזכר גם שנים רבות אחרי המלחמה היא זו שמציגה ילדים ישראלים כותבים מסרים על פגזים, והופצה באתרים פרו-לבנוניים. משם היא עשתה את דרכה לעיתונים חשובים בעולם.

עוד ארון אחד - מואיז סייד הוא סטודנט קנדי ממוצא לבנוני, שמסכם מדי כמה ימים, לפי הדיווחים של ה- BBC, את מספר ההרוגים בצד שלהם ובצד שלנו. כל הרוג זוכה לארון על שמו באתר שלו. בינתיים בצד הלבנוני יש 750 הרוגים ובצד הישראלי 51. ההמחשה הגרפית פשוטה למדי וממחישה היטב את הנקודה שלו.

סירטון רב-עוצמה מנציח משפט שאמרה אלוף-משנה מירי אייזן ל- CNN בתגובה להרג בקאנא. "ישראל לא מכוונת על אוכלוסיה אזרחית. ישראל מצטערת מאוד. מאוד מצטערת". המשפט חוזר על עצמו שוב ושוב, ורק תמונות הילדים ההרוגים והפצועים מתחלפות ברקע. (אזהרה: תמונות קשות לצפיה)

סרטוני התדמית של החיזבאללה, כפי שהוקרנו ברשת הטלוויזיה של הארגון, אל מנאר, מצאו את דרכם לרשת והגיעו ל- YouTube. בסרטונים הרשמיים, בניגוד לאלו שיצרו הגולשים, יש פחות קורבנות מדממים ויותר לוחמי חיזבאללה, שמוצגים כגיבורים אמיצים.

• והנה סרטון שהכין בלוגר מכווית שאינו כולל דם או תמונות זוועה. רק פניה ישירה ומרגשת לישראלים כדי שיכירו באנושיות של הצד השני ויפעלו לקראת שלום.
 

ישראלים יוצרים

ילדים במקלטים
 ילדים במקלטים   
• לא ברור אם מי שעומד מאחורי ערמת הסרטונים שהעלה המשתמש Dover Zahal לפליקס, שירות הוידאו של תפוז, הוא אכן דובר צה"ל בעצמו, אבל בהחלט זה נראה ככה.

בגלריית הסרטונים של המשתמש, ניתן למצוא שלל צילומי וידאו צה"ליים מהימים האחרונים, הכוללים תמונות של חיל האוויר מפציץ תשתיות בלבנון, תקיפות של חיל הים וצילומים חסרי אקשן של כוחות קרקעיים. הסרטונים לא עברו יותר מידי עריכה והעלילה שלהם לא מרתקת במיוחד, אז לפחות נסו לדמיין בראש את דן חלוץ מציג אותם לפניכם בגאווה במסיבת עיתונאים או משהו.

• אחד מהסרטונים הצה"ליים מופיע גם כאן ב-YouTube, בו נטען כי בניגוד לטענות החיזבאללה, הארגון דווקא כן יורה קטיושות מתוך בתי אזרחים. מבין הקטעים, גם צילומים של ירי קטיושות ממקום שנטען שהוא כפר קאנא, במטרה להצדיק את הירי על הבניין.

• אבל לא רק קטעי וידאו צה"ליים עולים לרשת, אלא הרבה מאד צילומים של אזרחים ישראלים, המתעדים מנקודת מבטם את הנעשה באיזורי קו העימות. הגולש BambaMaker הצליח לתפוס במצלמתו את הקול של נפילת קטיושה ואת מראהו של בניין, בשניות הראשונות לאחר שנפגע מטיל.

אבי בן זקן מקרית ים צילם מחלון ביתו מטר קטיושות שנחתו על חיפה, ביום הראשון להתקפה על העיר הצפונית, בו נהרגו שמונה בני אדם. את הסרטון, המלווה בכתוביות באנגלית, העלה אבי לאתר YouTube. במקביל, הוא שלח אותו גם לנענע, שפתחה לפני כמה ימים מדור המוקדש כולו לקטעי וידאו שצילמו הגולשים.

• שולמית דותן העלתה לרשת מצגת הכוללת אוסף צילומי סטילס מתוך בתים ומכוניות שנפגעו בהתקפות הקטיושות בחיפה, ומסיימת את המצגת בתיקווה "לא עוד מלחמות".

• ועוד קטע, שהיה יכול להראות טריוויאלי וסתמי, אלמלא היינו יודעים מה ההקשר - ילד חביב משתעשע לעצמו במקלט.

• צילומי סטילס מתוך מקלטים, ניתן למצוא גם בקבוצה "ישראל נאבקת לקיומה" בפליקר.

• באוניברסיטת חיפה, כך מסתבר, ניסו לרומם את המורל הלאומי, וציירו את דגל ישראל באמצעות משחק עם אורות דלוקים וכבויים בחדרי בניין האוניברסיטה. רק עשו לעצמכם טובה וכבו את הוליום, אחרת תצטרכו לשמוע גירסת סינטיסייזר צורמת של משהו שכנראה אמור להיות "התקווה".

• גם כאן בנענע מופיעים לא מעט תכנים שגולשים ישראלים מפרסמים. החל מנשים מצפון הארץ שיולדות בצל המלחמה, דרך תימרות עשן כתוצאה מפגיעת קטיושה וכלה בתיעוד מקרוב של הופעה פרטית למדי של דיוויד ברוזה.

• אבל בין כל רעש הקטיושות, בכיות הנפגעים וקולות המחאה, יש מי שהצליח למצוא בכל זאת את השקט והשלווה. אלעד יאיר חיבר צילומים של העיר חיפה, שוממת מאדם, עם שיר נוגה של בילי הולידיי ומצא משמעות חדשה ומצמררת לאמרה מהספר 1984 - "מלחמה היא שלום".
 
