ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אימייל ו-SMS, בניסוי ב-YES  
 
 
עידו קינן

יס קיבלה רישיון לניסוי בהעברת הודעות SMS ואימיילים; יס: תתאפשר שליחת אימיילים לכתובות חיצוניות; משרד התקשורת: בשום אופן לא; בשלב הראשון ישתתפו בניסוי 200 עובדי החברה; תאריך ההשקה ומחיר השירות עדיין לא ברורים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלח לי אימייל בקופסה. צילום מסך של השירות הניסיוני
 שלח לי אימייל בקופסה. צילום מסך של השירות הניסיוני   
חברת יס (YES) קיבלה אתמול (ג') רישיון לניסוי בהעברת הודעות SMS לטלפונים סלולריים, והודעות אימייל בין מנויי הלוויין, כך נמסר ממשרד התקשורת. הרישיון לניסוי הוענק לתקופה של שנה - עד סוף אוגוסט 03', ואם יהיה מוצלח, תוכל החברה לספק את השירות באופן מסחרי.

"יס מייל", שירות שפעיל מחודש אפריל אשתקד, מאפשר לחברה לשלוח ללקוחותיה הודעות אימייל אל מסך הטלוויזיה, מה שמשמש אותה להודעות ופרסומות. החברה יכולה לשלוח הודעה לכלל הלקוחות, ללקוחות באיזור מסוים או ללקוח ספציפי. "אנחנו היינו פורצי דרך בשידור של דואר אלקטרוני אל הלקוחות", אמר היום סמנכ"ל הנדסה ביס, איציק אליקים, לחיים ברשת.

השירות הנסיוני החדש יאפשר ללקוחות לא רק לקבל, אלא גם לשלוח הודעות טקסט בעברית ובאנגלית. בעתיד עשוי השירות להתרחב ליישומים נוספים, המוכרים לנו מהאימיילים של ימינו, בהם שליחת תמונות וסרטונים, שהטלוויזיה היא המדיום הטבעי להצגתם. "אנחנו רואים בזה מייל של אנטרטיינמנט [בידור], לא של עבודה", אמר אליקים. בשלב הראשון, יערך הניסוי בקרב מאתיים מעובדי יס (הרישיון מתיר שיתוף של עד אלף איש).

לשם שליחת הודעות ה-SMS, קיבלה יס את הקידומת 1412, וכל לקוח יזוהה על ידי מספר הממיר שלו. הקידומת בצירוף המספר יהוו את "כתובתו" של הלקוח לשליחת SMS. אליקים סירב לומר אילו חברות סלולריות תשתתפנה בניסוי. דוברת חברת פלאפון אישרה לחיים ברשת, כי החברה משתתפת בניסוי.

מנוי הלווין יקבלו גם כתובת אימייל, אולם בשלב זה, אומרים במשרד התקשורת, לא תתאפשר שליחת אימיילים לכתובות חיצוניות: "מכיוון שהתחלנו עם ניסוי, ואנחנו לא רוצים לחדור למרחב האינטרנט. בסופו של דבר זה יהיה, אבל לא בשלב זה", הסביר ממלא מקום ראש אגף ההנדסה והרישום במשרד התקשורת, מרטין רום. אליקים טען, שהשירות כן יאפשר שליחת אימיילים לכתובות חיצוניות: "אני, למשל, שולח לאשתי אימיילים לבוסטון, והיא שולחת לי חזרה".

פנינו שוב למשרד התקשורת, וקיבלנו את נוסח הרישיון. לפי סעיף 3.1.3, בין סוגי השירותים המותרים בניסוי נמצאת "העברת מסרי דואר אלקטרוני בין משתתפי הניסוי לבין בעלי תא דואר אלקטרוני אחרים". אולם לפי סעיף 3.8.4, "בעל הרשיון רשאי לערוך את הניסוי בקרב מנויים שלו כבעל רשיון לשידורי לווין ואשר הביעו את הסמכתם לכך", כלומר רק למשתתפים בניסוי.

חזרנו לאליקים, שאמר: "אני לא חושב שזה המצב, אבל נבדוק. למיטב הבנתי אין שום הגבלה. את זה נברר בימים הקרובים. השירות מאפשר אימייל, הניסוי כנראה יגביל את זה".
 

אין אימיילים חינם

 
באפריל אשתקד, אמרה דוברת יס דאז, רותי תמיר, שבעתיד יוכלו הלקוחות להתכתב ביניהם באמצעות מקלדת אלחוטית, שהחברה תספק להם. אליקים אומר היום, שהוא בכלל לא בטוח בכך: "מניסיון בעולם, אנחנו יודעים שאנשים לא מרוצים מזה. זה עוד פריט בסלון שתופס אבק. חוץ מזה, אתה רואה איך צעירים היום כותבים SMS בסלולרי".

סיבה נוספת היא, שחברת יס נמצאת בקשיים פיננסיים חמורים, וייתכן שלא תוכל לממן חלוקת מקלדות אלחוטיות למנוייה. מצד שני, גלגול הוצאה זו על הלקוחות עלול לגרום להתמרמרות ולנטישה, דבר שהחברה לא יכולה להרשות לעצמה.

תאריך השקת השירות לא ידוע עדיין, אולם אליקים הביע תקווה, שהדבר יקרה עוד לפני פקיעת רישיון הניסוי באוגוסט 03'. בנוגע למחיר השירות, תמיר אמרה בשנה שעברה, שיש סיכוי שיס כלל לא תגבה תשלום עבורו. היום אמר אליקים, שהניסוי יהיה חינם, אולם השירות לא: "בעתיד בוודאי יהיה תשלום - הרי זו השקעה מאוד גדולה במערכות". הוא סירב לדבר על תמחיר מדויק. רום ממשרד התקשורת אמר, שמחיר השירות ייקבע בתיאום עם אגף הכלכלה של המשרד.

בחודש שעבר הוענק לחברת הכבלים מתב רישיון לשירות דומה. לפי הרישיון, יוכלו לקוחות מתב לשלוח הודעות אימייל בין מכשירי הטלוויזיה והודעות SMS אל מכשירים סלולריים. סמנכ"ל השיווק והתכניות של מתב דיגיטל (שהתפטר אתמול), דורון אדמתי, התגאה בכך שהשירות מתנהל על רשת הכבלים לשני הכיוונים, ללא שימוש בקווי טלפון. מנויי הלוויין קולטים את השידורים מהאוויר, באמצעות הצלחות המותקנות על גגות בתיהם. השידור חזרה נעשה באמצעות קו הטלפון, שדרכו יעברו הודעות האימייל וה-SMS.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by