ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
על שבבים ומשחקים 

על שבבים ומשחקים

 
 
אילן גלר

מוד-צ'יפים לקונסולות המשחקים הן חלק מנוף הגיימינג כבר שנים ארוכות. אילן גלר מסביר מהו מוד-צ'יפ ומדוע הוא עומד להיעלם מהעולם בקרוב מאוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לישראלים יש לא מעט סיבות טובות להיות מרוצים משיוכה של ישראל לאירופה בכל הנוגע לתרבות, בידור וספורט. אנחנו משתתפים באליפויות אירופה בכדורגל וכדורסל, שולחים נציגים לאירוויזיון, ומארחים תחרויות. אנשים מסויימים בוודאי רואים בכך ברכה - כך, קל להם לשכוח מיהם השכנים האמיתיים שלנו. אלא שדווקא עבור הגיימרים, השיוך האוטומטי לאירופה הוא לא פחות מאסון.
 
Metal Gear Solid, מגיע לאירופה באיחור של כמעט חצי שנה
 Metal Gear Solid, מגיע לאירופה באיחור של כמעט חצי שנה   
למרות היותה השוק השני בגודלו בעולם למשחקי וידאו, אירופה נאלצת לסבול כבר שנים רבות מיחס מפלה מצד תעשיית הבידור האלקטרוני. משחקים חדשים מגיעים לאירופה לאחר שכבר הופצו בארה"ב וביפן. גם קונסולות המשחק עצמן מגיעות למדינות אירופה הרבה אחרי שכבר הפכו ללהיט באזורים אחרים. כמה ממשחקי הפלייסטיישן 2 החשובים והנמכרים ביותר באיזורים אחרים בעולם, מתעכבים חודשים בטרם הם זוכים לגרסת "PAL" מקומית. הגיימרים, שקוראים ביקורות נלהבות בחו"ל, פשוט לא מסוגלים להתאפק.

אז מה עושים? אפשר לחכות בסבלנות עד שתגיע הגרסה הארופאית של המשחק. לחילופין, אפשר גם לרוץ לחנות המשחקים הקרובה ולהתקין בקונסולה "מוד-צ'יפ".

מוד צ'יפ הוא שבב מחשב זעיר, המפיל את החומות והופך את הקונסולה לבין-לאומית, שמוכנה להריץ משחק מכל אזור בעולם. כתופעת לוואי, הצ'יפ מאפשר לקונסולה להריץ גם משחקים צרובים וגנובים, תכונה שהפכה אותו לפופולרי ביותר בקרב רבים מחובבי המשחקים הישראליים. מסתבר שלמען המשחקים האהובים, גיימרים מוכנים לעשות כמעט הכל, גם אם התקנת השבב מסכנת את הקונסולה שלהם ועלולה לקצר את חייה.
 
כיום, השימוש במוד צ'יפים עדיין פופולרי מאד, אך כפי הנראה פתרון זה לא יחזיק מעמד עוד זמן רב. חברות המשחקים, שנואשו מלהתמודד עם הצ'יפים בדרכים משפטיות, מצאו דרכים אחרות לשכנע את הגיימרים לוותר על משחקים צרובים. כבר בעתיד הקרוב, תגלו שבמידה והעותק שברשותכם אינו אפילו אם יהיה ברשותכם צ'יפ, חלקים רבים מהמשחק יהיו נעולים בפניכם.

בטרם נספיד את המוד-צ'יפים, כדאי שנבין מה הם עושים, איך הם עושים את זה, ומדוע חברות הבידור הגדולות והעשירות בעולם לא הצליחו לעצור את התופעה במשך יותר מעשר שנים.
 
 

סיכון מחושב

מוד-צ'יפ - ההתקנה לא פשוטה
 מוד-צ'יפ - ההתקנה לא פשוטה   
מוד-צ'יפ הוא שבב מחשב, היוצר מעין "מעקף" סביב המערכת האמורה להבטיח שהקונסולה תסכים לנגן רק תקליטורי משחק וסרטים שנועדו עבורה. את המוד-צ'יפ מלחימים בדרך כלל אל לוח האם, ומרגע ההתקנה, לא מסוגלת עוד הקונסולה להבדיל בין התקליטורים שאושרו על ידי חברות המשחקים, לבין תקליטור צרוב או כזה שהגיע מאיזור גיאוגרפי שונה.