 

סאטירה

(צילומסך, אתר הבית של הכי זבאללה)
 (צילומסך, אתר הבית של הכי זבאללה)   
• למי שנמאס מהחריזה נסראללה-זבאללה-אללה, קבלו סרטון מקצועי יותר, באיכות גבוהה יחסית, שמציג את נסראללה כנרקומן, את יונית כדוגמנית ואת פלאפון כנצלנית. מאחוריו עומד הפלאשיסט עידו ברקן.

• לא צריך לעבור ללבנון כדי לקלוט את שידורי תחנת אל מנאר של החיזבאללה - אפשר לצפות בגירסה האלטרנטיבית בפליקס, עם תחפושות שנראות כאילו זה עתה נשדדו מחברי הקומדי סטור.

• זו לא מלחמה עד שפעיל הרשת הלמו עורך לה מחווה כלשהי. הפעם בנה הלמו אתר בית לחיזבאללה (אחרי האתר הרשמי הופגז והושבת אינספור פעמים). יש גם תמליל מלא של נאום של נסראללה ואפשרות להפגיז את החיזבאללה דרך הדפדפן.

• "למי שרוצה לדעת מה אני חושב עליכם ומה אני מתכנן לכם" - הבלוג של נסראללה (המקורי!) בתפוז, על טהרת העברית. למה שחסן בכבודו ובעצמו יפתח בלוג דווקא בתפוז? "אולי בגלל ההקשר האסוציאטיבי של תפוזי יפו. יפו רבותי, לא תל אביב. אנחנו היינו שם קודם, ואינשאללה ובעזרת נסראללה נניף בקרוב את דגלנו הצהוב מעל גלידה מסטיק בשדרות ירושלים".
 

עצוב, אז צוחקים

(צילומסך מאתר ערוץ הילדים)
 (צילומסך מאתר ערוץ הילדים)   
• "אני חסן, ערבי ממש מעפן" - מאש אפ אה-לה-נסראללה לשיר 'טורו' של סאבלימינל שיצרו מאיר משיח ויורם סוויסה. החריזה בעייתית משהו, מה שלא מנע מהקליפ להפוך בצ'יק-צ'אק ללהיט ענק.

• לפני שאתם יורדים למקלטים, הקשיבו לילדים במחונכים ועוד שיר היפ-הופ אנטי נסראללה, והפעם הותרו חרצובות לשונם של המבצעים. "אימא של נסראללה יושבת על גדר ודוחפת מעדר".

• נוי אלוש, מומחה לספינים תקשורתיים, כתב העיתון רייטינג ומי שעומד מאחורי מתיחת "נינה" - שיר האהבה לנינט טייב, חיבר להיט אנטי-חיזבאללה נוסף משלו. להשיג במיי-ספייס הקרוב לביתכם.

ציירו לו שפם – באתר של ערוץ הילדים אפשר לקשקש חופשי על הפרצוף של נסראללה (זה מה שיביא שלום במזרח התיכון?), ב-3 מברשות שונות לבחירתכם. לצעירים ברוחם.

• למה לירות על נסראללה ולהפגיז כפרים שלמים, כשאפשר לרדת על ההופעה החיצונית שלו? שירם של פרישמן והחלוצים הוא מאבני היסוד עליהם מבססים תוכניות בוקר. "אתה נראה כמו סוס יאור / יש לך שכל של ציפור", וכן הלאה. הפזמון הקליט כבר הפך לרינגטון.

• גם נועם כהן, נהג מונית שאולי מוכר לכם מהשיר "יש לי אישה מטומטמת", חיבר שיר אנטי-נסראללתי חודר בונקרים וסלקום הפיקו לו קליפ. לצפייה באתר היפ.
 

משחקים

(מרביצים לנסראללה, המשחק)
 (מרביצים לנסראללה, המשחק)   
• אינספור חברות מסחריות עטו על ההזדמנות ורתמו את המלחמה לצרכיהן. לדוגמא, הנה משחק אלים אך פופוליסטי למדי, שכולו פרסומת סמויה למכון כושר, בו מרביצים לנסראללה (אפשר גם עם משקולת ברזל) והוא בתמורה מקלל "אינעל אבוק".

אבו-קליפסה עכשיו - משחק בהשראת אפוקליפסה עכשיו שבו צריך לחדור ללב המאפלייה ולחסל את נסראללה, לא לפני שמורידים גם את השומרים שסביבו.

• והפעם, בלי אגרופים - במשחק הזריזות הבא צריך לשלוח מטוסי F-15 של חיל האוויר על מנת להפציץ את נסראללה. מדובר במשימה לא פשוטה - ראשו של נסראללה יצוץ ויעלם בדיוק כשלא תצפו לכך.

• עוד משחק פלאש עצבני בו זורקים על נסראללה מגוון חפצים – פגר של יונת שלום מסכנה, אסלה, טילים ומה לא בעצם.

משחק יריות בגוף ראשון (FPS), אחד הפחות אלימים שבמקבץ הזה, במהלכו יש לפגוע במה שיותר טילים לפני שישוגרו לישראל. לרשותכם שתי דקות לפעולה. קדימה, זוז.

משחק קליל – מחסלים ביריות אקדח מה שיותר ראשים כרותים של נסראללה, אחרת הם הולכים וגדלים - ומתרבים.

משחק פלאש מושקע אך מורכב למדי, שמטרתו היא סיכול ממוקד של מטרות החיזבאללה בלבנון. לשם כך יש להפגיז אותן באמצעות מטוסים.

קרב תותחים בשחור-לבן בין דמויות קומיקס של נסראללה ואולמרט. אם לא תירו מספיק מהר, נסראללה עוד עלול להכריז כי הוא משתעמם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by