ככל שהשבב המותקן משוכלל ומכיל תכונות רבות יותר, כך התקנתו נעשית מסוכנת ומסובכת יותר. השבבים הפשוטים והזולים ביותר דורשים הלחמה של שבעה מעגלים חשמליים בלבד ולפיכך מהווים פיתרון שגם בעלי ידע בסיסי באלקטרוניקה יוכלו לבצע בעצמם. הבעיה עם השבבים הזולים היא שאומנם הם מסירים בהצלחה את ההגנות, אך על מנת להשתמש בעותק צרוב נדרש השחקן להכניס תחילה לכונן משחק רגיל שאותו רכש בחנות. רק לאחר שהמערכת "לומדת" את המשחק, ניתן להשתמש בקונסולה גם בעותק משוכפל של אותו משחק.

שבבים משוכללים ויקרים יותר יכולים לדרוש עשרות הלחמות, אך אלו הופכים את הקונסולה לפתוחה לחלוטין בפני המשתמש. שבבים אלו יאפשרו לכם לשחק בכותרים מכל אזור בעולם, ואפילו לגרום לקונסולה להריץ משחקים ותכונות עצמאיות שפותחו על ידי מתכנתים חובבים.
 
ההלחמות אינן הקושי האחרון איתו יאלצו להתמודד אלו שיבחרו להתקין שבב בקונסולה שלהם: כאמור, ההתקנה עלולה לקצר את אורך חיי הקונסולה, במיוחד כשמדובר בפלייסטישן 2. בעיה אחרת היא שכונן ה-DVD לא תוכנן לקרוא תקליטורים צרובים, ומרגע שפעולה זו הופכת לעיסוקה העיקרי של הקונסולה, עלול ראש הקריאה שבכונן לצאת מאיזון ולהתקלקל. לא תמיד ניתן לתקן תקלה זו בקלות, ולעיתים נדרשת החלפת ראש הקריאה כולו, טיפול שעלותו מאות שקלים.

כמובן שהמוד-צ'יפים אינם בלעדיים לפלייסטיישן 2, וגם קונסולות מודרניות אחרות זכו לשבבים משלהן. ה-Xbox של מיקרוסופט, המצוידת בכונן קשיח פנימי, הופכת למפלצת מולטימדיה של ממש כאשר היא מצוידת בשבב המתאים. לאחר שמתגברים על מערכות ההגנה של הקונסולה, ניתן להתקין ולהריץ משחקים ישירות מהכונן הקשיח, ולשדרג את יכולות הקונסולה. ניתן בדרך זו להתקין על הקונסולה מערכת הפעלה כמו לינוקס או חלונות וכך להפוך את Xbox למחשב לכל דבר.

מיותר לציין שכמו בסוני, גם במיקרוסופט לא ממש אהבו את הרעיון. זה לא עזר לה להתגבר על הפריצות השונות אותן גילו יצרני השבבים במערכת ההפעלה של Xbox הישנה. הצרה הזו ליוותה את מיקרוסופט גם אל Xbox 360 החדשה, בה כבר התגלתה פרצה המאפשרת לקונסולה להריץ תקליטורים צרובים.
 

מלחמת השבבים

קונסולת פלייסטיישן 2 – נמכרת בישראל עם השבב כלול בפנים
 קונסולת פלייסטיישן 2 – נמכרת בישראל עם השבב כלול בפנים   
האם בכלל מותר לי להתקין מוד-צ'יפ בקונסולה שלי? ובכן, התקנת השבב הממזרי מבטלת באופן מידי את אחריות היצרן על הקונסולה שלכם. גם שאר פרטי הסוגיה החוקית הנוגעת לטכנולוגיית המוד-צ'יפ לא ממש ברורים. נכון להיום, לא נערכת באף מדינה בעולם פעילות משמעותית נגד מתקיני ומפיצי השבבים. בארה"ב לא מתייחס החוק כלל לשבבים, ולעיתים רחוקות בלבד מצליחות חברות המשחקים לתבוע בהצלחה ולסגור חנויות העוסקות בהתקנת מוד-צ'יפים.

באנגליה קבע בית המשפט בתביעה תקדימית אותה הגישה סוני ב-2004, כי טכנולוגיית המוד-צ'יפים איננה חוקית, אך מאז ועד היום לא נרשם מקרה אחד של חברה שנתבעה או נסגרה בעקבות החלטה זו, והשבבים נמכרים ללא כל התנגדות. באוסטרליה קבע בית המשפט העליון כי המוד-צ'יפ דווקא חוקי לחלוטין, ואין למדינה כל זכות לאסור על השימוש בו.

גם בישראל לא מתייחס החוק באופן ספציפי למוד-צ'יפים, וקל מאוד לאתר חנויות המתמחות בהתקנת שבבים. למעשה, חנויות משחקים רבות מציעות מוד-צ'יפ מותקן מראש כחלק מהחבילה, בעת רכישת קונסולת פלייסטיישן 2 או Xbox חדשה. רוב מתקיני הצ'יפים מציעים לרוכשים אחריות מוגבלת לגבי תקלות שיגרמו כתוצאה מההתקנה. המחירים נעים בין 450 ל-600 שקלים, תלוי בסוג השבב ובתכונותיו. כמובן שנציגותה המקומית של סוני בישראל, "ישפאר", מתנגדת לתופעה, ולא תכבד את כתב האחריות של קונסולה בה הותקן שבב כלשהו.
 

עתיד ללא ג'וקים

עורכי הדין של סוני עדיין מתעוררים מדי פעם כדי לנהל מאבקים משפטיים חסרי תכלית מול משווקי השבבים, אך מאחורי הקלעים כבר ברור לכולם כי העניין סגור. חברות המשחקים, והיצרניות הגדולות בראשן, לא הצליחו למנוע את תופעת המוד צ'יפים או אפילו לצמצם את היקפה.

ואולם, סופו של המוד-צ'יפ בכל זאת קרב ובא, ולא בזכות פעולה משפטית כלשהי, אלא בשל תנאי השוק ולחצי הגיימרים. לאחר שנים של מאבק, הבינו בכירי חברות המשחקים כי חלוקת האזורים המקובלת לקונסולות מיותרת, וכי חובבי המשחקים אינם מכבדים אותה בלאו הכי. קונסולת ה-Xbox 360 החדשה של מיקרוסופט כבר מריצה כותרים אמריקאיים ויפניים רבים גם בגרסתה האירופאית, ועל פי השמועות, גם משחקי הקונסולה המתחרה, הפלייסטיישן 3 העתידית של סוני, לא יחולקו לאזורים. העולם, אם כן, שב ומתאחד.

באשר למשחקים גנובים וצרובים, גם כאן נמצא פיתרון שרוב הגיימרים אינם מתנגדים לו. משחקי הדור-הבא החדשים של מיקרוסופט וסוני אינם מסתפקים עוד במדיה הפיזית, תקליטור ה-DVD, ושואבים תוכן רב גם מרשת האינטרנט. כאשר שחקן בוחר להתחבר לרשת המידע בכדי להוריד שלבים נוספים או להתחרות מול שחקנים אחרים, קל יחסית לבדוק האם ברשותו עותק חוקי, או עותק שבו ניסו להשתמש אלפי שחקנים לפניו.

גישתן של חברות המשחקים הגדולות השתנתה: אתם מוזמנים לנסות ולפרוץ את הגנות הקונסולה שלכם, אך במידה ותצליחו, אתם תאבדו את אחריות היצרן ותפספסו חלק גדול מהחוויה. אתם באמת מוכנים לשלם אלפי שקלים על קונסולה חדשה ומודרנית, ולא להפיק ממנה את מירב ההנאה?

כמובן שלעולם לא יומצא הפיתרון הטכנולוגי שפורצי המשחקים לא יצליחו לעקוף, ובסופו של דבר החברות הגדולות תאלצנה להיאבק בגנבים בזירות חדשות. בכל מקרה, עד אז מלחמת השבבים תהיה כבר בוודאי היסטוריה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by